Kétpontos multi. Az 1. ponton a tanösvény tábla tetejében Xx és Yy. A 2. pont (láda) koordinátái: N 49° 14,Xx2' E 19° 06,Yy7'. A láda egy erdő szélén álló fenyő földhöz közeli odújában, ágakkal takarva.
A Kis-Fátrát (Malá Fatra) a Vág kettévágja. Ez a kétpontos multiláda a Vágtól északra fekvő, "Vágon túli" részében van, amit Kriváni-Fátrának (Krivánska Fatra) is neveznek. A hegység kristályos és üledékes kőzetekből vegyesen épül fel, ezért rendkívül változatos. A láda felkeresése közben végigmehetsz egy Szlovák-Paradicsomra emlékeztető szurdokon, megmászhatsz vad mészkősziklákat, mehetsz öreg bükkösökben, fenyvesekben, hegyi legelőkön, borókás és áfonyás hegyi uréteken. Kilátása az Árva völgyétől a Liptói-havasokon (mögötte kilátszik a Magas-Tátra is), az Alacsony-Tátrán, a Nagy-Fátrán (ami alacsonyabb a Kis-Fátránál) és a Zsolnai-medencén át Kisucéig terjed.
Az első ponton N 49° 14,440' E 19° 4,380' 745 m [GCtula-1] egy útkereszteződésben lévő eligazító oszlop mellett a tanösvény tábla tetejében található kis fémlapról olvasható le Xx és Yy értéke. A második pont koordinátái: N 49° 14,Xx2' E 19° 06,Yy7'. (A táblácska már kicsit nehezen olvasható.)
A láda (egy négyfülű műanyag doboz) a jelszóval a második ponton van, egy erdő szélén álló fenyő földhöz közeli odújában, ágakkal takarva. De ehhez még legalább 4 km-t kell megtenned, és 1200 m fölé kell felkapaszkodnod. Eközben végigmehetsz a Horné diery (Felső-lyuk) és a Tesná rizna (Keskeny-szoros) nevű vízesésekkel tarkított, hidakkal, létrákkal és láncokkal kiépített szurdokokon.
Azonban, ha már itt vagy, érdemes kicsit többet is járni. Rögtön az első pont után tehetsz egy kis kitérőt, egy rövid körutat a sárga és a kék jelzésen (és a tanösvényen) a Dolné diery (Alsó-lyuk) és a Nové diery (Új-lyuk) felé. Megéri, mindegyik egy kicsit másképpen szép! (Ha Biela Vodától jössz, akkor pedig arról érkezel.)
A kitérő után most már indulj felfelé, érdemes végig a kék jelzésen menni, az megy a szurdokban. A fém hidak és létrák vizes időben nagyon csúsznak! Legyél óvatos!
Ahogy kiérsz a szűk szurdokvölgyből hirtelen egészen más táj fogad. Az erdő megritkul, és kétoldalt meglátod a Malý Rozsutec (Kis-Rozsutec) és a Velký Rozsutec (Nagy-Rozsutec) hihetetlenül csipkézett sziklafalait. Innen már nincs messze a láda, jelzett utakon kb. 20 méterre megközelíthető.
Ha ide eljutottál, akkor már tied a pont, de a kirándulást még nem érdemes itt abbahagyni. Rövid, de izgalmas mászással (kitett helyeken, láncokkal biztosítva) feljuthatsz a Malý Rozsutec csúcsára N 49° 14,785' E 19° 6,095' 1345 m [GCtula+M-Rozsutec]. Ennél kicsit hosszabb út és több szint a Velký Rozsutec csúcsa N 49° 13,895' E 19° 5,925' 1610 m [GCtula+V-Rozsutec], de kárpótol a még tágasabb kilátás. A Liptói-havasok két csúcsa között jól kivehető a Magas-Tátrai Kriván is. Dél felé pedig egészen más látvány fogad: a hegység hirtelen egészen másképp folytatódik, a csipkézett sziklákat lekerekített áfonyás rétekkel borított hegyvonulat váltja fel. Azoknak, akik még bírják, érdemes felmenni a szomszédos Stoh csúcsára is N 49° 12,710' E 19° 5,645' 1610 m [GCtula+Stoh]. A két csúcs egyforma magas, de teljesen különböző felépítésű, kinézetű, növényzetű.
