N 46° 15,458' E 18° 24,832' 253 m [GCvarj-2]
A geoláda és a láda jelszó
A ládát a bánya romjai közt kell keresni, lsd. a fotót.
A romok környékén gyakran legeltetnek birkát ill. lejjebb egy kis bányató található ahol néha pecások horgásznak.
A váraljai tavakat a völgyön felfele kell keresni a műúton továbbhaladva.
Ezzel a ládával tisztelegnék a múlt bányászainak, akik a veszélyektől és nehézségektől soha nem hátráltak meg ill. azon bányászok emlékének akik munka közben halálos balesetet szenvedtek.
A jelszó=xxxxyyyyyyyy
Ha a táróba be szeretnél jutni, akkor azt előre be kell jelenteni a Polgármesteri Hivatalban, ugyanis a hivatal üzemelteti a múzeumot.
A falu mellett régen kőbánya is üzemelt, érdekes látványosság ez is (46.15,9054 , 18.26,0460) és (46.15,7236 , 18.26,1300)
A tavaknál egy még csordogáló forrás található, ez az István- forrás (46.15,1626 , 18.25,2792)
VÁRALJA
Váralja a török időkben keletkezett. ma Tolna megyéhez tartozó falu, lakóinak száma 1049 fő.
A településen régen szenet bányásztak, ennek emlékére egy bányászati múzeum működik a faluban (46.15,4092 , 18.25,3044).
A közelben mesterségesen dúzzasztott tavakat találunk, a környező füves réten kellemesen kikapcsolódhatunk.
A Váraljai-völgy az, amelyen kevesen mennek fel a Mecsek legmagasabb csúcsát, a Zengőt hordozó keleti részébe.
Ez a hegység egyetlen Tolna megyéhez tartozó része, miután Tolna a szomszédos Mázát néhány más faluért elcserélte Baranyával.
1694-ig a Völgységi patak völgyében Máza felett fekvő néhány falu is Tolnához tartozott.
Ezeket akkor egy Pozsonyban kelt nádori rendelet csatolta át Baranyához.
Váralja nevét a felette álló várról kapta, amelyből mára rom sem maradt, pedig az 1851-ben megjelent Magyarország geographiai szótára szerint "A felette lévő csúcsos hegy ormán egy régi vár romjai most is láthatók".
Váralja vegyes magyar és német lakosságú falu. Lakosai annyiban különböznek a környező Völgység tájának magyarjaitól és németjeitől, akiknek nagy többsége katolikus, hogy a váraljai magyarok reformátusok, a németek pedig evangélikusok. Temploma is van mindkét felekezetnek. A falu magyarjai a sárközihez hasonló népviseltben járnak.
Hagyományaikat azzal is igyekeznek őrizni, hogy fiataljaik külföldi szereplésekre is járó együttesének "apartmenjében" 18 vendéget szállásolhat el.
Váraljának vasútmegállója is van. Dombóvári átszállással, vagy Baja-Bátaszék felől érhető el. A megállótól a kék négyzetjelzés vezet végig a szinte egyutcás falun. A Mecsek a Váraljai-pataknak a falu felett összeszűkülő és már erdős völgyével kezdödik.
Az erdőszélen a madár-csárda vár vendégeket, de csak a nyári szezonban. Feljebb, a völgy kiszélesedő tisztásán az egykori KISZ tábor épületeit ma a bonyhádi iskolák diákjai használják, szintén táborozásra. A patakon a táborozók szórakoztatására duzzasztottak fel két kellemes tavat.
Kellemes és eredményes keresgélést kívánok!
Ládatörténet
2017.08.06 A láda jelszava megváltozott.
2017.05.12 Ládaellenőrzés. A hagyományos pont változatlanul megtalálható a helyszínen.
2007.09.10 A ládát adoptáltam CoVától, aki felé itt szeretném kifejezni köszönetemet az eredeti rejtésért és az öt évnyi gondoskodásért. A ládaleírás még az eredeti :-)
2005.04.04 14:00 A geoláda kikerül a helyszínre.
