[ fotó a fáról a logba | 4 hét | évszakonként egyszer ]
Röviden: 21x15x9 cm méretű
mozgó geoláda. Célja különleges/nagy/öreg fákat felkeresni és
bemutatni. A fáról minden esetben tölts fel fotót a logodhoz, különben nem jár a pont (megtaláltam logod érvénytelenítve lesz)! Részletekért kérlek, olvasd el a lenti leírást. Kösz!
Megtekintheted a láda eddigi állomásait
interaktív térképen.
(Az itt található helyszínek, dátumok, rejtők nevei és a rejtések sorszámozása karbantartott.) Automatikusan frissül. Hibás adat esetén kérlek, jelezd emailben!
A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Bevezető
Mi is az a
dendrológia? Röviden: fásszárú növényekkel foglalkozó tudományág (a dendron görögül fát jelent).
Én szeretem a fákat, az erdőket. S Te? Ha pedig egy öreg fáról, vagy erdőről van szó, akkor azt a szokásosnál is jobban tisztelem.
A láda célja olyan nagy, öreg, esetleg különleges fák felkeresése Magyarország határain belül, melyek akár már több száz éve kitartóan nyújtanak hűsítő árnyat az arra tévedő vándoroknak.
Mivel nagyon sok ilyen fa él szerencsére az országban, ezért a láda célja, hogy a lehető legtöbb arra érdemes fát felkeresse, az utókornak fotókon megörökítse a fák életét minden évszakban.
Hol találhatsz segítséget ilyen fák felkutatásához?
- akár itt a geocaching.hu oldalon is (
például)
- Pósfai György kitűnő gyűjtése:
dendrománia fotókkal, térképpel, további linkekkel; a
szerző örömmel fogadja az új felfedezéseket
-
Szél Győző blogja
-
Nagy, öreg fák blog
- Nyugat-Magyarországi Egyetem:
faóriások és famatuzsálemek
-
Baranyai László listája
- az
Év fája honlap
Hová rejtsd el (és hogyan)?
- csak famatuzsálemhez rejtsd el
- mielőtt elindulnál rejteni,
ellenőrizd le, hogy nem esik-e védett területre a kiszemelt pont
- iránymutatás/szabály: ha ketten át tudjátok karolni, akkor még nem túl idős a fa (ellenőrizd, hogy a fenti listákban szerepel-e a kiszemelt fád)
- nagyon
sok öreg fa védelem alatt áll, ezért semmiképpen se ezekbe rejtsd a ládát
- keress a közelben egy biztonságos helyet
- élő fát soha ne bánts (sajnos láttam már élő fára felszögelt rejteket) :(
Fontos! A rejtésnél vegyétek figyelembe a geocaching.hu rejtésre vonatkozó
szabályait!
A mozgó láda
rejtése rendezvény, esemény keretében:
Semmi akadálya, megjelenhet a láda rendezvény, esemény, stb. kapcsán annak közelében ennek a mozgónak a rejtési szabályai szerinti méltó helyen.
De(!) a ládát a rendezvény előtt kellő idővel kell elrejteni és a láda szabályainak megfelelően bejelenteni, hogy mindenki megfelelő módon értesülhessen róla. A rendezvény idejére kérhetitek a játékosokat, hogy ne vigyék tovább (ha valaki mégis elviszi, akkor se legyen sértődés).
Tilos viszont a rendezvényre elvinni (pl. az asztalra kitenni), ott mindenkinek odaadni a jelszót! Tegyétek egy szép fához! Jó?
Megtalálás menete
A láda
többször is megtalálható, és továbbvihető, de nem egymást követően.
4 héten belül csak egyszer találhatod meg (pontvadászok, egymás kezéből loggolás, stb. miatt)! Ha nem szeretnéd tovább vinni, akkor rejtsd vissza úgy, ahogyan találtad és ne változtasd meg se a jelszót, se a láda leírását az oldalon! Kösz!
1) Ha elvitted a ládát, hagyj egy "
bocsi cetlit", hogy az utánad érkező ládászok ne keressék feleslegesen (ha fogyóban van, kérlek pótold)! A cetlire írd rá az időpontot és neved (esetleg telefonszámodat is)! Nem kötelező elvinned, ha nem ismersz egy másik öreg fát (a fenti hivatkozások segítenek) ;-) Ha nem viszed tovább, akkor nincs más teendőd, mint a saját logodat fotókkal, leírással feltölteni, melyben
jelzed, hogy maradt a láda.
2) A lehető leghamarabb jelentsd be a találatot! Az utolsó megtaláló lesz a ládagazda, ekkor tudod az oldalt szerkeszteni.
A mozgó szerkesztéséhez itt találsz egy részletes segédletet.
3) Az "Adatok és fényképek szerkesztése"-re kattintva a láda állapotát állítsd át: "BETEG"-re!
4) Keress egy új helyet a ládának! Ugyanahhoz a fához
egy évszakon belül ne kerüljön vissza a láda. Néhány napon belül helyezd el a ládát új helyén! Kérlek, ne vigyétek olyan helyre, ahol nincs egy tiszteletet parancsoló, öreg fa (a "de itt is van sok szép fa" nem jó indok)!
5) Rejtéskor írd be a logfüzetbe a nevedet, a dátumot és az
új jelszót!
6) Az új adatokat a lehető leghamarabb add meg a láda oldalán! Ezek: szélesség, hosszúság, magasság, megye, elhelyezők (telefonszámod is), nehézség, terep nehézség, úthossz a kiindulóponttól, állapot (= kereshető), elhelyezés időpontja, geoláda jelszó, valamint jobb oldalt pipák módosítása a ládára illő jellemzők szerint.
7) Tölts fel
a fáról egy szép fotót a láda oldalára! A fotó "leírás" mezőjébe írd be a láda állomásának sorszámát és a helyet! A leírás legyen rövid, de beszédes.
8) Egészítsd ki a megtalálásod logját a rejtésre vonatkozó információkkal, tanácsokkal a következő kessernek (hol keresse), írj egy pár sort a fáról (milyen faj, méretei, kora), mutasd be a rejtés környékét is és tölts fel néhány fotót is!
Ezt a leírást ne módosítsd, köszönöm! (Mobilon egyes böngészőkkel a hosszú leírás nem szerkeszthető, levágja a szöveg végét. Androidon Chrome böngészővel lehet szerkeszteni, teszteltem.)
Jó kalandozást és kellemes kikapcsolódást kíván:
Mónika és Gábor
"Csak annyit kérek tőled, ha érted,
Hogy ne vágj ki minden fát,
Legalább néha-néha lazíts egy félórát."
/ Bródy János:
Ne vágj ki minden fát!