Elhelyezés időpontja: 2010.08.07 21:15
Megjelenés időpontja: 2010.08.12 23:14
Utolsó lényeges változás: 2017.03.01 18:02
Utolsó változás: 2018.01.23 14:44
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Gyros, Bernix
Ládagazda: Gyros Nehézség / Terep: 1.0 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 200 m
Megtalálások száma: 211 + 2 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.3 megtalálás hetente
[WAP]
A jelzett koordinátán a nagy parkoló melletti erdős részen egy kisebb szikladarab aljába van rejtve a láda.
[/WAP]
A ládába TravelBug nem helyezhető.
A barlang
A postojnai cseppkőbarlangba, Szlovénia leghosszabb ismert karsztvidéki barlangjának föld alatti karsztvilágába invitállak benneteket. Eddig 24 km száraz, vízfolyásos vagy állandóan víz alatt lévő járatot tártak fel benne.
A postojnai cseppkőbarlang Postojna és Triest között elterülő karsztvidék gyöngyszeme, megtekintése kb másfél órát vesz igénybe, a látogatók ez idő alatt 5200 m hosszú idegenforgalmi célból berendezett barlangrészt tekinthetnek meg. A barlang belsejébe 3,5 km hosszú szakaszon vasút viszi a látogatókat, a barlang legszebb részének egy kilométeres szakaszát a Nagy-hegy (Kálvária), a Szép barlangok, Orosz híd, és a Koncertterem között gyalogosan tekinthetik meg. A Koncertterem mellett található a barlangvasút megállója, ahonnan kisvonat viszi vissza a látogatókat a kijárathoz.
A barlangvasút a látogatókat először az 1818-ban a helybéli Luka Čeč által felfedezett barlangrész (Öreg-barlang) járatain viszi át. Azóta a barlangászok további járatokat tártak fel, folyamatosan tanulmányozzák a barlang életkorát, keletkezését és fejlődését, valamint sok más - a tudomány és a gazdaság szempontjából is fontos - karsztvidéki folyamatot.
A barlang bejárati részét már az előbb említett évszám előtti időkben is látogatták. A látogatók aláírásai a bejárati termek falain arról tanúskodnak, hogy a barlangot már a 13. században ismerték. Az első barlangvasutat 1872-ben építették. 1884-ben a barlang régi kivilágítását (fáklyák, gyertyák, olajlámpások) elektromosra cserélték. 1967-ben megépítették a két sínpáron és körkörösen futó barlangvasutat, ezáltal a Postojnai-barlang legszebb részei napi 14.000 turista számára váltak megtekinthetővé. A 80-as években a barlangot évi 900.000 érdeklődő látogatta meg, a világ minden tájáról érkezve, az utóbbi években pedig 5-600.000 között mozog a látogatók száma évente.
A felszínre került minták alapján a régészek megállapították, hogy a postojnai és a többi környékbeli barlangot időnként már az ősember is látogatta, amikor kb 50.000 éve barlangi, és más állatokra vadászott. A barlangban számos kihalt állatfaj maradványaira bukkantak, ilyen pl a barlangi medve.
A barlangban viszonylag állandó a hőmérséklet, télen és nyáron kb 8-9°C, ezért célszerű melegen felöltözni látogatásunk ideje alatt.
A barlangban lehet fotózni, azonban szigorúan tilos a vaku használata!
A barlangi állatvilág
A postojnai cseppkőbarlang föld alatti karsztvilágában számos barlangi állat él - különleges bogár-, sáska-, pók-, rák-, és százlábúfajok. A legnevezetesebb a barlangi vakgőte (emberhal) - latinul Proteus anguinus. Az barlangi vakgőte - mint neve is mutatja - vak és külső kopoltyúival lélegzik. Akár 100 évig is elélhet, és csak a Dinári-karsztvidék valódi karsztvizeiben található meg, ahol mikroszkopikus méretű élőlényekkel táplálkozik. Táplálék felvételét képes több évig is nélkülözni.
A tudósok laboratóriumi körülmények között megállapították, hogy az barlangi vakgőte kis tojásokkal szaporodik, azonban természetes környezetben még senki nem tudta megfigyelni szaporodását. Az "emberhal" - mint ritka állatfaj - különösen védett.
Nyitvatartás, árak
Idegenvezetős túrák indulnak a következő időpontokban:
Közeli egyéb látnivalókhoz és a barlanghoz közös kedvezményes belépő jegyejet lehet vásárolni. Pontos információ itt olvasható: http://www.turizem-kras.si
A láda
A jelzett koordinátán a nagy parkoló melletti erdős részen egy kisebb szikladarab aljába van rejtve a láda.
Egy siket csoporttal jöttem ide és gyorsan megtaláltam, elhoztam a játékokat 2 kisfiúnak. Nem jó a toll, szóval vigyétek magatokkal:) köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.2]
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! Az előző bejegyzések után számítottunk a láda rossz állapotára, így hoztunk pótlást, kitöröltük az egyébként jó minőségű ládát és új logbookot, tollat, magyar és angol leírást valamint ajándékot is tettünk bele.
Így szezon után szép időben hétköznap nincs nagy forgalom, nyugodtan lehet barlangot látogatni. Számunkra barlangászokként ez a hely is kedves Škocjan és Logatec mellett. Ez utóbbi igazi barlangász tanösvény, de felszíni túraként is érdemes meglátogatni. Közeli szállásunk a Speleo Camp, ahol részletes térképet is kaptunk az ösvényről.
Évi ♡ Toti [Geoládák v3.12.1]
Megtaláltuk Tomival és Pixel kutyussal, köszönjük a rejtést!
A barlag csodálatos élmény volt.
A láda sajmos tényleg nagyon rossz állapotban van, az egyik logfüzet penészes, a másik is tiszta víz.
[Geoládák v3.11.3]
Szlovéniai hosszú hétvégéről hazafelé menet. Rendszeresen járunk barlangászni a környékre, a barlangban is voltam már, most csak a pont kellett. Egyszer már nekifutottam ennek a ládának, akkor és most sem sikerült a vizeletszagú, méteres csalánerdőben a megfelelő "szikladarab"-ra ráakadnom, ami a ládát rejtené. Némi káromkodás után inkább letudtam ezt a rejtést pótjelszóval. Thx.
Cégünk 30. születésnapját egy felejthetetlen kirándulással ünnepeltük. Utolsó programpontként ide is ellátogattunk. Érdekes élmény volt a kisvasutazás. Viszont az angol nyelvű idegenvezető nagyon hadart, ami nem kedvezett a megértésnek, legalábbis az én tudásszintemen. Előző nap a Skocian barlangban sokkal lassabban és érthetőbben beszélt az idegenvezető. Itt nagyon siettünk is, több helyen meg sem álltunk és csak azért sikerült többet is megtudnom az egyes képződményekről, mert két olyan kolleganővel sétáltam együtt, akik voltak már itt a családjukkal egy kevésbé sietős idegenvezető vezetésével, így akkor sokkal részletesebb infót kaptak. De a barlang szép, érdemes meglátogatni. A pótjelszóval akartunk logolni, de az a rész, ahol a tábla volt, el volt zárva kordonokkal. Távolról láttuk csak a táblákat, elolvasni nem tudtuk. Szerencsére volt idő a busz indulása előtt, így elsétáltunk a pár száz méterre lévő ládához és ott olvastuk le a jelszót. Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.0.16]