Elhelyezés időpontja: 2016.02.17 13:20
Megjelenés időpontja: 2010.06.15 23:50
Utolsó lényeges változás: 2024.05.06 06:18
Utolsó változás: 2024.08.02 00:58
Rejtés típusa: Multi geoláda (2H+1V)
Elrejtők: Herrbert74
Ládagazda: Adoptálható ládák Nehézség / Terep: 1.5 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 4500 m
Megtalálások száma: 319 + 5 sikertelen + 9 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.4 megtalálás hetente
Három pontos multiláda (2H + 1V)
1. pont: virtuális, útjelző tábla alján keresd.
2. pont: körtefa ágai között 2m magasan 4x6cm-es henger alakú doboz, második jelszórészlettel.
3. pont: hagyományos, 18x13x6cm-es doboz, többtörzsű fa ölelésében, benne az utolsó jelszórészlettel
1. pont pótjelszó: az egyik út szélét jelző fehér műanyagkaró alját nézd meg
2. pont pótjelszó: a rejtekhelyet nyújtó fával szemben, egy facsemetét tamogató karó szántóföld felőli oldalán keresd
Ha egy árva ládát szívesen gyógyítanál, ha van rá módod, előtte vedd fel a kapcsolatot a LádaDokikkal.
Ha csak a helyszínen derül ki, hogy a gazdátlan láda gyógyításra szorul, segíts rajta bátran! Változtass azon, amin szükséges! Ha akarsz, találj ki új jelszót, keress a közelben egy jobb rejteket!
A megváltozott adatokat juttasd el minél hamarabb az Adoptálható ládák felhasználónak!
Köszönjük a közösség nevében! :)
A ládába TravelBug helyezhető.
A ládába utazó ügynök, vándorbogár, geoérme helyezhető. Ha még nem tudod, hogy ezek micsodák, feltétlenül olvasd el ezt a leírást!
Leírás:
Darnózseli nem bővelkedik látnivalókban, de akad egy-két érdekes hely, érdemes felkeresni és remek kiindulópontként szolgálhat a környékbeli, szigetközi túrákhoz, mivel pontosan a Szigetköz szívében fekszik.
Megközelítés:
Győrtől az 1401-es szigetközi úton 28 km-re, illetve az 1-es úton Kimlénél letérve mintegy 35 km-re, Mosonmagyaróvártól az 1401-es úton 16 km-re fekszik. A pontok közötti ajánlott útvonal dél-északi irányú. A bejárt út mintegy 5 km (egyenesen vissza újabb 3 km), tehát gyalog is megtehető, de az egyes pontok gépkocsival is megközelíthetőek. Ajánlott azonban a kerékpáros megközelítés, annál is inkább, mivel a községen (és a Szigetközön) vezet át a Eurovelo 6-os kerékpárút. Parkoló: A harmadik pont közelében, a falu északi végénél, a Horgony tanya felé kell letérni. N 47° 51,306' E 17° 25,113' 123 m [GCDZS+parkoló]. Kerékpárral érkezők nem tudják eltéveszteni a közeli kerékpáros pihenőt a falu elején.
A község környékén (Parázsszeg) már a vaskorban is volt település, de Darnó és Zseli első írásos említése 1443-ból származik, a hédervári grófi család egyik oklevelében találkozhatunk velük. Géza fejedelem Héder és Wolfger testvéreknek adta szállásbirtokul a Szigetközt, nekik köszönhető a szigetközi települések kialakulása. Darnó és Zseli a XII. században kezdett benépesülni, a XVI-XVII. században az erre portyázó török seregek többször megsarcolták és feldúlták a két falut. A falu 1788-ig a hédervári egyházközség fíliája volt. 1788. szeptemberében kapta meg az első önálló plébánosát. 1857-ben gróf Viczay Héder visszaperelte jobbágyaitól a földet, erdőket és kedvezményeket.
1934. január 1-én Mosondarnó és Zseli egyesüléséből jött létre Darnózseli község. A falu nevezetes szülötte dr. Karácsony Mihály, aki a magyar műszaki oktatás úttörője volt, valamint Érsek Imre, tanító.
