Ládakarbantartás: 2011. 07. 27. A 2. pontról eltűnt mikrót pótoltam.
Ládakarbantartás: 2011. 11. 20. A végláda, logfüzet rendbetéve, kiszárítva.
Ládakarbantartás: 2013.10.27. Mikrók ellenőrizve, rendbetéve. Végláda lecserélve, rejtés és logfüzet rendbetéve.
Ládakarbantartás: 2016.03.20. Minden (újra) a helyén!
2016. 04. 26. EZT NEM HISZEM EL!!!
Valami barbár megint eltüntette a 2. pontról a mikrót...
Pótlásáig virtuálisan megtaláljátok a koo.-ta bejárat után jobbra a tujáknál az egyik téglára felírva.
Ládakarbantartás: A végláda ismét (3.) pótolva! A láda ismét kereshető!
Ládakarbantartás: 2019.02.23.
2019. 11.23. Játékostársunk logja alapján az idióta barbárok folyamatos támadásának van kitéve a ládám. Egyenlőre beteg...
2020. 05. 18. Újra kereshető ideiglenes ládával óriási hála Petheovacka játékostársunknak!
WAP:
1. pont: Nagybajom, szovjet emlékmű és tömegsír.
Mikro, a hagyományos láda koordinátáinak egyik felével. Drive-in. Segítség: Sarokpont.
2. pont: Böhönye, német-magyar katonai temető.
Mikro, a hagyományos láda koordinátáinak másik felével. Drive-in. Segítség: Matrica.
3. pont: Mesztegnyő, emléktábla a köztemető bejáratánál.
Virtuális pont. A jelszó második fele a fekete gránit-táblán szereplő első dátum (négy számjegy). Drive-in.
4. pont: Kopjafa az erdőben, a környékén a Margit-vonal lövészárkaival és közelében az 1.,2. ponton kapott koordinátákon elhelyezkedő hagyományos ládával, amely természetes rejtekben lapul. TERMÉSZETVÉDELMI TERÜLET, erre fokozottan ügyeljetek! Segítség: Vigyázz hova lépsz!
Az első három pont tetszőleges sorrendben is bejárható.
Jelszóképzés: Az első jelszórészlet a 10x10x15 cm. méretű hagyományos ládában, mögéírva a virtuális ponton talált évszámot.
WAP END
A ládába TravelBug helyezhető.
A rejtésről
Célom a rejtéssel a XX. századi magyar történelem egyik jelentős színhelyének, a Margit-vonalnak (azon belül is a Dél-dunántúli, a Balatontól Dráváig húzódó nyugati szakaszának) a bemutatása. Így a helyszínek több aspektusból: a harcoló felek, a civilek, a háború utáni áldozatok oldaláról. A multi nem az"odamegyek-és-összekapom" típus a viszonylag nagyobb távolságok és az utolsó pont megközelíthetősége miatt, ám egy délutánt rászánva így is kényelmesen végigjárható. MűHÓDas készülék nélkül a keresést nem javaslom. Az első három pont tetszőleges sorrendben is bejárható.
A láda keresése
Nagybajom keleti szélénél (Kaposvár felé) találjátok a szovjet emlékművet, közvetlenül a 61-es út mellett. 1944-ben itt húzódtak a szovjet vonalak, ezért van az obeliszk mögött egy tömegsír. N 46° 23,398' E 17° 31,832' [GCMavo-1]
Itt egy mikroládában található a "klasszikus" láda helyének egyik fele. Segítség a kereséshez: "sarokpont".
Böhönyén a német-magyar katonai temető szintén a 61-es út, az Ady Endre utca mellett található, a település délnyugati részén (Nagykanizsa felé). Innét a Malom-közbe lekanyarodva rögtön a temető melletti parkolóba érkezünk. A temetőben mikroládában találjátok a "klasszikus" láda helyének másik felét. N 46° 24,034' E 17° 23,191' [GCMavo-2]
Segítség a kereséshez: "matrica".
Mesztegnyőn a köztemetőt kell keresni. A falu központjában, a Szabadság téren, az iskolával szemben lehet befordulni a Ladi János utcába. Innét, a rögtön balra nyíló Vörösmarty utca elejéről, a jobb oldalon, két ház között indul az út, ami a temetőhöz vezet. A végén, a temető bejáratánál parkoló is van. A kaputól pár lépésnyire levő fekete gránit-táblát a háború után a Margit-vonal mentesítése közben életüket vesztett magyar katonák emlékére emelték. N 46° 29,894' E 17° 25,616' [GCMavo-3]
A jelszó második fele a táblán olvasható legelső négyjegyű évszám.
Nagybajom felől a település főterén levő körforgalomból északi irányba, a Kossuth Lajos utcában kell elindulni. Hamarosan a jobbra nyíló Zrínyi utcába befordulva, majd amikor az erősen jobbra kanyarodik, a Huszár utca után, a balról nyíló Kunmajor utcában kell továbbmenni (a buszmegállónál is balra). Az aszfaltút a települést elhagyva sokáig halad a mezőn át, majd a jobbra levő major után földútként folytatódik. N 46° 25,800' E 17° 30,347' [GCMavo+jobbra menj] Itt a nagyobb, jobbra induló utat válasszátok. Az út az év legnagyobb részében egy átlagos személyautóval is gond nélkül járható. Ezen az úton végig egyenesen haladva néhány kilométer után a eléritek a kék turista útvonalat, és Felsőkak puszta mellett, a Mesztegnyői erdei kisvasút végállomását. N 46° 28,876' E 17° 30,636' [GCMavo+Parkoló] Itt célszerű az autót leparkolni -bár általában egészen a ládáig el lehet(~ne) autózni- és a Rockenbauer kéktúra útvonalán, a sínek mellett gyalog indulni tovább. Nagyjából fél órás séta a ládáig. Mélyéger vasúti megállóját elhagyva már hagyatkozhattok a készülékre.
A vasúttól az egyik észak felé induló nyiladék szélén találjátok a negyedik pontot. N 46° 28,713' E 17° 28,891' [GCMavo+kopjafa]
Mielőtt ezt elérnétek, nem kell különösebben fürkészni hozzá, hogy meglássátok a jobbra-balra húzódó futó- és lövészárkokat. Ezen a helyen ténylegesen is folytak harcok. Elgondolkodtató, hogy itt, ebbe a földbe ontották vérüket két idegen nemzet katonái. Harcaik eredményeként pedig a vidék még sokáig vált veszélyessé az itteni emberek számára. Ennek tanúja az a kopjafa is, amit a Mesztegnyői Erdészet állított a háborús aknák következtében életüket vesztett erdészeknek.
A kopjafa közelében, az 1., 2. ponton kapott koordinátákon fogjátok találni a ládát. 10x10x15cm-es hagyományos konyhai műanyag doboz, természetes rejtekben.
