N 46° 15,458' E 18° 24,832' 253 m [GCvarj-2]
A geoláda és a láda jelszó
A ládát a bánya romjai közt kell keresni, lsd. a fotót.
A romok környékén gyakran legeltetnek birkát ill. lejjebb egy kis bányató található ahol néha pecások horgásznak.
A váraljai tavakat a völgyön felfele kell keresni a műúton továbbhaladva.
Ezzel a ládával tisztelegnék a múlt bányászainak, akik a veszélyektől és nehézségektől soha nem hátráltak meg ill. azon bányászok emlékének akik munka közben halálos balesetet szenvedtek.
A jelszó=xxxxyyyyyyyy
Ha a táróba be szeretnél jutni, akkor azt előre be kell jelenteni a Polgármesteri Hivatalban, ugyanis a hivatal üzemelteti a múzeumot.
A falu mellett régen kőbánya is üzemelt, érdekes látványosság ez is (46.15,9054 , 18.26,0460) és (46.15,7236 , 18.26,1300)
A tavaknál egy még csordogáló forrás található, ez az István- forrás (46.15,1626 , 18.25,2792)
VÁRALJA
Váralja a török időkben keletkezett. ma Tolna megyéhez tartozó falu, lakóinak száma 1049 fő.
A településen régen szenet bányásztak, ennek emlékére egy bányászati múzeum működik a faluban (46.15,4092 , 18.25,3044).
A közelben mesterségesen dúzzasztott tavakat találunk, a környező füves réten kellemesen kikapcsolódhatunk.
A Váraljai-völgy az, amelyen kevesen mennek fel a Mecsek legmagasabb csúcsát, a Zengőt hordozó keleti részébe.
Ez a hegység egyetlen Tolna megyéhez tartozó része, miután Tolna a szomszédos Mázát néhány más faluért elcserélte Baranyával.
1694-ig a Völgységi patak völgyében Máza felett fekvő néhány falu is Tolnához tartozott.
Ezeket akkor egy Pozsonyban kelt nádori rendelet csatolta át Baranyához.
Váralja nevét a felette álló várról kapta, amelyből mára rom sem maradt, pedig az 1851-ben megjelent Magyarország geographiai szótára szerint "A felette lévő csúcsos hegy ormán egy régi vár romjai most is láthatók".
Váralja vegyes magyar és német lakosságú falu. Lakosai annyiban különböznek a környező Völgység tájának magyarjaitól és németjeitől, akiknek nagy többsége katolikus, hogy a váraljai magyarok reformátusok, a németek pedig evangélikusok. Temploma is van mindkét felekezetnek. A falu magyarjai a sárközihez hasonló népviseltben járnak.
Hagyományaikat azzal is igyekeznek őrizni, hogy fiataljaik külföldi szereplésekre is járó együttesének "apartmenjében" 18 vendéget szállásolhat el.
Váraljának vasútmegállója is van. Dombóvári átszállással, vagy Baja-Bátaszék felől érhető el. A megállótól a kék négyzetjelzés vezet végig a szinte egyutcás falun. A Mecsek a Váraljai-pataknak a falu felett összeszűkülő és már erdős völgyével kezdödik.
Az erdőszélen a madár-csárda vár vendégeket, de csak a nyári szezonban. Feljebb, a völgy kiszélesedő tisztásán az egykori KISZ tábor épületeit ma a bonyhádi iskolák diákjai használják, szintén táborozásra. A patakon a táborozók szórakoztatására duzzasztottak fel két kellemes tavat.
Kellemes és eredményes keresgélést kívánok!
Ládatörténet
2017.08.06 A láda jelszava megváltozott.
2017.05.12 Ládaellenőrzés. A hagyományos pont változatlanul megtalálható a helyszínen.
2007.09.10 A ládát adoptáltam CoVától, aki felé itt szeretném kifejezni köszönetemet az eredeti rejtésért és az öt évnyi gondoskodásért. A ládaleírás még az eredeti :-)
2005.04.04 14:00 A geoláda kikerül a helyszínre.
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Forrástúra előtt kerestük meg a pontokat. A bányász emlékmű érdekes, szomorú. A bányát csak elképzelni tudtuk a sűrű növényzet miatt, több épület rom is található ott. A ládát nem könnyen találtuk a szúrós növények közt. De ez egy önkéntes játék :) Királyi utat sem fel, sem lefele nem leltünk.
