Wap: Fán keresd a 17 cm hosszú, 9 cm átmérőjű, henger alakú, rejtőszínű ládát. Csak a kupakját csavard le, a ládát ne mozdítsd el a helyéről!
A ládába Geocoin, TravelBug helyezhető.
Kérlek, ha megtisztelsz azzal, hogy ide rejtesz vagy innen viszel el egy vándort, ne felejtsd el bejelenteni a www.geocaching.com oldalon!
A láda első megtalálóját egy aktiválatlan geocoin várja.
GRATULÁLUNK FAIRY-NEK AZ ELSŐSÉGHEZ!
A 101 km hosszú Mecseki Zöldtúra egy rövid szakaszára, a Mecsek egy kevéssé látogatott részére, a Baranyai-hegyhát dimbes-dombos vidékére invitálunk ezzel a rejtéssel. A túra végig a zöld jelzésen, földúton halad. Az út babakocsival nem, de terepbiciklivel járható.
Megközelítés
A túra kiindulópontjának Kisbattyánt javasoljuk. A közigazgatásilag Komlóhoz tartozó kis faluba Komlóról a helyi járatú 2/a jelű busszal is eljuthatsz. Komlóra elég gyakran járnak Pécsről a távolsági buszok.
Menj le végig a zsákfalu egyetlen utcáján! Az utolsó házakhoz érve fordulj balra! Itt N 46° 13,716' E 18° 16,265' 194 m [GCZSAV+túra kezdőpontja] találkozol a Zöldtúra jelzésével. A jel jól láthatóan van felfestve ha visszafelé jön az ember, de kevésbé jól ebből az irányból nézve. A szekérút szinte egészen a rejtekig patak mellett halad. Gondolj erre és keresd a patakot, ha nem látsz jelet és éppen elbizanytalanodnál!
Látnivalók útközben
Az utat eleinte ligetek, mezők, később erdő szegélyezi. Ha koraősszel jársz erre, örömöd leled a réten virító halványlila őszi kikericsek (Colchicum autumnale) látványában. Fokozottan védett növény!
A falu végétől kb. 1600 m-re, a zöld körrel jelölt ösvényen itt N 46° 14,386' E 18° 15,665' [GCZSAV+waypoint] jobbra kanyarodva 100 m-es kitérővel érhető el a Csonka Ferenc-forrás, amely a réten, egy facsoport árnyékában bújik meg. A forrás foglalása 2006-ban készült, a Mecsek Egyesület munkáját dicséri. Vízhozama vízbőség idején 12 liter/perc. Hosszantartó szárazság idején sajnos elapad.
Nyaranta a közeli Cseresnyés-völgyben rendszeresen cserkészek táboroznak. Csonka Ferenc (1924-1986) kővágószőlősi plébános, cserkészvezető volt, ezért került a forrás névtáblájára a felirat mellett a cserkészek jelképe, a liliom is.
A környék vadban nagyon gazdag. Rengeteg állatnyomot, ha szerencséd van, nem csak nyomot, hanem őzet, szarvast, vaddisznót, rókát, nyulat, fácánt, ölyvet, unkákat és szép rovarokat is láthatsz.
A rejteknél
A forrás közelében az eddig követett szekérút jobbra felkúszik a dombra, a zöld sávval jelölt út pedig balra megy, marad síkban. Ezen haladj tovább északnyugat felé! Egyszer csak néhány nagyobb fenyőfára leszel figyelmes. Jó helyen jársz, itt lesz a cache! De ne fenyőfán keresd!
Megtalálni lehet, hogy könnyebb mint megszerezni? Ha megvan, kérünk, hogy csak a tetőt CSAVARD LE, a ládát ne próbáld elmozdítani a helyéről!
A láda keresése közben bizonyára észreveszed a szerteszét heverő tégladarabokat. Hogy kerültek ezek ide? Valaha a Lapos-mezei erdészház állt itt. A téglákon kívül erről árulkodnak az öreg gyümölcsfák és tavasszal a több négyzetméternyi területet borító sárga nárciszok is.
Tovább a Zöld sávon
Ha van kedved tovább kirándulni, azt tapasztalod, hogy zöld sáv nekiindul a domboldalnak, felkapaszkodik a Kastély-dombra, majd leereszkedik a Köszvényesi vadászházhoz.
