Wap: A kis patak meredek partfalán, sziklaüregben keresd a 25x25x10 cm-es terepszínű ládát.
A ládába Geocoin, TravelBug helyezhető.
Kérlek, ha megtisztelsz azzal, hogy ide rejtesz vagy innen viszel el egy vándort, ne felejtsd el bejelenteni a www.geocaching.com oldalon!
A láda első megtalálóját egy aktiválatlan geocoin várja.
A Mecsek egy kevéssé ismert, turisták által ritkán járt részét és egy érdekes sziklaképződményt, a Leány-követ szeretnénk megmutatni ezzel a ládával.
Maga a túra és a láda megtalálása sem lesz könnyű, de reméljük, úgy érzed majd, megérte a fáradságod.
Megközelítés
A Leány-kőig jelzett turistaút nem vezet. Részben a zöld sávon , részben szekérutakon, ösvényeken, vadcsapáson közelíthető meg Magyaregregy, Kisbattyán, Kisvaszar vagy akár Szalatnak felől is.
Legrövidebb úton, végig emberjárta ösvényen, többször irányt váltva, dombot mászva, Magyaregregy felől 3 km-es (csak oda) túrával érhető el.
A legszebb és könnyen követhető útvonal, minimális szintkülönbséggel, de patakon és kidőlt fákon való átugrándozással Kisvaszarról a Szabadság- és a Vágyom-völgyön át vezet. (4 + 2,25 km távolság, csak az odaút.) Ezt az útvonalat ismertetjük itt.
Kisvaszartól a Leány-kőig
Kisvaszar Mecsekpölöske felőli faluszélén, jobb kéz felől, a domboldalon egy nagy sárga házat (Vasvári erdészház) elhagyva, a zöld sáv jelzést követve jobbra kell kanyarodni. N 46° 16,258' E 18° 12,954' [GCVAGY+parkoló] Itt könnyen meg lehet állni a kocsival. Ha szót fogadsz az erdészeti út elején álló táblának ("kivéve erdészet és engedéllyel"), itt hagyod a kocsidat és az első 1,7 km-en keskeny aszfaltos úton, majd jobbra fordulva, további 2,3 km-en jól járható, bár kátyúkkal tarkított földúton a Szabadság-völgyön (régebbi nevén Köszvényesi-árkon) át a Köszvényesi vadászházig jutsz. N 46° 15,451' E 18° 15,247' [GCVAGY+vadászház] Innen már csak 2,25 km út áll előtted.
A vadászház közelében, a patak bal oldalán N 46° 15,521' E 18° 15,263' [GCVAGY+Vágyom-völgy] indul a szekérút, amit követned kell. A patak eleinte csalódást okoz, száraz a medre, de érdekes módon a folyás irányával ellentétesen haladva mind több víz mutatkozik benne. 1 km megtétele után el kell hagyni a balra, felfelé kanyarodó szekérutat N 46° 15,430' E 18° 15,939' [GCVAGY+kis ösvény], egy kisebb vízmosáson átkelve, utadat egyenesen, az eddig is követett patak mellett alig járt ösvényen (vadcsapás?, kesserösvény?) folytasd tovább, a patakon többször átkelve, kidőlt fákon átmászva. A hol kiszélesedő, hol összeszűkülő Vágyom-völgyet kétoldalt meredek hegyoldal szegélyezi. Minden évszakban gyönyörű látvány. Újabb 1,25 km megtétele után megpillantod az úti célt, a Leány-követ. N 46° 15,101' E 18° 16,462' [GCVAGY+Leány-kő] A cache innen kb. 60 m-re, a kis patak sziklás partoldalában, egy sziklaüregben található. A partoldal omladékos, kicsit (esős, havas időben nagyon) nehéz feljutni a ládáig, de azt akartuk, hogy megdolgozz érte. A logodban ne panaszkodj a terepviszonyokra, megmondtuk előre! A doboz elég nagy, 5 liter űrtartalmú. Igyekeztünk jól megpakolni ajándékokkal, hogy más is tele dobozt talál-e, rajtad is múlik.
