Megye/ország: Pest
Elhelyezés időpontja: 2010.09.25 19:00
Megjelenés időpontja: 2010.09.25 19:46
Utolsó lényeges változás: 2023.08.11 10:48
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Csabataxi. Újrarejtők: Yami, Dbkh és az utódok.
Ládagazda: dbkh Nehézség / Terep: 1.0 / 1.0
Megtalálások száma: 1222 + 1 sikertelen + 7 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 1.6 megtalálás hetente
Rövid leírás:
A ládát a megadott koordinátán, egy rozzant madárháznak tűnő rejtekben találhatjátok.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Tisztelt Keresőtársak!
Diósdra szeretnélek meghívni Titeket, az Országzászlóhoz. Több szempontból is érdekes a hely.
Egyrészt remek a kilátás. A kunhalomra, aminek tetején áll a zászlótartó torony, ha felmásztok, szép panoráma fogad Titeket: Diósd, a Csepel-sziget, Érd és az Érdi-magaspart, Százhalombatta kéményei, a Pesti-síkság déli fele, a Duna-Tisza köze északi vége mind-mind látható. A másik irányban pedig a Tétényi-fennsík legmagasabb pontja, az Anna-hegy, tetején az adótorony-kilátóval (mókás átintegetni és távcsővel figyelmi a másikat), messzebb a Budai-hegység vonulatai.
Másrészt az M0 autóúton haladva biztos felfigyeltetek már a hatalmas zászlórúdra, gondolhattátok, hogy majd egyszer eljöttök ide megnézni alaposabban is. Az Országzászlót emlékműnek építtette közadakozásból a Diósdi Országzászló Alapítvány, amit 2010-ben avattak fel, a trianoni békeszerződés 90. évfordulóján. Az országzászlók állításának hagyománya a két világháború között alakult ki, az elvesztett országrészek miatti gyászra utalva. Ezeken a zászlók folyamatosan félárbócra engedve lengtek. Diósdon is épült a 20-as évek végén egy országzászló a Kutyavári úton, de azt, ahogy valamennyi országzászlót hazánkban, 1945 után eltüntették. Az országban a rendszerváltás után kerültek elő újra a trianoni emlékhelyek, országzászlók. Mára több száz készült el újonnan, vagy született újjá. Az itt épült diósdi Országzászlót viszont már nem a nemzeti gyász, hanem a jövőbe tekintő magyar nemzeti egységnek állították. A zászlót és környezetét Makovecz Imre és Dárdai Balázs tervei szerint kezdték meg építeni, jelenleg befejezetlen, bár vannak törekvések a folytatásra. A park központi eleme, az Országzászló emlékmű megépült, ami egy 33 m magas acél szerkezetű torony, 18 m^2 nagyságú zászlóval, derekán egy-egy konzolon a Nap és a Hold jelképeivel. A torony egy több méter magas ún. kunhalmon helyezkedik el, amire a négy égtáj felől négy lépcső vezet fel. Egyelőre még csak a terveken szerepel, hogy a domb körül körben a történelmi Magyarország vármegyéinek címerével ékesített boltíves falazat épülne. A fal külső felületére a magyar történelem idővonala kerülne.
Harmadszor egy remek játszótér fogadja a családos keresőtársakat. A parkba tervezett pihenő- és rekreációs jellegű építmények közül egyelőre a játszótér és kapcsolódó elemei készültek el, de azok viszont remekül élvezhetők.
Megemlíteném, hogy többen esetleg emlékezhettek a diósdi rádióadó tornyokra. Na, a betonoszlopos kerítés a valahai "Magyar Rádió rövidhullámú állomás" őrzött területének határa volt, ami helyén épül a mostani Árpádház-lakópark.
GCTEJ-től jövet egy jópofa, és látványos alagúton bújtunk át a körgyűrű alatt, majd az autóút melletti kerítés mentén futó úton haladtunk célunk felé. Közben elhaladtunk az emlékezetes MOL kút mellett, ahol annak idején a két Sanyi igazán összekovácsolódott, egy tankolás során előadott bénázásai kapcsán. A benzinkút melleti kamionospihenő alatti rézsű bődületes mennyiségü szeméttel teli, megtalálhatók itt Európa minden tájáról a különböző rendeltetésű műanyag flakonok. Aztán kultúráltabb részre értünk, s becserkésztük az emlékhelyet is. A rejtek a szakértő szemnek már messziről jelez, de a kívülállókban mégsem kelt gyanút. Megcsodáltuk az emlékművet, meg a környékén kinőtt lakhelyeket. Ez utóbbiak nekünk kissé sematikusnak tűntek, paneles lakótelepi feelinggel, dehát izlések és pofonok különbözőek. Jó volt megismerni ezt a vidéket, melyet eddig csak az M0-s hangfogó fala felett láthattunk. Köszönjük.
Halló!