Elhelyezés időpontja: 2010.09.25 13:15
Megjelenés időpontja: 2010.09.30 20:06
Utolsó lényeges változás: 2021.08.22 19:42
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Mikulás, Zergi
Ládagazda: Mikulás Nehézség / Terep: 3.0 / 4.5
Úthossz a kiindulóponttól: 7000 m
Megtalálások száma: 96 + 8 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.1 megtalálás hetente
Fehér, csavaros tetejű vitaminos dobozt keresel (mérete átmérő 6 cm, magassága 11 cm). Az utolsó zöld bokrocskánál, egy kb. mell magasságig érő sziklafal tetejénél levő szikla közben található kövecskék mögött két méterre a feltételezett úttól.
A hegy november 1-től június 30-ig nem látogatható!
FIGYELEM! Magas hegységbe, fizikailag nehéz túrára invitálunk e ládával! Mindenféle időjárásra fel kell készülni, mert az perceken belül megváltozhat! Esőkabátot, meleg ruhát, sapkát, kesztyűt vigyetek! Ne menj egyedül! Vihar esetén a gerinc nagyon veszélyes lehet!
A KRIVÁN
A Kriván (magyarul, szlovákul és lengyelül is így hangzik a neve) egy szép kilátású csúcs a Magas-Tátra nyugati oldalában (tengerszint feletti magassága 2494 méter, így nem sokkal marad el a Rysy-től). A szlovákok nemzeti csúcsa, zarándokhely, mely szerepel a szlovák euro centes érméken is. Nyáron, szép időben kedvelt túracélpont, így délután nem ritka a "tömeg", ennek ellenére megéri megmászni, mert bámulatos kilátás nyílik a Nefcer- és a Kapor-völgybe és fantasztikus a szemközti Hrubo-gerinc csipkés vonulata is. A Kriván egyben történelmi hely is, hiszen Mátyás király korában aranyat is bányásztak itt. Az 1700-as években zárták be a tárnákat, melyek fenn voltak a Kriván-vállak északi oldalán. A Kriván első hivatalos megmászója Czirbesz András volt (1773), de nyilvánvaló, hogy a bányászok már korábban is járhattak a csúcson. A Kriván nevét görbe, kajla alakjáról kapta (szlovák elnevezés). Korábban volt neki magyar neve is: Görbehegy, Görbeszarv, de ezek az elnevezések nem terjedtek el. Valaha úgy vélték, hogy a Kriván a Magas-Tátra legmagasabb csúcsa, J. E. Von Fichtel (a Kárpátok kiváló ismerője) 1791-es művében 3783 méterre becsülte a Kriván magasságát, ami nyilvánvaló tévedés, ennek ellenére elég impozáns a Kriván látképe, mely kb. 1700 méterrel magasabban fekszik, mint a Vázseci-síkság. (Forrás: wikipédia).
MEGKÖZELÍTÉS
Budapest - Zólyom (Zvolen) - Beszterce Bánya (Banska Bystrica) - Rózsahegy (Ruzomberok) - Tátracsorba (Tatranska Strba), majd Csorbai-tó.
A Kriván jelzett turistaúton kizárólag a KÉK jelzésen mászható meg, déli irányból. Mi a Jamszkó-tó felől "támadtunk", mely viszont 3 irányból is megközelíthető: keletről - a Csorbai-tó felől - a PIROS jelzésen, dél felől, a Fehérvág (Biely Vah) parkolótól (ingyenes), a KÉK-en , mely szintén a PIROS-ba csatlakozik. Ezek mellett lehetőség van nyugatról, Háromforrás (Tri Studnicky) felől a ZÖLD jelzésen, mely a csúcs előtt kapcsolódik az említett KÉK sáv jelzéshez. Javaslom az OMP térkép letöltését, de komoly túrázó nem indul el papír térkép nélkül sem.