1. pont: Francia Kőkíp
Ha autóval jövünk, parkolhatunk a helyi TSZ bejáratánál. N 47° 50,533' E 17° 26,417' 123 m [GCDZS+parkoló]. Ha itt átmegyünk az úton, akkor a kerékpárúton balra fordulva 200 m-t kell megtennünk az oszlopig.
A francia oszlop ("Kőkíp"): 1809-ben Napóleon újabb támadást indított a Habsburg-ház ellen és kiáltványban kérte a magyar nemességet, hogy álljon mellé. A magyar rendek sérelmeik dacára kitartottak a Habsburgok mellett és Győrött csatát vívtak Napóleon ellen. Darnózseli a hadak vonulásának útjába esett. A falu plébánosa és a francia kapitány között szinte baráti kapcsolat alakulhatott ki. Nem tudjuk, hogy a kapitány azonos-e Georg Rilovit lengyel tiszttel, aki egy kisebb csetepatéban halálos lövést kapott. Felesége az ő emlékére állította ezt az emlékoszlopot.
Az oszlop mögött kanyarodik a Hidegkuti-ér, ami a Zseli erdőtől elválasztja a területet.
2. pont: Gesztenyealagút
A Darnózselit Lipóttal összekötő 1404-es közutat egy az 1930-as években telepített vadgesztenyefasor szegélyezi. Az 1982 óta helyi védettséget élvező, gyönyörű fasor 2 km hosszan, egészen Lipótig nyúlik. Az út egy nyomsávos, kis öblökben kerülik ki egymást az autók. Ha autóval jövünk, parkolhatunk az első öbölben az út jobb szélén.
3. pont: Zsidó temető és a Mikota-tó.
Zsidó temető: N 47° 51,325' E 17° 25,004' 123 m [GCDZS+zsidó temető]
Zsidó vallásúak az 1800-as évek közepétől éltek Darnózselin, egészen 1944-45-ig, ekkor ugyanis a németek elhurcolták őket. Darnózseli egy kisebb központja volt a környék zsidó lakosságának, hiszen imaházuk és temetőjük is volt a községben. Az imaház a Fő utcán volt, amit 1945 után elbontottak. A temetőt 1883-ban nyitották meg. Az utolsó temetés 1943-ban volt itt. A község fiataljai 1984/85-ben rendbe tették, s azóta is gondozzák. Egy emlékfal került még felállításra a darnózseli és a szigetközi deportálások áldozatainak emlékére, amelyet a munka befejeztével 1985. május hónapban lepleztek le.
Mikota tó: N 47° 51,335' E 17° 25,073' 123 m [GCDZS+Mikota tó]
A zsidó temető közelében található a rendezett környékű horgásztó. Kellemes park és egy fogadó nyújt kikapcsolódást a közvetlen közelében. Egy rövid, a tóhoz vezető tanösvény mutatja be Szigetköz élővilágát.
Egyéb látnivalók:
Zseli erdő N 47° 50,433' E 17° 26,283' 123 m [GCDZS+Zseli erdő]
Az első pont parkolójával szemben kelhetünk át a Hidegkuti-éren, a földúton haladjunk mintegy 200 m-t, az erdő a földúttól balra fekszik.
Darnózseli térsége a Szigetköz biológiailag értékes területe. A hajdani Duna-ág mára Hidegkúti érré szerényült. Egyik medre (nagy kanyarulat) és a Parázsszeg-dűlő határolja a Zseli erdőt (itt folytak honfoglalás-kori ásatások), mely a szigetközi út mellett bújik meg. A szép ártéri ligeterdő (Zseli-Remes) azért érdekes, mert viszonylag kis területen (6,8 hektár) mind a puhafa (fűz, mézgáséger, korai nyár) mind a keményfa (tölgy, kőris, szil) jellemző fajai megtalálhatók. Védett, mert ez az erdőfolt tipikus ártéri keményfa-ligeterdő. Egész Szigetközben, sőt az egész Kisalföldön kizárólag itt található a természetes előfordulású tatár juhar. Az erdőt, mivel ilyen vegetációtörténeti faj-maradványok vannak benne, valószínűleg több ezer év óta nem mosta el az árvíz.
