Elhelyezés időpontja: 2010.08.01 12:00
Megjelenés időpontja: 2010.08.11 18:20
Utolsó változás: 2015.05.21 06:59
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: dudikoph
Felhasználó: QuadKan Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 2000 m
Megtalálások száma: 156 + 2 egyéb Megtalálások (havi bontásban): A legaktívabb hónap 2010-08 volt 8 'Megtaláltam' loggal, OFF
Megtalálások gyakorisága: 0.3 megtalálás hetente
WAP:
Dombtetőn, fa tövében, gyökerek között. Kb. 10x18x5cm.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Bevezető
Ez a geoláda az Illancs értékeit és kirándulóhelyeit bemutató sorozat (GCHAHO, GCSZMV, GCBOGI) tagja, mely a Kéleshalmi homokbuckák Természetvédelmi területére invitál Titeket.
Bajától Kiskunhalasig húzódó Illancs vidéke ez, ami a legendák szerint onnan kapta nevét, hogy a messziről idecsábított telepesek egyik éjszakáról a másikra hagyták maguk mögött a terméketlen homokdűnéket. Ezek a buckák a fa, szőlő, bokor, és egyéb telepítéseknek köszönhetően már jórészt eltűntek, és az egész Kiskunság terülén alig néhány helyen látható a táj természetes állapota.
Végül, ha autóval érkeztek, akkor a N 46° 22,533' E 19° 19,664' 141 m [GCKEHO+] pontban tudtok leparkolni, a Természetvédelmi terület táblánál. Innen kis séta a buckák közé, de aki akarja, lehet, hogy ennél jobban is meg tudja közelíteni.
Kéleshalmi homokbuckák
Néhány száz fős lakosú, rendben tartott község Illancs szívében. 1906 előtt a Kisszállási uradalomhoz tartozott, majd Höllönder Lázár szabadkai nagybirtokos nyerte el kártyán, az akkori tulajdonos Boncompagni olasz hercegtől. Ő felparcellázta, és eladta a jobb területeket, majd telepesek érkeztek az ország minden tájáról, akik rövid időn belül elszöktek-visszaköltöztek a terméketlen homokos tájról. Innen ered a környék neve is: Illancs. Jánoshalmához tartozott 1990-ig, azóta önálló település.
Területén évről évre megrendezik a Felső-Bácska Kupa kettes fogathajtó versenyt. Ez időtájt a homokbuckák lovaskocsin is megközelíthetők.
A táj alapképét az egykor erre járt Ős-Duna formálta, majd a szél egyengette, vegül az ember a terület nagyobbik részét megkötötte. A homokbuckákon a növényzet fejlődésének számos fázisa megtalálható és tanulmányozható. Együtt jelenik meg a "borókás bucka" és a "galagonyás bucka". A Duna-Tiszaközi Homokhát északi részén a borókás fehérnyárasok, a déli részén a galagonyás fehérnyárasok alakultak ki. A kéleshalmi homokbuckák azt az átmenetet képviselik, ahol mind a borókás fehérnyárasok, mind galagonyás fehérnyárasok megtalálhatók.
A természetes erdőtípusokon kívül megtalálhatók a múlt század elején kezdett homokfásítások eredményeként létrejött akácosok, nyárasok is. Az Illancs környéki homokbuckákat az elmúlt évtizedekben részben beerdősítették, részben a terepalakulatok megváltoztatásával nagyarányú szőlő és gyümölcstelepítéseket végeztek.
Gazdag a buckák állatvilága is: a területen járva gyakran látható vörös vércse, gyurgyalag, tövisszúró gébics, és a kis énekesek több faja, de a nagyobbak közül is él itt vaddisznó, gímszarvas, őz, róka, aranysakál, nyest, és láttak errefelé farkast is, ez utóbbit utoljára 1995-ben.
A terület 1975 óta védett, mérete 168 hektár.
A láda
Az egyik homokbucka tetején, fa tövében, gyökerek között. Lehet, hogy szúrós lesz, de nekem sikerült karcolás nelkül elrejteni.
Élményekben gazdag kincskeresést kívánok!
...long way round ;) QuadKan
Kiskunsági homokbuckás ládák felkeresése volt a mai cél, amik nehezen megközelíthetőek, mégis érdekes helyek. A Hajósi homokpuszta után újabb homokbuckás, homokos földúton közelítettünk a Kéleshalmi homokbuckákhoz, láthattuk a galagonya és a borókás buckákat. Útközben változatos volt a növényzet, fenyőerdők és görbén elhajló fehér nyárfa erdő mellett haladtunk. A homokbuckákon sok védett, fehér Kései szegfűt (Dianthus serotinus) láttunk. Élmény volt ezt a szép természetvédelmi tájat látni, köszönet a rejtésért.
Indulunk tovább a poros úton a Kalocsai Sárköz felé.
Remek tájékozódási feladat a megközelítés ... karantén idején felüdülés .... Kicsit lehettem volna bátrabb az autós megközelítéssel, de ennyi gyalogtrapp kellett a nap végére. :)
Alföldi kék közben kis kitérővel.
Kéleshalomról indultunk kerékpárral, s eddig nagyrészt jól tekerhetőek az utak, itt-ott volt csak mélyebb homok.
A csend és nyugalom vidéke ez, s lám, a kopár homokbuckák között mennyi élet van! A láda közelében uzsonnáztunk és hallgattuk a természet hangjait.
Innen Kunfehértóig már jobban meggyűlt a bajunk a homokkal.
Köszi
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (158 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.