Megye/ország: Szlovákia
Elhelyezés időpontja: 2010.09.25 13:15
Megjelenés időpontja: 2010.09.30 20:06
Utolsó lényeges változás: 2021.08.22 19:42
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Mikulás, Zergi
Ládagazda: Mikulás Nehézség / Terep: 3.0 / 4.5
Úthossz a kiindulóponttól: 7000 m
Megtalálások száma: 109 + 8 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.1 megtalálás hetente
Fehér, csavaros tetejű vitaminos dobozt keresel (mérete átmérő 6 cm, magassága 11 cm). Az utolsó zöld bokrocskánál, egy kb. mell magasságig érő sziklafal tetejénél levő szikla közben található kövecskék mögött két méterre a feltételezett úttól.
A hegy november 1-től június 30-ig nem látogatható!
FIGYELEM! Magas hegységbe, fizikailag nehéz túrára invitálunk e ládával! Mindenféle időjárásra fel kell készülni, mert az perceken belül megváltozhat! Esőkabátot, meleg ruhát, sapkát, kesztyűt vigyetek! Ne menj egyedül! Vihar esetén a gerinc nagyon veszélyes lehet!
A KRIVÁN
A Kriván (magyarul, szlovákul és lengyelül is így hangzik a neve) egy szép kilátású csúcs a Magas-Tátra nyugati oldalában (tengerszint feletti magassága 2494 méter, így nem sokkal marad el a Rysy-től). A szlovákok nemzeti csúcsa, zarándokhely, mely szerepel a szlovák euro centes érméken is. Nyáron, szép időben kedvelt túracélpont, így délután nem ritka a "tömeg", ennek ellenére megéri megmászni, mert bámulatos kilátás nyílik a Nefcer- és a Kapor-völgybe és fantasztikus a szemközti Hrubo-gerinc csipkés vonulata is. A Kriván egyben történelmi hely is, hiszen Mátyás király korában aranyat is bányásztak itt. Az 1700-as években zárták be a tárnákat, melyek fenn voltak a Kriván-vállak északi oldalán. A Kriván első hivatalos megmászója Czirbesz András volt (1773), de nyilvánvaló, hogy a bányászok már korábban is járhattak a csúcson. A Kriván nevét görbe, kajla alakjáról kapta (szlovák elnevezés). Korábban volt neki magyar neve is: Görbehegy, Görbeszarv, de ezek az elnevezések nem terjedtek el. Valaha úgy vélték, hogy a Kriván a Magas-Tátra legmagasabb csúcsa, J. E. Von Fichtel (a Kárpátok kiváló ismerője) 1791-es művében 3783 méterre becsülte a Kriván magasságát, ami nyilvánvaló tévedés, ennek ellenére elég impozáns a Kriván látképe, mely kb. 1700 méterrel magasabban fekszik, mint a Vázseci-síkság. (Forrás: wikipédia).
MEGKÖZELÍTÉS
Budapest - Zólyom (Zvolen) - Beszterce Bánya (Banska Bystrica) - Rózsahegy (Ruzomberok) - Tátracsorba (Tatranska Strba), majd Csorbai-tó.
A Kriván jelzett turistaúton kizárólag a KÉK jelzésen mászható meg, déli irányból. Mi a Jamszkó-tó felől "támadtunk", mely viszont 3 irányból is megközelíthető: keletről - a Csorbai-tó felől - a PIROS jelzésen, dél felől, a Fehérvág (Biely Vah) parkolótól (ingyenes), a KÉK-en , mely szintén a PIROS-ba csatlakozik. Ezek mellett lehetőség van nyugatról, Háromforrás (Tri Studnicky) felől a ZÖLD jelzésen, mely a csúcs előtt kapcsolódik az említett KÉK sáv jelzéshez. Javaslom az OMP térkép letöltését, de komoly túrázó nem indul el papír térkép nélkül sem.
Menetidők:
Fehérvág (Biely Vah) - Kriván kb. 3:00
Kriván - Fehérvág (Biely Vah) kb. 2:00
A teljes programra tehát minimum 5-7 órát számoljatok! A hegy megmászása technikailag nem nehéz, jó kondíció viszont szükséges, mert mégiscsak kb. 1400 méter szintet kell megmászni néhány óra alatt. Turistaház, menedékház nincs fenn, így étellel, frissítővel készüljetek! Kitett hely nemigen van, de hóban veszélyes lehet a csúcstámadás!
