Ez egy örökbefogadható geoláda. Ha szívesen lennél a gazdája, kérlek, keress meg!
Ha egy árva ládát szívesen gyógyítanál, ha van rá módod, előtte vedd fel a kapcsolatot a LádaDokikkal.
Ha csak a helyszínen derül ki, hogy a gazdátlan láda gyógyításra szorul, segíts rajta bátran! Változtass azon, amin szükséges! Ha akarsz, találj ki új jelszót, keress a közelben egy jobb rejteket!
A megváltozott adatokat juttasd el minél hamarabb az Adoptálható ládák felhasználónak!
Köszönjük a közösség nevében! :)
A legutóbbi keresők jelzése alapján nem található meg a helyszínen a találat bejelentésére alkalmas jelszó, így ládadokiként betegre állítottam a ládaoldal státuszát. Ha van rá lehetőséged, kérlek javítsd!
További tudnivalók a beteg ládákról:
https://geocaching.hu/documents.geo?id=ladadoki
Köszönettel a gondoskodásért, üdv: hk
[halaszkiraly, 2024.04.17 18:11]XIII. századi műemlék templom Ócsán, Budapesttől 25km-re. A jelszó és a logbook egy petlingben található, mágnessel rögzítve a megadott koordinátán található objektumra. Alulról érdemes kezdeni :) Logoláshoz tollat hozzatok. Kérem, hogy a ládáról ne tegyetek fel fotókat! Köszönöm.
Ajándék nem fér bele!
A játék megjelent a .com-on is, GC2788Q azonosítóval, itt található. A GPSGames.hu-n is kereshető.
Kérem ügyeljetek a logolásnál és gondosan rejtsétek vissza. Folyamatos a mugliveszély. Köszönöm.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
A hely leírása:
Ócsán, a Bercsényi utcában, a Skanzen mellett áll Ócsa büszkesége, a román eredetű műemléktemplom, amely a hazai román építészet ránk maradt emlékei közül az egyik legszebbnek mondható. Szinte elképzelhetetlen, hogy ezen épület több mint 700 évet átélt. Falainak egyes téglái még látták a Tatárjárást, az Árpád-kori Magyarországot, a törökök uralmát, a Habsburg uralommal kapcsolatos eseményekről nem is beszélve. Évente turisták tízezrei látogatnak el ide határon belülről és túlról.
Az eredeti templom a XIII. században épült, román stílusban. Az itt letelepedett premontrei szerzetesek építették Boldogságos Szűz Mária tiszteletére. Stílusában nagy hatással volt rá a kortárs esztergomi királyi palota épülete. A Tatárjárás, mint az ország legtöbb településén, itt is hatalmas pusztításokkal járt. A premontreiek elmenekültek, illetve a harcok folyamán meghaltak. Templomukat a pusztító tatárok felgyújtották. A jelentősen megrongálódott templomot a IV. Béla által visszatelepített premontreiek építették újjá, koragót stílusban. Így került Ócsára a csúcsíves stílus. Többek közt ekkor épült a kereszthajó is. A török időkben, a 16. század közepén török mecsetként használták. A fedetlen, rogyadozó épületet az 1560-ban (más vélemények szerint 1620-ban) megalakult református egyház vette birtokába.
1773-tól 1777-ig gróf Teleki József lelkes támogatásával sikerült rendbe hozni, és Isten szavának hallgatására alkalmassá tenni. Ugyancsak gr. Teleki József adományából készült el a mai, barokk szószék és az orgonakarzat. Tornyait 1922 és 24 között a gyülekezet kívánságára egy emelettel megmagasították Foerk Ernő építész tervei szerint. A templom a 150 éves török uralmon kívül számos egyéb kárt szenvedett. 1848-ban a már igen rossz állapotban lévő templom felújítására gyűjtést szerveztek, mely összeget a Szabadságharc kitörése után nem sokkal felajánlottak a haza javára. Az 1870-es villámcsapás megrongálta az 1865-ből való orgonát. 1884-ben tűzzel játszó gyerekek felgyújtották a templomot. 1890-ben a mennyezet nagy robajjal beszakadt, ekkor készült el a sík, vakolt mennyezet, melyet a legutóbbi felújítás alkalmával faburkolatúvá alakítottak. A szentélyeket 1896-ban újraboltozták.
A templomot 1986-tól tíz évre bezárták, hogy mai kifogástalan formájában elkészülhessen. Az épület az 1980-as évekre annyira megrongálódott és elhanyagolódott, hogy teljes felújítást igényelt. A teljes tetőzetet kicserélték, ekkor restaurálták utoljára a szentélyben lévő freskókat, ásatásokat végeztek, melyek során megbizonyosodtak arról, hogy valóban XIII. századi eredetű a templom. Többek közt az egykori oltár alapzatát is megtalálták ekkor. Az ásatások helye ma is látható. Ezen kívül a régi padokat a mostani fűthető padokra cserélték, és rendbe hozták a világítást. A gyülekezet 1995-ben kapta vissza megújult templomát. A helyreállított és megszépült templom Európa Nostra-díjat kapott, ami azt jelenti, hogy napjainkban csaknem eredeti állapotában tekinthető meg, és Európa örökségének méltó tagja. Hazánk legépebben ránk maradt románkori templomai közé tartozik.
Forrás: Bajkó Ferenc, templomok.hu
Többen jelezték, hogy a láda forgalmas helyen van és hogy nyugalmasabb hely jobb lenne neki. Ezt a helyet megelőzően a templom melletti parkban volt, ahonnan havonta tűnt el, innen még egyszer sem a fél év alatt. A környéken normális közelségben én nem találtam rejtésre alkalmas helyet, de ha valaki igen, köszönettel venném. Addig is kérném nem javasolni nyugodtabb helyre rejtést kivéve, ha az konkrét ötlettel párosul. Előre is köszönöm a megértést.''
Állapot: beteg
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
+
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Az objektum nem nyitott alulról és nem veszélyes a turkálása. Az egész ház fémből van és teljesen zárt, nem lehet belenyúlni. Egyébként, ha nem lenne a feszültségtől elszigetelve, akkor nyilván nem tennék ki közterületre.
A legutóbbi keresők jelzése alapján nem található meg a helyszínen a találat bejelentésére alkalmas jelszó, így ládadokiként betegre állítottam a ládaoldal státuszát. Ha van rá lehetőséged, kérlek javítsd!
További tudnivalók a beteg ládákról:
https://geocaching.hu/documents.geo?id=ladadoki
Köszönettel a gondoskodásért, üdv: hk
A templomban istentisztelet volt érkezésünkkor, így először a tájházba mentünk be. Miután ott körbenéztünk, az idegenvezetővel átmentünk a templomba. Érdekes volt belülről látni egy románkori református templomot. A ládát nem találtuk a helyén, ezért a fényképek alapján szeretnénk kérni jóváhagyást. [Geoládák v4.2.6]
Sajnos csak kívülről vehettem szemügyre a monumentális templomot és a mellette sorakozó nádfedeles házikókat is. De így is nagyon tetszettek! A doboz rendben, köszönet a rejtésért!