Elhelyezés időpontja: 2011.03.15 11:11
Megjelenés időpontja: 2011.03.19 11:40
Utolsó lényeges változás: 2011.03.17 17:25
Utolsó változás: 2012.05.15 17:02
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+3V)
Elrejtők: eliottwans
Ládagazda: eliottwans Nehézség / Terep: 1.5 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 4000 m
Megtalálások száma: 384 + 2 sikertelen + 4 egyéb Megtalálások (havi bontásban): A legaktívabb hónap 2011-04 volt 15 'Megtaláltam' loggal, OFF
Megtalálások gyakorisága: 0.6 megtalálás hetente
Wap:
4 pontos multi pontjai:
Az első pont a szobor felújítási évszáma(az első és az utolsó!!), amely a talapzaton található.
A második pont a Tájházak keleti szomszédságában lévő épület házszáma.
A harmadik pont a templom mögötti ligetben található egy hősi halottaknak emléket állító szobor(a templomhoz közelebbi szobor az!!!). A szobron 2 oszlop van, a főút felőli oldaláról kell leolvasni felülről a 4. vagy 5. vezetékneveknek (mert ugyanaz) első és utolsó betűjét.
A negyedik pont a geoláda, amely a Csonka torony közelében lévő 15x5 cm-es konyhai tárolóedény.
Wap vége
Fertőszéplak:
Fertőszéplak a Kisalföld és az Alpok keleti nyúlványának találkozási helyén települt. Szomszéd települései: kelet felé Fertőd (az egykori Eszterháza) , délkeletre Fertőszentmiklós, nyugatra Hegykő. A falutól északra a Fertő-tó vize csillog.
A legrégebbi oklevél, amely a falu nevét Siplak néven említi 1250. február 16-án keletkezett, amelyben Osl Miklós birtokrészeit, így Széplakot is öt részre felosztják. Majd ezt követi egy 1261-ben íródott oklevél, amit a győri káptalan előtt hitelesítenek, amely Széplak hatodrészének elzálogosítását rögzíti.
A község négy dombra települt.
Rejtésről:
Az első ponthoz N 47° 36,455' E 16° 50,913' 131 m [GCFLAK-1] Fertőd felől érkezve az első utcán balra kell fordulni (téglagyári bejárat), ezen végigmenve odaérünk a szoborhoz. Ez a pont áll a szívemhez a legközelebb! Ide nagyon sokat jártam gyerekkoromban, sőt járok a mai napig. Ez itt a nyugalom szigete! Tipikusan olyan hely, amit nem jelölnek a térképek, ide csak a játék segítségével juthat el egy nem falubeli. A jelszó 1. része a szobor talapzatán található felújítási évszám első és utolsó száma (2 szám).
A második pont N 47° 37,034' E 16° 50,412' 123 m [GCFLAK-2] a világhírű Skanzent szeretné megmutatni a keresőknek. FERTŐSZÉPLAK A VILÁGÖRÖKSÉG RÉSZE. Többek közt a szép faluházak miatt, amik megőrizték a múlt század eleji berendezéseket, tárgyakat, épületeket. A jelszó 2. része a Skanzen keleti szomszédságában lévő épület házszáma.
A harmadik ponton N 47° 37,012' E 16° 50,210' 142 m [GCFLAK-3] megtekinthető a gyönyörű szép Mindenszentek templomot, amelyet nagyon messziről is lehet már látni. Innen nagyon szép a kilátás.
A jelszó 3. része a Hősi halottaknak emléket állító szobron található. A szobron 2 oszlop van, a főút felőli oldaláról kell felülről a 4. vagy 5. vezetéknév (mert ugyanaz) első és utolsó betűje!
