A hazai dendrománia egyik legnevezetesebb, elsők között jegyzett trófeája a szőkedencsi temetői hárs (kislevelű hárs - Tilia cordata) - már csak azért is, mert a kiemelkedő látványosság teljesen szalonképes megközelíthetőséggel párosul. Ha állna a megnevezett kor, még romantikusabbakat gondolhatnánk a fáról, mint ahogy Pósfai György szerint ilyen esetekben inkább csak a fele igaz - de ha nem az Árpád-házig származik vissza, csak a török megszállásig, az sem kevés.
Magányos fa lévén (a henyei bükkhöz hasonlóan, a gyenesitől eltérően) uralja környezetét - szabadabb a terjeszkedése, de a viszontagságoknak is erősebben kitett.
Még az általában mértéktartóan fogalmazó, romantikus nyelvi fordulatoktól tartózkodó szakértő is mesehársnak, azok között is az egyik legkiemelkedőbbnek nevezi a fát:
"Az öreg hársak mesefák: koboldok, varázsbaglyok tanyái. Csavar, göcsört, odú, legyökerező oldalág járul hozzá változatosságukhoz. A hársakat mindenki kedveli, arányaik, romantikus és kissé arisztokratikus hangulatuk közel áll szívünkhöz. Egy virágzó hársfa pazar illatot áraszt, gazdag rovarvilág zsong ilyenkor rajta.
Temetők, templomkertek, kastélyparkok, kúriaudvarok kedvelt fája, de néhány szép példányuk emberi lakhelytől távoli, erdei előfordulással lep meg bennünket.
Két nagy triumvirátusuk van. Az egyik három, egymástól teljesen elütő, lenyűgöző ősfából áll (Szőkedencs, Szabolcsbáka, Ötvöskónyi). A kisebbik hármast egymáshoz hasonló habitusú, feltörő és szétterülő fák alkotják (Szombathely-Bogát, Süttő, Sopronhorpács).
...
A 7-es útról a faluval átellenes oldalon messziről meglátjuk az enyhén kiemelkedő temetőt. A hatalmas hárs uralja a temetődombot. Dacol az akadálytalanul söprő szelekkel, a hirtelen jövő, villámos balatoni zivatarokkal. A sírok tiszteletteljesen körülveszik, de nem tolakszanak alája. Ez a környék a hársfáé, a sírok másodlagosak. Tövénél kettéválik, odvas, de meglepően egészséges. A két törzs együtt mérve 1105 cm körméretű. Földig lombos, életerős fa. Vezet a Nadler-listán.
Többször fel kell keresni. Nyugtató hatása van."
(Pósfai György: Dendrománia)
Egy Pósfai Györgyről készült portréfilmben szerepel a fa, sőt, maga a geoláda(!) is (10-12. perc között).
Első(?) az elsők között
A fákat több szempont szerint lehet rangsorolni, de már csak sokféleségük miatt sem lehet egzaktul összehasonlítani őket. Mértékadó, viszonylag objektív és könnyen mérhető paraméternek tekinthetjük mégis a törzskörméretet, mely alapján a Pósfai-féle listák is rendeződnek. Komplexebb, szubjektív elemeket is tartalmazó, az összhatást jobban jellemző értékelési mód a Nadler-pontozás.
A dencsi fa mindkét listát vezeti a hársak között (a törzskörméret-rangsort a kettős törzsből fakadó dilemmák mellett).
Állapota
Noha olykor kártevők ellen szorul segítségre, 2010-től pedig - ahogy az öreg embert a botja - támaszték segíti, összességében meglepően jó egészségben van; ha nem éri időjárási katasztrófa, jó eséllyel élhet túl mindannyiunkat - különösen egy temető közepén jut ez könnyen eszünkbe.
Teljesen egészséges, elszáradt ágaktól, zavaró híjaktól mentes, csaknem földig érő lombsátor, odvasan is erőt sugárzó, tekintélyt parancsoló (együtt mérve 11 méteres(!) körméretet meghaladó) kettős törzs, a hatalmas testet stabilan tápláló masszív gyökérzet.
Reméljük, a körülötte nyugvó halottaknál is öregebb élő sokáig épségben őrzi még a sírokat.
Rejtés
A láda a roppant kettős törzs odvában, talajszinten várja a keresőket. (Régebben egy magasabb odúban rejtőzött, amit - valószínűleg a behulló esővíz ellen - fémlemezzel lezártak.
Személyes
Számomra a fa spirituális töltetéhez jön még, hogy egyik dédapám, és a tőle induló szőkedencsi ágból jó féltucat rokonom is az árnyékában nyugszik. Mégis kártevők támadásáról szóló tudósítás kellett hozzá, hogy felnőtt fejjel igazán felfigyeljek a fára, sőt éppen általa erre az egész személyes szálra. A kihelyezés óráiban nekem különös-furcsán jelent meg az idő, őseim, a nevem a fejfán, meg ez a hatalmas ősöreg fa; roppant odva mint valami időkapu.
Állapot: kereshető
2 játékos jelölte kedvenc ládájának
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
+
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Csodálatos, hatalmas fa ez. Ahogy beléptem alája nagyon kicsinek és nagyon fiatalnak éreztem magam. Visszaköszönt nekem a Gyűrűk urából Legolas mondata, ahogy belép Fangorn erdejébe. Ez mondja az erdőről: "Olyan öreg, hogy szinte még én is fiatalnak érzem magam, márpedig ezt nem éreztem azóta, hogy veletek, gyerkőcökkel utazom" . Köszönöm, hogy megmutattad.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.0]
Zalakarosi hétvégi kiruccanásról tartottunk hazafelé, és elugrottunk ehhez a ládához is, mert elsőre hihetetlennek tűnt, hogy egy "700 éves" hársfa lehet itt valóban. A leírás alapján valószínű, hogy nem is 700 éves a fa, hanem kb. a fele lehet, de az is nagyon szép kor.
Természetesen a fát nem volt nehéz megtalálni, mert már messziről jól látszik, bár a lombkoronája nem mondható kiemelkedő méretűnek. Ha nem tudtuk volna mit kell keresni, akkor simán el is mentünk volna a hely mellett, mert csak egy szokványos nagy fának néz ki messziről egy temető közepén.
Közelebb érve már más a helyzet. Ha bebújik az ember a termetes lombkorona alá, akkor tárul elé a bődületes törzsátmérő, amivel ez a matuzsálemi fa rendelkezik. Igazából nem is csak egy törzse van, hanem több elágazással is rendelkezik. A lombja alatt egy kis pad is található, amin megpihenve szinte érezni lehet az évszázadok súlyát amit megélhetett a fa. Természetesen megöleltük, megsimogattuk őt is, ahogy szoktuk.
Egyébként tényleg nagyon szép állapotban van, abszolút nem látszik rajta, hogy milyen korú, de még az idei aszály se viselte meg különösebben ránézésre. A fa melletti információs tábla már sokkal ramatyabb állapotban van, arra viszont ráférne egy felújítás.
A fa odvában a ládát rendben megtaláltuk egyébként, és mi az odúban nem találkoztunk más társbérlővel se. Köszi az élményt!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Újabb láda a virtuális tarsolyban.
A lyukba óvatosan nyúljatok bele, valaki lakik benne. Valószínűleg egy mókus lehet. Ahogy bottal piszkáltam ki a dobozt, nagy kaparászások közepette eliszkolt a fában felfele. Most is logolás közben lehet hallani ahogy motoszkál, kapar, dolgozik :)
[Geoládák v4.5.0]