Menetidők:
Fehérvág (Biely Vah) - Kriván kb. 3:00
Kriván - Fehérvág (Biely Vah) kb. 2:00
A teljes programra tehát minimum 5-7 órát számoljatok! A hegy megmászása technikailag nem nehéz, jó kondíció viszont szükséges, mert mégiscsak kb. 1400 méter szintet kell megmászni néhány óra alatt. Turistaház, menedékház nincs fenn, így étellel, frissítővel készüljetek! Kitett hely nemigen van, de hóban veszélyes lehet a csúcstámadás!
A "LÁDÁRÓL"
Ez a geoláda sajnos virtuális lehetett csak, melynek oka, hogy van már itt .com-os láda GC1RCJ4 és a szabályok értelmében minimum 161 méterre lehetett volna másik hagyományosat rejteni. Ez persze azt jelentette volna, hogy a csúcstól jóval lejjebb került volna, melynek sok értelmét nem láttam. A .com-os láda rejtője ezúttal (a TB eltűnésekre hivatkozva) nem járult hozzá, a kettős bejelentéshez.
KÖZELI GEOLÁDÁK
- Felfelé menet jó eséllyel útba esik a Jamszkó-tónál lévő hagyományos .com-os láda GC2BJQF
- A Tengerszem-csúcs (GCRYSY) megmászása (szlovák oldalról) nagyon jól összeköthető mjdgm Szimbolikus temető és a Poprádi-tó (GCSTPT) multijával. Felfelé az első, lefelé jövet pedig a 2. és 3. pontját éri meg felkeresni.
- Csorbató és Fátyol-vízesés (Felvidék) (GCSTRB), Daikini ládája.
- .com-os láda a Poprádi-tónál (earthcache): GC1YH37
- a Szimbolikus temető .com-os ládája: GC1RA1B
Kellemes és balesetmentes kirándulást kívánunk!
Mikulás és "tettestársai"
A rejtők nem vállalnak semmilyen felelősséget az adatok esetleges hibáiért valamint a túra során elszenvedett balesetekért! Mindenki saját felelősségére indul és kötelessége indulás előtt tájékozódni a túra útvonaláról és annak nehézségéről valamint a várható időjárási viszonyokról!
Köszönet zsorzs barátomnak a szép fotókért! Mi sajnos ködös időt fogtunk ki, így a ládaoldal csodálatos, napos képei tőle származnak.
Állapot: kereshető
1 játékos jelölte kedvenc ládájának
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
+
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
A Csorba-tótól indulva másztam meg a csúcsot. Szerencsére pénteken nagyszerű idő volt egész nap, így a pazar kilátás sem maradt el. Lefelé jövet a geoláda rejtekét jelentő sziklát megtaláltam, de magát a ládát sajnos már nem leltem a kő mögött, sem az üregben. Attól tartok, hogy eltűnt. A fényképek alapján kérem, hogy a ládagazda fogadja el a találatomat. Köszönöm :)
A Krivan egy meglepetés volt számomra. Nagyon nehéz, megerőltető túrára számítottam, de a hatalmas tömegben nagyon lassú volt a tempó, így egyáltalán nem éreztem a túra nehézségét. Szuper időnk volt, gyönyörű panorámával. Kb. 1 órát nézelődtünk a csúcson, de a tömeg nem akart fogyni, ezért nem kezdtem bele a láda keresésbe, így képek alapján kérném az elfogadást. Köszönöm!
Fogtam!
A ládát pótoltuk, illetve most már egy nagyobb, testesebb (már-már hagyományos) vitaminos dobozban van csík-logbook és gravírtábla is, ha elázna a doboz tartalma. Mindez az utolsó zöld bokrocskánál, egy kb. mell magasságig érő sziklafal tetejénél levő szikla közben található kövecskék mögött két méterre a feltételezett úttól - lásd a segítő képeket!
A jelszót nem találtam. A képek alapján szeretném kérni a találat elfogadását.
Nagyon szép időben, egynapos túra keretében másztuk meg a Krivánt. Sok kiránduló volt a hegyen. A hely nagyon szép, lehet hógolyózni és forrásból inni. Köszönjük az élményt!
