Elhelyezés időpontja: 2023.11.12 18:20
Megjelenés időpontja: 2012.04.23 12:47
Utolsó lényeges változás: 2023.11.24 16:39
Rejtés típusa: Mozgó geoláda
Elrejtők: kócoska
Ládagazda: V_Gabor Nehézség / Terep: 1.5 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 500 m
Megtalálások száma: 1318 + 9 sikertelen + 125 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 2.2 megtalálás hetente
Mi a mozgó célja? Különleges / nagy / öreg fákat mutat be.
Hová lehet rejteni? A kiszemelt fa környezetében keress rejteket.
Kötelező tovább vinni? Nem.
Továbbvitel, újrarejtés szabályai: Ugyanahhoz a fához egy évszakban csak egyszer szabad rejteni.
Mikor lehet újra megtalálni? 4 héten belül csak egyszer,
Esetleges egyéb tudnivalók: A fáról egy fotót tölts fel a logodhoz.
[ fotó a fáról a logba | 4 hét | évszakonként egyszer ]
Röviden: 21x15x9 cm méretű mozgó geoláda. Célja különleges/nagy/öreg fákat felkeresni és bemutatni. A fáról minden esetben tölts fel fotót a logodhoz, különben nem jár a pont (megtaláltam logod érvénytelenítve lesz)! Részletekért kérlek, olvasd el a lenti leírást. Kösz!
Megtekintheted a láda eddigi állomásait interaktív térképen. (Az itt található helyszínek, dátumok, rejtők nevei és a rejtések sorszámozása karbantartott.) Automatikusan frissül. Hibás adat esetén kérlek, jelezd emailben!
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Bevezető
Mi is az a dendrológia? Röviden: fásszárú növényekkel foglalkozó tudományág (a dendron görögül fát jelent).
Én szeretem a fákat, az erdőket. S Te? Ha pedig egy öreg fáról, vagy erdőről van szó, akkor azt a szokásosnál is jobban tisztelem.
A láda célja olyan nagy, öreg, esetleg különleges fák felkeresése Magyarország határain belül, melyek akár már több száz éve kitartóan nyújtanak hűsítő árnyat az arra tévedő vándoroknak.
Mivel nagyon sok ilyen fa él szerencsére az országban, ezért a láda célja, hogy a lehető legtöbb arra érdemes fát felkeresse, az utókornak fotókon megörökítse a fák életét minden évszakban.
Hová rejtsd el (és hogyan)?
- csak famatuzsálemhez rejtsd el
- mielőtt elindulnál rejteni, ellenőrizd le, hogy nem esik-e védett területre a kiszemelt pont
- iránymutatás/szabály: ha ketten át tudjátok karolni, akkor még nem túl idős a fa (ellenőrizd, hogy a fenti listákban szerepel-e a kiszemelt fád)
- nagyon sok öreg fa védelem alatt áll, ezért semmiképpen se ezekbe rejtsd a ládát
- keress a közelben egy biztonságos helyet
- élő fát soha ne bánts (sajnos láttam már élő fára felszögelt rejteket) :(
Fontos! A rejtésnél vegyétek figyelembe a geocaching.hu rejtésre vonatkozó szabályait!
A mozgó láda rejtése rendezvény, esemény keretében:
Semmi akadálya, megjelenhet a láda rendezvény, esemény, stb. kapcsán annak közelében ennek a mozgónak a rejtési szabályai szerinti méltó helyen. De(!) a ládát a rendezvény előtt kellő idővel kell elrejteni és a láda szabályainak megfelelően bejelenteni, hogy mindenki megfelelő módon értesülhessen róla. A rendezvény idejére kérhetitek a játékosokat, hogy ne vigyék tovább (ha valaki mégis elviszi, akkor se legyen sértődés).
Tilos viszont a rendezvényre elvinni (pl. az asztalra kitenni), ott mindenkinek odaadni a jelszót! Tegyétek egy szép fához! Jó?
Megtalálás menete
A láda többször is megtalálható, és továbbvihető, de nem egymást követően. 4 héten belül csak egyszer találhatod meg (pontvadászok, egymás kezéből loggolás, stb. miatt)! Ha nem szeretnéd tovább vinni, akkor rejtsd vissza úgy, ahogyan találtad és ne változtasd meg se a jelszót, se a láda leírását az oldalon! Kösz!
