WAP:
Két pontos multi a Mátraverebély-Szentkút közelében folyó Szentkúti-patak völgyében.
1. pont; Szent László ugratása: A szurdokvölgy bejáratánál lévő tájékoztató tábla utolsó sorának első szava (8 betű)
2. pont; a Hármas forrás: a források közelében 12x19x7 cm-es konyhai doboz a jelszó második felével.
A láda a patak fölé benyúló kidőlt fa üregében, kövekkel takarva. Kicsit csúszós a megközelítése!
A ládába TravelBug helyezhető.
A láda a Mátraverebély-Szentkútról megközelíthető Szentkúti-patak völgyének vadregényes hasadékaival és csodatévő forrásaival ismerteti meg a felkeresőt.
Noha a környék vallási és kulturális értéke is igen nagy, azonban csodás természeti környezete miatt is megéri a felkeresést. A Szentkúti-patak az évezredek során több helyen is kanyonszerű völgyet vágott magának. A területen a vulkáni működés során összetöredezett rétegek csak kevés vizet tudnak tárolni. A meredek helyoldalakon a víz gyorsan leszalad, így a Cserhát ezen részén igen kevés a forrás. Ezért is különleges hely a Szentkúti-patak völgye, ahol a homokkő, mészkő és andezit vetődései mentén több rétegforrás is fakad. Ezek többsége csak időszakos, de némelyik állandóan működik, a foglalat források vize mindegyike iható. A környék forrásai közül a vulkáni utóműködés miatt némelyik langyos vizű. A patak völgyében több helyen szép sziklakibúvások, illetve a víz eróziós munkájának nyomai láthatók.
1091-92-ben Szent László király csapataival a moldvai kun sereg elöl menekült, és komoly harcokat vívott a Cserhát erdőségeiben. Ez eddig tény, a többi már szájhagyomány:
Az ellenség bekerítette őket, és a völgyben tikkasztó szomjúság gyötörte katonákat, a király pedig egyedül indult el felderíteni a környéket. Sarkantyúba kapta Szög nevű lovát és egy előtte tátongó szakadékon átugratott. Amikor leért, az első patkónyomból víz fakadt. Harci bárdjával megérintette a sziklát, s az érintés helyén is víz tört elő. Egy másik legenda szerint a Szent Lászlót üldöző kunok egy völgybe szorították a királyt, aki előtt még egy óriási szakadék is állott. A királynak azonban jó lova volt, egy gyors és határozott döntéssel átugratta a szakadékot. A patkószegek nyomából vékony sugárban kristálytiszta víz bugyogott fel. Egy harmadik monda szerint pedig egyenesen a távoli Ágasvár csúcsáról ugratott a király ebbe a völgybe.
A legenda mögött a magyar irodalom szép képe húzódik meg: László az új Mózes - vízfakasztás -, aki törvényeivel keretet adott a magyarság életének, úgy, ahogy Mózes a zsidóságnak.
A források története: Szent László "ugratása" - Szent László forrás
Szent László király uralkodásának idejében a kunok három alkalommal törtek be a magyar földre: 1085, 1091 és 1092-ben. Ezek közül a harcok közül valamelyik kiterjedt a Mátra és Cserhát vidékére is. A kunok a Cserhát erdőiben, a hegyek között kerestek menedéket László üldöző serege elől. Szent László seregének zöme a Zagyva mentén táborozott. Ő, mint jó hadvezér, nem elégedett meg a kiküldött járőrök által szerzett hírekkel, hanem egy kisebb csapat kíséretével maga is hírszerző útra indult. A mai Szentkúti-patak völgyében haladt előre, kissé megelőzve kíséretét. A szomszédos hegyoldal sűrű erdejéből nagy lármával törtek elő a lappangó kunok. Megismerték a királyt és megpróbálták elfogni. Biztosra vették, hogy a magányosan elől lovagló Lászlót csekély számú kísérete még akkor sem tudná megoltalmazni, ha mellette állna. Ráadásul egy széles és mély szakadék zárta el a menekülés útját. A nagy zajjal és a siker biztos tudatában rohanó kunok elszámították magukat. A királynak ugyanis igen jó lova volt, s ami ennél is fontosabb, égi Segítő is védte. Amikor látta a közelgő veszedelmet, az őt jellemző gyors elhatározással sarkantyúba kapta Szög nevű paripáját, és egy vakmerő szökkenéssel átugratta a szakadékot. Az üldöző sereg megdöbbenve torpant meg a csodálatos ugratás láttán. László lovának patája a kemény kőbe úgy belesüppedt, mintha az viasz lett volna. Még a patkószegek nyoma is világosan látszott. A patkószegek nyomából, vékony sugárban, kristálytiszta víz bugyogott fel.
Az idők folyamán az erózió miatt az a szikla, mely a király lovának patanyomát őrzi, már nem a sziklafalban, hanem a meder közepén található, de mind a mai napig látható benne egy patkónyom. A forrás manapság csak esőzések alkalmával aktív.
A Hármas forrás:
A patak völgyében további négy forrás is ered, melyeknek a Szent László forrás közelsége miatt szintén gyógyerőt kezdtek tulajdonítani az idesereglő zarándokok. Ezek a források a Szűz Mária forrás, a Szent Imre forrás, a Szent István forrás és a Szent Háromság forrás. Az utóbbi három a patak völgyében szinte egymás mellett található gondozott kőfoglalatban, ezt hívják Hármas forrásnak is. A Szűz Mária forrás az előbbiektől kissé távolabb található, a patak medrétől magasabban. Szintén fogalt. Ennél az utóbbi években faszerkezetű szabadtéri oltárt, fahidat, pihenőhelyet és kis tavacskát alakítottak ki. A négy forrás közül Szűz Máriához kötődik több gyógyulás, a Hármas forrásról csak kevés csodát jegyeztek fel.
