Nagyobb forgalom esetén
alternatív jelszót a parkolóként megadott hely mellett álló "Egyirányú forgalmú út" tábla tartóoszlopának tövén találtok. Amennyiben nem vagytok türelmesek, akkor a ládikó érdekében ezt használjátok.
A híd megtekintéséhez és a rejtek felkutatásához ajánlott megállóhely autóval
N 46° 49,613' E 17° 8,495' 216 m [GCNbk+Parkoló] a buszmegálló mellett.
A buszfordulóban ne parkolj, akadályozza a forgalmat!
A rejtés az ajánlott parkolótól kb. 30 m-re található.
Többen kérdezték, hogy miért ez a jelszó?
Valamikor régen, még a 60-as években a híddal szemben a buszmegálló helyén egy mocsras, náddal teli terület volt, melynek szélén (a játszótér felőli oldalán) állt egy épület. Ide ebbe az épületbe (is) naponta jártak a falubeliek, akik zömmel állattartással foglalkoztak. Ebben az épületben dolgozott édesanyám, ez volt az első munkahelye. majd később, mikor Hévízre költöztünk, a testvére vette át a helyét. Gyerekkoromban én is nagyon sok időt töltöttem el itt.
A kőhíd mellett ez is inspirált, hogy itt legyen egy rejtés, amelyet a sok eltűnése mellet a személyes kötődés miatt még mindig megtartottam.
Nemesbüki kőhíd
A csendes kis zalai falu látnivalója és érdekessége a templom és a híd.
A falu büszkesége a két boltíven nyugvó, többször átépített kőhíd, a Nemesbüki Határ-híd -
N 46° 49,600' E 17° 8,527' 219 m [GCNbk+Híd] -, amely a település két felét köti össze. Az 1860-ban épített híd a két legnagyobb - 1932-es és a 2010-es - felújítást követően folyamatosan használatban van. A híd alatt csordogál a Köszvényes patak, amelynek felduzzasztásából a falu határához közel kettő kisebb tó is található.
Nemesbük
Nemesbük község a Köszvényes patak völgyében, annak két partján fekszik. A Zala folyó és a Gyöngyös patak közötti dombságon, Hévíztől 6 km-re északnyugatra 190-260 m tengerszint feletti magasságon.
A múlt
Nemesbük első írásos említése 1408-as évben történt, de már a koraközépkor óta bizonyíthatóan lakták, templommal és a Köszvényes patakon átkelővel rendelkező helység volt. 1557-ben Felsőbük néven említik, míg a településnek 1580-ban már Nemesbük a neve.
A község nevében a "bük" szócska egyrészt a bükkfára utal, "nemes" jelzője az itt élt kisnemesekre utal vissza.
Lakossága jórészt kisnemesekből állott, a 16. században azonban sok jobbágy is vásárolt földet Nemesbükön, így egyre csökkent a nemesi telkek aránya.
A török időkben a környező települések közül Nemesbük állt ellen a legtovább, csak 1629-től vált a Porta adófizetőjévé. Péter és Pál apostolnak szentelt templomát
N 46° 49,389' E 17° 8,667' 232 m [GCNbk+Templom] 1777-ben építették. Történeti érdekesség, hogy a Pécsi Levéltárban őrzött dokumentumok tanúsága szerint lakóinak száma a középkorban több száz évig meghaladta a körzet legnagyobb városa - Keszthely - lakosainak számát.
A település két nagyobb részből áll, az Ófaluból és a Szőlőhegyből.
Lakóinak száma kb 700 fő.
A II. világháború után a település gyorsan modernizálódott. Új házak épültek. 1948-ban bevezették a villanyt is. Nőtt az ingázók száma, akik elsősorban Keszthelyen és Hévízen a szolgáltatási szektorban helyezkedtek el.
A jelen
Az 1990-es években jelentősen megnőtt a falusi turizmus keretében a település utáni érdeklődés, amely a közeli, nagy turisztikai központok (Hévíz, Keszthely, Kehidakustány) közelségének köszönhető.
Fejlett infrastruktúrával rendelkezik, kiépített a villany, ivóvíz, csatornarendszer, gáz és telefonhálózata.
Nemesbüköt festői fekvése, tiszta, rendezett környezete és a már egyre ritkábban fellelhető nyugodt atmoszférája miatt szívesen látogatják a pihenni vágyó vendégek, akik felüdülést és gyógyulást keresve a fennálló közúti kapcsolatok miatt egyaránt választhatják mind Hévíz, mind Kehidakustány gyógyfürdőit. A településen található egy kemping.