A legenda
A Leány-kő nevét onnan kapta, hogy egyszer egy fiú és egy lány egymásba szerettek. A szülők nagyon ellenezték a szerelmet és megátkozták őket, hogy ha még egyszer találkoznak, váljanak inkább kővé, mint hogy szégyent hozzanak a családra. A fiatalok családjuk haragja elől elbújva, lopva az erdőben találkoztak. De hiába rejtőztek el a szülők szeme elől, az átok utolérte őket. Ahogy átöltelték egymást, mindketten kővé váltak. Hogy melyik a fiú, melyik a lány, azt már Neked kell megállapítanod. :-) Absztrakt művészetet kedvelők előnyben.
Visszatérés a kiindulási pontra
Mi nagyon nem szeretünk ugyanazon az úton kétszer menni és ha esetleg Te sem, és egy kis kaptatót sem bánsz, akkor az eddig is követett patak mellett folytasd az utadat egy kicsit tovább! A patak túloldalán meredek domboldalon irtást, szekérutat látsz. Hogy odajuss, N 46° 14,996' E 18° 16,499' [GCVAGY+patakon itt át] itt a legkönnyebb a patakon átkelni. A szekérúton felfelé tartva a zöld sáv turistaútra érsz, N 46° 15,128' E 18° 15,265' 285 m [GCVAGY+itt jobbra] ami, ha jobbra indulsz, visszavezet a vadászházig, ha balra, elvisz Kisbattyánig.
Látnivalók útközben
Patakok, mély szurdokok, állatnyomok, virágok, gubacsok, madarak, őzek, szarvasok, vaddisznók. A rejtés délutánján háromszor keresztezte őz az utunkat, egyszer pedig egy hatalmas vaddisznó két kicsinyével. Embert egyet sem láttunk. Többnyire őz vagy szarvas nyomát követtük, mind a szekérúton, mind az ösvényen. Találtunk egy róka- és egy őzkoponyát. A patakból néhány érdekes formájú követ szedtünk.
Jó tanácsok, figyelmeztetések
A terület vadban és idényben valószínűleg vadászokban is igen gazdag. Célszerű élénk színű ruhát viselni és vadászati szezonban pirkadatkor és napnyugtakor nem az erdőben tartózkodni.
Ha vaddisznót látsz kicsinyeivel, ne közelíts felé!
A terep biciklivel a Vágyom-völgyi szakaszon (kb. 2,5 km) nem járható.
Hosszúnadrág, bakancs ajánlott.
Inni-, ennivalót, csereajándékot ne felejts el magaddal vinni! A láda elég nagy, kinder tojás figuránál méretesebb kincset is hozhatsz.
Nyáron szúnyog- és kullancsriasztó elkelhet.
A környéken nincs térerő, telefonos segítségre nem számíthatsz.
Érezd jól magad!
Ládatörténet:
2012. 05. 28.: Ládakarbantartás. A ládát kitűnő állapotban találtuk.
2017. 05. 17.: Ládakarbantartás. A ládát most is kitűnő állapotban találtuk.
222. 03. 07.: Ládakarbantartás (BuBiPuma)
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Csodás hely, az egész völgy egy mesevilág és a helyhez méltó "strombusos" nagyszerű rejtés. Nagyon köszönöm! [Geoládák v4.0.2]
GCBHEK felől közelítettünk. Egy általunk kevésbé ismert vidékre hozott el a ládavadászat. Tudtuk, hogy létezik egy un. kisvaszari erdő, de úgy élt bennünk, felületes találkozásaink kapcsán, mint egy vadászterület, tele jellegtelen fiatal erdővel. Hát nem! Nagyon kellemesen csalódtunk. Legelők, szép panorámával rendelkező füves domboldalak, az erdők között meg legalább annyi kifejlett idősebb van, mint a fiatalos. Megcsodáltuk Magyaregregy, az ÉK-i Mecsek panorámáját, majd füves legelőkön közelítettük a ládát. A végszakasznál talált utacska természetesen a kerítés rossz oldalára vitt, de mire teljesen elbozótosodott volna, találtunk rajt egy átjárót, és toronyiránt leborítottunk a meredek völgyoldalon. Már messziről virított a Leány-kő. Az előzetes tanulmányozás alapján azt hittük, hogy egy jellegtelen kis szikladarab lesz, ami véletlenül idepottyant a patakvölgybe. Ehhez képest egy nehezen megközelíthető sziklás szurdokot találtunk, ami elnyerte tetszésünket. Az a sziklafal meg, ahová a jel mutatott, erős kihívásnak tűnt, s AltSanyi nem is hagyta ki, hogy nyaktörő mutatványokkal végigkutassa az összes mélyedést. Természetesen eredménytelenül, mert ide azért átlaghalandó nehezen jutna fel, dehát Ágnes asszonytól már sokmindent láttunk. Aztán egy kicsit távolabb egy kevésbé veszélyes, és komolyabb lukban ott volt a láda is. A jelszóval kapcsolatban csak annyit tudunk hozzátenni, hogy AltSanyi káptalantóti birtokán van egy olyan tárgy, ami kielégíthetné a rejtő vágyát, bár igaz, ami igaz elég lepukkant retro állapotú. A monda alapján a hely elnevezése nekünk eléggé szexistának tűnik, hisz ha jól értelmeztük, a legény is ott van a sziklába zárva. Róla miért nem emlékszik meg a népnyelv?