A "LÁDÁRÓL"
Ez a geoláda sajnos virtuális lehetett csak, melynek oka, hogy van már itt .com-os láda GC1RCJ4 és a szabályok értelmében minimum 161 méterre lehetett volna másik hagyományosat rejteni. Ez persze azt jelentette volna, hogy a csúcstól jóval lejjebb került volna, melynek sok értelmét nem láttam. A .com-os láda rejtője ezúttal (a TB eltűnésekre hivatkozva) nem járult hozzá, a kettős bejelentéshez.
KÖZELI GEOLÁDÁK
- Felfelé menet jó eséllyel útba esik a Jamszkó-tónál lévő hagyományos .com-os láda GC2BJQF
- A Tengerszem-csúcs (GCRYSY) megmászása (szlovák oldalról) nagyon jól összeköthető mjdgm Szimbolikus temető és a Poprádi-tó (GCSTPT) multijával. Felfelé az első, lefelé jövet pedig a 2. és 3. pontját éri meg felkeresni.
- Csorbató és Fátyol-vízesés (Felvidék) (GCSTRB), Daikini ládája.
- .com-os láda a Poprádi-tónál (earthcache): GC1YH37
- a Szimbolikus temető .com-os ládája: GC1RA1B
Kellemes és balesetmentes kirándulást kívánunk!
Mikulás és "tettestársai"
A rejtők nem vállalnak semmilyen felelősséget az adatok esetleges hibáiért valamint a túra során elszenvedett balesetekért! Mindenki saját felelősségére indul és kötelessége indulás előtt tájékozódni a túra útvonaláról és annak nehézségéről valamint a várható időjárási viszonyokról!
Köszönet zsorzs barátomnak a szép fotókért! Mi sajnos ködös időt fogtunk ki, így a ládaoldal csodálatos, napos képei tőle származnak.
Állapot: kereshető
1 játékos jelölte kedvenc ládájának
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
+
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Köszönöm a rejtést. Poprád környéki túránk harmadik napján vettük célba a Kriván csúcsát g-tabe-el. Nagy szerencsénk volt az időjárással, mert a csúcson még napsütésben gyönyörködhettünk a panorámában, csak a lefelé úton kezdett el beborulni, és szitálni az eső. A részletes leírás és fotók ellenére sajnos nem találtuk a ládát rejtő sziklaodút. Kérem a ládatalálat elfogadását a mellkelt képek alapján.
bondi3-mal közösen hosszú-hétvégés tátrázást tartottunk. Ide is feljutottunk, de a Rysy-hez hasonlóan itt sem jártunk sikerrel, a láda nem lett meg.
Az élményért mindenképpen megérte ide is feljönni. Köszönöm a 'meghívást'!
Részletek bondi3 logjában.
Kérlek fogadd el így a találatot! Köszönöm!
Éppen útba tudtam ejteni a környéket, kerestem, és szerencsére meg is találtam a ládát. Köszönöm a rejtésbe fektetett munkát, mely felhívta a figyelmemet erre a helyre! Bővebben később. Tamás [Geoládák v4.5.0]
Egy kétnapos túra lehetőségét kaptam ajándékba a túratársaimtól, akikkel gyerekkorunk óta barátok vagyunk. Nagyszerű időt töltöttünk el itt!
A Kriván csúcsa valahogy mindig kimaradt a korábbi Tátra látogatások során, ezért most kifejezetten oda indultunk. Párás időnek ígérkezett a mai nap, de azért belevágtunk. Az éjszakai esőzés miatt az aljnövényzet vizes volt, a nadrágunk szára hamar átázott. Idővel szerencsére a ködszitálás megszűnt, így nem áztunk el még jobban. Az utolsó szakaszon pár helyen jól jött volna valami láncos biztosítás a vizes sziklák miatt, de megfelelően biztos léptekkel és odafigyeléssel így is vállalható az út.
A csúcsra végül csak hárman értünk fel a nehezítő körülmények miatt. Odafent már megszűnt a szitálás, és a szél sem fújt, így nem kellett fagyoskodnunk a nedves ruháinkban, és a lefele út is sokkal magabiztosabban ment az időközben szárazzá váló sziklákon. Meglepő módon több kisebb csoporttal is találkoztunk, a nem túl szép idő és a hétköznapi időpont ellenére.