Hosszú keresés után sem találtuk. Köszönjük a segítséget a rejtőnek és Pupunak is. [wapon beküldött szöveg]
Eredetileg szlovéniai Triglav volt a terv, de ott egész napos esőzés szerepelt az előrejelzésben, ezért északra vettük az irányt. Hármasban Eszterrel és lelcacheel töltöttünk el remek két napot a Magas Tátrában. Az első napon a Kriván volt a cél, számomra az utolsó olyan csúcs a Magas Tátrában ahová vezet jelölt túristaút. Mivel az eső eleredt mire ide értünk, ezért a közelebbi 3 forrás parkolóból indultunk. Szerencsére nem esett sokáig, fél óra múlva már napsütésben sétáltunk felfelé. A törpefenyves résznél megvolt a medve élmény is. Valahol a sűrűben, hozzánk elég közel bömbölt a maci. Nevettünk, nevettünk, de azért annyira nem volt vicces :) Végül megelégedett az áfonyával és nem kellett lemondanunk lelcache társaságáról :)
A csúcsra vezető sziklás ösvény nagyszerű. Nagyon szeretem az ilyen helyeket. Olyan mint egy mászóka, pikk-pakk lehet szintet nyerni és közben szórakoztató is. A csúcson nagy volt a tömeg. Gyors csúcsfotó után keresgélni kezdtünk, de sehol sem találtuk a rejtést. Előbb a rejtőtől próbáltunk segítséget kérni, de a gyenge térerő miatt nem sikerült érdemben beszélni. Ez után a logokat kezdtük visszafelé olvasni és kiderült, hogy Pupu pótolta egy éve az elveszett táblát. Kicsit lejebb mentem, hogy legyen térerőm és felhívtam. Pontosan körbe írta, hogy melyik rejtekbe tette a táblát. Eddig is ott kerestük, de most újra megnéztük. Úgy néz ki, hogy nincs ott, bár a rengeteg túrázó kezdett türelmetlenkedni, hogy ne matassunk már annyit a keresztnél, mert ők is csúcsfotózni akarnak - ezért nem kerestük tovább.
Gyönyörű hely, nagy élmény volt ide feljönni. Köszönjük a lehetőséget.
Annyian voltak a csúcson, hogy nem kerestem a jelszót, de amennyiben lehetséges a képek alapján kérném a láda jelszó nélküli megtalálásának az elfogadását. Köszönöm!
Ládaoldal: "Mindenféle időjárásra fel kell készülni, mert az perceken belül megváltozhat!"
A négy évszak: "Buli vaaan!!"
Őszies, borongós, esős időben indultunk, szakadó hóesésben értünk fel, kellemes tavaszi napsütéses-szeles időben ereszkedtünk le, majd nyárias melegben értünk vissza a kocsihoz.
A terep szuper, a táj gyönyörű, annak ellenére, hogy fent alig láttunk valamit. Cserébe a keddi napnak és a "rossz" időnek köszönhetően nem a tömegnyomor uralta a terepet, alig lézengtünk páran és a csúcskereszthez sem kellett sorban állni.
A túráról készült fotókat itt [https://flic.kr/s/aHskAEm48V], a videót pedig itt [https://youtu.be/oOWCYFBcg3M] tudjátok megnézni, ha érdekel :-)
Hegymászó koromban, 1973-ban egy nyári havazás megakadályozott minden komolyabb mászást. Így hát cimborámmal, pihenőnap jelleggel, felszaladtunk a Krivánra. Könnyű, sima túraként élt emlékezetemben, ezért ezt javasoltam, amikor Balázs vőm megkért, hogy Kinga lányommal és Ákos unokámmal ruccanjunk ki a Tátrába. Napkeltekor 6-kor parkoltunk le a Fehér Vág indulópontnál. A Tátra keleti fele jól látszott, de a Kriván felhőbe burkolózott. Feljebb zordabb lett az idő. A sziklamászós részek alján Kinga és Balázs visszafordultak, hogy lejjebb várjanak ránk. Ákossal kapaszkodtunk fel a párakicsapódástól nedves, síkos sziklákon, és küzdöttünk a gerincen az erős, lökdösős széllel. 11-re érünk fel, semmi sem látszott. Mikulás kérésére újra rejtettük a plakettet, és indultunk lefelé. Akkorra már nagyon elfáradtam, sajgott a bokám egy nemrég történt bringás bukástól, bakancsom nyomta nagy lábujjaimat, mindkettőn bekékült a köröm, fájt minden lépés. Családegyesítés után együtt mentünk le, lassan, nehézkesen bandukolva. Ötre értünk a kocsihoz, megviselve, de boldogan, és mindenki elégedetten.