A vadászháztól a jelzett turistaúton, a Szabadság-völgyön (lánykori nevén a Köszvényesi árokban) tovább 4 km-es sétával vagy könnyű tekeréssel Kisvaszarra érsz. Kisvaszarról busszal Sásdon keresztül lehet Pécsre visszajutni. Sajnos a járatok meglehetősen ritkán közlekednek, indulás előtt feltétlenül nézd meg a menetrendet!
Vissza Kisbattyánba a vadászháztól
Ha van még erőd és nem akarod ugyanazt az utat bejárni, esetleg azt sem bánod, ha egy másik cache is az utatba akad, a Leány-kő, rövid nevén GCVAGY ládát ajánljuk figyelmedbe. Vigyázz, az a szakasz nehezebb lesz, mint amit eddig bejártál! Mire visszaérsz Kisbattyánba, 10 km lesz a lábadban.
Jó tanácsok, figyelmeztetések
Az erdőben fakitermelés folyik, munkásokkal, munkagépekkel találkozhatsz.
A terület vadban és idényben valószínűleg vadászokban is igen gazdag. Célszerű élénk színű ruhát viselni és vadászati szezonban pirkadatkor és napnyugtakor nem az erdőben tartózkodni.
Ha vaddisznót látsz kicsinyeivel, ne közelíts felé!
Őszi kikericset ne szedj! Fokozottan védett, minden része mérgező és nagyon hamar elhervad.
Nyáron szúnyog- és kullancsriasztó elkelhet.
Érezd jól magad!
Nem minden láda való mindenkinek. Ha nem sikerül a logbookból megtudnod a jelszót, nem baj, akkor is kirándultál egy jót, de most pontot nem kapsz érte.
A fa kiszáradt, felmászni rá esetleg veszélyes lehet bizonyos súly fölött. Ezért inkább megszüntetem a ládát. Köszönöm, hogy megkerestétek. Baranyában ez volt az első fáramászós láda.
30 kilométeres gyalogtúra Komló környékén.
A mai nap utolsó ládáját a Leány-kő felöl közelítettem meg.
A fára mászáshoz odakészített rúd az első kisérletem során ketté tört. Nem valami bizalomgerjesztő a fa többi ága sem, több kiszáradt közülük. Legalább a nyugdíjasoknak lehessen jelszó nélkülit logolni :-)
Komlóról indultam és a GCZSAV ládát céloztam meg először. Útközben meg szerettem volna nézni a Csonka Ferenc forrást, de annyira belefeledkeztem a tájba, hogy túlmentem rajta. :)
Mindegy, nemsokára megláttam a leírásban lévő fenyőket, és a láda is hamar meg lett. Kicsit megijedtem, mert napra pontosan egy hónappal ezelőtt eltört a kezem, és fára mászni még nem terveztem vele, de megoldottam a problémát. Kis pihenő után mentem tovább a GCVAGY láda felé. Hegyre fel, majd völgybe le, Köszvényesi vadászház után patakmeder követése. Nem számoltam, de számtalanszor ugrottam át a patak egyik feléről a másikra, majd vissza. Csodálatos szakasz, mindenkinek ajánlom, aki nem csak a kijelölt turistautakon szeret haladni.
A láda megtalálása után felszenvedtem magamat a szemben lévő hegyre, itt visszajött a térerő, és egy földúton Magyaregregy irányába indultam, onnan pedig a piros + jelölés mentén vissza Komlóra.
23 km-es túra lett, nagyon szép útvonalon, köszönöm a rejtést.
A fát könnyű megtalálni a többiek által hagyott nyomok okán.
Jót röhögtem a jelszón :DDDD
és tovább álltam Leány kő felé.
Nem is értem miért nem jártam erre még, hiszen 15 km-re van csak a lakhelyemtől...
Mecseki Zöldtúra vándorlás során találtam. Izgalmas láda, jó nagy kupacot építettem téglákból és ágakból, hogy a legalsó ágat elérjem. A ládába hangyák költöztek, szegények menekültek a tojásaikkal. Köszi a rejtést!
