A ládaoldalt újrarejtésig 4 virtuális pontot tartalmazó multi ládára állítottam!
WAP:
4 virtuális rejtést kell keresned! A pontok közel vannak egymáshoz, kellemes sétával megközelíthetőek:
1. pont: Ha az Árpád szoborról készítőjének nevét olvasod, ezzel a szimbólummal állsz szemben (állatnév első betűje)
2. pont: Református templom előtt álló ezüst fenyők száma számjeggyel írva (kékesszürke tűlevél!)
3. pont: Teremtő Krisztus szobor jobb kezével egy virág nevére mutat (épületen 6 karakter)
4. pont: Szent János szobor melletti híd alján fehér táblán 3 betű

A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Célunk:
Szeretnélek meginvitálni benneteket Foktőre Magyarország kis Velencéjére, ahol a Duna mellékága a Fok nevű patak szeli át a barátságos kis falut. A víz szerepe az itt élők életében a mai napig meghatározó, a vízi élet, a népi hajózás tette ismertté a települést. Utcái a Vajas-fok és a Csorna-Foktő-csatorna köré épültek. Híresek voltak az itteni tombác-, bodonhajó-, ladik- és dereglyekészítő mesterek. A településen végigsétálva számtalan kis hídon kelhetünk át gyönyörködve a vízi világ csodáiban. Nagy valószínűséggel találkozhatunk horgászokkal, folyami rákok után halászó gyerekekkel, és ha elsétálunk a falu szélén megépített töltésig, az ártéri erdő szépségét is megcsodálhatjuk.
Remélem nem vétek a játékszabályzata ellen, ha megosztom veletek, hogy ez a csodaszép kis alföldi falucska drága párom szülőfaluja. De nem ezért gondoltam ide ládát helyezni és nem is szánom emlékládának. Józsival már régóta terveztük, hogy megmutatjuk nektek ezt a kellemes hangulatú helyet. Tavaszra terveztük a rejtést. Szeretném, ha kettőnk elképzelése megvalósulna, és szép élményt nyújtana Nektek!
Településről:
Foktő 1717 lakosú község története - közelsége miatt - nem választható el Kalocsa város történelmi múltjától. Kalocsa és környéke a Római- Birodalom idején már lakott hely volt. Hunok, majd szlávok laktak itt. A honfoglalás idején Kalocsa és egész környéke az Árpád-háziak birtokába került. A Duna mellett épült Foktő község nevét a folyóból kiszakadó mellékágáról a Fok nevű patakról kapta, melyet Kalocsán Vajas-pataknak neveznek. Ez a mellékág a középkorban igen forgalmas vízi út volt, de az áradások sok veszélyt, pusztulást is jelentettek. A község címerében szereplő 1311-es évszám a település első okleveles említésének dátuma. A török idők nagy megpróbáltatásait úgy élte túl a lakosság, hogy súlyos adókat fizetett inkább, így nem kellett elhagynia szülő faluját. 1836-ban a faluban óriási tűzvész pusztított, melyben az egész község leégett. Az élni akarás azonban ismét győzött és újból épült a falu. A XX. század sok megpróbáltatást és sok változást hozott a falu életében. Mindkét világháború emberáldozatokkal járt. A hősi halottak emlékére a falu főterén emlékművet állítottak.
Séta útvonala:
A település Kalocsától 5 km-re nyugatra, a Duna partján helyezkedik el. Az ajánlott parkolótól
N 46° 31,654' E 18° 55,154' 92 m [GCFOK+P] elindulva kényelmesen végigjárhatóak a pontok.
1. pont: Árpád szobor:
A fából készült, szimbólumokkal díszített remekművet 2007. október 23-án, az 1956-os eseményekre emlékezve avatták fel Foktő főterén. Rocskár Sándor szobrász alkotása méltó emléket állít a magyarság történelmének egyik legkiemelkedőbb alakjának. Árpád fejedelem tette meg az első lépést a magyarságért azzal, hogy a honfoglalókat a Kárpát-medencébe letelepítette, és a szállásterületet élete utolsó napjáig védte a támadóktól.
A jelszó első részét a megadott koordinátán
N 46° 31,665' E 18° 55,173' 100 m [GCFOK-1] találjátok. A szobor készítőjének nevét olvasva ezt a szimbólumot látod. Állat nevének első betűje.
2. pont: Református templom:
A falu központjában figyelmet érdemel a klasszicista stílusú református templom. A korábbi leégett épület megmaradt alapfalainak felhasználásával 1839-43 között épült Hild József tervei alapján. A református temetőben található Kossuth titkárának, László Károlynak a sírja.
A jelszó második részét a megadott koordinátán
N 46° 31,667' E 18° 55,095' 102 m [GCFOK-2] található kékesszürke tűlevelű ezüstfenyők száma tartalmazza számjeggyel írva.
3. pont: Katolikus templom Teremtő Krisztus szobrával:
A foktői katolikus templom 1784-ben késő barokk stílusban épült, védőszentje Szent Gergely. A templom felújítását követően 2008-ban adták át Rocskár Sándor szobrász fából készült alkotását a Teremtő Krisztus szobrát, amely a riói Krisztus mintájára készült.
A jelszó harmadik része egy virág neve, amelyre a megadott koordinátán
N 46° 31,636' E 18° 54,993' 101 m [GCFOK-3] található szobor jobb keze mutat. Épületen 6 karaktert keress!
4. pont: Szent János szobor:
Szent János szobra a Fok patak partján a falu hídjainak egyike mellett található. Érdekessége, hogy egyben emlékhelyet állít Foktő egyik legnagyobb árhullámának. A szobor oldalán jelölték meg az árvíz szintjének magasságát.
N 46° 31,593' E 18° 54,809' 98 m [GCFOK+szobor]
A jelszó negyedik része a megadott koordinátán
N 46° 31,612' E 18° 54,794' 94 m [GCFOK-4] található 3 betűs felírat. A híd alatt alulról nézve egy fehér táblát keress a szobortól távolabbi oldalon!
A község két természetvédelmi terület között helyezkedik el, a Kiskunsági Nemzeti Park és a Gemenc határolja. A falu képét meghatározza a Fok patak és a Duna part. A zsilip rendszeren áthaladva, a töltés mögötti árterület szépségét jellegzetes növényzete és homokos talaja adja. Az ártéri erdőn keresztül sétálva jutunk el a kis Duna partjához. Kezdetekben élénk vízi élet, csónakház, strand üzemelt itt, lehetőséget adva a falubeliek munka utáni kikapcsolódására. A Duna parti környezet ma különböző rendezvények, programok színtere.
Forrás:
Foktő
Wikipedia
Térjetek haza szép élményekkel!