Rejtekhelyek: 1. Szent László ugratása: a vadregényes szurdokvölgy bejáratánál egy ismertetőtábla található. Ennek utolsó sorában lévő első szó a jelszó első része (8 betű). N 48° 0,214' E 19° 45,497' 250 m [GCSZEF-1] 2. Hármas forrás: a három forrástól kissé messzebb, egy a patak fölé benyúló kidőlt fa üregében, kövekkel takarva található a láda, a jelszó második részével. N 48° 0,291' E 19° 45,454' 260 m [GCSZEF-2]
Megközelítés:
Szentkút a 21-es számú főútról közelíthető meg. Parkolni a Bazilikánál érdemes ( N 47° 59,972' E 19° 45,803' 244 m [GCSZEF+parkoló]), nagyobb rendezvények alkalmával csak kissé távolabb lehet megállni. Innen a zöld sávot kell követni, amiből kb. fél kilométer megtétele után jobbra egy leágazás lesz a Szent László ugratásához. Itt lesz a jelszó első részlete.
Innen továbbhaladva a pihenőhelynél kell betérni, át a fahídon, a továbbiakban a ládához a patak medre melletti nagyjából kitaposott ösvényt kell követni, tehát már ne a zöld jelzésen haladj, mert így elkerülöd a forrásokat! A patak medrében lévő ösvény hamarosan érinti a három forrást N 48° 0,279' E 19° 45,501' 260 m [GCSZEF+Ivóvíz], amitől nem messze ott láda. Nagyobb esőzések alkalmával előfordulhat, hogy a patak vízszintje megemelkedik, de ez nagyon ritka, így többnyire száraz lábbal lehet sétálni a csörgedező Szentkúti-patak medrében (azért van egy kevés víz, erre készülj, de könnyen át lehet lépni az egyik partról a másikra). Az első pontnál a sziklák miatt fokozott óvatosság ajánlott!
Szentkút története:
Az első bizonyított gyógyulás a XIII. században történhetett, amikor a Szűzanya, karján a kis Jézussal, megjelent egy verebélyi néma pásztornak, és azt parancsolta neki, hogy ásson a földbe, és az előtörő vízből igyon. A fiú engedelmeskedett, és visszakapta beszélőképességét. A hely azonban már jóval korábban is híres volt csodás gyógyulásairól. Szentkút neve okmányban "ad fontem Vereb", "verebi forrás" néven 1290-ben bukkant fel először. 1210-ben a zarándokok sokasága miatt templomot építettek Mátraverebély faluban, ahonnan körmenetben vonultak a Szentkút völgyben lévő forráshoz. 1258-ban ennek a templomnak már búcsú kiváltsága volt. Verebi Péter erdélyi alvajda Hunyadi János apja, a terület tulajdonosa, 1370 táján rendezte a környéket. A völgyben utat vágatott, a sziklákat áttörette, a források vizének árkot ásatott.
A zarándokhely az 1400-as évektől a legnagyobb búcsújáróhelyeknek adott búcsúkiváltságokkal rendelkezett. 1700-ban XI. Kelemen pápa kivizsgáltatott néhány Szentkúton történt csodás gyógyulást és azok valódiságát elfogadta. 1705-ben épült fel Szentkúton az első kőkápolna. Almásy János Szentkúton nyert rendkívüli gyógyulásáért hálából, Bellágh Ádám Antal szentkúti remete pap segítségével, 1758-tól 1763-ig felépítette a mai kegytemplomot és mellé egy kolostort. 1970-ben VI. Pál pápa a kegytemplomot "basilica minor" címmel tüntette ki. Szentkút ma Nemzeti Kegyhely.
Ládatörténet:
2019. május 20. A láda régóta betegeskedik, időnként a közösség javítja, a ládagazda már nem aktív (vagy nem látszik javítási szándék), a ládaoldalt az admin aktualizálva, ezért a Ládadoki javaslatára adoptálhatóvá teszem. [Admin(Fazék)]
2019. június 21. A láda örökbefogadva. Előző felhasználó: gonit.
2019. július 6. Ládaellenőrzés. A régi dobozt kicseréltem.
2020. február 23. Ládaellenőrzés.
2021. augusztus 21. Ládaellenőrzés, frissítés (2021. augusztus 29.)
2022. június 11. Ládaellenőrzés, pótlás.
Állapot: kereshető
1 játékos jelölte kedvenc ládájának
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
+
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Nagyon tetszett, a remetebarlanggal kötöttük össze Szentkútról, akár egész napos programot is lehet itt csinálni, sok a jatszós tér a parkolónal, a túrát is lehet bővíteni, szép környék. Köszönjük a rejtést.
Sajnos a láda és a jelszó második fele nem lett meg... talán az intenzív esőzés az elmúlt időszakban "elvitte" s helyről... Különleges helyszín, biztos jövünk még! [Geoládák v4.3.0]
Megvan, köszi!
Szentkút környéki kutyás túrán a remetebarlangoktól a kék barlang jelzésen leereszkedtünk a miniszurdokon át a forrásokhoz. Nagyon klassz a szurdok és a patakvölgy is. A források szépen folytak. A láda rejtése is nagyon frappáns. A másik pont táblája is rendben lóg(!) a helyén.
Doboz rendben.
Nagyon szép hely. Az első pontnál nem található olyan információs tábla amin az írás megfelelő szöveg található. A második pont és rejtés szuper, így az a részlet megvan. Kérem a képek alapján a találat elfogadását. Köszönöm! [Geoládák v4.0.2]
Úgy értesültem, hogy az első ponton lévő tábla hiányzik: GCSZEF-1.
A hét folyamán megpróbálok megoldást találni erre a problémára.