A háromnapos tátrai kirándulás fő célpontja volt számomra a Kriván, ahová egyedül (plusz párszáz egyéb túrázóval) másztam fel. Kicsit talán kevesebben voltak, mint tavaly a Rysy-n, legalábbis sehol sem kellett várakozni, hogy továbbmehessek.
Az ajánlott parkolóból indultam (Fehérvág / Biely Vah) fél kilenc körül. Sok-sok megállással (fotózás, pihenés, csak úgy lihegés, nézelődés) fél három körül értem fel a csúcskereszthez. A zöld jelzés becsatlakozása utáni szakasz már négykézláb mászás, főleg a Kis-Kriván után, ami lefelé lesz majd igazán izgalmas :)
A kilátásról, a fantasztikus tájról csak felsőfokokban tudok beszélni. A gyönyörű tengerszemeket órákig el tudtam volna nézegetni a gerincről. Az időjárás is kegyes volt: végig sütött a nap, sehol egy felhő egész nap, délután sem borult be. A kocsihoz kicsivel 7 óra előtt értem le (nem siettem), még akkor is sütött a nap :)
Köszönöm a rejtést!
Egy a korábbi pepe féle geotúrákon összekovácsolódott kisebb csapat tagjaként jutottam el erre a geotúrára Liondaddy és kópé1993 társaságában.
Az ajánlott parkolóból indítottuk a túrát. Már az út eleje is számos érdekességet és látnivalót kínált, mint a hegyi patakot, a korábbi szélvihar és a szúkár következtében megsérült erdőszakaszt.
A törpefenyős sziklás részt elérve távolságban az út feléhez értünk, de a szint 2/3-a még hátra volt!
Innen, már jobban látszott a probléma nehézsége, de később kiderült közel sem annyira, mint amennyire azt elképzeltem. Innen csodás kilátás nyílt mind az Alacsony mind a Magas-Tárta vonulataira. Szerencsére az időjárás kegyes volt hozzánk csak egy egészen minimális pára gátolta a szép kilátást, azt is csak az Alacsony-Tátra felé.
Az utolsó eligazító tábláig továbbra is egyszerű volt az út, a neheze innen kezdődött! Kicsit meglepett, noha nyilván készültem rá, a gerincre felvezető út, de mire feleszméltem, fenn is voltam a gerinc alsó szakaszán. Innen a csúcs aljáig felvezető út viszonylag egyszerűbb volt, bár innentől egy vitaminos lötty miatt folyamatosan gyomorgörcsökkel küszködtem. A csúcs aljáig lassan néha másokra várva, néha magam okán megállva, Liondaddy-vel eljutottunk a csúcs aljáig.
Az innen felvezető út kínkeserves volt, noha csak 70-100 méter volt hátra. Folyamatosan görcsölt a gyomrom és hányingerem is volt! Ha Zoli nincs ott biztos visszafordulok! Végül feljutottam a csúcsra, ahol hihetetlen látvány tárult elém! Zolival fotózkodtunk a keresztnél, csináltunk néhány képet a panorámáról, majd elindultunk lefelé.
A visszavezető úton a gerincen jelenleg futó kék jelzésű út helyett a korábbi kék jelzésen jöttünk le, amit biztonságosabbnak ítéltünk meg!
A csúcstól lefelé kb. 700 méterre aztán elkapott az eső, de szerencsére nem volt komoly, még jól is esett! :)
Az út további szakasza már nem okozott gondot, bár a gyomrom még messze nem volt 100%-os, problémamentesen visszaértünk a parkolóhoz a változó erősségű esőben.