Segítségül: Vigyázz hova lépsz!!!
Jelszóképzés menete: a ládában talált jelszó után írva a virtuális ponton leolvasott négy számjegy.
A Margit-vonalról
A német Szárazföldi Haderők Főparancsnoksága 1944. szeptember 22-én 18 óra 22 perckor kiadta a parancsot a Margit-vonal kiépítésének megkezdésére. Parancsnokának Rudolf Konradot, a hegyi csapatok tábornokát nevezték ki. A munkát magyar és német csapatok, valamint a lakosságból nagy tömegek végezték.
Így készült el a németek legerősebb magyarországi védelmi rendszere. Budapesttől Barcsig két védövvel, védövenként 1-3 állással, 16-20 km harcászati mélységben. Feladata a Dunán átkelő szovjet csapatok Ausztria (akkor Délkelet-Németország) felé vezető útjának elvágása és a jelentős termelést adó zalai kőolajmezők védelme. Áttöréséig (1945. március 29.) támaszul szolgát a Budán körülzárt csapatok felmentésére tett három, sikertelenül végződött kísérletnek és helyszíne volt a híres székesfehérvári harckocsicsatának. A frontvonalat kisebb-nagyobb mozgások kivételével közel négy hónapon keresztül stabilizálta, így a második világháború magyarországi harcainak egyik legjelentősebb, és legvéresebb színhelye volt a Margit-vonal.
A harcoló felek
A Margit-vonal nyugati szakaszának harcaiban -a teljesség igénye nélkül- a következő alakulatok vettek részt:
-Szovjet részről a 3. ukrán front alárendeltségében az 57. hadsereg ( 75. lövészhadtest, 74. lövészhadosztály, 233. lövészhadosztály, 6. gárda lövészhadtest, 64. gárda lövészhadtest, 120. rohamlöveg dandár, 366. rohamlöveg dandár, 160. ágyúsdandár 49. páncéltörőágyús dandár), a 4. gárda lövészhadsereg (80. gárda lövészhadosztály, 32. gárda gépesített dandár, 1892. könnyűrohamlöveg ezred, 113. lövészhadosztály).
A szovjet oldalon harcoltak még bolgár és jugoszláv alakulatok is, kevésbé jelentős erővel.
-Német részről a Dél hadseregcsoport alárendeltségében a LXVIII. hadtestben: 44. gránátos hadosztály (13. SS hegyi hadosztály, 118. vadászhadosztály, 1. népi hegyihadosztály, 509. SS tüzérezred, 71. gyalog hadosztály, 20. légvédelmitüzér hadosztály), "Brandenburg" páncélgránátos hadosztály (99. hegyi ezred, "Rundó" rohamdandár, 92. gépesített dandár,
79. hegyi tüzérezred, 3. lovasdandár), 69. páncélvadász osztály, "Wittman" harccsoport, 32/I-,
32/II. lovasosztály, 208. harckocsiosztály.
-Magyar részről a 4., 5., 17. gyalogezredekből szervezett "Bakony" gyalogezred, "Szent László" gyaloghadosztály, 8. gyaloghadosztály, VIII. gépvontatású tüzérosztály, IV. utász zászlóalj, 1/I. ejtőernyős zászlóalj, 13. felderítő zászlóalj.
Nagybajomról a háború alatt és azután
A faluban a nyár végének közeledtéig csak az egyre sűrűsödő légiriadók jelezték a front érkezését. Ősszel már a menekülők sokasága is ezt jelezte. Szeptember 13-tól befejeződött a tanítás, november végén a helyiek egy része is hátrahagyva otthonát elindult a harcok elől. December elsején mintha még az idő is erre utalt volna, baljósan zordra fordult, másodikán leállt a közigazgatás, hamarosan pedig, ahogy a helyiek beszámoltak róla: elszabadult a pokol.
A falu kiszögellést képzett a Balatontól Dráváig húzódó szinte egyenes frontvonalon, amely így helyenként csak 100-150 méterre húzódott a házaktól. Mindennapos volt az aknatűz, a lövöldözés. Német katonák azt mondták a lakosoknak nem kell aggódni, néhány napig tart csak az egész. Hetek múltán sem váltott a helyzet, az itt maradt embereken fásultság lett úrrá. Karácsony környékétől a harcok alábbhagytak, csak elszórt lövöldözés hallatszott, felderítőosztagok járőrőröztek itt-ott. Január 30-án hajnali négy órakor újra elszabadult a pokol. A szovjet hadsereg minden eddiginél hevesebb támadása egy fél órán keresztül tartó zárótűzzel vette kezdetét. Remegett a föld, potyogott a vakolat, az eddig épen maradt ablakok betörtek. Bújt ki hova tudott, legszívesebben a föld alá! Február másodikán a németek lerobbantották a két templomról a tornyokat, hogy ne legyen támpontja a szovjet tüzérségnek. Március másodikán Hitler kihirdette a "Tavasz ébredése" fedőnevű hadműveletet, és az immár megerősített német csapatok ellentámadásba mentek át. Hatodikától több napon át tartó, mindkét oldalon óriási veszteségekkel járó próbálkozásuk a szovjetek visszaszorítására kudarcba fulladt. A front ezen szakaszán az első három napban közel 2200 fő volt a németek vesztesége, a másik oldalról nincs adat. Március 29-én, nagycsütörtökön minden különösebb előjel nélkül a hajnali órákban a német katonák csendben és gyorsan kivonultak az állásaikból. Nyomukban Böhönye felé tucatszám álltak a lőszerrel megrakott teherautók és oldalkocsis motorok kilőtt kerékkel, elhagyottan. Amelyikből kifogyott az üzemanyag otthagyták. És otthagyták a földeken számolatlan a "műszaki zárakat" is.
Kisvártatva, reggel tájt megjelentek a szovjet csapatok, ám sokáig nem maradtak, üldözték a németeket. A lassan visszaérkező lakosságot kiégett, felforgatott otthonok, összetört holmik, temetetlen emberi és állati tetemek fogadták. Megkezdődött az újjáépítés. Szinte ezzel egy időben elkezdődött a mezőgazdaságból élő lakosság számára mégoly fontos termőföldek aknamentesítése is. Ezt kezdetben bármiféle hozzáértés nélkül civilek végezték, volt is belőle sok halál- és baleset. Később bolgár műszaki csapatok -magyar hadifoglyok "segítségével" szedték az aknákat. Augusztus elsejéig 40.000.(!) aknától szabadították meg a földet. Ám a szétszórt hadianyag, kézigránát még évek múlva is okozta egy-egy kíváncsi gyermek halálát a környéken...
Hasznos információk:
- A rejtés a DDNP területén helyezkedik el és a Somogy Természetvédelmi Szervezet beleegyezésével jött létre.
