Megye/ország: Tolna
Elhelyezés időpontja: 2010.11.24 00:00
Megjelenés időpontja: 2010.11.11 10:20
Utolsó lényeges változás: 2010.11.23 15:46
Utolsó változás: 2017.01.30 14:00
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Csizmások, Riedel család
Ládagazda: lrlr Nehézség / Terep: 1.0 / 1.0
Úthossz a kiindulóponttól: 10 m
További infók: http://www.kalapmuzeum.hu/
Megtalálások száma: 503 + 4 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.7 megtalálás hetente
WAP
Jelszó: a múzeumban, található geoládában. Pótjelszó: a bejáratnál lévő villanyórában található mikorládában.
Láda karbantartás:
2010.11.24.: "átalakultunk" hagyományos ládává, azaz a múzeumban "igazi geoláda" kihelyezésére került sor. Pótjelszó: a bejáratnál mikroláda kihelyezésére került sor.Ezúton köszönet még egyszer Csizmásoknak!
A Múzeumról
A kiállításon több mint 130 kalap és sipka látható a világ számos tájáról, Európából, Afrikából, Ázsiából, Észak-és Dél-Amerikából, Ausztráliából és természetesen bemutatásra kerül a magyar kalap és sipkaviselet tájegységenként.
Különösek a közép-afrikai, az ausztrál bőrkalapok, a kolumbiai indiánok londoni mintájú keménykalapja, a kínai gyereksapka, amely védi viselőjét a megrontástól. Érdekes a tübitejka gyűjtemény, a fezek színes kollekciója, az arab fejsál, az Alpok vidékének kalapjai, amely egyszerre népi és városi viselet. A magyar kalapviseletet egyebek között kucsma, süveg, hortobágyi csikóskalap, pörge kalap, somogyi ünnepi juhászkalap, Kossuth-kalap, székely szalmakalap képviseli.
Egy tucat jellegzetes öltözék, suba, cifraszűr, parádés kocsis öltözete, palóc női viselet, dirndli, skót férfi viselet, török és kolumbiai indián öltözet egészíti ki a kalapgyűjteményt.
Stockinger Artúr néhány személyes tárgya, újságcikkek, képek idézik fel a gyűjtő-utazó-tanító plébános személyiségét.
Kalap és Sipkamúzeum címe:
Nagydorog Kossuth Lajos utca 51.
A MÚZEUMBA TÖRTÉNŐ BEJUTÁSHOZ, ÉS AKIÁLLÍTÁS MEGTEKINTÉSÉHEZ ELŐZETES IDŐPONT EGYEZTETÉS SZÜKSÉGES! Sárvári János: (75) 532-085, (75) 532-086
Stockinger Artúr Plébánosról
Plébános Szekszárdon született 1926. novemberében, 1974-től haláláig (1994) Nagydorog plébánosa volt.
Életének szinte minden cselekedetét gyermekkorában, a pusztán szerzett élményei határozták meg. A szabad természetben, a növények és állatok állandó közelségében érezte igazán jól magát.
A világra való kitekintés és az emberekkel való ismerkedés vágya hajtotta újabb és újabb utazásain. Módszeresen figyelte a különböző népek jellegzetes vonásait, szinte antropológusként ismerte az embertípusokat. A kultúra iránti érzékenységét szüleitől, gyűjtőszenvedélyét nagybátyjától, az egykori monarchiabeli ezredestől örökölte, aki a boszniai garnizonban töltött évei alatt szép balkáni néprajzi kollekciót állított össze, amely sajnos a háború utáni vandalizmus áldozatául esett.
A múlt és a jelen történelmének állandó kutatója és elemzője volt. A történelemből vett tapasztalatait, megfigyeléseit, tanulságait igyekezett továbbadni híveinek, barátainak, az ifjúságnak, a családnak.
Az egyre bővülő fejfedőgyűjteményt eleinte csak a plébános úr látogatói ismerhették meg, sőt fel is vehettek egy-egy féltve őrzött, értékes kalapot.
Halálát követően örökösei - plébános úr végrendeletének eleget téve - egyben tartották meg gyűjteményét és a helyi önkormányzat segítségével 1995-ben kiállítást hoztak létre.
A geoládát a múzeumban, az emléksaroknál lévő szekrényke tetején találhatod. Pótjelszó: a bejáratnál a villanyóra ajtaján belül találod meg!
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Ha megtaláltam és tetszett, vagy nem tetszett - vagy teljesen közömbös hogy mit érzek, akkor is csak ennyit írok logként: Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.0]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.3.0]
Tolna megyei ládatúránk utolsó állomasaként megálltunk a településen. Finom fagyit ettünk a múzeumhoz közeli cukrászdában, közben elsétáltunk a pótjelszóért. A villanyórát nem kell kinyitni hozzá, látszik kívülről a felirat, mikroládát nem találtunk. Zárva volt a múzeum, így csak a szobrokat csodáltuk meg.
Az utóbbi időben elsodortak az élet egyéb dolgai, kevés idő jutott a ládakeresésre. Örültem neki, hogy a mai napra végre összejött egy egész napos kirándulás. Tolna megye keleti oldalát választottuk, ahol több kisebb túrával kerestünk meg sok ládát. Az időjárás is kegyes volt hozzánk, a nyári meleget néha megtörte egy-egy felhő vagy egy kis szellő. A nap nagyon jól telt, jókat beszélgettünk a csendes tájat járva és közben több érdekes dolgot is láttunk.
A múzeumot zárva találtuk, így csak egy gyors drivein találat lett belőle. Köszi az invitálást.