A katolikus templom N 47° 51,068' E 17° 25,608' 120 m [GCDZS+templom]
A 19. században a falu számára a gyarapodással párhuzamosan egyre sürgetőbbé vált, hogy a település szélén álló kicsi, sokszor megrongált templom helyett új épüljön. Ennek első lépése volt, hogy ezen a helyen (templomnál) 1869-ben kis kápolnát építettek. A kor ekletikus stílusjegyeit viselő kápolna azonban nem jelentett megoldást. 1914 májusában már elkészültek az új templom tervei, de a háború miatt nem kezdődött meg az építkezés. A falu plébánosa, (Fórika) Köllő János a háború után tovább szorgalmazta a templom építését. Magas egyházi és állami pártfogókat és adományozókat szerzett, megnyerte a falu lakosságát, és 1929 nyarán Pavlovics Károly tervei alapján, megindult az építkezés. A kis kápolnát lebontották, és az év végére tető került a templomra. A század első stílusaiban épült. Az egyhajós, egytornyú templom hosszanti homlokzati díszítése karcsúsítja és megnyújtja a templomot. Az oldalhomlokzat is a neogótikát idézi. A világos nagyterű templombelső harmonizál a külsővel. Az orgonát Rieger Ottó pesti cége készíttette, a szentek képeit ábrázoló üvegablakok szintén pesti műhelyben készültek. Az oltár és a stációképek Heckenast János munkái. A padokat Igali János, helybéli asztalos készítette. 1930. július 6-án dr. Serédi Jusztinián bíboros érsek, hercegprímás szentelte fel a templomot.
A temetőkápolna N 47° 51,104' E 17° 25,888' 119 m [GCDZS+temetőkápolna]
Dombhorgason, a Duna-ágak által körülölelt falu legmagasabb része a temető. Itt építette 1440 körül Héderváry Lőrinc az első templomot. Az építtető személye ugyanezt valószínűsítheti, de írásos bizonyíték nincs rá. Azt viszont biztosan tudjuk, hogy a ma látható apszismaradvány templomhajóját Viczai Jánosné Hédervári Katalin építtette. Halálakor (1681) már álltak a falak, de a befejezés fia, Viczai János nevéhez fűződik. 1703-ban szentelték fel a 18 méter hosszú, 8 méter széles, egytornyú egyhajós barokk templomot. A 18. században harangot kapott, és "a főoltáron Szent József képe ékeskedett, egyik oldalon az angyal keltegette, a másik oldalon Szűz Mária volt a kisdeddel". A Duna áradásai ismételten megrongálták, a XIX. században egy tűzvész pedig a teljes tetőszerkezetet és boltozatot elpusztította, ezért felmerült, hogy a két faluhoz képest kicsi és sokat szenvedett templom helyett újat építsenek. Erre csak 1929-ben került sor. Ekkor lebontották az itt álló templom tornyát és hajóját, és csak az apszis maradt meg. 1965-ben, a restaurálás során az apszist felújították, és szemléletes módon jelölték a XVII. századi barokk templom alapfalait.
Források:
Dr. Karácsony István: Darnó és Zseli története
darnozseli.hu
Wikipédia
Ládatörténet
2016.02.17. Új láda és a pontok felújítása, kereshető
2017.05.23. Új láda a 2. ponton Liberty-nek köszönhetően
2021.10.12-én Szilágyiék karbantartották a dobozt.
2023.10.17. fodor8peter gyógyította a ládát
2024.05.05. Adamx89 javította az első két pontot
Ez is megvan mégsincs este :-) Köszönöm a rejtést! A 2. ponton nem találtuk a ládát csak a pótjelszót. A zsidó temetőnél a láda nem többtörzsű fa tövében volt hanem az utolsó sorban egy megdőlt sírkő alatt. Nem változtattunk a helyén. [Geoládák v4.5.0]
Ez sajnos másdszorra sem jött össze..