Amíg a keresés kultúrált természetjárókhoz méltó módon zajlik a láda maradhat.
Ezért (is) kérlek Titeket tartsátok tiszteletben az erdőt!
- Az erdő bárki által látogatható!!! Ezt a 2009. évi XXXVII. erdőtörvény 91§, 92§, 94§, 96§ szabályozza. Azért hangsúlyozom ezt külön, mert a környéken egy prominens személy ( Csányi Sándor, OTP vezérigazgató) magánbirtoka található és ebből származtak ládász problémák, lásd: GCBORM-nál Skalp logját.
- Bár már nem jellemző - de nem is kizárt: (lásd GCKORO-nál Sirgalahad logját) mivel rengeteg hadianyag maradt a földben, ha bármilyen számotokra ismeretlen, gyanús fémtárgyra bukkantok:
1: ne nyúljatok hozzá!!!
2: a pontos koordinátákkal értesítsétek a tűzszerész ügyeletet a 1/410-9790 telefonszámon.
Köszönet a segítségért a rejtésben részt vett kollégáknak, barátoknak, és a természetvédelmi hatóságnak.
Jó keresést, kellemes kirándulást kívánok!
Állapot: kereshető
1 játékos jelölte kedvenc ládájának
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltuk, köszönjük a lehetőséget.
[g:hu+ 2.10.16]
Az első három pontot fordított sorrendben már 2021.05.21-én megkerestük. Úgy emlékszem, akkor minden részlet könnyen meglett.
Ma került sorra a végláda begyűjtése. Libickozma felől jöttünk autóval, útközben más ládákat is felkutatva. Itt szinte a rejtekig tudtunk gurulni a jó úton, sajnos előtte egy közeli, másik úton nagyon megszenvedtünk egy dagonyában.
A rejtekben két dobozkát is találtunk, abból a régebbinek tűnő beázott. A másik száraz, annak a füzetébe be tudtunk írni.
Érdekes, hogy a láda .com-os megfelelője másik koordinátára mutat. Azt is megkerestük, az is megvan.
A Margit-vonal, mint bármi más ilyen háborús dolog, visszahozza a realitás felszínén a háború szörnyűségét. A szovjet emlékmű nekem tetszett. Az is, hogy minden csak oroszul volt fent. A két temető is szép volt, kifejezetten a német-magyar tetszett leginkább. A sok esőzés után, még a Duster is küzdött, de azért az út zömét a kocsban tettük. Köszönjük a rejtést!
Megvan!
Két részletben szedtük össze a pontokat. Múlt héten a 2, 3 pontokat, most pedig az 1, 4 volt soron. A második ponton nagyon szép a temető, a téglafalon megtalálható a koordináta részlet, a hármas pont könnyű találat. Ma jött az első pont, jó nagy az emlékmű, soha nem jártunk még erre. A füvet nemrég nyírták, talán ennek köszönhető, hogy a ládikát nem találtam meg. Mindent átnéztem, áttapogattam, de semmi, aztán egyszer csak a feleségem kiszúrta a kis cetlit pár méterre az erdőben. Mindent felforgattam a kocsiban, de semmit nem találtam amibe beletehettem volna, így a saroknál kívül egy tégla és egy kő közé tettem ideiglenes megoldásként.
A végládához kiautóztunk, kis gyaloglással kombinálva. Jó kis multi, tetszett.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
A 3. pont után Mesztegnyő felől a földúton kocsival, GCFKAK 4., 3. és 2. pontjának útbaejtésével kerestem fel a végládát. Jópár sártócsán kellett átkelni, de nagyobb probléma nem volt, nem kellett terepjáró.
Nagyon tetszett ez a multi. Jó ötlet, hogy felhívja a figyelmet a háborús történésekre. Szépen megmutatja a környék háborús emlékeit, minden nemzet oldaláról. Az első két pontot autóval kerestük fel, a 3. és 4. pontot Kéktúrázás alatt találtuk meg.
Nekem ez nagyon tetszett!A ládát gondoltuk,hogy majd útba fog esni a túránkon,így a terv szerint előző nap megkerestük az első két pontot.A Szovjet emlékművet többször láttuk az útról,de így nyert értelmet.Sajnos nem csak a ládát keresők állnak meg,mert a láda helyén igen erős ürülék szag terjeng,ez nem annyira kellemes.A 2.pont nagyon szépen karbantartott,a logokban említett téglafalon könnyen észrevehető a koo.A 3.pontot már másnap a túráról kis kitérővel kerestük meg,megdöbbentett a gránittábla.Minden pontjának láttam értelmét ennek a ládának és ez egy érdekes kis töri óra is volt.
Tegnapelőtt az első két pontot ma a harmadik pontot találtuk meg, a tegnap esti vihar miatt ma a földutakat járhatatlannak ítéltük meg, így a 4. pont felkeresése elmaradt. Ha majd erre járunk legközelebb pótoljuk.
Az 1-es ponton a mikrót rejtekéből kikotortuk, le volt szakadva a zsinórja, most már könnyen megtalálható, 2-es ponton a téglafalon szemmagasságban az elektromos doboz bal oldalán található a koo.
Már korábban is kerestem ezt a ládát, de akkor a második pontnál elakadtam, mert nem volt meg a záróláda koordinátája. Most a két Sanyival vágtunk neki, és több szerencsével jártunk. A 2. ponton a téglafalra felírt jelszórészletet találtuk meg, Cerberus logja alapján. Megismétlem, hogy feljebb kerüljön a loglistán!. Bent van a bejárati téglafal benti oldalán, a sarok után a fák takarásában, elektromos doboz környékén, ha szemben állsz a fallal, attól balra, nagyjából fejmagasságban.
Így nekivághattunk a végládának, majdnem leírtam, merre...
Sok mindent írnék most, amit az úton tapasztaltunk, de nem akarok a helyről spoilerezni. Annyit azért leírok, hogy hatalmas szarvasszarvakkal jött szembe egy férfi és egy nő, majd pedig a láda környékén olyan szarvasvonulást csodálhattunk meg, amihez foghatót én még nem láttam. Legalább 5 percig tartott, és minimum 3, de inkább 500 szarvas szaladt el tőlünk mintegy 100 méterre!