Amíg ez megtörténik, addig elfogadom a jelszó nélküli megtalálásokat is.
Köszönöm a jelzést Kanocpapa!
Megtaláltuk! 🙂
Vasárnap érkeztünk a parkolóba, 500 Ft-ot kértek a parkolásért mert mise kezdődött éppen. Először a barlanghoz sétáltunk fel GCSZTK, majd a GCPGC és utána a GCSZEF következett.
Jó sok forrás található a szurdokba, most csak kicsit csörgedeztek, de elnézve a tájat lehetett itt bőséggel víz, nagyobb esőzés vagy hóolvadáskor.
Köszönjük a lehetőséget! [Geoládák v3.12.10]
Köszi a rejtést! Megtaláltuk! Fantasztikus hely. Rengeteg látnivaló. Elképesztő, hogy ilyen közel ennyi forrás van. Ritka az ilyen. A láda most lent volt a völgyben egy a felé benyúló fában.
Fentről érkeztem és így fordított sorrendben kerestem fel a pontokat, a Szűz Mária-forrásból még vizet is sikerült venni, a Szent László-hasadék nagy kerek, lyukacsos kövei nagyon tetszettek, köszönet a rejtésért!
Sajnos a második pontnak hűlt helye, a kövek ott vannak a feltételezhető helyen, de láda nincs. Gyönyörű a hely, érdemes végigjárni a kék úton is (mi közbe iktattuk a barlang lakásokat is), a forrás vize rendkívül finom. A képek alapján kérem a megtalálás elfogadását. Köszönöm. [Geoládák v3.12.10]
Sajnos a GPS jel környékén nem találtunk egy kidőlt fát sem, amiben láda lett volna. Az egyikre gyanúsan sok kő volt rápakolva, de az odúba könyékig benyúlva sem volt nyoma. Másik helyet nem találtunk. A képek alapján szeretném kérni az elfogadást. Egyébként gyönyörű hely, nagyon jót kirándultunk! (Szerencsére ma nem lepték el turisták, a patakmederben szanaszéjjel heverő zsebkendőkből arra következtettünk, hogy máskor valószínűleg lépni sem lehet.) [Geoládák v3.12.10]
Sajnos a GPS ugralt es nem sikerult a ladat megtalalni es tererom sem volt, a kepek alapjan kernem az elfogadast. Nagyon szep hely, koszonom a rejtest.
A remetebarlangoktól ereszkedtünk le a szurdokvölgybe. Nagyon tetszett a hely. Kéktúrán a patak völgyében jártam már annakidején. De az oldalvölgy sokkal szebb.
A jelszóképzés egyértelmű, a láda jó állapotban a helyén van. Köszi a rejtést.
mmcxc
Nem is lehetne jobban indítani a tavaszt mint egy jó túrázással, és a legjobb túra csapattal. Kellemes kis séta volt az erdőben, mindenkinek bátran ajánlom.
Húú, egy csudajó nap első találata Nikivel, Erivel és anyával. Ide még anya is feljött... Az első jelszórészletnél mindenképp menjetek be a szurdokba! Megéri...
A rejtek kiváló! A helyszín is, a fa is. Innen mentünk tovább a GCPGC - hez.
Mátraverebély - Nagybárkány közötti OKT-19-es kéktúra szakasz teljesítése közben kerestem meg Teveladyvel kis kitérővel. Köszönöm, hogy megmutattad nekem a helyet! A patakvölgyi szurdok nis nagyon tetszett.
Ellenőriztem, a jelszó első részét tartalmazó tábla a szurdok bejáratánál van.
Mivel elég rossz állapotban van, és jelezték is, keresni fogok a közelben egy pótjelszó lehetőséget is. (2021.08.21)
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Nem a szurdokban van a tábla(1 rész), hanem az elején egy faágra ráakasztva.
Bármikor elviheti valaki, vagy a szél elfujhatja.
Jó lenne legalább egy pótjelszó.[Geoládák v3.11.3]
Úgy látszik a logiok alapján, hogy az első pontban leírt tábla a Szent László ugratása felé vezető kanyarban található.
Hétvégén ellenőrzöm, ha valaki esetleg nem találja meg addig, azt elfogadom majd.
OKT Nagybárkány-Mátraverebély szakaszát teljesítve ismét erre jártam. 2021.02.06-án már megtaláltam a ládát, de akkor még nem voltam regisztrálva az oldalon. Így most logolok.
Köszönöm a rejtést.
Mai 2. körünkre a Szentkút-környéki látnivalókat fűztük fel. A parkolóban ittunk egy szent kávét, majd nekivágtunk a túrának. A barlanglakásoktól jöttünk le, a források vizét leteszteltük, majd megkerestük a ládát. Kissé szem előtt van a rejtés, de a jelek szerint működik. Köszi.
Fentről a kereszt felől ereszkedtünk le a szurdokba. Klassz volt a kis szurdok, oda-vissza mentünk, élveztük az idilli tájat, csak a patkó nyomát nem találtuk. A források is szépek.
köszi a rejtést. Cilu&Gyurkoo
Kék túrázás közben és a GCSZTK után 27-én szombaton kerestem a multi ládádat Kutyaapuval,Nyúl és bandájával. Valamit nagyon benéztünk és félreértettünk. Kérlek fogad el a jelszó nélküli találatunkat a fényképek alapján.
Kisdecsóval és Kutyaapuval közösen kerestük kéktúra közben, de sajnos félreértettük a leírást. Kérlek Kisdecso logja alapján fogadd el a megtalálást. Köszönöm. [Geoládák v3.9.6]
Először GCKEKL mozgót vittük tovább, majd a GCPGC rejtést kerestük fel, végül ez is könnyen előkerült.