Megtaláltam Sikondáról hazafelé Andival, Gerivel, Csengével és Marcival. Baromi meleg volt, szerencse hogy az utolsó egy kilométer fák között vitt. Nem sokkal a rejtek adó fa előtt van egy hatalmas fenyőfa, na annak legalsó ágán is durva helyen lett volna a láda :)
Biciklis (SPD cipős) ládakarbantartó körutam során ezt is útba ejtettem, ha már a fiam ládája. Mindent rendben találtam, a láda nem vizes, minden kelléke megvan, a logbookban van még hely. A könnyebb mászhatóság érdekében egy ott heverő faágat odatámasztottam fellépőnek.
Hááát.... Nekem ez a láda nagy csalódás - mondhatni tökéletes ellentéte a Leány-kő csészének. Az ott egy csodaszép völgy, patak, jó rejtés, de ez... Eleve nem értem a koncepciót. Ha a rejtő a zöld sávot akarta megmutatni, akkor miért nem lett két pontos multi, a vadászházzal és a forrással? Előbbi aranyos kis házikó, látszik, hogy vigyáznak rá, utóbbi pedig nagyon szép helyen van - a forrás és Kisbattyán közötti rét az egyik kedvencem lett. A két pont között pedig szép tájon vezet át az út. De a rejtés... Benn a sűrű erdő közepében, egy olyan helyen, ami tkp. semmit sem mutat, egy fára felakasztva, 4-4,5 méter magasan... Másztam én már fára (osztrák .com-os helyszín, SPT-sorozat stb.), és a .hu-n is van jól kivitelezett fára rejtés, de itt most semmi esélyem sem volt - minden, a környéken heverő fadarab korhadt és nedves, azokat nem hívhattam segítségül, a rejtekadó fa első két méterén pedig semmi kapaszkodó nincs. Így maradt az alulról szemlélgetés. No de nem adom fel, majd egyszer visszatérek kötéllel, hátha sikerül. Így viszont ez a láda nálam 5-ös nehézségű.
Pécstől Alsómocsoládig bicajjal a Mecseken át. A szomszédos GCVAGY-tól tekertem tovább a zöld jelzésig, ahonnan csak 1 km-t kellett leereszkednem a turistaúton. Egy rég elhagyott helyen (tényleg sok a tégla) lóg a láda, szerencsére nem jelentett gondot a megszerzése! :) Molettek, idősebbek erős hátrányban!
már régóta kinéztem magamnak ezt a cache-t. légvonalban ez van a legközelebb Ligettől, ahol gyerekkoromban sokat jártam.
de eddig elriasztott a láda megközelíthetetlensége. budapestről jövet, tömegközlekedéssel nem nagyon lehet egy nap alatt megjárni. a térképre nézve először azt hittem, hogy azért "Félúton" mert direkt a semmi mértani közepére lett téve...
úgyhogy jöttem sátorral. előző nap délután Szalatnakról indultam, az Időutazás után, a vadászház irányába. sötétedésre értem a rejtek környékére, de a sűrű erdőbe már nem akartam ilyenkor bemenni. csodálkoztam, milyen helyen van, mert a mellékelt képek alapján inkább mezőre számítottam. reggel aztán meglett a láda. onnan vissza a Leány-kő felé, majd onnan a forrásig. A forrástól Kisbattyánig már tényleg úgy nézett ki a táj, mint a képeken. Visszafelé meglátogattam még Ligetet is.
TB KI
ja tényleg, valaki meg tudja mondani, hogy honnan jön a GCZSAV név? esetleg Vaszar visszafelé razsav? (most már eszembe jutott, zsav=zöld sáv)
kösz a rejtést
A találat egy: Magyaregregy-Leány-kő-Vágyom-völgy-Köszvényesi vadászház-GCZSAV-Cseresznyés-völgy-Kisbattyán-Magyaregregy túra keretében, remek időben, sok látnivalóval. Ajánlom ezt az útvonalat, aki egy kicsit több időt (kb. 14-15km így a táv) szán rá, ráadásul ott van a GCVAGY is a Leány-kőnél.
Szia Bojta!
Megtaláltam a cache-t, jól megmászattál... :)
Itt leszek a Mecsekben 10 napot, levadászom a másik ládádat is.