Köszönjük a lehetőséget.
Az első pontnál a tulajdonos mintha lezárni akarta volna a lépcsőt, mondván az önkormányzat kisajátította azt. Nem tudom, hogyan látogatható így az emlékmű és a bejárat. A második ponthoz villanypásztoron kellett átmenni, bár a felfelé vezető ösvény talán nem magánterület. A maradványok érdekesek, a bozótharc és a sok szúrós növény nem annyira. Igazi nagypénteki "hegymászós" találat. Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.7]
Hát ez a láda sem lett a kedvencünk! Az első pont még jó, bár a múzeumot nem tudtuk megnézni előzetes bejelentkezés kellett volna, erről tájékoztat a leírás, így ez rendben van. De a második pont teljesen értelmetlen, már mindent benőtt a gaz, tényleg bozótvágó kellene. A vadlestől legalább volt szép kilátás, de a bányából már semmi értékelhető nem maradt.
Kellemes napsütéses őszi séta során ismerkedtem Váraljával ládakeresés közben. A bányász emlékműnél a hétvégi Bányász Napi ünnepség friss koszorúi fogadtak. A bánya romjaival is szivesen ismerkedtem volna, de a 2 méteres bokros aljnövényzet
átláthatatlanná és szinte átjárhatatlanná tette a terepe. Bozótvágó balta híján nehézkesen jutottam el a ládáig - de meglett!
A ládaoldalon a rejtekről ezen, a rejtés óta megváltozott körülményekről is lehetne szót ejteni....
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! A második pont elég nehezen közelíthető meg. Érdemes lenne egy rendes ösvényt vágni a láda irányába. Az utolsó méterek nagyon nehezen járhatóak. [Geoládák v3.11.3]
HEURÉKA! Köszönöm a rejtést! 30 km-rel a lábamban érkeztem napnyugta környékén, de azért még a fény látható tartományában eme ládához. Az emlékműnél azért már kellett a lámpa, hogy bevilágítsak a járatba. Múltidéző hangulata volt. A második pontnál már az agyamba kellett erőltetni a fényt, úgy elborult az áthatolhatatlan tüskés bozótban. Végül azért meglett,
még ha a véremet is adtam érte. Összességében örülök, hogy Fairy utolsó mecseki bányászattal foglalkozó ládáját is sikerült begyűjtenem. Már csak két láda hiányzik a pécsi és mecseki ládákból.Az egyik Fairyé. Még felszívom magam, mielőtt nekiindulok. A tavat már nem néztem meg, mert várt még a váraljai vár ládája és csak reménykedtem,
hogy egyszerűbb találat lesz mint ez mivel tudtam, hogy már sötét lesz mire oda érek. Hát nem![Geoládák v3.11.3]
Két éve őrzöm az első jelszórészletet. Akkor végigjártuk a völgyet és a bányászmúzeumba is betértünk. Érdemes volt. Akkor későn végeztünk, így nem volt idő a 2. pontra. De most eljött! Nem mondom, hogy könnyű az utolsó 30 méter, de nyáron már nem biztos, hogy így lennék vele.
A láda jó állapotban a helyén van. Köszi a rejtést.
Gondoltam GCVRF után még belefér ... hát éppenhogy. A ládához kellett szerencse, hogy a sok lehetséges rejtek közül a valódit megtaláljam, még jó hogy a koordináta itt kellően pontos (ellentétben sok más ládával) ... A virtuális már sötétedve is megtalálható ... A karbantartás igényt én törölném ... a bozótirtás nem feltétel, a láda meg rendben a helyén. :)
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!A környezet NAGYON Foglalkozós, gyerekekkel nagyon nehéz megjárni.Most kezdtük majdnem elmaent a kedvük. [Geoládák v3.6.0]
Dafke.
A láda beázott, fedetlenül hevert a valami közepén, ami nem csoda, itt úgy sincs szükség rejtekre, normális ember nem jön ide. Amitől egyébiránt is szeretnék eltéríteni, az egyetlen idevezető út két helyen is le van zárva, bár nem átjárhatatlanul.
A ládaoldal képeinek az égvilágon semmi közük sincs, ahhoz a helyhez, ahol most a láda található. Lehet, hogy 18 éve még normál körülmények közt felkereshető volt, most nem.
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (247 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.