Megye/ország: Baranya
Elhelyezés időpontja: 2011.04.29 11:00
Megjelenés időpontja: 2011.04.30 15:54
Utolsó lényeges változás: 2011.04.30 15:54
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Fairy, Jevica és Gyuszi
Ládagazda: Jevica és Gyuszi Nehézség / Terep: 3.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 600 m
Megtalálások száma: 317 + 1 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.4 megtalálás hetente
WAP ON
Kisharsány határában, a barlang "szájától" északra rejtőzik a geoláda (15* 10* 5cm, ~0.5l). A Vylyan Pincészettől a gerincen futó betonúton bő 1.5 km után érdemes gyalogszerrel haladni a DK-re vezető szekérúton.
WAP OFF
Bevezető
A Villányi-hegységben - különösen a közeli Szársomlyón - számos járat, akna, táró, barlang hatol be a hegy gyomrába. Ám ezek "földi halandó" számára megközelíthetetlenek: vagy üzemi vagy természetvédelmi okból lezárt területről nyílnak. Így ez a 20 méternél is rövidebb üreg különös jelentőséget nyer: külön engedély és ügyintézés nélkül is járhatsz - szó szerint - a hegységben.
Fokozott figyelemmel járj a területen: egyrészt balesetveszélyes, másrészt - mint minden barlang Magyarországon, a törvény erejénél fogva (ex lege) - természetvédelmi oltalom alatt áll!
Rejtés
Kisharsány határában, a barlang bejáratától északra, egy, a kőzettel küzdő akáccal azonosítható hasadékban rejtőzik a geoláda. (15* 10* 5cm, ~0.5l). A kereséshez nem kell sziklát mászni.
A ládába TravelBug (még) nem helyezhető.
Zuhánya
A Siklós feletti - amúgy nevezetes fehérborokat adó - dűlőről elnevezett Zuhányai Mészkő Formáció a hegység legidősebb felszínen látható kőzete. A középső triász anizuszi emeletén keletkezett, kb. 235 millió évvel ezelőtt, sekélytengeri fáciesben. A Villányi-hegységben több helyen felbukkan, de a Mecsekben (pl. Orfű, Sárkány-kút környékén) is vannak előfordulásai.
Balassa-barlang
A barlang (hivatalos nevén: Kenderesi-völgyi-barlang) pontos kialakulásának körülményeit homály fedi - talán azért is, mert kisebb és közel sem olyan különleges, mint pl. a nagyharsányi kőfejtőben kitermelés közben talált nevezetes Kristálybarlang. Annyit lehet tudni róla, hogy az eredeti mérete jócskán megnőtt a kő - nem teljesen legális - kitermelésével. Azt beszélik, hogy a közeli Kisharsány jónéhány épületében, tyúkólakban, kerítésalapokban van az innen elhordott kőből.
Az üreg méretei: hosszirányban úgy 15 méter, szélességét tekintve legfeljebb 3 méter, magassága 2- 3 méter közötti. Minden határolófelülete egyenetlen, alul göröngyös, fentről kisebb-nagyobb szikladarabok függenek és oldalfalai is változatosak.
Állítólag a közelben van egy hasonló jellegű kisebb üreg is, de ezt a beomló lösz és a talaj eltömte, így a bejárat pontos helye feledésbe merült.
Sajnos meg kell állapítani, hogy a barlang jelenleg szemetes - néhányan a gondatlanságot jócskán meghaladó mértékben szennyezik.
Köszönjük, hogy a rejtéssel felkeltetted az érdeklődésünket a helyszín iránt.😁 [Geoládák v4.5.8]
Kisharsány felől indultunk a szőlőültetvények mentén. Ragyogó időben remek panorámás út volt, nem unatkoztunk. A barlanghoz a letérőt csak az utolsó pillanatban láttuk meg, mert jótékonyan takarja a növényzet az utat. Eldugott gyöngyszemet mutattál meg. A láda rejtekhelye nagyon jó.
Innen továbbsétáltunk a Bika-rét (GCbkr) két pontjához változatos útvonalon.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Céges csapatépítésen voltunk. Nagyszerű kis spontán kalandként kerestük fel ezt a helyet, "nyugis levezetés képpen". :-) KISHARKÁNYI BALASSA BARLANG
A kisharsányi pincesornál hagytam az autót, innen gyalog indultam el a Balassa-barlanghoz. Az első lépéseknél megcsodáltam Joe bácsi rezidenciáját, majd nekivágtam az enyhe emelkedőnek. A barlangnál a rejtés gyorsan megadta magát, köszönhetően a pontos koordinátának, a leírásnak és rejtekről feltett fotónak.
Csak kívülről néztem meg a barlangot, be nem mentem.
Nagy nosztalgiázással indult a hódítás. Az egykori Villány-Siklósi ÁG. hatalmas szőlőtáblái között - ahol középiskolás korunkban oly sok ládát töltöttünk meg a terméssel - nyomultunk előre, ameddig lehetett gépjárművel, majd gyalog. Ebben a gyér növényzetű időszakban könnyedén be tudtunk hatolni a barlang szájához, és a pontos útbaigazítás alapján hamar meglett a láda. Tényleg csodálatos az életösztöne az akácnak, hogy ilyen körülmények között is vegetál. A jelszó meg ismét nótázásra csábított bennünket, bár mi a Győzike féle előadásban interpretáltuk. Érdekes volt a barlang, meg az egész leszakadás vonulat. Köszönjük, hogy láthattuk.
Halló!
Most már hagyományos újévi ládakeresős program. A délelőtti eső és szélvihar elmosta az egész napra tervezett programot, ebéd után közeli ládára maradt időnk. Ez a láda már régóta célkeresztben volt, most végre megtaláltuk. Mentünk volna tovább a Bika-rétre, de a lövések elriasztották a további sétát.