A láda jó állapotban a helyén. Tetszett a hely, mire visszaértünk a másik két találat után ide, a hó elkezdett olvadozni, de így is nagyon jól éreztük magunkat a kis séta alatt.
Köszönjük a rejtést! Nagyon szép helyekre vezetett. Egyben apró jubileum Csaba számára, ez volt a 450. találat és az 50. multi találat. (A remetebarlangi ládától 40 perc kellett az újabb találatig.) Zsófi és Csaba, GPS-nélküli ládavadászok
TFTC!
Mátraverebély környéki kirándulás esőben.
Nagyon tetszett, klassz útvonalon vezet végig a multi.
Az esős időjárás miatt szinte senkivel nem találkoztam az erdőben.
[Geoládák v3.7.5]
Nagyon szép és érdekes körtúrát tettünk a környéken. A templom mögött kapaszkodtunk fel a remete lakásokhoz, majd onnan ereszkedtünk le a Szent László-forrás szurdokvölgyébe, ahol lelkesen mászkáltunk a köveken, majd a másik forrásból frissítettünk, és felkerestük a ládát is. Igazán szép környék.
Nagyon jó kis körtúrát tettünk a templomtól kiindulva. A Szent László forrás felé ereszkedtünk le, simán elolvastuk a táblát, aztán utána kaptunk észbe, hogy hohó, ez más miatt is fontos. :) A fenti forrásnál nagy volt a zsivaj egy gyerekcsoport miatt, de azért csak magunkhoz tudtunk venni egy kis vizet és utána mentünk rá a ládára. Kicsit megijedtem, hogy ebben a völgyben hogy fogjuk mi megtalálni a dobozt, de valami kesser érzék nyomra vezetett. Innen más szépen visszacsorogtunk a templomhoz a nyaralásunk zárásaként megebédeltünk a Zarándokház éttermében.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Bővebben otthonról. [Geoládák v3.5.0] Impozáns hely, nem kis idő volt, míg körrbejártuk. A Zarándokház étterme elfogadható árakon kínál étkezési lehetőséget. Gyönyörű a templom!
Csodás környék, szent hely!
Jót kirándultunk a hűs szurdokban, több patanyomot is rögzítettünk. :-)
A források vize szintén hűvös, jóízű volt.
Köszönjük a rejtést!
A pandémiás szempontok betartásával egy hosszú mátrai körtúra keretében kerestük fel ezt a csodás környéket. A források vize nagyon jól esett, a környezet pedig nagyon látványos. Köszönjük a rejtést: Évi, Toti
Megvan. A ládát rendben, jó állapotban találtam, a koordináták is egész jók, simán megtaláltam, szinte adta magát a fa, és a rejtek, bár nem a gyökerek közt volt, hanem ahol Danichem13 írta a logjában. A leírás is korrekt, jó segítséget nyújt a megközelítéshez. Nemcsak a Wap-ot kell elolvasni, hanem az egész ládaoldalt érdemes! Nem értem a betegre állítást, sok olyan ládát kerestem már, ahol a koordináták nagyon nem voltak pontosak, segítség egy szál se, sokáig kellett keresni, mégsem állították őket betegre. Javaslom a kereshetőre visszaállítást. Gyönyörű szép völgy, köszi, hogy megmutattad, és örülök, hogy a "beteg" ellenére a keresésére adtam a fejem.
OKT közben megtaláltam, köszönöm a rejtést!
A ládát 150 cm magasan egy törött fa közepén, kővel takarva leltem fel. Valóban elég rossz a GPS jel. [Geoládák v2.2.5]
Elveszítettük a jelet a forrásoknál, így lehet, hogy nem jó fa gyökereinél keresgéltünk. Ottjártunk igazolására csatolok pár képet, ha lehet, kérjük a megtalálás elfogadását. Köszi!
Tarról indultam Ágasvár felé, majd a kéktúra útvonalán a Bableves csárdáig. Persze közben jó sok kitérőt tettem a környékbeli ládákhoz. GCTAPO - GCTUZS - GCSA - GCFBAR - GCMVER - GCSZTK - GCSZEF - GCPGC - GCSAMS - GCGAFE - GCTPKE. Klassz túra lett belőle kb.50 km-el.
A Mária út Szécsény-Mátraverebély szakaszát járva még sötétedés előtt megtaláltuk a ládát. Többször jártunk már a kegyhelynél, de a szurdokot csak most láttuk először, köszönjük.
Szentkút környéke egyszerűen gyönyörűséges. A források is érdekesek, szépek. Kéktúrázás közben jártam erre, de lehet visszatérek még.
Köszönöm a rejtést!
Mátraverebélyről indultam egy csaknem 20 kilométeres gyalog körre. Először a mátraverebélyi kőszirtet kerestem fel, majd a Szent-kút következett. Utólag jobb ötletnek tűnt volna itt hagyni az autót, akkor megúsztam volna az átgyaloglást Mátraverebély elhanyagolt részein. A búcsújáró helyen most nagy volt a csend 1-2 látogatóval találkoztam csak. A pontok hamar meglettek, majd indultam tovább Márkháza felé.
A mátraverebélyi kőszirttől sétáltunk át a Mária út és a kék túra vonalán, kb. 3 km-t.
A forrásnál nagy volt a nyüzsgés, a ládához igyekeztünk feltűnés nélkül hozzáférni. Ritkán lehet három forrást közvetlen egymás mellett látni, jó ízű a forrás vize, jól esett a hosszú séta után. Érdemes volt a Szent László forrás kis szurdokjához elmenni, nagyon szép hely. Köszönöm a rejtést.
Gyönyörű szurdokvölgy, kissé félreesőbb helyre kellett volna rejteni a ládát, mert mindenhol zarándokok és kirándulók hemzsegnek itt gyakran.
Ezzel együtt gyönyörű hely, nagyon köszönjük a rejtést!