Ezek után úgy terveztük, hogy a patakvölgyben lecsorgunk a zöld csíkig (Baronek szerint sáv) és úgy térünk vissza Kisbattyánba, de kb. 100. m után úgy láttuk, hogy a járatlan patakvölgy jelen állapotunkban túl nagy kihívás lenne, ezért az ott végződő downhill pályán felkapaszkodva, visszamásztunk a gerincre, (közben pilzusunk beért a piros zónába) s közben megtaláltuk az utat is, melyen le kellett volna r.sz.kednünk. Innen már kellemes séta volt a zöldön át a faluig.
Kisvaszar felől mentünk, egy darabig a zöldön sáv jelzésen, utána traktorúton, majd a láda vonalában egy avítt kerítés mellett TPK le a sziklához. Időnként az eső is eleredt, meg is áztunk és igencsak sárosak lettünk. Visszafelé végig a patakvölgyben egészen a zöld jelig, majd azon a parkolóig. Így összesen 14,7km táv lett a vége, 79m szintemelkedéssel.
Meseszép hely, erősen dobogós helyezést ért el. :)
Köszönjük az élményt! Tipikusan a ,, ha nincs itt láda, sose jutunk ide " esete.
sereszaki, Timi+Zoli, Zolibácsi
A Kelet-Mecsek utolsó ládáit kerestem ma ... Magyaregregy felől ma nem volt kérdés, hogy az aszfaltút végén meg kell állni az autóval. Jót sétáltam ... A nyugati oldalról lemászós megközelítést választottam, sikerrel. Köszönet BuBiPumá-nak a térképvázlatért ... :)
Ismételten Magyaregregy felől közelítettünk, köszönöm azoknak akik kérésemre feltettek track-et a megközelítésről. Most nem is volt probléma, simán összejött a találat, amit erősen megkönnyített hogy a patak szinte mindenhol ki volt száradva.
Hiánypótló mecseki barangolás közben felderítve. Talán tavasszal ,amikor már zöldül minden, jobb lett volna,de így sikerült. tetszett, köszi a rejtést.
Kisbattyán felől érkeztem,400 méterrel a cél előtt kerités,balról lehet kerülni kis ereszkedés a szurdokba kidőlt fatörmelékeken keresztül ,kicsit csúszós,de a helyszín megéri. Köszönöm hogy megmutattad
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.6]
A láda leírása, a logok olvasása, és az évenkénti átlag 6 megtalálás (11 év alatt 67 találat) alapján komoly kihívásnak tűnt a rejtés. Elég hideg is volt, a környéken nulla fok körül, amit az erős szél még hidegebb érzetűvé tett - ezek miatt a lehető legrövidebb, még biztosan követhető utat kerestem. Ez azzal járt, hogy a Vágyom-völgyet csak a Leány-kőnél értem el :-(. Igazán klassz helyre vezetett a rejtő, nagy köszönet érte! Ha egy kicsit is sikerül növelni a jövendő kesserek indulási kedvét, erről a rövid megközelítésről írok pár sort, egy kezdetleges térkép-vázlattal (jó lett volna induláskor pl. a Geoládák app-ban bekapcsolni a 'Nyomvonal rögzítés' funkciót, de ez sajnos csak utólag jutott eszembe).