Kiváló túra volt, az első igazi magashegyi saját erős élményem!
Köszönöm a rejtőnek az invitálást erre a csodás helyre!
A Magas-Tátrába, pontosabban a Kriván "meghódítására" szervezett geotúra során találtuk meg pliptai és kópé1993 társaságában.
14/6. találat, a nap és a túra ládája! :)
Még idén tavasszal jött az ötlet kópé1993-tól, hogy a Tátrába kellene egy túrát szerveznünk a Krivánra. Az időpont egyeztetés után már csak szállást kellett keresni, amit aztán végül én találtam a közeli Menguszfalván. Ha jó szállást keresel, tudom ajánlani a Zrub Benango szállást. Vendéglátás vonalon pedig jó szívvel tudom javasolni a szomszédos településen, Tátracsorbán található Koliba ®erucha éttermet. A pincérek magyarul nem, de angolul beszélnek, az ételek nagyon finomak és nem kérik el a gatyádat is érte. Ha szeretet a helyi jellegzetességeket, a juhtúrós sztrapacskát ne hagyd ki! ;)
Előző este a csúcs némi felhőben volt és ez reggel is kitartott, de látszott a napsütésből, hogy jó időnk lesz fent a hegyen. Az ajánlott parkolóban tettük le a kocsikat és innen vágott neki 12 fős kis csapatunk a -en a túrának. Azt tudtuk, hogy az út gyakorlatilag folyamatosan emelkedni fog 1200 m-ről 2494 m-ig, így ez meglepetést nem okozott, de a táj szépsége azonban annál nagyobbat. Az út két oldalát sokáig kék- és vörösáfonya bokrok szegélyezték, de alig tudtam csemegézni, mert nem akartam az időt erre fecsérelni. Lefelé azonban bepótoltam! :)
A Jamske-tó előtti szakaszon terepfutó verseny mezőnye jött szembe velünk. Le a kalappal a teljesítményük előtt.
A tónál aztán ismét rátértünk a jelzésre, mely most már a csúcsig elkísért minket. A mellettünk zubogó kis patak hangja sokáig hallatszott, ahogy haladtunk egyre feljebb a fenyvesben, majd a megjelentek a törpefenyők és kopárabb szakasz következett. Itt már a kilátás is más volt. Mind az előttünk tornyosuló sziklás csúcs, mind a hátunk mögött lévő síkság és a mögötte vonuló Alacsony-Tátra fantasztikus képet mutatott. Végül a törpefenyők is elmaradtak és csak kopár, zuzmós sziklákon, köveken haladtunk egyre feljebb.
Az igazság pillanata számomra a kb. 2000 m-es magasságban elért "élesebb" jobbos kanyarulat után érkezett el, amikor is teljes egészében látható vált a hátra lévő 1,5 km és 500 méternyi szint eddig nem tapasztalt meredeksége. De nem azért jöttünk el eddig, hogy itt fejezzük be a túrát!
Itt már látható volt a szomszéd oldalban vezető is és a szintén rengeteg túrázó, akik mind a csúcsot jöttek meghódítani 8-10 évestől a 60-70 éves korosztályig.
A Kis-Krivánra vezető elágazás után sokszor kellett várakozni a le- ill. felvezető mozgás miatt, így elég lassan haladtunk fel, de azt hiszem sokkal gyorsabbra nem is tellett volna tőlünk. Végül 12:50 körül értük el a csúcsot, amin addigra már csak a távolabb gyülekező felhők miatt lefelé indulóknak köszönhetően egy elviselhető mértékű kisebb csoport volt fent. A kötelező keresztes fotó után nézelődtünk egy kicsit, próbáltam magamba szívni és beégetni a memóriámba a látványt és az élményt. Mintegy 20 perc után indultunk el lefelé, de az elágazáshoz rövidítettünk a régi -on, nem volt kedvünk a közben megérkező szemerkélő esőben a csúszós köveken akrobatikázni. Döntésünk helyesnek bizonyult, mert jóval biztonságosabb volt arrafelé a visszatérés. A visszaúton már többé-kevésbé szemerkélt vagy esett az eső, de kis kitérővel a Jamské-tavat még megnéztük.