Ha az ember Mátraverebélyen talál keresztülmenni Szentkút felé, akkor visszarettenhet a falu képétől, de ne adja fel, a végcél gyönyörű hely!!!!
Nagyon vigyázni, LASSAN áthajtani Mverebélyen, sok az utcán szaladgáló gyerek és ténfergő gyalogos; nehogy elüssünk valakit és Szögi Lajos sorsára jussunk.(Az olaszliszkai tragikus esetre célzok.)
Megtaláltam, köszönöm a lehetőséget.
20 méterrel távolabb a forrásoktól van egy feltűnőbb patak fölött átlógó fa, ott kerestük először, nagyokat csúszkáltunk. Ahhoz képest a tényleges rejtekhely sokkal szelídebb helyen van. :)
Az új kéktúraútvonalon lényegében útba esett. Szép a pihenőhely, a Szent László forráshoz vezető miniszurdok mindenképp megérte a kis kitérőt. Köszönöm a lehetőséget! [g:hu 1.5.1w] [wapon beküldött szöveg]
OKT okán ide is elruccantunk. Jobban mondva SZERENCSÉRE csak úgy mentünk, mentünk a kéken, a csodák meg csak jöttek, jöttek... Az OKT-átterelések között sok megkérőjelezhető van, de ez nagyon jó húzás volt, az biztos! És ha már itt jár az ember, a rejtett zugokba is nagyon érdemes benézni - hála a rejtőnek, mi is megtettük :-)
OKT Nagybárkány - Mátraverebély szakasz közben.
Érdemes volt elhozni erre a kéket, még ha három km kitérőt is jelent. A völgy csodaszép, a Szent László forrásnál lévő hasadék pedig egy igazi gyöngyszem.
Köszi
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget. [g:hu 1.5.1w] [wapon beküldött szöveg]
Gyönyörűen felújították a bazilikát és a környéket is. Most építik a parkolókat. Azért nem semmi, hogy mennyien járnak errefelé.
Vettünk az egyik kegytárgyárustól egy Szent Kristófos ereklyét, amelynek az a feladata, hogy megvédje az utazókat. Most már biztonságban leszünk a geotúrák alatt.
Egyik csodától jöttünk a másikhoz, a remetebarlangok után ide. Gyönyörűséges hely! Először megtaláltuk a patkónyomot, aztán egyik forrást a másik után. Persze ittam is mindből. :-)
Az ázott logbook helyett tettem újat, zip-lock zacskóba, így talán jobban bírja.
Egy nyugodt kora őszi napon jártunk erre, Ciele zarándoklat keretében.
A hely nagyon hangulatost, magával ragadó! Olyan zarándokhelyes :D
(Mátraverebély kevésbé..., nem merné kiszállni az autóból:)
Köszönjük a rejtést,
skiccpausz&nárcisz&8(misi)
OKT közben ez is meglett, és hogy a láda tartalma ne ázzon el, a közeli pihenőhelyen bontottuk ki. Gyönyörű vidék és körülöttünk nem csak túrázók, hanem mindennapi zarándokok is akadtak. Nagy élmény volt, köszi a rejtést!
Tetszett a szurdok és a hozzá kapcsolódó mondák. Természetesen a forrás vizéből is ittam.
A templom előtt mindenfelé felújítási munkák folynak.
Köszönöm, hogy megmutattad ezt az érdekes helyszínt.
Megtaláltuk! Nagyon jó, hogy cacherként is visszatérhettünk, már korábban sokszor kirándultunk ide, de akkor még nem is sejtettük, hogy itt is van egy láda. :) A forrásvizek még mindig finomak, palack legyen mindenkinél!!! :)
A kegyhelyet átépítik, bővítik, de a kerítésen átengednek, az építkezés mellett el lehet menni.
Idei nyaralásunk második felét Galyatetőn töltöttük, negyedik nap 8. találata.
Az enyhén felhős reggel és délelőtt kellemes volt egy kis kiránduláshoz, így mára a Karancs-Medves vidékére terveztünk várnézős ládázós túrát, ami végül egész naposra sikerült.
A Medves várai és forrásai után városi ládákat vettünk célba, végül Szentkút és környékén is keresgéltünk. Évekkel ezelőtt már jártam itt egy volt kollégámmal, ismerős volt a hely. Most egy kicsit többet is sikerült megnézni a környékből. A forrásokig felsétálva szerencsére fokozatosan elfogytak az emberek, így a keresést nem zavarták muglik. Érdekes hely, tetszett.
Visszatérve a templomhoz még felkaptattam a remete barlangokhoz is.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést. Nagyon szép helyeket mutatott meg a láda. A szurdokvölgy gyönyörű. A Szűz Mária forrásvízből vittem is magammal.
Ami szomorú, hogy 2 éve voltunk itt Pünkösdkor és a Szűz Mária forrás ajtaja szép faragott fából készült, most viszont fémből van. A Gyönyörű faragott karfás padnak már csak az ülése van meg.
Ez szégyen.
Baráti körben sikerült rábukkannunk.
Gyönyörű hely, bár nem mondhatom, hogy a "Geokess" nélkül nem találtam volna meg, de öröm, hogy itt is ládázhattam!
Köszönöm a rejtést!
A források környéke valóban a szent helyek kisugárzását éreztette velünk: csodás volt!
Gyerekkorom óta sokat hallottam erről a helyről, a nagymamám mesélte, hogy többször járt itt búcsújáráson, a falujukból és a környékbeli falvakból a templomi zászló alatt gyalogosan vonultak, a mintegy 60 km-es utat két nap alatt tették meg, majd újabb két nap volt a visszaút.
Mi legutóbb a remete barlangnál voltunk fent, akkor a források kimaradtak.