A templomról:
A mindenszentekről elnevezett templom alapkövét 1728-ban Széchenyi György tette le. Két tornya 1735-ben készült el, órát mindkettőre a bécsújhelyi Kőnig József szerelt fel. A fazsindelyes, barokk templom magasra húzott homlokzatát két erős torony fogja közre, ezeket tagolt párkány osztja ketté. A homlokzat közepén ajtó, felette a Széchenyi-címer és a körszeletíves oromzaton Szent József, Keresztelő Szent János és Szűz Mária szobra áll. A 18. századból megmaradt az eredeti berendezés, különösen szép a gazdagon faragott szószék. Ritka érdekesség Szent Peregeus, a lábfájósok védőszentjének mellékoltára. A két toronyban összesen hat harang volt; az egyik, jelzés nélküli harangról a legenda azt tartja, hogy egy bika ásta ki a Fertő iszapjából. Szent Anna és Nepomuki Szent János szobra áll a templom előtt; mindkettő 1750 körül készült.
A negyedik ponton N 47° 37,049' E 16° 49,051' 138 m [GCFLAK-4] található az úgynevezett Csonka torony.
A talapzatára helyezett tábla már hiányzik.
Az emléktábla felirata:
"Főméltóságú Herczeg Esterházy Miklósné született Cziráky Margit Grófnő.
Kegyelmes Herczeg Asszonyunk örökké áldott emlékének maradandó hálás kegyelettel emelte az eszterházi herczegi uradalom tisztikara 1911. VII. 18."
Cziráky Margit grófnő és Miklós Pál herceg nagy boldogságban éltek.
A hercegné gondosan törődött cselédei életével is: ingyen tűzifát, tejet biztosított nekik. Bevezettette a cselédlakásokba a villanyt és a vizet. Az úrnőt közvetlen asszonynak ismerték: bement a cselédek konyhájába is, hogy megkóstolja a főztjüket, míg más birtokokon jóval szegényebb körülmények között élt akkor a nép.
Igazi keresztény volt, ő alapította az óvodát és az iskolát. Öt gyermeket szült a hercegné, az utolsó gyermek, Bernadett születése után hunyt el nem sokkal, (a szülés miatt) 36 éves korában.
Az építmény egy kis erdő közepén található, most már a ládámmal együtt. A geoláda kb 15. méterre a toronytól ÉK irányba a földön elrejtve található.
A kocsival érkezőknek: N 47° 36,991' E 16° 49,107' 141 m [GCFLAK+parkoló]
ajánlatos itt megállni.
Hát ez amennyire könnyű ládának tűnt, annyit küzdöttünk vele. Az első ponton még nagyon vidámak voltunk, még pont mondtam is hogy ezért szeretek kesselni, mert ilyen szép helyekre különben nem jutnék el. Fel is írtuk gyorsan az egyetlen évszámot, amit láttunk, és indultunk is tovább. A 2. ponton a szóban forgó házat frissen festették, ezért nincs rajt házszám, így csak tippelni tudtunk. A harmadik pont érthető volt. A ládát rengeteg ideig kerestük a bokrok, faágak, rovarok között, mindhiába. Ha nem találok véletlenül a logok között egy fényképet egy farönkről, még mindig ott lennénk. Láttunk már trükkös rejtéseket, de ehhez azért jól jött volna még némi támpont.
Aztán összeraktuk a jelszót, és nem fogadta el. Első ötletből megkerestem az interneten a második pont utcaképét, hátha valamiért ott nem volt jó a számolásunk. De az stimmelt, így egyetlen lehetőségként az maradt, hogy az első ponton el volt valahol rejtve még egy évszám, amit nem láttunk. Mivel visszamenni nem tudtunk, konkrétan két napot töltöttem vele, hogy kipróbáljam az összes általam elképzelhető megoldást, míg be tudtam loggolni a ládát.
Szerintem egy rejtéssel nem szívtunk még ennyit. Az ötlet jó, de egy kellemes városi sétának induló ládához képest indokolatlanul túl van bonyolítva, és a végére nagyon rossz kedvünk volt. [Geoládák v3.12.10]