Áprilisban egyszer már rápróbáltunk, akkor a 2. pontnál lévő gesztenyesorban hibádzott a dolog, ugyanis akkor az nem volt fellelhető. Fellelkesülve, hogy Adamx-nek köszönhetően megjavult az 1. és a 2. pont, a 3. ponton lévő ládát pedig az előttünk lévők rendben találták, így a mai szigetközi túránk során ismét útba ejtettük Darnózselit. Lelkiismeretesen megtaláltuk az első két pontra kihelyezett (felírt) jelszórészleteket, ezeket ezúton is köszönjük Adamx-nek, azonban a 3. ponton a láda eltűnt. (Az áprilisi próbálkozásunk alkalmával még megtaláltuk, de sajnos nem írtuk fel a jelszórészletet..). Így másodszori sikertelenségünk után, valamint mert a látnivalókat többször is megcsoldáltuk, többször már nem szeretnánk, így jelszó nélkülit logolunk, köszönjük, ha elfogadjátok a megtalálást :)
1. pont ahogy a korábbi megtaláló jelezte, a fehér útjelző oszlop aljába felírva
2. a körtefa alatt találtunk egy cetlit és egy nyitott dobozt
3. láda rendben.
szerencsénk volt hogy összejött
A körtefánál a földön találtuk a kis ládát, kupak és beltartalom nélkül. A túloldalt megszerzett jelszót beleírtuk, és megpróbáltuk valahogy stabilizálni a fa ágai között, bár kupak nélkül hamar el fog ázni a papír.
Köszi a rejtést!
A 2. pont inkább egy körte fa ;)
A láda a fa tövében volt, talán az eső mosta ki, szerencsére nem volt szétszórva. Rengeteg szúnyog volt, amennyire tudtam visszarejtettem [Geoládák v4.4.0]
Admin már a következő napon átírta az új jelszórészletre a rendszerben lévő adatokat, így kereshetitek nyugodtan! Köszönettel a gondoskodásért, üdv: hk
Nem találtuk meg a jelszó első részletét, a kidőlt információs tábla sincs meg. Adamx89 új jelszót hagyott hátra e ponton, melyet talán átír majd apodtálható ládák. A másik kèt jelszó meglett. Kèpek alapján kérem az elfogadást. Képek majd később, otthonról[Geoládák v4.3.0]
Javítottam az első pontot, a másodikat megtalaltuk egy almafán kb 2m magasan kupak nélkül, a harmadik ponton megvan a ládika, ugyan egyik füle hiányzik, de nincs beázva, jelszó olvasható :)
Adoptálható ládának e-mailt küldtem a módosításokkal.
Frissítés:
1. Pont
Felírtam az egyik útjelző tábla aljára, illetve az egyik út szélét jelző fehér műanyagkaró aljára is a jelszórészletet.(Sajnos nem tudtam az igazit, így rögtönöztem.)
2. Pont
A második pontnál, a rejtekhelyet nyújtó fával szemben, egy facsemetét támogató karó szántóföld felőli oldalára szintén ráírtam a jelszót, ha elveszne a kis fiola, aminek már nem volt meg a teteje. Kb. 2 m magasan találtuk meg, egy almafa ágai között.
3. Pont
A harmadik ponton a ládát megtaláltuk, beltartalma ép, jelszó olvasható.
A tájékoztató tábla kidőlt, de a jelszórészlet olvasható.
A gesztenyefa soron a földön találtuk meg a kis hengert kupak nélkül. Nem feltétlen gesztenyefán kell keresni.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.2.6]
Végládával kezdtem, kiszedtem belőle a szemetet.
A 2. pontnál olvastam, hogy nemigen találták a mikroládát. Feltúrtam egy kicsit az fa környéki avart, először a kupak, majd a doboz is meglett, de üresen. Új jelszót írtam egy papírra, meg a doboz tetejére, majd egy odúba rejtettem vissza.
1 pontnál a kidőlt tábla "belsejében" kell keresni a jól olvasható jelszót.
Esztergom-Mosonmagyaróvár biciklitúra.
Segítséget kellett kérni, mert a gesztenyesorban nem találtam, a kidőlt tábla pedig olvashatatlan. A temetőnél viszont könnyű találat volt.
Köszönjük!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.10]
Hétvégi kirándulásunk első állomása volt az első pont.
Itt bár kidőlt a tábla, de a jelszó tartja magát. A második ponthoz a keresztnél parkoltunk, én elfutottam a fáig, de mégis Adrián kellett hozzá, hogy megleljük. A temetőnél kotorásztam a bokorban - szintén szúnyoginvázióval küzdve - de a pótjelszó segített, amit ezúton is nagyon köszönünk.
Rémlett nekem a hely neve valahonnan, rákeresve bebizonyosodott, hogy jól sejtettem a történteket... :(
Nagyon köszi, hogy megmutattad a helyet! A fasor csodálatos!
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (333 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.