Magyaregregyről indultam, a Zrínyi utcában parkolva, kb. ahol a Piros kereszt jelzés letér az útról. A tuhu-n jelzett földesutakon haladtam, amik gyalogosan egész jó minőségűek, több helyen még egy 'kevésbé féltős' személyautóval is el lehetne óvatosan rajtuk menni (kék nyilak a csatolt térképvázlaton). A láda előtti utolsó kb. 400-500 méternél (sárga nyíl kezdete), egy un. kulisz-kocka (magassági pont fehérre festett beton tömbje) után, letérés jobbra egy kevésbé látható 'régi szekérútra', a logokban sokat emlegetett vadkerítésig. Nem kell megijedni tőle, balra kitérve pár méter, és tovább lehet haladni közvetlen a kerítés mellett (piros nyíl). Ahol a vadkerítés véget ér (derékszögben elkanyarodik), ott tartva az eddigi irányt, enyhe ereszkedés következik, egy a terepből alig kivehető kis 'vízmosásban'. A piros nyíl hegyénél érhető el a völgy széle, jobbra lefelé a völgy aljában máris látható a Leány-kő. Lefelé a völgybe 'átlósan' haladva, stabil fákban kapaszkodva, túrabotra támaszkodva, lassan, óvatosan érdemes. Visszafelé, ki a völgyből szintén. Az oda út nekem kb. 1 óra lett, és ha nem ragaszkodsz a 'visszafelé más út'-hoz, akkor 2 óra alatt vissza is érhetsz Magyaregregy 'széléhez'.
Legkésőbb a völgybe ereszkedés előtt, de még inkább indulás előtt érdemes tanulmányozni és lementeni a rejtés fotóit, egy-egy logot, google térkép-részletet, stb., mert odalent nem lehet térerőre vagy net kapcsolatra számítani. GPS jel nekem akkor úgy-ahogy volt (mobillal), de erre itt azért nem alapoznék. A leírások március elejei állapot szerintiek (vegetációs időszakok kívül, pl. minimális akadályok aljnövényzet terén), és nem volt előtte nagy eső vagy hó sem. Csapadékos időszakban nem mennék ide ládázni, de aki szereti és számol a dagonyázással, csúszás-mászással, azt úgysem lehet lebeszélni :-)
Szóval igazán látványos hely a Vágyom-völgy, amint lehetőség lesz rá, igyekszem visszatérni - de akkor már nem 'csak' a Leány-kő rejtés miatt, hanem úgy, hogy minél többet magában a völgyben is haladhassak.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Magyaregregy felől érkeztünk, majd visszafelé a domboldal megmászását választottuk. A kerítést megtaláltuk, de ki tudtuk kerülni. Végül Kisbattyánt útba ejtve visszatúráztunk Magyaregregyre. [Geoládák v3.12.5]
Magyaregregy felől jöttem le. Próbáltam a térképen jelölt utat követni, de szokás szerint be volt vetve az erdőig, így az elejét nem találtam. Ezért az oldalági patak mellett, majd beleereszkedve jutottam a ládáig. Így legalább sokkal szebb volt, mintha úton jöttem volna. A láda jó egészségben a helyén van. Visszafelé az út is meglett. Köszi a rejtést.
mmlxxv.
HEURÉKA! Köszönöm a rejtést! Ismét egy szép völgy!
Magyaregregy felől közelítettem, délutánra haza kellett érnem, úgyhogy az időhiány miatt az É 46° 14.814'; K 18° 17.184' pontig autóztam. Onnan 1 km-re volt a láda. A mai napra így is összejött egy gyalogos húszas. Odafelé a tuhun piros pontokkal jelölt ösvényt kerestem, de konzekvensen 50-100 méterrel alatta voltam, viszont egy nagyon kellemes ereszkedésű karbantartott erdészeti úton, ami lényegében megkerülve a hegyet szinte a célig vitt. Aztán megfogadva Strombus ajánlását(mert ők másik úton szeretnek visszafelé menni:)), a jelzett szekérúton indultam vissza. Meredek kaptatóval kezdődött, mert a gerincre vitt fel, aztán egyszer csak eltűnt. Bizony eszembe jutott a mondás,, Járt utat a járatlanért el ne hagyj''! Végül azért meglett a kocsi. Lefelé gyönyörködtem a Mecsek látványában.
