GCSZIA-1: A templom nyugati végén két emléktábla található. Az első jelszórészlet az alsó emléktáblán található évszám.
GCSZIA-2: Az emlékkőtől 5 fokos irányban, 25 méterre található, egy tőről fakadó közepes és vékony törzsű fa talaj menti, ágakkal takart odvában rejtőzik a láda.
A ládába TravelBug helyezhető! (GC296G3)
A koordináták
Kiindulópontul a pincesor melletti szabadidőparkot ajánlom. Ez autóval is megközelíthető, az utolsó száz métereken ugyan földúton, s remek faváras játszótér is található itt az apróbbak örömére. A játszótéren padok asztalok is találhatók így minden adott egy ládázással egybekötött családi-baráti uzsonnázásra (Már ha hoztok enni-inni :-) ).
(A fent halványszürkével írt favárnak a 2011. szeptember 11-i ládakarbantartás alkalmával már csak hűlt helyét találtam...)
A sikeres találat után, a falu (egyik) kocsmájában, mely Pizzéria és söröző névre hallgat, egy korsó csapolt soproni elfogyasztásával egybekötve akár logolni is lehet a biliárdasztal melletti számítógépről.
A környékről
Patvarc Nógrád megye északi részén, Balassagyarmattól délkeletre helyezkedik el. A település észak-nyugaton Balassagyarmat, keleten az Őrhalommal is határos Feketevíz patak, délen Szügy határával érintkezik, északon pedig Szlovákiával határos, ahol a határvonalat az Ipoly képviseli.>>
Az emlékkövet a falu feletti dombon "Állíttatta Jezerniczky Katalin 1858-ban benső szeretetből férjének Szent-Iványi Anzelmnek, a település első földesurának".
Szentiványi Anzelm, 1826-tól a falu földbirtokosa, halála előtt egy évvel 1853. október 27-én készítette el végrendeletét, melynek első két pontja a templom-kápolna építésével foglalkozik. A végrendeletből kitűnik, hogy Szentiványi Anzelm olyan kápolna építéséről rendelkezett, amely a falu katolikus hívei részére egyházi szertartások végzésére, illetv látogatására is alkalmas legyen. A neogótikus templomot 1858-ban építették, s eredetileg kriptakápolnának szánták.
(1) A templomnál, a lépcsőn üldögélt Reznicsek bácsi. Tőle megtudtuk, hogy a háború előtt a faluban szeszgyár üzemelt, amiben ő volt a szeszfőzőmester. Naponta hét hektó 90%-os szeszt főztek cukorrépából. A répát helyben termesztették és a summások, minden évben 15-en, Mezőkövesdről jöttek a földet megművelni. "Tudják, olyan ruhába is jártak, mezőkövesdibe..."
(2) A ládától a játszótérhez lejőve, a patak hídjánál túra kajakokat cipelő ismerősökre leltünk. Az ötvös, a basszgitáros és társaik Szügyből indultak a Feketevízen. Céljuk az Ipoly, azon azután Balassagyarmat. Mindenesetre nem gondoltam volna, hogy itt is lehet vízitúrázni.
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Jobbára még havas, latyakos volt a domboldal, de kis csúszással teljesítettem. Az emlékkő feliratát háromszor is elolvastam, de még mindig nem világos, hogy szerette-e vagy sem.
Az első pont okés. A második pontnál a ládát nem találtuk meg, már a felfele vezető ösvény helyett is arrébb mentünk fel. Sajnos eső után voltunk, így minden nagyon csúszott. Emiatt egy idő után feladtuk. Ha lehetséges, a képek alapján kérem az elfogadást. [Geoládák v3.5.4]
A templom kapui zárva voltak. Körbejártuk a templomot és többszöri fényképezéssel és nagyítással próbáltuk az évszámot kitalálni.
Óvatos duhajként a pincék előtt guppik megkérdezte az ott lebzselő két embert, hol a feljárat az emlékkőhöz. Aztán megláttuk mi is a táblát. Kissé meredek és épp nem csúszós ösvény visz fel az emlékkőhöz. Mire felértem és fotót készítettem, guppik már hozta is a ládát. Hát ezt a jelszót biztos nem találja ki senki!
Köszi a rejtést!
Köszönöm a rejtést. Az emlékkő környéke sajnos kicsit elhanyagolt. A templomnál zárt ajtókat találtunk, de szerencsére kijött a szemközti házból a 95 éves Marika néni és beengedett bennünket. Így belülről is megnézhettük a templomot. Köszönet érte.