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
A jelszó első felét hordozó emlékműről készült fénykép szerepel a csatolt képek között. A GPS-ről feltett fénykép a láda pontos helyét jelöli, ennek ellenére magát a ládát, így a jelszó második felét sem sikerült megtalálnunk.
Kérjük a mellékelt képek alapján a találat elfogadását!
*7ZS7*-tel indultunk a multi felkutatására, az 1. pont egyértelműen leolvasható (már itt is egy elkerített birtok mellett kell a kesserösvényt követni), viszont a 2. ponton mindkét lehetséges útvonalnál magánterületre kéne behatolni. Tehenek vannak elkerítve, legelésznek, a bácsi is figyelte, hogy mit kotrunk ott, így végül nem lett meg a 2-es pont. Fotók alapján kérjük az elfogadást, illetve megfontolandó lenne a ládát olyan helyre elhelyezni, ahol nem kell birtokháborítást elkövetni. Köszönöm [Geoládák v4.3.0]
Arlunival ládáztunk, a jelszó első felét a múzeumnál megtaláltuk, a második feléhez viszont villanypásztoron átmászva, tehenek között áthaladva, mindkét oldalról magánterületen birtokháborítást elkövetve jutottunk volna csak hozzá, amit nyilván nem vállaltunk. A láda áthelyezését javasolnám. Kérném a fotók alapján a sikeres logok elfogadását (Arluninál is). [Geoládák v4.3.0]
Ládásztársam könnyedén előkotorta az "ebédnek" valót, amit a bányató partján el is költöttünk. Nem vagyok meggyőződve arról, hogy nem magánterületen bóklásztunk. Köszönet a rejtésért, a domboldal tetejéről csodás a panoráma!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Viszonylag jól járható volt az út a ládáig, a gaz sem volt vészes. A fotó a rejtekről nagy segítség volt. [Geoládák v3.12.10]
Megtaláltuk! 🙂
Útban Orfű felé levadásztuk.
A ládához villanypásztorokon bujkálva jutottunk, a rejtés környezet elkeserítő, romos. Jó hogy van egy fotó, mert a sok törmelék között nehéz lenne megtalálni a dobozkát. A rejtekhely mellett egy állatka költözött be társbérlőnek.
Az emlékmű megközelíthető, de a szomszédság magánterülete terjedget ebbe az irányba is
Köszönjük a lehetőséget! [Geoládák v3.12.10]
Megtaláltuk. Köszönjük a lehetőséget. [g:hu 1.6.4]
A második ponthoz (fent a dombon) nem a benőtt ösvényt választottuk. A kerítést követve, a tavat megkerülve mentünk. A közelébe érve tapasztaltuk, hogy a területen nemrég tisztító irtás volt. Minden bokrot és fát letaroltak. Most egyszerű a láda megtalálása. Reméljük, hogy a doboz nem lesz áldozata a nagytakarításnak. Visszafelé a benőtt ösvényen jöttünk. Nem vészes!
A dobozból a mindent összeragacsozó cukrot kidobtuk. A ládaszabályzat és a józan ész szerint az élelmiszerek nem megfelelő csereajándékok.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Az emlékmű könnyen megközelíthető volt a frissen kaszált fűben. A láda felkeresèse sokkal nagyobb türelmét igènyelt míg átvágtuk magunkat a sok szúrós, bökös bokrok ágak közt. De megtaláltuk hála Isten!
Forrástúra előtt kerestük meg a pontokat. A bányász emlékmű érdekes, szomorú. A bányát csak elképzelni tudtuk a sűrű növényzet miatt, több épület rom is található ott. A ládát nem könnyen találtuk a szúrós növények közt. De ez egy önkéntes játék :) Királyi utat sem fel, sem lefele nem leltünk.
Köszönjük a lehetőséget.