Nagyon érdekes láda. Csak a Nagybajomi emlékművet ismertük eddig, de azt sem vételeztük szemre ilyen közelről. Nem is gondoltuk, hogy itt tömegsírok is vannak. Aztán egy faluval odébb a másik oldal szerencsétlen áldozatainak emléket állító terület már teljes újdonság volt számunkra. S utána a 3. ponton az utólagos áldozatok emlékműve is nagyon tanulságos volt. Ezek után gyalog neki az erdőnek, hogy megtaláljuk a végládát. Nagyon látványos volt útközben a Búsvári tó, de sajnos a madárvilág nem tobzódott, pedig ilyen eldugott hely nekik valódi paracsidom lenne. Ezután általában a vasúti síneken botorkálva haladtunk tova. A sínek állapota alapján azt tippeltük, hogy nem gyakran használhatják. Határtalan önbizalmunkkal nem hittünk abban, hogy lőszer maradványokat találunk, hisz az erdők életkora alapján a sajnálatos események óta már szinte mindenhol kicserélődött a növényzet az aktív erdőművelésnek köszönhetően. De azért Psmith szavait idézve, nem szabad összetéveszteni a valószínűtlent a lehetetlennel. Végül megérkeztünk a rejtekhez, ahol szintén egy érdekes, elgondolkodtató tereptárgy várt minket, melyet most nem részleteznénk, nehogy elárulja a titkos koordinátákat. Annyit talán elárulhatunk, hogy lövészárok maradványok még mindig találhatók a környéken, mely bizonyítja, hogy jó helyen van a láda. Logolás közben egyszerre csak kb. 100-150 m távolságban hatalmas szarvascsorda vonult, nem is túl intenzíven. Vszeg. nem láttak, nem éreztek minket, ezért csak olyan komótos ügetéssel vonultak kicsik, és nagyok, férfiak és asszonyok, perceken keresztül. Több százan lehettek. Most már hihetőnek tűnnek azok a videók, amelyek főleg Somogyban mutatják, hogy mekkora csordák suhannak át néha az utakon. Visszafelé már csak azon kellett szurkolni, hogy előttünk haladó két hölgyet utol ne érjük, mert egy félelmetes fenevadat sétáltattak a tótól a faluig. De szerencsére előbb értük el az autónk biztonságot nyújtó karosszériáját, így teljes sikerrel abszolváltuk a küldetést. Tanulságos délután volt, köszönjük.
Halló!
3 nap alatt gyűjtöttük össze a pontokat, egyéb ládákkal együtt. A 4. ponton kissé megtréfált a gps, beljebb kerestem a dobozt, majd rejtői navigációval már sikerült meglelni. Sajnos valószínüleg már nem az eredeti rejtekhelye van, csak a maradványai. De a láda rendben megvan. Köszönjük a rejtést.
Ezt a ládát két nap alatt gyűjtöttük be, az első napi keresgélések során meglett a végpont koordinátája, míg a második napon a ládához is eljutottunk az Elveszett falvak láda pontjainak keresése során.
A 2. ponton a téglafalra felírt jelszórészletet találtuk csak meg rejtői segítséggel. Bent van a bejárati téglafal benti oldalán, a sarok után a fák takarásában, elektromos doboz környékén.
kalandos találat..
az 1. ponton a mikrót kihúzva elmosolyodtam, hááhá milyen ötletes mugli elleni védelem hogy műanyag békát erősítünk a láda fedelére
én lepődtem meg a legjobban mikor a műanyag béka megmozdult :-O
egyébként a parkoló úgy nézem tranzit alvóhelynek van használva..
2. ponton a mikrót nem találtam: telefon a rejtőnek: a temető faláról kell leolvasni ahogy a WAP-os rész is írja
a falon tényleg ott volt a koo (itt keresd: N46 24.056 E17 23.192), petit malőr hogy pont szemenléptem egy "gyalogsági aknát"
Mesztegnyőig lehúzott ablakkal is irtózatos szagot árasztottam, pedig nem kevés ideig puceváltam a cipőm talpát
3. pont OK
4. pont OK, láda megvan nehezen olvasható jelszóval és elázott tartalommal, indulnék vissza de pár lépésre találtam egy másik ládát csak úgy az avarban ugyanazzal a jelszóval és száraz logbookkal
odatettem a másik mellé...
mmiii) Nagyon tetszett a történelmi leírás, és a láda mondanivalója is.
A 2. pont miatt mi is hívtuk a Rejtőt, mert nem olvastunk figyelmesen (a mikró tényleg nincs meg). Köszönjük a segítségét.
A láda a végponton rendben a helyén van, de a jelszóhordozó kissé ázott. Köszi a rejtést.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Az első három pontot két hete autóval, az utolsót ma RP-DDK közben. A német temetőnél nem találtam a koordinátát, a rejtő segített. Köszönöm neki. Nagyon érdekesnek és elgondolkodtatónak találtam a láda által bemutatott szomorú történetet. [Geoládák v3.11.3]
Bagolyverával közösen, köszönjük! :) A 2. ponton kiraktunk a matrica mellé egy kis mikrót a koordinátákkal. A végláda viszont elég rossz állapotban van, a logbook is vizes.
Köszönöm a rejtést!
A 4. pontnál erdészeti munkákat végeztek,a ládát jóval odébb találtuk meg. GPS-el a megadott koordinátához tettük vissza, egy fa tövébe, koronggal (fa) álcázva és védve.
Boronka-melléki barangolás alatt kerestük meg a ládát kitkat0123-mal. Hu-s és com-os ládát se hagytunk megtalálás nélkül. A multi többi pontját már decemberben megkerestünk, ma a végláda felkutatása volt a feladat. Közben a DDK2 láda odébb vitele is a célunk volt, de azt már odébb vitték, így egy kicsit hosszabb lett a túra a tervezettnél. Decemberben még minden pont megvolt, most a végláda is gyorsan meglett. Érdekes a hely, nekem nagyon tetszett.
Köszönöm a rejtést!
MEGTALÁLTUK! Köszönjük a rejtést! Második nekifutásra sikerült a kopjafánál a kordináta alapján beazonosítani. Gyönyörű környezet, az erdőben is nagy melegvolt a mai napon, és rengeteg bogár, szúnyog...
Somogyfajszról indultunk egy egész napos biciklis körtúrára.
A könnyen megközelíthatő láda pontokat már régebben megtaláltuk. Most ebbe a túrába jól illeszkedett a végláda megtalálása. A kisvonat nem járt, a sinek melletti út jól kerékpározható. A végállomásnál megpihentünk egy kicsit.
Megtaláltuk. Mesztegnyőn kezdtük a keresést. Megdöbbentő, hogy az emlékmű szerint mennyi áldozatot szedtek az aknák a háború után; többet, mint amennyien a faluból a harcok alatt odavesztek.
A második ponton, Böhönyén nem találtuk meg a mikrót, itt felhívtam a rejtőt. A kapun belépve a jobb oldalon követni kell a téglafalat, és a tuja után, az elektromos kapcsolószekrény melletti kb. harmadik téglára fel van írva a koordináta.
Sokáig nézegettük a sírfeliratokat, rangjelzéseket, találtunk (valószínűleg) a Wehrmachtban harcoló magyar neveket is.