Visszafelé nagyon sok út választható. Én visszaoldalaztam újra a láda közelébe - ez megint másféle szépségű út. Aki már a ládától vagy a Malý Rozsutectől visszafordul, és nem szeretne a létrákon lefelé menni, az választhatja a N 49° 14,520' E 19° 6,065' 1180 m [GCtula+zold] ponton induló vadonatúj zöld jelzést. (Trekkeltem, fent van már a legfrissebb openmaps-en.) Ez egyszer keresztezi is a kéket, és éppen az első ponthoz visz vissza. Rossz időben mindenképp ez a jó választás.
Érdemes megkeresni az útba eső .com-os ládákat is: GC1DG0W és GC1HW18 earthcache-ek, GCYB7F, GC1Z90D és GCPHVM hagyományos ládák. (Az első négy nekem belefért rejtés és trekkelés közben az egynapos kirándulásba.)
A láda nemzeti parkban van (de a szigorúan védett részeken kívül), a park szabályai szerint csak jelzett utakon szabad járni - de a terepviszonyok miatt legtöbb helyen nem is lehet máshol. A hegy nem olyan magas és veszélyes, mint a Magas-Tátra, de az erdőhatár felett télen, rossz időben, viharban nem is veszélytelen. Meleg holmit, esőkabátot, vizet vigyél magaddal, és egy jó cipő se árt. A tanösvény táblája szerint medvék is vannak, de én csak egy szarvast láttam. A környék Jánošik hazája, a Vratna-völgy bejáratánál áll a szobra.
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Sajnos nem sikerült jól leolvasnom a számokat, így a láda nem lett meg. :(
Kérem a képek alapján elfogadni!
Szombat reggel Stefanovából indultunk az ajánlott körre, de azt kiegészítettük a szurdok alsó részével és a Nagy-Rozsuteccel is. Szép időben gyönyörű helyeken jártunk! Köszönjük!
Másnap a Nagy-Krivánra már havasesőben, erős szélben másztunk fel.
Megvan, szuper volt a feljutás!
Köszönöm!
A koordinátás táblácskák (mert kettő is van!) tényleg nehezen olvashatók, de még kibogarászhatók. Egy felújítás nem lenne rossz.
Megprobáltam de sajnos nem kivehetők a számok probáltam pár megoldást de nem találtam semmit.Szeretném kérni a rejtőt, hogy frissítése a multi geoládát. Amúgy nagy jó helyen van. Köszönöm [Geoládák v3.12.10]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Sajnos az időjárás nem kedvezett nekünk, hiszen borult időben mentünk felfelé,és gyenge esőben jöttünk le. A láda után ugyan nem teljes létszámmal,de megmásztuk a csúcsot. A láncos szakasz igazi kihívás volt, élveztük. A ködös felhős idő miatt kilátás kimaradt de így is nagy élmény volt.
A ládát már többször javítgattam (hol az első ponton cserélték le az info táblát, hol a doboz ázott be a hó alatt).
Most is készültem menni a .com-on olvasott bejegyzések alapján (elázott logbook), de Totiék megelőztek a javítással. Nagy köszönet érte!
Ezek után, élve az új lehetőséggel, bejelentem én is a megtalálást.
Természetesen, ha szükséges, megyek majd újra (az első pont táblácskáit is készülök cserélni) - de inkább majd nyugisabb időszakban.