A rejtés gyorsan meglett. Pont az ominózus szikla mellett álltam meg, és az üregbe tekintve megláttam az előformát. Jó mélyre kell nyúlni érte!
Mivel a korábban visszaforduló két túratársunk átjött értünk autóval a Tri Studnicky közelébe, lefelé a zöld jelzésen tudtunk menni, ami egy jóval szélesebb túraút. Ezen délelőtt sem áztunk volna át alulról.
Fantasztikus két nap volt! Sűrűbben vissza kell ide térni!
Ma a harmadik nagy csúcs hódításunkra készültünk a Tátrában. A Csorba-tónál volt a szállásunk, innen indultunk reggel 8-órakor. Csodálats idő, végig kísért bennünket. Nem siettünk, tudtuk kemény lesz a vége. Többször pihentünk, nyomtuk magunkba az energia minden formáját. Így is elkészültünk az erőnkkel mire feljutottunk "rarazcestie krivanskom zlabe"-ig, a zöld-, kéksáv találkozásához. Ott azonosultunk azzal a ténnyel, hogy még egy óra mászás, és még hol! Itt erősen gondolkoztunk, hogy feladjuk! Innentől nem tudom mi történt, nem mertem se jobbra, se balra nézni, csak mentem- másztam és amikor már az agonizáció stádiumába kerültem, a kettős kereszt lassan odakúszott mellém. Határtalan boldogság! Megcsináltuk! Nem maradtunk sokáig mert kemény vihar közeledett az Alacsony -Tátra felől, az eső is el kezdett cseperegni, mindenki elhagyta a terepet. A lefelé vezető út még keményebb volt, a monoton, köveken haladás teljesen kivette minden erőnket. A láda helyét Évi azonnal kiszúrta, nekem sokáig turkálni kellett míg előkerült. Jó tanács másoknak: ott van, keressék bátran, csak hát bejegyzés nem igen van benne. Köszönjük a rejtőnek az élményt, felejthetetlen!
Köszönöm a rejtést! Hatalmas élmény feljutni a csúcsra és körbenézni. Nem indultunk túl korán a távolság miatt, de nem aggódtam mert szép időt jósoltak. Tényleg csodás idő volt, de az Alacsony-Tátra felöl jött egy felhő, dörgött, villámlott. Így a vége kicsit kapkodós lett. Persze egy csepp eső se esett,vaklárma volt. Láda rejtekét azonnal megtaláltam, de a ládát nem. Köszönet Csabának aki előttem pár órával járt ott! Elmondta, hogy ott van az a rejtekben, jobbra keresni kell. Én a Csorba-tótól indultam és kicsivel több mint 20km és majdnem 1300m szint lett. Az egész túrából a kb 2km utolsó rész ami kicsit nehezebb, néhol mászós. De kicsi kondival simán teljesíthető. [Geoládák v3.6.0]
Kegyeibe fogadott minket az időjárás. Három-pataknàl 14 fok volt, csúcson teljes szélcsend, felhő egy darab sem, közel s távol és kb. 20-22 fok, szikrázó napsütés. Kívánni sem lehetett volna szebb időt a mászáshoz.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.0]
Régi cimborámmal úgy határoztunk, hogy 50 év után ismét együtt kirándulunk a Tátrába. A fő cél a Kriván megmászása lett. Szállásunk a Kriván megmászáshoz volt optimalizásva, a Tri Studnicky panzióban szálltunk meg. Érkezésünk napján még szép idő volt, de szállásadóink lebeszéltek arról, hogy délben induljunk a csúcs megmászására, mondván hogy veszélyes, ránksötétedhet. Másnap kedden viharos időjárást jósoltak, így Zakopánéba rándultunk át egy kis városnézésre. Itt alaposan eláztunk.
A harmadik napra is esőt jósolt a meteorológia, de már nem tudtuk tovább halogatni a mászást, így reggel 6 óra körül nekivágtunk a csúcsnak a Z jelzésen. A K jelzés találkozása után jlentősen nehezebb lett a terep, nehéz volt követni, hogy merre is kell menni. Gyakran felhőbe kerültünk és a csúcs közelében elkezdett esni az eső. A ládát könnyen megtaláltam, nagyon pontos a koordináta és emlékeztem a fényképre is. A lefelé vezető út rémálom lett. Az eső kitartóan esett, lassan felázott a talaj is, és az amúgy is nehezen járható ösvényen patakok jelentek meg. Öreg térdeim nehezn viselték a lefelé menetelt. Míg felfelé 3.5 óra alatt jutottunk fel, addig lefelé az út 5 óráig tartott. Visszaérve a kocsihoz teljes átöltözés következett, egy körömnyi száraz hely sem volt rajtunk.