Nagybajomnál az emlékmű sarkánál a földön volt a mikró. Mivel nem volt meg a fedele, így nem tudtam visszarejteni, helyette ágakkal betakargattam.
A nyolcvanas évek óta nem jártam erre, akkor sokkal jobb állapotban volt a szovjet emlékmű, mostanra eléggé el lett hanyagolva. Különösen szembetűnő a különbség a böhönyei német temetőhöz viszonyítva.
A negyedik pont simán ment, személyautóval egészen közel tudtunk menni.
Köszönöm a rejtést, illetve a rejtő telefonos segítségét!
Négy napos geotúránk legizgalmasab keresése volt. Gyakorlatilag az utolsó ládája mellett sátraztunk 4 nap és a hazaút utolsó pontja volt az első ládája, majd ezáltal vissza kellett mennünk azon az útvonalon ahol már végig jártunk egy ládasorozatot. Késő estére haza is értünk, nagyon ütős helyekre visz ez a ládasorozat! Megkoronázta a négy napunkat. És itt is találkoztunk más ládásszal. :) Köszönjük!
Újvárfalva-Mesztegnyő DDK közbeni találat. Az első pontot már korábban megtaláltam, a másodikkal gondom volt, a padnál én semmit nem találtam, ezúton is köszönöm a segítséget.
Somogyi bóklászás tematika keretében meglelve! Kösszi a rejtést! --- A rejtővel egyeztetve újrarejtettem a 2. koordináta részletet és a végládát. Hosszú menet volt a sínek mentén begyalogolni Mesztegnyőről, de nagyon hangulatos az erdei vasút vonat nélkül is. A kopjafán olvasottak miatt külön értelmet nyert a "vigyázz, hova lépsz" figyelmeztetés...
A ládát rejtő tuskó, a zsanéros tető és egy üres zacskó maradt csak a rejtekből. Köszönöm a rejtő telefonos segítségét!
Felsőkaktól egy nagy kör a GCMavo záróláda és a GCFKAK 4., 3. és 2. pontjának érintésével. Néhol hatalmas sár, pocsolyák, de a homokos talaj legtöbb helyen járható. Sok a vad - és sajnos a "Vadászterület! Magánterület! Kutyás és fegyveres őr! Belépni tilos!" táblákkal felszerelt kerítés is.
Kétnapos zalai-somogyi csavargás. A szombat hajnali eső és köd után mindkét nap napsütésben - szombaton melegben, vasárnap már hidegben.
2019.09.22 15:00 egyéb log: Az első három pontig jutottam, mert a 2.-on nem találtam a végláda keleti koordinátáját (a korábban kinyomtatott papíron még a mikró szerepelt csak, a rejtőt pedig csak jóval később tudtam elérni).
Köszönöm az utólagos segítséget!
Már korábban két helyszínen jártunk, a mai korai indulással pappcsaláddal a végére jártunk a Margit-vonalnak. Érdekes történelmi helyszínek, köszönet a rejtésért.
Az első ponton a mikroláda kihúzható drótja elszakadt, a dobozt a földön találtam meg a kerítés belső oldalán. A második pontnál a rejtő segítségét kértem a koordináta felleléséhez, amit ezúton is köszönök. A harmadik pont sima ügy volt. A negyediknél kitaláltuk, hogy vonatozunk egyet, de a kisvasút már nem vár a végállomáson, így azt sajnos nem tudtuk megkeresni, pedig Kuglófot a lövészárkok hozták lázba leginkább, azért is vágtunk bele a keresésbe babástul... Kérjük a képek alapján a megtalálás elfogadását! A jelszórészleteket e- mailben küldjük hamarosan. Köszönjük a lehetőséget!
A mai napra már csak a láda maradt, a hozzávalókat jó egy hete kerestem meg.
Ma Szabival, kerékpáros körön abszolváltuk a rejtést. Segítséggel, mert jó ideig nem lett meg.
Köszönet!
TFTC! [Geoládák v2.2.5]
Esős-saras Somogyjárás.
Az 1-2-3. pontok korábban meglettek, most a GCFKAK multi után a záróládához sikerült beautózni, de Nagybajom felől nagyon nem ajánlott esős időben a mély-homokos, csúszós terep miatt.
Kb. öt éve jártam itt először. Akkor csak a kopjafát találtam meg. A ládát nem, mert kajla voltam és nem vetted észre, hogy a magyar oldalon kell megfejteni a részleteket a kordinátához. Aztán valamikor tavaly, vagy tavalyelőtt újra neki futottam, de akkor a magyar oldalon lévő pontok zavartalak össze. Pontosabban nem találtam meg az egyiket. A Rejtő később otthonról segített, de akkor már nem voltam terepen. Így csak a vég kordináta lett meg. Ma ismét arra jártam és megkerestem a ládát. Pontosabban a hült helyét. A rejtek megvolt, de a láda nem. Kerestem a Rejtőt telefonon, de nem értem el. Így jelszó nélkül, de újra rejtettem a ládát. Remélem nem tettem vele semmi rosszat. Köszönöm a több éves kalandért. [Geoládák v2.2.4]
105 kilométer kerékpározás Marcali környékén sok terepezéssel.
A mai nap keretét ez a láda adta, útközben szedegettem még az útba eső egyéb ládákat.
A 2. pontnál a pótjelszót sem találtam, a rejtőt nem tudtam rögtön elérni így külső segítséget kellett igénybe vennem. Nagyon szépen karbantartott temető.
A 4. pontot a Gcfkak multi közben kerestem fel, felüdülés volt a mély homokkal borított útról letérni és a kisvasút melletti úton megközelíteni a kopjafát. Én már nem fedeztem fel a háború nyomait. A ládán a vevő jóval túlnavigált, majd magához térve vezetett a ládát rejtő tuskóhoz. Szerencsére a takarás nem volt tökéletes, mert jónéhányszor elmentem volna mellette.
Érdekes multi volt, nem bántam meg, hogy bejártam, Azért arra számítottam, hogy több helyen fogok találkozni az egykori harcok nyomaival.
A multinak még évekkel ezelőtt, a patcai verseny alkalmával kezdtünk neki. Akkor csak az első pontot kerestük fel, igaz gyönyörű napsütésben. Most meg már bőséggel ránk sötétedett mire ideértünk. Másnap reggel Böhönye volt az első megállónk. A temető rendezett, mint a hasonlók általában. Itt a matricát nem találtuk meg, csak a falra firkált nem kifejezetten esztétikus pótmegoldást. Mesztegnyőn kicsit tanakodnunk kellett, hogy melyik táblát keressük, mert a koordináta nem volt pontos, de sikerült elsőre eltalálnunk. Itt nem sokkal a helyiek koszorúzása után járhattunk itt, mert nemzeti színű zászlócskák díszítették a '48-as szobrokat. A ládával viszont jól elment az időnk. A kisvasút nyomvonalát követve hosszasan trappoltunk előbb akácosban, majd a tó mellett, végül ébredő erdőben. Láttunk vízimadarakat, nyíló virágokat és találkoztunk a kisvonattal is. A kopjafa közelében lévő mélyedések engem lövészárkokra emlékeztettek, de lehet, hogy tévedek. A láda jól érzi magát, de a nagyon koszos nejlonzacskótól megszabadítottuk. Aki a com-os ládákat is keresi, az egyből ide is jöhet, mert azon a játszótéren hagyományos dobozként fut. Nekem kicsit hosszú volt a multi, s bár tény, hogy a kopjafa is a történet része, de a kevesebb néha több. Macek medvémmel jártam végig a pontokat.