Az ajánlott parkolóból indultunk a szudokvölgyekben felfelé. Nagyon szép környezetben vezet az út. A tálcás, láncos utak megfelelő cipőben jól járhatóak és nagy élményt nyújtanak. Már ha sikerül a forgalmas nyári, hétvégi emberáradatot elkerülni. Nekünk sajnos nem sikerült, a szurdokban és mindkét Rozsutecen fürtökben lógtak az emberek, ami az élményből nagyon sokat elvett. Javasolt a kevésbé frekventált időszak a túrára. Az első ponton a táblácska még éppen olvasható. Így könnyen megtaláltuk a második ponton a ládát. Sajnos teljesen el volt ázva a logbook is. Tettünk helyette négyfülű konyhai dobozt, új logbookot a jelszóval, ceruzát és laminált geocaching leírást. Köszönjük a virtuális idegenvezetést erre a csodás helyre. [Geoládák v3.12.10]
Gyönyörűséges túrát tettünk, hihetetlen változatos a két hegy adottságai: ilyen hosszúságú túrával ritka, hogy ennyi különböző élmény férjen..
19 km sikerült kb. 1500 méter szinttel, .com-os ládákkal együtt. ez alatt láncos és
drótköteles kapaszkodók, vízesések, álomszép körpanoráma a környező hegyek látványa gazdagította az élményeket. Forrást lehet találni a Sedlo Medzirozsutce közelében. Stefanovai parkolásunk 3 EUR volt egész napra. További részletek Totinál. Évi ♡ Toti [Geoládák v3.12.10]
Három túranap a Kis-Fátrában.
Az első napi Kriván túra után a Kis Rozsutec került sorra, amit a Dolni és Horni Dieryn keresztül értünk el, és persze a ládát is megkerestük.
Bár már jártunk a Rozsuteceken, a szurdokokat nem ismertük.
Kösz a rejtést!
A harmadik nap a délig tartó eső miatt rövidre sikerült, de annál szebb és érdekesebb volt.
Ha fél napos, de mégis kihívást jelentő túrát terveztek, akkor a mellékelt track-en van egy alig 6km-es, de közel 600m szintkülönbségű, sziklás, lépcsős (könnyű) via ferrata-s körút Terhely (Terchova) körül.
(lásd a track-en és a "rövid túra" fotókon)
A hosszú hétvégén három mesés túranapot tartottunk a környéken, mely során begyűjtöttük ezt e ládát. Köszönjük a rejtést! Tamás [Geoládák v3.5.3]
Huszonkét évvel ezelőtt jártunk itt legutóbb, és akkor is lenyűgözött a hely. Rengeteg látnivaló kis helyen. Szurdok, panoráma, vadregény, vasalt utak egyszerre. Mindenki nagyon élvezte, és biztosan vissza fogunk ide még látogatni.
A koordináta részletek még egész jól olvashatóak. Viszont a rejtett pontos multi jelleg felesleges cifrázás.
Nekem most ez volt a "levezető" túra. És valóban, az elmúlt napokban meglátogatott csúcsok közül a legkisebb terheléssel járt ez a csodás útvonal, és ami talán egy értékelési szempont, ismételten is lenne kedvem végigjárni. Stefanová egy felkapott üdülőfalu sok-sok szálláshellyel. A település határában egy nagy (és majdnem megtelt) parkolóban 3 EUR a napi díj. Innen lehet indulni egy részben lépcsős, és nagyon forgalmas turistaúton az első ponthoz. Itt némi szem meresztgetés után ki lehet totózni a két számot (leginkább a hátulról jobb oldali lapról), és indulhat az élvezet. A Szlovák Paradicsomot idéző vadregényes patakútvonal a kék sáv, ahol ügyelni kell a csúszós kövekre, a szembejövőkre, és a vízbe lépés elkerülésére egyaránt. Mivel a többség teljesen csatakos lábbelivel közlekedett, én büszke voltam rá, hogy néhány vízcseppel megúsztam az egész túrát. :) Jól jött a sebes víz hűs áramlata is a nyári melegben. A második kék szakasz már kevesebb attrakciót tartalmazott, de így is észrevétlenül elrepült az összesen 500 m szint felfelé. Nekem az első ponttól 1.5 órába telt a feljutás a ládáig. Mivel comos is a cache, jó állapotban van a dobozka, mellette golyóstoll, hozzá mini ösvény vezet, plusz a kilátás is megéri. Pár perc pihenő után már nem vágytam új csúcsokra, a zöldön leereszkedtem a parkolóig.