Eddig nem értettem, mi vonzza ide a híveket és a turistákat, most megéreztünk belőle valamit.
Nagyon köszönjük a rejtőnek, hogy megmutatta.
Hazafelé az előszilveszteri túráról útbaejtettük. Nem is értem, hogy maradhatott eddig ki. Gyönyörű hely, minden megtalálható itt, barlangok, kálvária, források, szép templom. Bár a rejtek felé az út teljesen le volt fagyva, a befagyott patak segítségünkre volt a rejtekfa megközelítésénél. Köszi!
A DEocaching Cacher Club első (és nem utolsó) nagyszabású csapatépítő ládázása Nógrád megyében. Határozott, pontos indulás után, profin szervezett útvonalon haladva gyűjtöttük a pontokat. Természetesen a kis buszunk színe is csak a csapatunk színével megegyező lehetett. Köszönöm a csapat minden tagjának ezt a szuper napot. Természetesen ez mit sem ért volna ezen láda nélkül. Köszönöm a rejtést.
A DEocaching Cacher Club első, hagyományteremtő csapatépítő ládatúrája során kerestük fel. Rendkívül vidám hangulatban telt a nap, ez köszönhető a profi tervezésnek, és kivitelezésnek, és persze a remek társaságnak!
Ez nagyon szép környezet! Kicsit bénáztunk, csúszkáltunk, kapaszkodtunk a sáros domboldalon, mire meglett a láda, de megérte eljönni ide.
Megcsíptem!
DEocaching Cacher Club csapatépítő ládázása Nógrád megyében.
Profin megtervezett és kivitelezett út, jó társaság, zökkenőmentes haladás, sok forgással! :)
Egy fantasztikus 4 napos geológiai túrán vettem részt szegedi egyetemistákkal Nógrád megyében a hosszú hétvégén. Gyönyörű időnk volt, és lenyűgöző földtudományi értékekkel ismerkedhettünk meg a túra során. Eddig még nem jártam ezen a tájon, de nagyon megfogott, biztosan visszatérek még.
A rejtés pontjait gyorsan és könnyen megtaláltuk, tetszettek a források, az út melletti pihenő és a szabadtéri oltár. A templomban éppen misét tartottak a zarándokoknak. Innen mentünk fel a remetebarlangokhoz.
Mátraverebély, Szentkút, Mátraverebély - 11.2km, jó kis délutáni túra volt. Még a nap is kisütött, pedig esőt jósoltak. A szurdok és a források nagyon szépek. Köszi a rejtést.
Megvan! Már többször jártam ezen a csodálatos helyen, most végre a ládát is megkerestem. Eső után kicsit sáros volt a rejtés, de azért könnyen meglett.
Osztályommal kirándultunk Szentkútra.Köszönjük a szentkúti Atyának a fantasztikus idegenvezetést, aki tényleg a gyerekek nyelvén mesélte el Szentkút történetét. Utána felmentünk a remetebarlanghoz, majd megkerestük a közelben levő két ládát.
Karancs-Medves 20 teljesítménytúra után még elindultunk a Cserháti források túramozgalom néhány darabját megkeresni, persze ládázással. Aznapi 3. ládám. Sokadszor járok Szentkúton és a környéken, de sohasem tudom megunni.
Csodaszép környék, a forrásvíz pedig annyira tiszta, hogy egy városi puhánynak igazán meglepő a csapvíz, de akár a palackozott ásványvíz után is.
Ancsika és Mimi 100méteres távsegítségével lett meg a láda, onnan drukkoltak, de nagyon. A tábláról valamiért azt gondoltam, hogy a patakmederben környékén lesz, köszönöm AnnAnnék segítségét az tájolásért. Végül fölülről leereszkedve leltem rá.
Köszönöm a rejtést!
Igazán remek kis séta sikeredett a szent források meglátogatásából. Természetesen a dobozt sem tudtuk kihagyni. Így késő ősszel nagyon kevés ember látogatja a bazilikát és környékét, ezért hihetetlen nyugalom volt a környéken.
Köszönöm az elrejtőnek a csodás élményt.
Kellemes délutáni sétával. A gyerekeknek már mehetnékük volt, de ezt is csak kicsit éreztették. :-)
Nagyon köszönjük a lehetőséget!
Ildikó, Csenge, Norbi, Boti, Mike
Szép nyugiban végigsétáltuk - alig egy-két emberrel találkoztunk. Visszafelé láttuk a kapu feliraton, hogy hétvégén nagyboldogasszonyi búcsú lesz - temérdek emberrel. Azért mindenhol érezhető volt a hívő emberekre épített 'üzlet'.
A műholdak nem néztek be a völgybe, szóval én be, a vétel meg el... Az utolsó pozíció és a GPS térképén látható POI-k alapján - meg a leírás aktív segítségével -, kerestem meg a két pontot. Az első persze nem nehéz, mert a lekanyarodó ki is van táblázva... Szétnézve a patak felett egy fa felelt meg a leírásnak és az is volt az. A templom környéke pont olyan csinos, mint régen...
Nem értem az ilyen rejtéseket. Ezen a környéken számtalan lehetőség nyílna "normális" rejtésre. Ha egyszer rejtek, akkor fogok így rejteni, ha ki akarok tolni a keresővel. Arra kiválóan megfelel.
Szép napsütéses időben,de sáros felázott talajon a ládát csak akrobata mutatványokkal lehetett megközelíteni.A logolás is "életveszélyes" volt a csúszós meredélyen,de meglett.
A megtaláláskor éppen tartott az Anna napi búcsú, azt is körbejártuk. Az eső kicsit megnehezítette a találatot, de sikerült megoldani. Egy palack forrásvízzel és némi búcsúfiával tértünk haza. Köszönjük a rejtést!