1) Ha elvitted a ládát, hagyj egy "bocsi cetlit", hogy az utánad érkező ládászok ne keressék feleslegesen (ha fogyóban van, kérlek pótold)! A cetlire írd rá az időpontot és neved (esetleg telefonszámodat is)! Nem kötelező elvinned, ha nem ismersz egy másik öreg fát (a fenti hivatkozások segítenek) ;-) Ha nem viszed tovább, akkor nincs más teendőd, mint a saját logodat fotókkal, leírással feltölteni, melyben jelzed, hogy maradt a láda.
3) Az "Adatok és fényképek szerkesztése"-re kattintva a láda állapotát állítsd át: "BETEG"-re!
4) Keress egy új helyet a ládának! Ugyanahhoz a fához egy évszakon belül ne kerüljön vissza a láda. Néhány napon belül helyezd el a ládát új helyén! Kérlek, ne vigyétek olyan helyre, ahol nincs egy tiszteletet parancsoló, öreg fa (a "de itt is van sok szép fa" nem jó indok)!
5) Rejtéskor írd be a logfüzetbe a nevedet, a dátumot és az új jelszót!
6) Az új adatokat a lehető leghamarabb add meg a láda oldalán! Ezek: szélesség, hosszúság, magasság, megye, elhelyezők (telefonszámod is), nehézség, terep nehézség, úthossz a kiindulóponttól, állapot (= kereshető), elhelyezés időpontja, geoláda jelszó, valamint jobb oldalt pipák módosítása a ládára illő jellemzők szerint.
7) Tölts fel a fáról egy szép fotót a láda oldalára! A fotó "leírás" mezőjébe írd be a láda állomásának sorszámát és a helyet! A leírás legyen rövid, de beszédes.
8) Egészítsd ki a megtalálásod logját a rejtésre vonatkozó információkkal, tanácsokkal a következő kessernek (hol keresse), írj egy pár sort a fáról (milyen faj, méretei, kora), mutasd be a rejtés környékét is és tölts fel néhány fotót is!
Ezt a leírást ne módosítsd, köszönöm! (Mobilon egyes böngészőkkel a hosszú leírás nem szerkeszthető, levágja a szöveg végét. Androidon Chrome böngészővel lehet szerkeszteni, teszteltem.)
Jó kalandozást és kellemes kikapcsolódást kíván:
Mónika és Gábor
"Csak annyit kérek tőled, ha érted,
Hogy ne vágj ki minden fát,
Legalább néha-néha lazíts egy félórát."
/ Bródy János: Ne vágj ki minden fát!
Állapot: kereshető
8 játékos jelölte kedvenc ládájának
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Szerintem jó ötlet volt, hogy idehoztad. Ez a hely megérdemelne egy saját ládát.
Köszönöm a lehetőséget. Tetszenek az egyedi tájékoztatók, amit a logbookba tettél. Maradt, hogy mások is eljussanak Gombaszögre.
[g:hu+ 2.10.16]
megtaláltuk elvittem!
a helyszín egy csoda volt! Köszönöm hogy eljutottam ide bár sajnos most nem lóháton, hanem én voltam a ló. :-) Andriska jól utazott a hátamon :-)
____________
Új helyszín:
Gombaszög
Az elrejtett láda végül NEM! a Tompa-szobor megetti a hatos diófáknál van, ahová a GPS koordináta szól, hanem a helyszín legöregebb tölgyfájánál, mely a színházpajta/Pajtaszínház oldalában van (Tompa-szobortól 114 méterre dél-délnyugat irányban), s ott is a rejtekadó ücsüke (48.5628989N, 20.4662097E) a főoldali képen látható! Szóval az ücsüke alatt van a láda... A fényképet ide is fölteszem. A séta onnan indul a Tompától ,szóval aki ügyes is, mert járt már itt legyen szíves NE sunnyogja el azt a kis sétát :-)
Gombaszög - magyar nyelvhatáron belül, országhatáron túl! (remélem maradhat! ha esetleg túl sokat időzne itt, akkor elviszem határon belülre!)
A gombaszögi gyümölcsöskert 100+ éves gyümölcsfái... Érdekessége annyi, hogy a körte-alma-dió fákat még az Andrássyak ültették, amikor itt uradalmi helyük volt. Régi fajták, melyek még most is bőségesen teremnek. Nincs belőle két egyforma a diók is ahány annyi félék méretben és formában.