A tervezett utunk épp a multi vonalán helyezkedik el, így hát felkerestük ezt is. Az 1. pontot még előző este, a többit a mai napon. A 2. pont koordinátáját és a segítséget érdemes lenne a wap részben is módosítani.
A negyedik pontért meg sétáltunk vagy 10km-et oda-vissza. A célt értem, de számomra nem adott sokat ez a láda. A séta kellemes volt, őzikéket is láttunk.
Köszi
Az első és harmadik pont megvan, a második pont kordinátája olvashatalan. Az email-ben elküldött pontos jelszórészletek alapján kérném szépen a találat elfogadását. Köszönöm!
Köszönöm!
Már jó régen meg volt az első 3 pont, de mindig elmaradt a végláda megkeresése. De most végre kibringáztam érte (nem a legmegfelelőbb időjárást elcsípve, de sebaj).
Szuper láda, elgondolkoztató pontokkal...
Somogyi bicajos barangolás Nagybajom környékén. Két részletben, 2-3, majd 1-4 elosztásban. Megdöbbentő túra a történelem akkori viharai után 70 évvel. Leginkább a katonai temető néma rendben sorjázó számtalan sírköve hatott rám, majd az erdőben a fák zúgó lombjai takarták az egykori szörnyűségek árkait. Ma szerencsére szinte elképzelhetetlen az akkori káosz és öldöklés. A pótfeliratok rendben megtalálhatóak, bár a hosszúsági adat kicsit elmosódott. A ládát pontos koordináta mellett is kicsit nehezen találtam, de végül leesett a garas...
Ez egy jó láda volt. Megdöbbentő volt a mesztegnyői emlékművön látni mennyi civil áldozata volt a háborúnak már békeidőben. Viszont a végládánál nagyon kedves élményben volt részünk. Nem csak akna vethet véget valaminek. A csatol képen a "sírfelirat" : Itt nyugszik a legényélet. A kisvasút "kaki" végállomásán esküvőre készültek. Kérdeztük, hogy erdész vagy vasutas esküszik? Mondták a rendezők, hogy jó a kérdés, ez is az is. Az erdei kisvasút vezetőjének a szertartásához készültek, itt temették a boldog legényéletet. Újabb adalék, hogy milyen jó is ez a ládavadászat.
A családom inkább maradt napozni a Balaton parton, így egyedül keresgettem a somogyi ládákat. Tetszett ez láda, jók a pontok, korrektek a pót-koordináták. Az utolsó ponthoz a jelzett parkolót programoztam be, és gyaloglást terveztem, de a Naviguide által tervezett földút előbb vitt a ládához :) és csak utána a parkolóhoz. Mindegy, kalandos volt városi autóval az elhagyott somogyi földutakon vezetni.
Mesztegnyő-Felsőkak-Somogyfajsz-Libickozma-Mesztegnyő túra előtt még elmentünk az első három pontra, azonban az elsőn a bajomi emlékműnél nem lehetett hozzájutni a koordináta első feléhez technikai probléma miatt, ezért a kopjafa környékén manuálisan kerestük sikertelenül.
Két részletben csináltuk meg, a 2.,3. pontot ősszel,az 1., 4 pontot meg most. Nagyon örülök neki, hogy elhoztál minket ide, mert nagy élmény volt. A 4. pontot simán megcsináltuk autóval, pedig alacsony építésű a kocsink és féltünk, hogy baj lesz, de csodás volt az út, majdnem a ládáig. A logbook viszont nedves, kicsit ki kellene szárítani. Szarvasokkal és nyuszikkal is találkoztunk. köszi a rejtést
Megtaláltam! :) Nos mégse vártunk nyárig, a szép napsütéses időt kihasználva megkerestük ma az elmaradt pontokat... :) A ládához vezető út jól autózható a homokos talajon, maximum néhol a bakhát jelenthet csak gondot, de annyira nem vészes... :) Az első pont rejtése is tetszett -mint már az egyéb logomban írtam-, de a végláda elrejtése is nagyon ötletes! :) Mindkettőhöz gratulálok. Az erdőben megdöbbentően sok lövészárokot láttunk, kegyetlen csata lehetett itt egykor. A Mélyégeri-tó is tetszett, szép helyen van. :) Sajnos a kisvonatot nem láttuk..., viszont szedtünk medvehagymát... :) Összességében szerintem ez egy nagyon jó kis multi, megérte a ráfordított időt. Köszi a lehetőséget.
Nos az első két pontot megkerestük, ezért egy kis részösszegzést írnék. Az első pont elrejtése nagyon tetszett, ötletes. A második pont sajnos nem lett meg, mikróval együtt a rejtek adó pad is eltűnt... Egyébként mindkét hely tetszett, bár már természetesen ismertem mindkettőt. Nyáron remélhetőleg sor fog kerülni a végládára ill. a 3. pontra is..., addig is köszi a lehetőséget.
Az első három pontot még 2011 novemberben találtam meg. A mai szép délutánon felkerekedtünk és a GCCSRT után megkerestük a végládát. Jöttek a gyerekek is, ezért az autós megoldást választottuk. A jó minőségű, néhol mély homokos, földes úton egész a ládáig autóztunk. A végláda a kisvasúttal nagyon szép helyen van. Szarvasokat (?) hallottunk bőgni az erdőben, őzeket láttunk is. A láda tematikája nagyon érdekes, sokat olvastam róla. Köszönjük a rejtőnek hogy megmutatta.
Első két pont tavaly, második kettő idén.
Érdekes tematika. Fájdalmas látnivalók, hasznos történelem lecke, ötletes végláda.
Sajnos a láda felújításra szorul. A doboz nem eléggé vízzáró, a gusztustalan nylonzacskó és a hosszú aszály ellenére is a beltartalom nyirkos. Jó lenne a régi logbookot is elvinni, hogy ne foglalja a helyet és ne menjen tönkre.
A 3. ponton a tábla nem márvány, hanem gránit. Engem nagyon zavar, ha ezt a két kőzetet összekeverik. Javítanád a kedvemért?