Az ilyen ládákért szeretjük ennyire ezt a játékot! Köszönjük nagy élmény volt!Drága páromnak nem jött össze a szent László ugratás,a ládához kapaszkodva visszacsúszott és csupa sár lett.Igy aztán mint Iluska a János vitézben mosta a ruháját a patakban.
Második kísérletre sikerült megtalálni. A fák alatt a GPS-em elég gyengén fogta a jelet. De végül is meg lett a láda. Köszönhetem a többi lelkes kessertársamnak is akik már kitaposták az utat a ládához. Enélkül valószínüleg nem sikerült volna. Nagyon jó helyre sikerült a ládát rejteni. Köszönöm! Peti, Móni
A mai nap 4/2 ládája. Eléggé csúszós a láda megközelitése és félő, hogy egy nagyobb víz elviszi a rejteket adó fát, ami már nem a patak fölé nyúlik be, hanem beledőlt.
Nagyon szép volt a hely, de a sok fotó azért kicsit átverős - valami nagy szurdokra számítottam, a valóságban pedig közel nem volt olyan nagy és monumentális. De látványos, az kétségtelen. A rejtek környéke nagyon szép, szeretem az ilyen hangulatos patakpartokat.
Már rengetek kirándulásunk vezetett ide.
Most meg kerestük a ládát is.
Kellemes 16 Km csúszkálás közben jól éreztük magunkat.
Képes beszámoló az útvonalról:
http://www.youtube.com/watch?v=IIvqGKgbU14
Szent Lászlóról elnevezett teljesítménytúra alkalmából jártunk erre. A hasadék most teljesen jeges volt, óvatosan lehetett csak közlekedni benne. A kút és környéke szépen ki van építve, örülök, hogy itt járhattam.
Magamtól nem merészkedtem volna be ilyen jeges-havas időben a patak szurdokába. De nem bántam meg! A láda elhelyezése ügyes: szeretem, amikor egy darab jól passzoló alakú fedőtárgyat kell csak megmozgatni ill. visszaépíteni.
Iszkirivel közös találat. Nagyon tetszett a környék, jó volt a rejtés. Fokozta az izgalmakat, hogy folyamatosan tesztelni kellett a befagyott patak jegét, beszakad-e vagy nem?
Kis esőben, szürkületben gyors ládakeresés. A hely nagyon tetszett a sok-sok világító mécsessel. A ládát nem jó irányból közelítettem meg, így amikor 6 méterre voltam tőle, akkor még le kellett másznom hozzá. Viszont így sikerült pont belebotlanom.
A barlangoktól jöttem át ide a hegyi úton, nagyon hangulatos volt.
A ládához a források vizén át kellett ugranom, a fa gyökeréhez pedig felkapaszkodni. Elég csúszós volt, pedig nem volt esős idő. Biztos rossz irányból közelítettem.
A pihenőben megettem 1 szendvicset, megkóstoltam a vizet, majd tovább Szent László nyomában az 1. ponthoz.
Köszönöm a rejtést!
A tuhu valamiért nem ismeri közútként a 21-essel párhuzamos utat, így jól el akart küldeni körben. A korábban rejtett láda miatt már jártunk itt. Érdekes a patakvölgy és különösen tetszett a kis szurdok. Felülről ereszkedtem le és a komfortos kijáraton hagytam el. A láda megközelítése kicsit sárosabb időben kemény feladat lehet.
Ez volt az 500. ládánk! Nagyon jó helyet választottunk neki. A barlangok felől jöttünk, majd a szurdokat jártuk végig, nagyon tetszett. Elképzeltem akkor, amikor folyik a patak, érdekes lett volna. A források környékén is lázasan takarítottak, festegettek a búcsú miatt. Érdekes volt maga a látvány és ez a gondozott tisztás az erdőben.
Salgótarján környékére tervezett családi nyaralásunk során kerestük meg. A remetebarlangok felöl közelítettünk a hegyen futó ösvényen. A szurdok nagyon érdekes volt. Az összes forrás vizét megkóstoltuk. Ha ezek után sem nő ki újra a hajam, akkor azt hiszem bele kell törődnöm az örök kopasz létbe. A láda elérése adott némi aggodalomra okot a meredek, sáros domboldalon, de végül sérülésmentesen abszolváltam. A patak partján egy fa korhadt ágában, jó 1,2 méter magasan egy hatalmas varangy ücsörgött. Láthatóan jól érezte magát, csak azt nem értem, hogy került fel oda. Köszi a rejtést!
Ez a hely _nagyon_ süti! Hátborzongatóan jó hely. Pedig már jártam korábban itt ládakeresés miatt és azt gondoltam, hogy nem fog újat mutatni. Ahogy írta már valaki korábban: fullfive! Tulajdonképpen pedig a rejtőnek nemigen kellett hozzátennie semmit sem az élményhez. Még a láda helye is adta magát a rejtésre. Persze ezt így összerakni, hogy a rejtés ne legyen öncélú, hanem szinte csak másodlagos a hely saját mondanivalója mellett, nos, ez bizony csillagos ötös. Ezek azok a ládák, amiért szeretem ezt a játékot. Ráadásul olyan szerencsém is volt, hogy az elapadt forrrás is működött az épp csak elálló eső után. Vandával szeretnék repetázni az élményből valamikor!
Újabb Cserhátszentivánon töltött hétvége, kis ládázással egybekötve. Gyakran hozzuk el barátainkat is ide, Szentkútra, erre a szép, csendes helyre. Arra azonban, amerre most a láda invitál, ritkán sétálunk el. Most egy eső utáni szép napon kellemes sétával körbejártuk az erre is szépen kiépített emlékhelyeket. Köszönet érte a rejtőnek.
Megtaláltuk. Sok a busz és zarándok, de szinte senki nem megy tovább a Mária kútnál. A ládának köszönhetően mi minden kutat megtaláltunk. Nagyon szép volt, jól esett ez a séta.
