Wap:
1.
Hagyományos geoláda, logbookkal, ajándékokkal. Mérete: 11x7x7 cm.
2.
Emlékműn látható évszám utolsó két számjegye.
3.
Táblán olvasható Szent neve (négy betű).

A ládába TravelBug helyezhető.
3 pontból álló multiláda, mely két virtuális pontból, és egy ládából áll!
A település megközelíthető:
- vonattal Budapest Nyugati pu-ról, Volán autóbusszal Népligettől,
- autóval Budapest, Kecskemét felől az 5-ös számú főúton közvetlenül vagy M5-ös autópályán örkényi kijárónál.
A pontokat túrakerékpárral is könnyűszerrel elérheted. A tanösvényen néhány helyen az aszályos időben homokkal kell számolni.
Az 5-ös úton Pest felől a faluba beérkezve a temető utáni kereszteződésben kell jobbra fordulnod egy aszfaltútra. Ez az út vezet az általunk Tábornak nevezett területre. Ezen az úton kell egyenesen haladnod az út végig.
Parkolási lehetősség:
-
N 47° 3,810' E 19° 26,575' 123 m [GCBETF+parkoló1] ahonnan már gyalogosan vagy túrakerékpárral is bejárhatod a tanösvényt (2600 m),
- vagy ha többet szeretnél sétálni (+1800 m) akkor itt is hagyhatod az autódat:
N 47° 4,574' E 19° 26,480' 124 m [GCBETF+parkoló].
A láda története
Első ládámat mindenképpen lakóhelyemen szerettem volna elhelyezni. Nagy gondban voltam, hogy aki idelátogat mit is mutathatnék neki?
Majd 2010. június 10-én átadtuk a
Betyárdombi tanösvényt. Ekkor határoztam el, hogy ide helyezem el a ládát. Ennek megtekintésére hívlak benneteket. Közben ízelítőt szeretnék adni kis-, fatornyos falumról is, ezért lett multi.
A ládát a tanösvénytől kicsit beljebb nyárfák, borókák és fenyők árnyékában találod.
N 47° 3,640' E 19° 26,135' 134 m [GCBETF-1]
A táj sajátos arculatában gyönyörködhettek, ha ide látogattok. A felszín formáját a honvédség jelenlétének köszönheti, mert itt nagy mennyiségben lőszereket semmisítettek meg. Ezen robbantások alakították a táj dimbes - dombos arculatát. Elsősorban azoknak ajánlom, akik a találatot szeretnék összekötni egy kellemes erdei körtúrával, szép környezetben.
Ajánlott útvonal:

jelzésen ( piros körtúra útvonalon), hat állomással. A tanösvény 2,6 km hosszú, kellemes sétával 1,5 óra alatt megtehető A kijelölt útról ne nagyon térjetek le.
Miért pont betyárdomb? Nos erre nincs válasz még a történelemben sem, ami nem is olyan régi.....
Táborfalva önállósága mindössze 60 éves múltra tekint vissza. Történelme mégis valamikor 130 évvel ezelőtt kezdődött. Így nagy történelmi események nem zajlottak itt, nincs várunk, hegyünk, folyónk. Mégis mit érdemes tudni róla?
Az első ház 1905-ben épült. Előtte a telepesek vagy a laktanyában vagy un. putrikban laktak. Az 1920-as évektől folyamatosan bővült a falu. Életét a katonaság és a földművelés határozta meg. Címerünkben is ez látható.
1949-ben lett Örkénytől független, önálló település. Közben lassan fejlődött, felépült az óvoda, iskola és a Művelődési Ház is.
A falunk igazából 3 részből áll, a
Telep az Örkény felőli vége, a
falu , ez középső rész és a
Tábor , ahol az 1. és 2. pontot is találod.
A tábori rész összefügg a helyőrség történetével. 1875-ben adományozták az első területet itt katonai célokra. Ekkor a térkép még " Baracken Lager " néven említi. A fejlődés rohamos volt, hiszen a Monarchiának ebben az időszakban lőszerraktárt, vasútvonalat kellett építenie. Így 1889 óta van vasútvonalunk.
Tovább haladva a köves út mentén (jobbra) találod
a
második pontot.
Az 1912. június 8-i baleset egy éves évfordulójára állították ezt az emlékoszlopot, amit áthelyeztek és felújítottak. A felújítás dátumának utolsó két számjegye a jelszó második része.