Üdv : Peti
(a többit majd otthonról) :) [g:hu 1.4.30x] [wapon beküldött szöveg]
Szeretem azokat a ládákat, amelyek viszonylag távol esnek mindentől, éppen ezért csak a "legelszántabbak" keresik fel. Na, hát ez is éppen egy ilyen láda.
Magyaregregyről, jelzés nélküli erdei utakon gyalogoltam ide, majd logolás után a Csonka Ferenc-forrást is felkerestem, ahol a kihelyezett padokon kényelmesen megebédeltem. Innen Kisbattyán és a Gadányi-tó érintésével felgyalogoltam Komlóra, majd kis sörözés után visszabuszoztam Szászvárra.
Köszi még egyszer a rejtést, jó kis túra volt... :)
GCIDUT 4,7 km-es bemelegítése után Kisvaszar felől jöttünk. A behajtani tilosnál parkoltunk és a köves úton indultunk. Hihetetlennek hangzik, de éppen a GCVAGY félútján volt a doboz, 6,3 km-nél. GCVAGY-nál 12,6 km-nél jártunk. Az össz. út 21,6 km volt, mert oda úton egy-két alkalommal nem a legrövidebb utat választottuk.Vissza már 9km volt. A ládához Anti mászott fel, én dokumentáltam. Tetszett! Köszönjük.
Kis Strombus, szépet rejtettél.. :-) Nem akarok spoilerezni, ezért nem írom le viszontagságaimat.
Javaslom, hogy aki e láda keresésére indul, az ne a legnagyobb kánikulában, 3-kor induljon útnak, főképp, hogy a Leánykő ládát is betervezi.
Aki mégis így tesz, annak felhívom a figyelmét, hogy a GPS által ajánlott útvonalon, a N 46° 14,990' E 18° 16,301' koordinátáknál kezdődő útszakasz egy ideig a kerítésen belül halad. A kerítésen kívüli szakasz pedig egy sűrű sarjas erdőrész, én ott adtam fel :-)
lehet, hogy érdemesebb a N 46° 14,963' E 18° 16,228' koordinátáknál induló útcsonkkal próbálkozni, de erre nincs garancia!
A ládát tartó fát megtaláltam, egyedül nem volt esélyem felmászni. Az első 2 m számomra reménytelen volt, de nem volt senki, aki bakot tartott volna, az alkalmi létrának használt korhadt gerendák pedig mind eltörtek alattam.
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget. [g:hu 1.3.15] [wapon beküldött szöveg]
Viszonylag kellemes idő, jó kis kirándulás biciklivel, trükkös rejtés - megint kicsit a technológiai összetevőnek alárendelve a többit, de új kesser avatásához pont jó.
A hároméves TopoDuide-om szerint a közeli aszfaltútról viszonylag egyszerű volt az idejutás, de mára már benőtték a növények az ábrázolt utat, így hosszabb és rossz minőségű utakon jutottam le a helyszínre, ahol nem találtam semmi említésre méltót (a ládát sem) és a sok erdei kanyargás miatt le is késtem egy találkozót. Egyszóval: nekem ez most nem jött be...
Szép a környék és a rejtés is magért beszél. Szintén pozitívum, hogy ez nem drive-in láda, hanem meg kell dolgozni érte! Nekünk nagyon tetszett. Gratula a rejtőnek!
Én (most is) más utat választottam, mint a többség. A Kisvaszar-Komló út felől támadtam toronyiránt, onnan alig 900 m a táv. Erdészeti utakon kb.300 m-re közelíthető meg a rejtek kellemes sétával, az utolsó szakasz pedig hozza magát. Volt 2 kerítés mászás és patak átkelés, nagyon élveztem, mint a gc hőskorában. Végül is 20 perc alatt leküzdöttem az egész távot.
A rejtés klassz.
A Szenior tájfutó világbajnokság sprint döntője (Komló) után.
Kisbattyán felől.
Szerencse, hogy nem a közeli fenyő a rejtek, arra nem mertem volna felmenni. :-)
(A logbookba véletlen 2-át írtam.)