A tracklog szerint 15,95 km-t és 1281 m szintet tettünk meg, a teljes túraidő pedig 9:27 perc volt.
Azt hiszem, sosem lesz belőlem "hegyikecske", de a geocachingnek köszönhetően ezt is megtapasztalhattam, felejthetetlen élmény volt!
(Tudva hogy beteg, pótolni szerettük volna és elkértük a jelszót. Mikulás azonban saját maga szeretné hagyományossá alakítani szeptemberben, ezért mi nem gyógyítottuk meg. )
Köszi a rejtést! [g:hu 1.5.3y] [wapon beküldött szöveg]
Felvidéki Geotúra a Családdal ismerősökkel Pliptaival és LionDaddy-vel. A Kriván meghódítására 12-en indultunk el. Az út eleje még tűrhető volt, bár itt is folyamatos emelkedés volt, majd az erdőből kiérve gyönyörű panorámában gyönyörködhettünk. Itt a csapat egy kicsit szétszakadt az egyre meredekebb út miatt. Egy jobb kanyar után aztán megláttuk a végső célt is, ott elgondolkodtam azon, hogy biztos jó ötlet volt tavasszal felhozni ezt az ötletet. :) A csúcs alatti Kék és zöld elágazásnál a csapat 12 taja közül négyen idáig jöttek csak fel, az utána lévő sziklamászást nem vállalták. Rájuk így is büszke voltam, hiszen 940 méter szintet másztak meg 6,5 km alatt. Az elágazás utáni 50 méter szinte sziklamászást igényelt, nagy nehezen feljutottunk a geerintcútra, ahol ismét könnyebben tudtunk előretörni a csúcs irányába. Itt megint kettészakadtunk hatan elől, Pliptai és LionDaddy pedig körülbelül 150-200 méterrel mögöttünk jöttek. A csúcs előtti utolsó 100-150 méteren aztán megint jött a sziklamászós rész. Itt felfelé menet azon gondolkodtam, hogyan fogok majd lejönni a hegyről. :) A csúcsot 12:15 körül értük el. A kezdeti napos időből itt már semmit sem tapasztaltunk, hiszen fent kb 5-6 fok és erős szél fogadott. Fotózkodtunk a csúcskeresztnél majd további gyors képkészítés a környező sziklás csipkés csúcsokra. Nyugat felől aztán láttuk hogy gyorsan közeledik egy felhő, így elindultunk lefelé, hogy inkább a kritikus rész után kapjon el az eső minket. (Így is lett) Ahogy elindultunk a csúcstól Zoliék akkor jöttek felfelé. Láttam rajtuk, hogy az utolsó méterek már nekik sem esett jól, ahogy mi is megszenvedtünk a végén. :) Lefelé sokszor négykézláb tud(tunk)tam ereszkedni a meredek sziklás út miatt. A kritikus rész leküzdése után ahogy számítottunk rá elkapott az eső. Hol jobban hol épp csak szemerkélt. Visszafelé még megnéztem a Jamszkó-tavat, majd még egyszer miután Zoli is odaért az elágazáshoz. :) Itt bevártuk Petit és így hárman mint sereghajtók ereszkedtünk vissza a kocsiig, ahol a többiek vártak minket. Szuper túra volt. Mivel gyógyítani szerettünk volna elkértük a jelszót, de a rejtő jelezte hogy jönni fog ki a közeljövőben és pótolja az eltűnt rejtést. :) Gratulálok a csapat mind a tizenkét tagjának, mindenki büszke lehet magára!! Ez volt a második kétezres csúcsom, de nem az utolsó. Jövőre tervezünk visszajönni a Tátrába egy másik csúcsot megmászni. Láda ugyan nem volt, de a kilátás kárpótolt. :)
JPPJ-vel közös találat. Baromi rég voltam úgy ládaközelben, hogy ilyen iszonyat sokan voltak, mint itt. Az odavezető út rosszabb, mint a Nagykörút munkaidő végekor. Viszont a látvány gyönyörű.