A túra a Krivánra bekerült a top 10 legnehezebb találataim közé.
A Csorba-tótól indulva másztam meg a csúcsot. Szerencsére pénteken nagyszerű idő volt egész nap, így a pazar kilátás sem maradt el. Lefelé jövet a geoláda rejtekét jelentő sziklát megtaláltam, de magát a ládát sajnos már nem leltem a kő mögött, sem az üregben. Attól tartok, hogy eltűnt. A fényképek alapján kérem, hogy a ládagazda fogadja el a találatomat. Köszönöm :)
A Krivan egy meglepetés volt számomra. Nagyon nehéz, megerőltető túrára számítottam, de a hatalmas tömegben nagyon lassú volt a tempó, így egyáltalán nem éreztem a túra nehézségét. Szuper időnk volt, gyönyörű panorámával. Kb. 1 órát nézelődtünk a csúcson, de a tömeg nem akart fogyni, ezért nem kezdtem bele a láda keresésbe, így képek alapján kérném az elfogadást. Köszönöm!
Fogtam!
A ládát pótoltuk, illetve most már egy nagyobb, testesebb (már-már hagyományos) vitaminos dobozban van csík-logbook és gravírtábla is, ha elázna a doboz tartalma. Mindez az utolsó zöld bokrocskánál, egy kb. mell magasságig érő sziklafal tetejénél levő szikla közben található kövecskék mögött két méterre a feltételezett úttól - lásd a segítő képeket!
A jelszót nem találtam. A képek alapján szeretném kérni a találat elfogadását.
Nagyon szép időben, egynapos túra keretében másztuk meg a Krivánt. Sok kiránduló volt a hegyen. A hely nagyon szép, lehet hógolyózni és forrásból inni. Köszönjük az élményt!
Hosszú keresés után sem találtuk. Köszönjük a segítséget a rejtőnek és Pupunak is. [wapon beküldött szöveg]
Eredetileg szlovéniai Triglav volt a terv, de ott egész napos esőzés szerepelt az előrejelzésben, ezért északra vettük az irányt. Hármasban Eszterrel és lelcacheel töltöttünk el remek két napot a Magas Tátrában. Az első napon a Kriván volt a cél, számomra az utolsó olyan csúcs a Magas Tátrában ahová vezet jelölt túristaút. Mivel az eső eleredt mire ide értünk, ezért a közelebbi 3 forrás parkolóból indultunk. Szerencsére nem esett sokáig, fél óra múlva már napsütésben sétáltunk felfelé. A törpefenyves résznél megvolt a medve élmény is. Valahol a sűrűben, hozzánk elég közel bömbölt a maci. Nevettünk, nevettünk, de azért annyira nem volt vicces :) Végül megelégedett az áfonyával és nem kellett lemondanunk lelcache társaságáról :)
A csúcsra vezető sziklás ösvény nagyszerű. Nagyon szeretem az ilyen helyeket. Olyan mint egy mászóka, pikk-pakk lehet szintet nyerni és közben szórakoztató is. A csúcson nagy volt a tömeg. Gyors csúcsfotó után keresgélni kezdtünk, de sehol sem találtuk a rejtést. Előbb a rejtőtől próbáltunk segítséget kérni, de a gyenge térerő miatt nem sikerült érdemben beszélni. Ez után a logokat kezdtük visszafelé olvasni és kiderült, hogy Pupu pótolta egy éve az elveszett táblát. Kicsit lejebb mentem, hogy legyen térerőm és felhívtam. Pontosan körbe írta, hogy melyik rejtekbe tette a táblát. Eddig is ott kerestük, de most újra megnéztük. Úgy néz ki, hogy nincs ott, bár a rengeteg túrázó kezdett türelmetlenkedni, hogy ne matassunk már annyit a keresztnél, mert ők is csúcsfotózni akarnak - ezért nem kerestük tovább.
Gyönyörű hely, nagy élmény volt ide feljönni. Köszönjük a lehetőséget.