Ennek a ládának a megközelítésén is sokat agyaltunk. Honnan, miként lenne a legjobb; GCVAGY-gyal együtt, vagy külön-külön? Végül az lett a konklúzió, hogy Kisbattyánban leállítottuk az autót és onnan indultunk bringával előbb ide, majd GCVAGY-hoz. Ezen a részén jártam már a Mecseki Zöldnek. Igazából az egészet végigjártam már 4 nap alatt pár évvel ezelőtt. Akkor is ez a falu volt az egyik nap vég-, illetve a következő nap kezdőpontja. A Csonka Ferenc-forrást már akkor felfedeztük. Most is jól jött a hűs vize, bár elég vékonyan csorgott. A lekaszált réten nem volt kis mutatvány feltekerni ide. Az erdőben már jobb idő volt, de legalább is árnyék. Viszont az út minősége nem volt a legjobb, hiába a teleszkópok. Viszonylag gyorsan ide értünk, s nekem kicsit fura is volt. Mivel nem olvastam el előre a leírást, így azt hittem, hogy találunk itt valami konkrét látnivalót. Letámasztottuk a bringákat a fák között, majd a láda keresésére indultunk. Keresés közben megtaláltuk az egykori erdészház maradványait, meg egy veremhez hasonló mélyedést a földben. Viszont a láda nem akart előkerülni. A fő problémát az jelentette, hogy még a fát sem tudtuk beazonosítani, mert a jel nem volt a legjobb. Azután egyszer csak véletlenül felnéztem és megláttam. Valahogy nem ilyen rejtésre készültem, de itt biztosan nem fogják keresni. Mikulás mászott fel hozzá és a Dörmit is ő fotózta le vele. Innen mentünk tovább GCVAGY-hoz mindenféle erdészeti utakon.
A feleségem kisvaszari származású,ezért ez a láda kihagyhatatlan volt számunkra,sokat járunk erre felé,elég jól ismerjük ezt a vidéket,úgyhogy nagyon örültünk annak,hogy itt rejtettetek ládát,a rejtés szerintünk nagyon ötleletes a srácaink nagyon élvezték, és nagyon jó lenne még több ehhez hasonló,"kicsit azért dolgozzunk meg érte" láda,nagyon szépen köszönjük a rejtést a helyiek nevében is!
Csipet csapat Siófokról
Megtaláltuk! Kisbattyántól az út nagyon tetszett, a forrásnál is voltunk. Kár, hogy nem vezet oda út és nagyon elhanyagolt a környezete. Ha nem ilyen felállásban megyünk keresgélni, akkor könnyen lehet, hogy nem fogtuk volna kézbe a ládát. Ez akárkinek nem való. Köszönjük a rejtést!
:)
A láda egyből meglett, a jelszót sajna nem tudtam megszerezni.
Kinőttem a gyerekkorból, és repülni sem tudok. :(
Magyaregregyről indultam, a leánykő felől érkeztem, és Komlón végeztem a túrát.
Csodálatos időben, csodaszép, ritkán járt helyeken.
Kérem a rejtőt hogy fogadja el.
Köszi.
Képeket a túráról: http://indafoto.hu/lagi/20110417magyaregregykomlo
Útvonal: http://connect.garmin.com/activity/79750359
Számunkra eddig ismeretlen helyre hozott minket a lada, kicsit tartottam a helytől mert a Komló környéki erdőkkel nincsenek túl jó tapasztalataim. De itt rendeben volt minden, nagyon klassz és hangulatos helyeken jártunk. Az Angyula Kúti-Mellékágat (???) követtük pár száz méteren keresztül, hát csoda amit az a kis patak művel, a Tisza járhatna ide tanulni! Hamarosan visszamegyek a most kimaradt Csonka forráshoz (én ismertem a plébános urat, ő tanította nekem a hittant) és akkor pataknál is csinálok néhány fotót rendes géppel.
A rejtés nekem nagyon nem tetszett volna ha gyerkőctelenül megyek.