A kb. 1 órás gyalogos körtúrát úgy ajánlom, hogy kezdik innen a koordináta helyén a Tompa Mihály szobor áll. mapy.cz https://en.mapy.cz/s/dojucuhetu
2 irányadó koordináta:
48.5625922N, 20.4653644E
48.5677464N, 20.4654894E
látnivalók:
- Almáskert és
- Gombaszögi-barlang - Fekete-patak/Fehér-patak - Margit-forrás (iható!)
- Gombaszögi pálos kolostorrom - kilátó torony és park
- Andrássy-kúria múzeum
- Zipline
- Andrássy intézőlak = Mandevilla kávéház
- Felvidéki Kunfakó Tenyészet lovai
A gombaszögi üdülés majdnem egy évszázados múltra tekint vissza. Már majdnem egy évszázada ideköti a határ által elszakadt felvidéki magyar fiatalokat. Az utóbbi szűk 10 évben szorgalmas munkával kitakarították a területet a SINE METU polgári társulás tagjai és 2018 óta itt szerveződik a Felvidék legnagyobb fesztiválja a Gombaszögi Nyári Tábor. Minden évben július közepén van.
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget. A láda maradt.
[g:hu+ 2.10.16]
Mi nem keltünk át a patakon, hanem tovább mentünk az utolsó házig, onnan felmentünk a felső útra, az teljesen a fa közelébe visz. Ezt ugyan már utólag tudtuk meg, miután oda-vissza mászkáltunk az árokban és a nyakigérő bozótban :) A fától már erre mentünk, az ösvényről készültek a fáról a képek, a jobb oldaliban van.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Elvittem! [Geoládák v4.0.3]
Megkérdeztem apámat merre tud Szögliget közelében öreg fákat, ő a Kútfej forrás környékét javasolta. Szádvár vagy Ménes völgyben én is ismerek idős fákat, de addig nem akartam elmenni. Utoljára vagy 20 éve jártam a hajdani vadászház környékén, mit mondjak, rendesen benőtte mindenféle az utat. Érdemes hosszú nadrágban közelíteni a ládát. Szögliget tábla után, keresztet követően kell balra kell lefordulni egy földútra. Akinek magas felépítésű autója van még egy darabon elautózhat. Ha elérted a patakot azt kell követni. Ahol az út átmegy a patakon, onnan már mindenképpen gyalog közelíts. Sajnos a GPS-em teljesen elhalálozott, kell vennem egy újat, telefonnal próbáltam bemérni a pontot. Hogy mennyire sikerült nem tudom, de a képek segítenek. A földútról le kell térni jobbra és a patak mellett találod az öreg, megviselt bükkfát. Fában keresd a ládát talajszinten.
Megvan, köszi!
Piliscsaba környékén ládáztam, mikor láttam, hogy a közelbe került ez a mozgó.
Így Herceghalom felé kis kerülővel mentem haza és útba ejtettem ezt a gyönyörű faóriást.
Láda maradt.
Utazik tovább.
Miután éjjel senki nem vitte el, munka előtti reggeli tornának éppen jó volt felmenni.
Kuruclesi út-Zugligeti út- Szilassy út-Disznófő-forrás útvonalon toronyiránt bringával.
A láda kereséséhez még kellett a fejlámpa, de hazafelé gurulva már tudtam a Napfelkeltét is fotózni.
Újrarejtés még ma, Pest megyében.
—————————————————————————-
Újra rejtve Herceghalomban.
Hatalmas hársfában.
Hársfa (Tilia)
A mályvafélék családján belül a hársfaformák (Tilioideae) alcsaládba tartozik.
A láda kb. 180 cm magasan.
(Apró érdekesség, hogy a régi és az új rejtés közötti N értékekben csupán 100 méter az eltérés. Egy vízszíntes vonallal összeköthető Normafa és Herceghalom.)
2023.09.06 12:40 új rejtés: Barkóca berkenye a Normafa és az Anna-rét között. 270 cm, POI, Dendromania.
Rejtek a fától 5 méterre, kidőlt kisebb fatörzs alatt. Nagy láda, forgalmas hely: ha megtalálod, vidd el, vagy rejtsd nagyon jól vissza!
Délutáni kiruccanás.
Kellemes nyári melegben értem a faluba. Letettem a kocsit és gyalog mentem fel a fához. Egy kis gida őrizte, kicsit vacillált, mi legyen, aztán elfutott az erdő sűrűbb része felé. Logoltam, aztán visszasétáltam az autóhoz.
A vadászati tevékenységre felhívó tábla (szept 1-től okt 1-ig, déluzán 16:00-tól reggel 9:00-ig tilos az erdőben tartózkodni) már látható...