Nemesbük gazdasági életét a magánvállalkozások dominálják, melyek döntő részt kereskedelmi- és vendéglátási szolgáltatást nyújtanak.
A település életében egyre jelentősebb részt vállalnak a civil szervezetek. A falu arculatát áldozatos munkával megszépítő Nemesbük Szépítő - Környezetvédő, Tömegsport és Kulturális Egyesület, Nemesbükért Alapítvány és a helyi Kinizsi Sportkör, mely több mint 40 éve elégíti ki a sportolni vágyók igényeit és melynek íjász szakosztálya komoly regionális sportsikereket ért el.
A település életében fontos esemény a július-augusztus fordulóján tartott falunap és a civil szervezetek által szervezett rendezvények.
Látnivalók
A falu és Hévíz közötti összekötő műút mellett hétvégi házak, hegyi pincék és új családi házak sorakoznak. Az út magasabban fekvő szakaszán megállva
N 46° 48,994' E 17° 9,040' 243 m [GCNbk+Kilátás] gyönyörű kilátás nyílik a Keszthelyi-hegységre, Keszthelyre és a Balatonra, valamint Hévízre. Nem véletlen, hogy a közelben, ezen a korábban mezőgazdasági területen sorra nőnek ki az új építésű házak.
A falu alatt a Köszvényes patak felduzzasztásából kialakítottak kettő kisebb tavat, a Nemesbüki Felső-tavat
N 46° 48,988' E 17° 8,295' 195 m [GCNbk+Gát-1] és a Nemesbüki Alsó-tavat
N 46° 48,822' E 17° 8,279' 195 m [GCNbk+Gát-2].
A láda célja a híd bemutatása, de érdemes megtekinteni a templomot, mellette a régi és új hősi emlékműveket és javasolt egy kis séta a faluban is, valamint akár a tavak felkeresése is.
Nemesbükön a kőhídon keresztül továbbhaladva - természetesen a láda megtalálását követően -, a községet a másik irányban elhagyva Zalaköveskút, egy másik csendes kis falu következik, ahol található egy kilátó, valamint egy kialakulóban levő állatrezervátum nagyon sok és érdekes állattal. Vannak itt bivalyok, szürkemarhák, kecskék, disznók, szamarak és természetesen lovak, valamint láma, zebu, skót felföldi marha és még nagyon sokféle állat.
Sajnos az állatpark 2012. nyár végén véglegesen bezárt, de a kilátó környékén még néhány állat látható szabadtartásban.
Amennyiben itt is látogatást tesztek, út közben keressétek meg a -
GCZkk - ládánkat is.
Ne hagyjátok ki Hévízen a
GCRkr ládánkat sem.
A közelben van Kehidakustány, a másik gyógyfürdő, ahol szintén szép táj tárul elénk és a fürdőzés mellett több érdekesség található.
Kellemes kikapcsolódást kívánunk!
------------------------------------------------------------------------
Ládaellenőrzés:
2011. 04. 24.
A láda rendben volt. Tekintettel a nagy forgalomra és néhány kessertárs egyéb bejegyzése miatt alternatív jelszó is rögzítésre került, lásd fent a leírásban.
--------------------------------------------
2011. 07. 31.
A láda rendben volt.
--------------------------------------------
2011. 11. 08.
A láda rendben, újra az eredeti helyén.
--------------------------------------------
2012. 09. 02.
Az eredeti láda eltűnt, ezért új láda, új helyen! A koordináták és a leírás módosítva.
--------------------------------------------
2013. 03. 09.
A doboz kisebbre cserélve, helyére visszahelyezve, logfüzet cserélve, vagy inkább pótolva.
--------------------------------------------
2016. 07. 20.
A doboz pótolva!
--------------------------------------------
2019. 06. 21.
A doboz pótolva!
--------------------------------------------
2019. 11. 29.
A doboz pótolva, új helyen, koordináta, leírás pontosítva.
--------------------------------------------
2019. 12. 18.
A doboz eltűnt, a rejtés átmenetileg virtuális, leírás pontosítva.
Pótlása a közel jövőben.
--------------------------------------------
2020. 01. 15.
A doboz pótolva, új helyen, koordináta, leírás pontosítva.
--------------------------------------------
2020. 10. 05.
A doboz pótolva, új helyen, koordináta, leírás pontosítva.
--------------------------------------------
2022.01.18.
A doboz pótolva, új helyen, koordináta, leírás pontosítva.
--------------------------------------------
2023.06.29.
A doboz a helyén, rendben, pótjelszóval is kereshető.
---------------------------------------------