Mesztegnyő-Kak 25 TT útja vezetett erre. Útban errefelé csak a láda koordinátájának egyik felét volt módunkban megkeresni, de a leírás segítségével így is megtaláltuk. Meglepően szép környék. Köszi a rejtést.
Mivel Csótról Kaposvárra tartva elfelejtettük leolvasni Böhönyén a koordinátát, így hazafelé a Nagybajom és Böhönye közötti útszakaszt kétszer tettük meg. Megérte! Az számunkra egyértelmű volt, hogy Nagybajom felől fogjuk keresni. Bár az út jelentős részén nem kicsi homok volt, alacsony fekvésű szalon gépkocsinkkal is probléma nélkül haladtunk, egészen a kopjafa felé tartó elágazásig. Kicsit izgultam "laszloistvan" bejegyzése miatt, mint kiderült, feleslegesen. A GPS pontosan mutatta a célt, a rejtekhelyet már "messziről" észrevettük. Visszafelé jövet egy erdészeti autóval találkoztunk, nem zavartuk egymást. A rejtés kíváló, a környezet szép. Köszönjük. Marika és Imre
Köszönjük a rejtést! Gyönyörű időben kerestük fel a ládákat. Hamar meglettek a multi pontjai, és a végláda is - aminek a rejtése nagyon tetszett! Ajándék volt ez a nap! Csodaszép őzeket, és a mások által is említett "security"-t is láttunk. Bravo! ;)
A rejtés zseniális, a végláda a csúcs.
A láda tényleg rekonstrukcióra szorul, a füzet elázott.
Gondolom, az előző megtalálók közül jópáran szabadon értelmezik az ajándék cseréjét. A láda túlzsúfolt, kivettünk belőle egy doboz gyufát, 4 ceruzaelemet, de vannak benne üres kindertojás kapszulák, stb. Akkor már jobb lenne, ha nem raknának bele semmit. Így persze nem lehet rendesen rázárni a fedelet, naná, hogy elázik minden. Szerintem a régi katonai konzervmelegítő sem ládába való (mert nagy).
A környékbeli multikkal és hagyományosokkal együtt kerestük egy remek 4x4 onroad túra keretében. A ládika pontjainak rejtése egyedi, igényes, de eltér a megszokott megoldásoktól. Szóval ha valaki nem találja az nem a rejtő hibája. A záró láda olyan jól álcázott hogy rutinos kesserként magam is átsiklottam felette. Janka találta végül meg. Köszönjük, jó kis multi volt, tetszett.
Janka, Csuhás, Vándor
U.I. A láda tartalma szét van ázva. A logfüzetbe írni nem lehet, de a jelszó még kivehető.
Ez jó! Nézem a László István által kapott és közzétett "hivatalos papír" szövegét. Egymagában nem tartom borzasztó dolognak az időszakos korlátozást, sőt a két hónapig tartó korlátozást korrekt kompromisszumként tekintem főleg úgy, hogy nappali világosban nem korlátozza a természetjárókat. De az indoklás! Olyasmit ír, hogy a nem engedélyezett időtartományban az erdőben való tartózkodás egyrészt életveszélyes a vadászatok miatt, ugyanakkor a vad indokolatlan zavarásának tekinthető. Aranyos! A vadat én zavarom a sétifikálással, szerencsére ugyanakkor a vadat nem zavarja az, hogy a hajtók idétlen rikoltozással a vadász elé terelik, aki egy egyáltalán nem zavaró találattal leteríti (ha nem viszi túlzásba a célzóvíz használatát, akkor a vadat, és nem egy nerám!-ot).
A befektetett energia után örültem volna, ha nem jelszó nélkül kell bejelentenem, de így alakult.
A koncepció és kidolgozás is dicséretes - egy ilyen túra élménnyel, tartalommal tölti meg, amiről a történelemkönyvben olvastunk. Szülőfalum, Balatonszentgyörgy és környékének háborús eseményeiről viszonylag sokat tudok, mivel apám szemtanúként is sokat mesélt ezekről, sőt, könyvet is írt.
A mi környékünkre a front kicsit később, a Margit-vonal összeomlása után helyeződött. A falumban eltemetett 116 német katonát is Böhönyére hozták át a temető létesítésekor. Nálunk a volt temető helyén ma játszótér áll.
Pécs és a Balaton között ingázva folyamatosan az érintett településeken át közlekedünk - a hétvégi fordulóra beterveztük ezt a sorozatot. Nagybajom és Böhönye hazaúton, Mesztegnyő vissza Pécs felé került terítékre, és akkor már a végládát is innen próbáltuk.
A sok kilométernyi oda-vissza gyaloglást nem bánom, mert szép volt az út, de azért akkor már jól esett volna megtalálni azt a többek által dicsért végső rejtést. Ezt akadályozta a ritka gyenge vétel: a műszer saját bevallása szerint gyakran 30m - szerintem sokszor még több - hibával dolgozott, és mintha direkt csinálná, mire már kicsit stabilizálódni tűnt, mindig mögém ugrott 30-40 méterrel; a vidék sík, de a lombozat igen dús.
A bejegyzésekből úgy látom, trükkös rejtés lehet, amit nem könnyű kiszúrni az amúgy viszonylag jellegtelen környezetben, és az első fél óra után a másodikat már nem szántam rá: a társaság is elvesztette a motivációt, a sűrű erdőben már szürkült, előttünk állt jópár kilométer gyaloglás, meg még autózás is.
Így persze nem tudom megítélni a rejtést; lehet, hogy egy végül sikeres találat után már briliánsnak mondanám (hiszen magamat is ehhez mérten tarthatnám ügyesnek), így sikertelenül inkább kicsit szivatásnak tűnt az amúgy is nagyszabású program végén. :-)
Meg még a vadászok/őrök is megérkeztek. Végülis nem mondom, hogy olyan nagyon szívóztak, de ahogy az ilyenkor lenni szokott, azért éreztették, hogy nem tetszik nekik, hogy mások is léteznek rajtuk kívül az erdőben. És mi se nagyon szívóztunk, de azért azt gondoltuk, hogy az emberek közötti kommunikációt a kerületvezető(?) vadásznak is köszönéssel illik kezdeni, és a KÉK jelzésen közlekedő békés turistákon nincs mit számon kérni augusztus 7-én, amikor ki sem tették azokat a vadászat miatti korlátozásra vonatkozó figyelmeztető feliratokat, amiken kezdő dátumként amúgy is csak aug. 15. szerepel.
Nem akarnék ezzel kapcsolatban indokolatlan pánikot kelteni, mert ha behúzott farokkal elkerüljük a területet, az is az erdőt kisajátító pökhendi birtokosok malmára hajtja a vizet, de azért mellékelem fotón a papírt, amit kaptunk. Úgy látszik, mégis jó felkészülni a paragrafusokból, hátha jogászkodni kell.