2011 óta - a multi felkeresése óta - nem is jártam ebben a szép kis tájegységben, de ez "csend" most megtört! Szerencsére szerveződött egy baráti hétvégi túrázás, aminek célpontja a Kis-Fátra volt. Mira, kiváncsifáncsi, Fidorka, lelcache, radpeter, scele, Mekett és jómagam már péntek délután ide utaztunk, hogy legyen időnk egy kiadósat túrázni.
Szombaton javaslatomra egyik régen bakancslistás helyemet a Kis- és Nagy-Krivánt kerestük fel egy nagyjából körtúrában. 1400 méter szint jutott a 17 kilométerre, de nem ez volt a nehéz, hanem a tűző napon aszalódni :-) Csodás helyek, remek társaság és kirándulás volt.
Másnap lazábbra vettük a figurát: a Diery-szurdokot jártuk be alaposan egy körtúra formájában. A szurdok egy részét a multi kapcsán láttuk Zsuval és Lacával, de az nem az egész volt. A jelenlegi útvonalon ez jobban sikerült. Ráadásul ezúttal lényegesen szebb időjárást fogtunk ki.
Mindkét túrára megéri jó korán indulni, még a tömegek előtt. Ez nekünk elég jól sikerült!
Van itt még bőven látnivaló. Jönni kéne többször! Meg a Vágon egyet vizitúrázni sem volna éppen utolsó élmény!... Bakancslistára került :-)
Annyira rég vágytunk már erre a ládára! Sok évvel ezelőtt pont kerékpárosverseny miatt zárták le az utat. Két éve későn érkeztünk, az első pontig jutottunk, de előttünk volt még 500 km, így győzött a józan ész, feladtuk. Ma végre sikerült! Igaz nem a lányom által megálmodott körön,(amit a rejtő is javasolt), de fogunk mi még erre járni! Hiába a korai indulás, csak elmúlt dél, mire Stefanova parkolójában kiszálltunk a kocsiból. A jelszórészletre már nem emlékeztünk, újra le kellett olvasni, de nehezen látható, így én fotóztam és nagyítottuk, így sikerült bevinni a koordinátákat. Jött az izgalom, vajon jó számokat írtunk be? A Horne diery szurdokon haladtunk fel, majd tovább a láda irányába az erdőben. Kedvünkre való volt a rét, ahol kibukkantunk. Apa találta meg a ládát, minden rendben vele. Lányom szerette volna megmászni mindkét Rozsutec csúcsát. Az időnk nagyon fogyott, én nagyon lassítom a tempót, és egyedül se akartam visszamenni a parkolóba. Kompromisszumként apa-lánya felszaladt a Maly Rozsutec csúcsára, hamár ide reakták mellénk :). Én azt hittem az út a túloldalon megy, mikor fentről kiabálnak és integetnek nekem....akkor vettem észre a hidat, amin álltak. Több időnk lett volna, én is felcaplatok, de megelégedtem a lenti panorámával is. Nem is értem, miért csak ennyire kevesen keresik fel ezt a kincset? Mozgalmas, fárasztó napunk volt. A szállásra autózva átok gps felülírta az elképzelést, és elvitt Ruzomberok előtt a hegyekbe, olyan mecseki erdészeti út érzésünk volt, két autó csak lépésben egymás mellett....Nappal biztosan élveztük volna, de most inkább vágytunk egy autópályára.
A vírus utáni első nagy verseny idén a Wawel Kupa volt. Ha már ilyen messzire elmentünk, hazafelé útba ejtettük a Mala Fatrát. Terchovában laktunk, első napra ezt a kört terveztük. Biely Potoktól indultunk a K-n. Podziarnál kitértünk a koordinátákért, le is olvastuk sikeresen, de nem vettem észre, hogy az első koordináta E 19° 04,... viszont a vége E 19° 06,... Így nem jó felé mutatott a vége, mivel mi a Maly Rozutecen és Podrozutecen át terveztünk visszatérni Biely Potokhoz. Itthon már hiába vettem észre a hibát. A túra fantasztikus volt, de nem vállaltam mégegyszer.