Ez a hely egyszerre varázslatos, félelmetes, csodálatos és megragadó! A maga nemében biztos, hogy egyedülálló és valóban rendelkezik egyfajta kisugárzással! Ez bizony 3 darab 5-ös! Sajnos későn érkeztem, így nem tudtam jó képeket csinálni. Egyébként sem adná vissza a valóságot! Szintén egy olyan világba csöppentem bele ami itt volt végig alig pár kilométerre, és mégsem volt alkalmam megcsodálni ezidáig! Üröm az örömben: Mátraverebély! Ahogy a 21-es főútról bekanyarodtam megint csak egy más világ tárult a szemeim elé! Szörnyű! Érdemes lenne egy ládát rejteni abba a rom épületbe ott a falu szívében :D
Én már többször jártam itt. Az első alkalmakkor még csak a forrásházak voltak meg. A Mária-kultusz csak jóval később gyűrűzött be. Alapvetően nincs vele gondom: aki hinni akar benne, tegye. Én fenntartom magamnak a szkepticizmus jogát. Mindamellett elismerem, hogy gyönyörű a hely és feltétlenül megérte ide ládát tenni. De ezt ki is fejtettük, amikor májusban innen vittük el Mikulással GCIzgi-t. A nagy meleg ellenére rengetegen voltak a környéken. Először azt hittük, hogy épp valami jeles búcsúnap van, de pár nappal később egy újságban láttam, hogy a romáknak volt valami megemlékezésük, ahol a vezetőik is jelen voltak. Szó, mi szó: ott a helyszínen is szembetűnő volt az ott lévők etnikai hovatartozásának ezirányú eltolódása. Ám ez mit sem von le a hely nagyszerűségéből. Igaz, most a Szent László-forrás csak alig észrevehető mértékben működött, de a többi dolgozott ehelyett is. Ami még örömteli volt: nem volt sok szúnyog. A hőség miatt egy-két korty szentnek titulált vizet azért lenyeltünk, inkább a szomjúság, mint a rontások ellen. Muki volt velem.[wapon beküldött és otthon bővített szöveg]
"Kicsit csúszós a megközelítése!" Csak megerősíteni tudjuk: valóban, sőt a közelmúlt időjárásnak köszönhetően jelenleg nem is "kicsit". Egyébként nagyon szép hely, kiváló rejtés, köszönjük!l
A láda félig fedetlenül (szerencsére a tartalma nagyjából száraz maradt) volt a rejetekben, semmivel sem álcázva. A csomagolása tőle külön, vizzel telve volt felfedezhető. Utóbbit - amortizáltságát figyelembe véve - a legközelebbi hulladékgyüjtőben helyeztük el. A rejteket "befedtük".
Rövidke kihagyás után, ma reggel, egyedül vágtam neki...
LAFEE túra keretében megtalálva! (Lustamód Autóval, Futás az Eső Előtt...)
Ajánlott parkolópontból, rövidke sétával megkesselve :o)
Jártam én már itt! Most, picit többet sikerült látni a szurdokvölgyből. Eleinte nem siettem, csak sétálgattam. Később annál inkább kapkodtam a lábam.
Sajna éppen itt ért utol a hazazavaró típusú záporeső.
Szóval sz@rrá áztam...
Ajándékot nem cseréltem.
Köszi a kalandot!
100 km kerékpár edzés 650 m emelkedéssel a Balassagyarmat - Patvarc - Iliny - Csitár - Szécsény - Salgótarján - Szentkút - Mátraverebély - Tar - Pásztó útvonalon 2 új ládával. Csendes volt a júniusi idő, akárcsak a 2 láda környéke.
GCILMA végeztével Ilinyben rendbe tettem a sáros fű után a kerékpáromat és a cipőmet, hiszen a mai nap lényege: 60 km résztáv következett. Igyekeztem egyenletes terhelést megvalósítani, nem mindenhol sikerült. 42/18 - 52/14 között mindenféle áttétel előfordult, de az átlagos 87 rpm ped. és 128 bmp pulz. megnyugtató volt.
Mátraverebély ismert környezetében a által mutatott szurdokvölgy kevéssé volt ismerős. Sajnos a legszentebb helyeken óvodáscsoport rikoltozása rontotta a hely varázsát, ezzel együtt szép a környezet. Az egyik ovis megjegyezte: "Nézd, a bácsi tud kétkerekűzni!" :-). A láda azonnal meglett.
Az 1. pont izgalmas helyen van, talán a Rám-szakadék bizonyos részeire emlékeztet. Érdekes volt a bejutás, és a pont környéke is.
Visszafelé bementem a bazilikába, aztán a mai utolsó szakasz jött: Pásztó vasútállomás felé 15 km, 52/16 - 52/19 között tempóztam átlagos 92 rpm ped. és 137 bmp pulz. mellett.
Megvan [wapon beküldött szöveg]
Előre eltervezett szentmisére mentünk ma és ha már megjelent itt egy új láda, akkor kicsit előbb indultunk, hogy megkereshessük. Kis híjján majdnem sikerült találkozni az utánunk jövőkkel is...
Gyakran járunk ide, nagyon szeretjük ezt a helyet. Több emlékezetes esemény (csoda) is történt itt velünk!
Nagyon szép nyugodt hely! Sokat jártam ide korábban is forrásvízért! Ma reggelről Qnci Barátom szólt telefonon, hogy a lakóhelyemhez közel új láda jelent meg. Sajnos tervezett programon volt, így csak később tudtam indulni, de így is én voltam az első. 4-5 autóbusszal voltak zarándokok lennt a templomnál, de a források környékén senki nem volt. Köszönet a gyors sétára való ösztönzésért!