Két kullancsot nekem is sikerült begyüjteni. Este megbeszéltem velük, hogy elég volt a ragaszkodásukból.[Geoládák v3.11.2]
Tavaly tavasszal fentről, Kisvaszar felől próbáltuk a rejtést megközelíteni - sikertelenül. Csak sok-sok kullancsot gyűjtöttünk és a jelzett ösvényt sem találtuk meg.
Egy évvel később ismét visszatértünk, Magyaregregy felől, egy 10 km-es túra keretében jártunk keltünk, jó minőségű "úttalan utakon".
A rejtés hez vezető ösvényt is könnyen megtaláltuk, hogy aztán a meredek domboldalon feleszuszogva, körtúraként visszatértünk a kiinduló pontra.
Gyönyörű volt az erdő a rejtés környékén, impozáns szurdok látvánnyal.
A nagy geoláda, egészséges, tartalmával együtt.
Eme rejtésnek sem tudtunk ellenállni, így megtaláltuk a Kincsesdobozt, amelynek nagyon örülünk. ;) [Geoládák v3.10.5]
Komlóról indultam és a GCZSAV ládát céloztam meg először. Útközben meg szerettem volna nézni a Csonka Ferenc forrást, de annyira belefeledkeztem a tájba, hogy túlmentem rajta. :)
Mindegy, nemsokára megláttam a leírásban lévő fenyőket, és a láda is hamar meg lett. Kicsit megijedtem, mert napra pontosan egy hónappal ezelőtt eltört a kezem, és fára mászni még nem terveztem vele, de megoldottam a problémát. Kis pihenő után mentem tovább a GCVAGY láda felé. Hegyre fel, majd völgybe le, Köszvényesi vadászház után patakmeder követése. Nem számoltam, de számtalanszor ugrottam át a patak egyik feléről a másikra, majd vissza. Csodálatos szakasz, mindenkinek ajánlom, aki nem csak a kijelölt turistautakon szeret haladni.
A láda megtalálása után felszenvedtem magamat a szemben lévő hegyre, itt visszajött a térerő, és egy földúton Magyaregregy irányába indultam, onnan pedig a piros + jelölés mentén vissza Komlóra.
23 km-es túra lett, nagyon szép útvonalon, köszönöm a rejtést.
Magyaregregy felől érkeztünk a feleségemmel és két gyerekkel földutakon. Szuper volt végig a kilátás a dombhátról. Kb. 350 méterre a ládától úgy gondoltuk letérünk a patakmederbe a láda felé, azonban egy kerítés állta az utunkat. Először balra kerültünk és a kerítés mellett próbáltunk lejutni a völgybe. Eleinte jó ötletnek tűnt, mert tudtunk haladni, de aztán a völggyel párhuzamosan fordult a kerítés és lefelé végig járhatatlan szedres dzsungel volt, amiben még vadállat csapásokat sem leltünk. Hosszabb utat haladtunk a kerítés mellett, de a helyzet nem javult, így visszamásztunk a kerítés másik oldalára. Gondoltuk, akkor próbáljunk balra kerülni, de ez sem volt sikeres, a kerítés másik oldalán is dzsungel fogadott minket. Mivel mindenki teljesen össze volt karmolva a szedertől és csípve a csalántól, ráadásul folyamatosan kullancsokat kellett szedegetni, így a gyerekek és a feleségem lelkesedése megcsappant. Valamint későre is járt, elmúlt öt óra, és Konit, a fiam barátját még le kellett adnunk Budaörsön, ezért elindultunk vissza Magyaregregy felé a kocsihoz. A megtalálás így egy másik alkalomra maradt.
Itthon még kiszedtünk magunkból 10 kullancsot, képzelem mit gondolnak rólam a fiam barátjának a anyukája, aki állatorvossal szedette ki a kutyájukból a kullancsot :)
Ha valaki tud egy normális helyet a völgye lejutásra Magyaregregy felől, azt tegye már fel a honlapra a koo-t, mert erre járunk Sikondára, így feltehetőleg legközelebb is erről fogunk közelíteni.
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (84 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.