Megközelítés:
M7 autópálya felől érkezve, velencei pihenőhely MOL kút lejárónál letérve, Nadapon áthaladva Lovasberény irányába haladunk. Parkolni a Meleg-hegy lábánál tudtok.
Parkolónak ezt ajánlom: N 47° 15,875' E 18° 36,005' 154 m [GCdev+parkoló]
Egy olyan kirándulásra szeretnélek Benneteket invitálni, ahol még turistaút sem vezet.
Ugyanis ez a két forrás a lovasberényi HM üdülő szomszédságában van, ahol nem kívánt az idegen látogató.
Szinte érintetlen a táj.
Nem véletlen választották ezt a helyet a HM pihenő helyének.
Bükk és tölgy fák árnyékában visz az utunk.
Itt csak vadakkal és esetleg kesser társainkkal fogunk találkozni.
Rengeteg a szarvas és az őz.
Ha óvatosan és csendben közelíted meg a forrásokat, nagy esélyed van, hogy találkozol egy szarvas vagy őz csordával.
Növénytakarója nagyjából megegyezik a Magyar Középhegységével. Mint a legtöbb hegységünkre, így a Velencei-andezithegységre is jellemző a zárt erdőtakaró. Közöttük sok a tisztás és a virágos rét. Uralkodó fafajok a bükk és a tölgy.
Az aljnövényzet a tölgyerdőkben gazdagabb, mint a lényegesen kevesebb fényt átbocsátó bükkösökben. A fagyal, a galagonya, a kökény, a szeder általánosan elterjedt az erdők aljnövényzetében.
Az erdőkben sok a gomba, főleg ősszel és csapadékos időben. Leggyakoribb fajok: az őzláb-, szarvas-, róka-, galamb-, császár- és tinórugombák. Elég gyakori a halálos mérgű gyilkos galóca is.
Állatvilága
A vidék állatvilága is igen gazdag. Minden állatfaj megtalálható itt, amely a többi hegyeinkben is honos. A nagyvadak közül szarvasok, őzek, vaddisznók élnek az erdőkben. A kisebbek közül rókával, nyúllal, mókussal találkozhatunk túráink során. A madárvilág is szép számmal képviselteti magát.
A vízpartok mentén gyakori a vízisikló, az erdőkben előfordul a foltos szalamandra is.
Környékén
Nadap
Nadap a Velencei-hegység délkeleti részén terül el. A Velencei-tótól 2 kilométerre északra található. A Velence és Lovasberény között futó, a Velencei-hegységet átszelő mellékút mellett fekszik. Autóbusszal elérhető Székesfehérvár, Velence és Kápolnásnyék felől. A község a táj legmagasabban fekvő helysége a maga 202 méterével, ami 100 méterrel magasabb a tó víztükrénél.
A település mellett, egy gránitsziklán található a Szintezési Ősjegy, amely Magyarországon a tengerszint feletti magasság meghatározásánál alappontként számít.
Kereshető láda: GCSzoS
Lovasberény
Lovasberény a Velencei-hegység északi lábánál fekszik. Megközelíthető a Székesfehérvár-Bicske (811-es főút) útvonalon, vagy a Csákvár-Velence útvonalon.
Cziráky-kastély a 15. században épült, jelenleg nem látogatható.
Kereshető láda: GCLOCI
Állapot: kereshető
1 játékos jelölte kedvenc ládájának
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Arra vettük az irányt, amerre mára napsütést jósoltak, ami szerencsére be is jött. Velencei-hegység két megmaradt ládája: GCbnsz és GCdev). Kellemes 8 kilométeres barangolás.
Ugyan a láda elnevezése és két rejtek közti kapcsolat koncepciója kissé homályos maradt számomra, de a lényeg, hogy élveztem az utat, a helyeket és a kereséseket egyaránt.
22km-t sétáltam Sukorótól Pázmándig szürke, ködös, nyirkos időben.
A ládától építkezés zaja hallatszott, talán épp a hírekben szereplő 'fejlesztés'-től származott. A környező erdőben is sok új vadkerítéses elzárást láttam, ez sem vidított fel.
Nadapról indultunk, GCSzOs > GCvarz > GCDev > GCMAGK, 12 km volt 390 m szintkülönbséggel. Klassz volt az őszi erdő, élveztük. A második ponton a GPS jónéhány méterrel odébb vitt, így sokat keresgéltünk, mire meglett. Kár, hogy a forrásházak meglehetősen romosak, víztöltésben senki ne reménykedjen.
Köszönjük a rejtést!
Megtaláltam.
Tényleg nem volt tömeg a láda körül. Pont annyi turista volt, mint amennyi víz a forrásokban. Sajnos őzeket sem láttam.
Köszönöm hogy megmutattad nekem!
[g:hu+ 2.8.12]
A 1,5/1,5-es terep/nehézség értékelés elég távol áll ettől a kétpontos multitól. Leírás nélkül a 2.pont is feladná a leckét, bár a megvalósítása ötletes. Az 1.pont ládája végképp távol áll az 1,5-ös "belvárosi" terepszinttől, a 20 éves a geocaching.hu sukorói körtúrája utáni levezetésnek szánt láda így csúszós, kapaszkodós találat lett.
Megtaláltuk a ládát, de sajnos nem a jelszót fényképeztük. A második pont rejtése nagyon ötletes volt. Szép volt az erdő, kár, hogy a források kiapadtak. A képek alapján kérjük az elfogadást.
Mi a Magas kő felől közelítettünk. Lent a források közelében a völgy egyre varázslatosabb. A kő épületek sajnos erősen rongálódtak. ( nem hinném hogy a természet tette) Vízet nem láttunk semerre, annál több állatnyommal találkoztunk. Érdemes a környék völgyebi be-be nézni.
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! A domboldal gyerekkel kicsit meredek, de egy kis odafigyeléssel megoldható. A forrásfoglalások gyalázatos állapotban vannak sajnos.. Őzeket is láttunk, nagyon élveztük, köszönjük! [Geoládák v3.12.6]
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (479 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.