N 47° 4,888' E 19° 27,057' 126 m [GCBETF-2]
Károly Albrecht főherceg és ezrede gyakorlatozott itt. Az egyik ágyú lövésekor csőrobbanás történt, aminek következtében 6 cseh tüzér életét vesztette (az ágyúk a csehországi Skoda Művek gyártmányai voltak ). Ez időben kísérleteztek léggömbök és léghajók hadrendbe állításával is (megfigyelési, felderítési céllal), melynek kapcsán szeptember 4-én egy újabb baleset történt. Egy léggömb elszabadult, kosarában egy cseh főhadnaggyal és egy tizedessel. Mind a ketten meghaltak a zuhanáskor. Tiszteletükre állították ezt az emlékoszlopot.
A köves úton visszajuthatsz a faluba, ha az 5-ös számú főutat keresztezve egyenesen tovább haladsz. Ez a kövesút halad keresztül a falun. Ennek mentén találod
a
3.pontot.
Emléktábla: Mely szentről nevezték el a közösségi házat?
N 47° 6,321' E 19° 29,144' 136 m [GCBETF-3]
A kaput általában zárják, de a jelszó 3. része a falon lévő tábláról kényelmesen leolvasható. Ha be szeretnél nézni akkor tovább az ötödik háznál csöngess be és az ott lakó hölgy szívesen kinyitja neked.
1.pont: A láda 1. jelszórészlet,
2.pont: Emlékműn lévő évszám utolsó két számjegye,
3.pont: Közösségi ház névadója? 3. jelszórészlet (4 betű).
A láda egy 11*7*7-es kis doboz.
Sajnos mint mindenhol itt is van szúnyog és kullancs. Ajánlatos valami riasztóval felszerelkezni!
Az útvonal hossza az 1-3 pont között 6,4 km. Ebből gyalog igazából csak a tanösvény távját kell megtenned- ami 2,6 km, de ez megéri- ha autóval érkezel!
Segédpontok:
N 47° 4,089' E 19° 26,683' 119 m [GCBETF+irány] az y-nál tarts jobbra.
N 47° 3,836' E 19° 26,790' 123 m [GCBETF+irány1] itt kanyarodj jobbra, át a síneken.
N 47° 3,826' E 19° 26,543' 122 m [GCBETF+irány3] itt keresztezi a tanösvény az utat, fordulj balra, menj addig míg meg nem látod jobb oldalt a volt tank beállót, ideális parkolónak.
Érdekesség:
Az 1954-es V. öttusa világbajnokság lovas számait itt rendezték nálunk, valamint a lovakat is itt készítették fel. De hol?
Az 1930-as években kezdték el felépíteni a fedett lovardákat Egy 140 X 30 méteres nagy lovardát, amit akár 3 db négyszögre is fellehetett osztani és egy 60 X 30 méteres kis lovardát. Mára sajnos az épületekből csak ez az egy áll, az is a laktanya területén belül. Építettek még egy 3200 ill. 4000 méteres versenyek megrendezésére alkalmas vágta-, és akadálypályát, 11 természetes akadállyal. Itt volt a Lovagló-tanárképző és hajtóiskola, mely Magyar Kincstári Honvéd Lovastábor néven szerepelt. Elsődleges feladata a tanárképzés volt, de az olimpiai keret felkészítése ( 1936-os berlini olimpia Platthy József díjugratásban Sellő lován bronzérmes lett ), vadászatra való kiképzése és kipróbálása ( Némethy-módszer ) is itt zajlott a kopófalkával együtt. A kopókat Angliából vásárolták.1926 végén megalakult a Rókafalka Társaság is, melynek vadászatait gróf Endrődy Rudolf vezette.1930-as években vitéz nagybányai Horthy Miklós és Gömbös Gyula is többször megfordult itt vadászatokon Csodás nevű, itt tartott lovával. (A földúton ahol jársz majd a mellette lévő nyársfasor ehhez a területhez tartozott.) A történelem közbeszólt és hogy mivé válhatott volna a magyar lovaglás itt kialakított fellegvára, melyet az olasz Pineroloi mintára létesíttek? Sajnos ez már sohasem derül ki.
Mit érdemes még megtekinteni?
-
Polgármesteri Hivatal
-
Csurgay Franciska Általános Iskola (-
az iskola honlapja)
-
Magyarok Nagyasszonya Katolikus Templom
-
Horgász tó
Források:
- taborfalva.hu
- lovasok.hu
- Táborfalva község története c. könyv
Képek:
- lovasok.hu
- taborfalva.hu
- saját
Kellemes kirándulást!
Probléma esetén: 30-5296351