Kisbattyánból indultunk neki a széles réteknek, elő-zöldellő erdőnek, no és a ládának. A forrásnál a zöld jelzés észrevétlenül folytatódik, figyelni kell, sokáig nincs jelzés az úton, ami a forrással szemben indul tovább. Útközben a felhagyott kőfejtő is impozáns. Remekül szórakoztunk, Lepkével gyorsan telik az idő, annyit vidámkodtunk, hogy észrevétlenül telt el a nap fele. A láda nem egészen félúton lett, nem is Kisvaszar felé, természetesen a Leány-kő volt az igazi úti cél, a Rejtő által javasolt kört írtuk le. Trekkelve alig van a környék, pedig igen sűrű és szövevényes erdei utak futnak, melyekből érzésre választottunk, hogy a kőhöz minél közelebb férkőzzünk. Ha nem is a legrövidebbet, de egy kényelmes utat bejártunk, a tuhu-ra is hamarost felkerül.
Lepke otthon hagyta alpinista rokolyáját, én meg későbbre tartogattam erőmet, így a ládához Attila csimpaszkodott, elvégre hadd legyen meg a gyerek öröme...
Gyalogos kupa: 10,5 km
Fantasztikus kiszolgálásban volt részem, mert Rottyék vadászták le a ládákat, nekem csak az volt a dolgom, hogy türelmesen várakozzam a fa alatt.
Remek séta volt a bukolikus bájú mecseki lankákon, sok nevetgéléssel tarkítva. Az talán már túl jó lett volna, ha még a verőfényt is el kellett volna viselnünk, meglehet, ki sem érdemeltük. Illetve én biztosan nem, mivel nem küzdöttem a rejtekért.
Jó, hogy a Kelet-Mecsek számomra ismeretlen tájaira is elvezetett ez a rejtés, még soha nem jártam erre. Madártávlatból, a domboldalról lenézve még ez a Kisbattyán falucska is kedves látványt nyújtott.
Mivel 3 új láda is megjelent a környéken, így kihasználtuk a kellemes időjárást, és levadásztuk mindhármat. Kisbattyánról indultunk, és miután Leány-kőnél elrejtett dobozt megtaláltuk, erre indultunk tovább. Az út a Kelet-Mecsekre jellemzően változatos, a legelőt cserje, a cserjét erdő váltja, a formás dombokról hangulatos völgybe ereszkedik az ember. És persze sehol senki, nyugodtan, csendben lehet figyelni a természet kincseire. A növényvilág mellett az állatokat is érdemes megemlíteni, a "nagyobbakon" (fácán, őz stb) kívül a kisebbek is szépen képviseltetik magukat, rengeteg a lepke, a tavaszi napsütésben kövér gyíkok sütkéreznek, a keréknyomokban felgyűlt esővízben pedig már hemzsegnek az ebihalak.
Az út legjobb része a Csonka Ferenc forrás volt. Sokat időztünk itt, nagyon hangulatos a domb tövében kiépített forrás, órákig lehetne a placcon napozni, vagy nyáron a padokon ülve az árnyékban hűsölni. Valahogy a kelet-mecseki rétek forrásai (pl. Pásztor-forrás) mind ezt nyugalmat árasztják.
Kellemes sétával jutottunk el a ládáig, és sikerült megtalálni az ösvényt, ami a dobozhoz vezet. Bregő pillanatok alatt megoldotta a feladatot, majd a jelszónak engedelmeskedve újból csatlakozott hozzám, és elindultunk visszafelé.
Szép, nyugalmas környéket mutat be a láda, a ládaleírás pedig részletes leírást ad az útvonallal és tájékozódási pontokkal kapcsolatban, ami kimondottan hasznos, főleg olyan területen, amit (még) kevésbé fednek le a térképek. Mondjuk a láda megszerzéséhez szükséges szabad mozgásban korlátozott cachertársak számára azért humánus lenne valahogy a pontszerzési lehetőség biztosítása (ha más nem, "mindenki lesz egyszer nyugdíjas" vagy "esélyegyenlőség" jeligére).
Nem tudom milyen a com-os íz, de ha ilyen akkor tetszik nagyon! Bejött ma is a szerdai papirforma, nagyon jót jártam. A rejtés igazi csemege, milyen jó, hogy nem kellett avart túrni!
Kicsit com-os íze van a csészének, de nem bánom: néha jól esik majomkodni :-) Csak azt a 8-10 kiló súlyfelesleget sikerült volna otthon hagyni: mindjárt könnyebben ment volna a csimpánzaszkodás! :-D [wapon beküldött szöveg]