Kérem a rejtőt, fogadja el a megtalálást, és belátása szerint használja a mellékelt fotón látható információt.
Balatonboglári családi nyaralásunk utolsó előtti napját egy kis ládázással töltöttük.
A multi utolsó pontját még tegnapelőtt a GCFKAK pontjaival együtt kerestem fel, bolyongtam egy darabig mire meglett (25-30 perc), de nem volt lehetetlen küldetés :) A másik három pontot pedig ma 6-án abszolváltam. Mindegyik rejtés profi, a helyszínek szuperek. Nagy köszönet a rejtőnek!
A mesztegnyői multi bejárása közben figyeltünk fel rá, hogy hoppá, van a faluban még másik multinak is egy pontja. Ha már azt beszedtük, nosza, menjünk tovább a többiért is. A böhönyei katonai temetőben kicsit elakadtunk, a rejtekhelyet megleltük, de a láda fél koordinátát rejtő mikroláda nem volt a helyén. Telefon a rejtőnek, aki készségesen elmagyarázta, hol és mit kéne találnunk, de sajna ott nem volt semmi. Segítségül megadta a láda mindkét koordinátáját.
Azért csak elmentünk Nagybajomba is, megkeresni az 1. pontot. Jópofa rejtést találtunk, és stimmelt a koordináta is a telefonban kapottal :)
Ezután nekiindultunk a ládának, de aztán, amikor az aszfaltos útnak vége lett, a felázott földúton a rejtő biztatása ellenére sem mertük bevállalni a még hátralevő kb. 5 kilométert. A láda felkeresését meghagytuk egy következő alkalomra.
Kiváló a rejtés! Nagy élmény volt!! Több körben jártuk be a pontokat, egy hét eltéréssel, két keréken. Az egyik lövészárokban megtaláltuk valaki más ajándékát, amit vélhetően a ládába szánt - belehelyeztük.
BRAVO 2.0 nagyon szép emléket állított a II. Vh. Nagybajom környéki harcokban elesett hőseinek! A láda megtalálása igazi kihívás! (mountain bike-al és Nokia N95-ös telóval) Köszönet érte!
Példás multi, az első 2 pont és a végláda kivitelezése példás, mint ahogyan a történelmi háttér bemutatása is.
Csak annyi bibi van a dologban, hogy, ha sorban haladunk a pontok abszolválásában, akkor Mesztegnyőről vissza kell menni Bajomba, ha az autós megközelítést választjuk.
Én Mesztegnyő felől mentem, autóval az első tóig jutottam, onnan még kellemes 3,5 km-es séta volt a dobozig. A tavak csodálatosak, nemrég keltek ki a teknősök, rengeteg tojás hevert szanaszét. A vízben 2 nagyobbacska példányt is láttam.
Én a magam részéről nem bántanám a nagybajomi szovjet emlékművet, ők éppen olyan halottak, mint a német katonák és mi magyarok sem örülnénk, ha lebontanák a Don-kanyarban emelt magyar emlékművet.
Leben und leben lassen...
Két részletben találtuk meg. Az első három pontot néhány héttel ezelőtt. Mindhárom helyet ismertem már, a szovjet emlékművet legszívesebben lebontanám. A végládánál még nem jártam (talán csak a közelében valamikor nagyon régen, de arra már nem emlékszem), most Mesztegnyő irányából közelítettük meg a kék jelzésen. Útközben a délre tartó szakaszon kis félcentis békák tízezrei ugráltak keresztbe-hosszába mindenfelé, bármennyire is igyekeztünk vigyázni rájuk, néhányat sajnos szinte biztos összetapostunk. A ládát elég sokáig tartott megtalálni, mert a műszerem igen pontatlanul mért az erdőben. A legjobb, amit errefelé láttunk, az egyik tavon úszkáló hattyúpár hat kicsi hattyúcskával.
A végláda megközelítését mi a le nem írt 4. módszer szerint végeztük. Mesztegnyőről végig a K- jelzés mellett addig autóztunk, amíg kereszteztük a Somgyszob-Balatonszentgyörgy vasútvonalat, innen tovább gyalog, így útba esik a Mesztegnyői Erdei Vasút láda is. Visszafelé találkoztunk játékostársakkal, akik a hidacskánál kutatták ezt a ládát. Sajnos nem tudtunk Nekik segíteni, mert mi már évekkel ezelőtt találtuk meg a korábbi helyén, a Búsvári-tó gátja mellett egy kis vizesárkot átugorva. Rátérve a Margit-vonalra: Ha a sűrű rengetegben jól működne a GPS, akkor a végláda-rejtést fantasztikusnak írnám, így "csak" szenzációs! A két mikroláda is nagyon szép, színvonalas munka! Volt egy élményünk. Egy terepjárós fiatalembert nem tudtam igazán megnyerni honismereti játékunknak. Oda nyilatkozott, hogy az erdőben járni senkinek sem szabad, mert ez magántulajdon! Kívülről fújta azt a 3 paragrafust az erdőtörvényből, amely a vadászok szempontjait emeli ki, de egyáltalán nem ismerte a törvénynek azokat a paragrafusait, amelyek értelmezik, peremfeltételeket szabnak, ezáltal a 3 kiragadott mondat elveszti mindenhatóságát. Az meg a legtökéletesebb újdonság erejével hatott rá, hogy nem általános, hanem legfeljebb időszakos erdőlátogatási korlátozást rendelhetnek el, de ezt előzetesen, megindokolva, az év meghatározott időszakaira illetve ezen belül napszakokra jelenthetik be az illetékes szakigazgatási hivatalnál, aztán ha az hozzájárul a korlátozáshoz, , akkor az érvényes korlátozást a terület használójának az erdőbe vezető utak mentén jól látható módon ki kell tábláznia. Szerintem el se hitte, amit mondtam. Mindenesetre kijelentette, hogy a főnöke meg fogja keresni a ládát és megsemmisíti. A rejtés szuper nehézségét tekintve ez nem fog könnyen menni...(sem azt nem árulta el, hogy kinek a magántulajdona az erdő, sem azt, hogy ki gyakorolja a vadászati jogot...)
Ez az igazi magyar geocaching. A láda oldal nagyon kimeríti a virtuális útikönyv kritériumait, a rejtések pedig a caching jó példái. Mi is a kisvasúton történő megközelítést preferáltuk, már csak azért is mert így a GCMEV ládánk tavaszi karbantartását is eltudtuk végezni, és mi az a 7 km a sonkás ebédek után.
Köszönjük a rejtő kiváló munkáját.
Ezt a dobozt igazából holnapra terveztük, de mivel, holnap már nem jöttünk volna el erre, így még a ma estébe megpróbáltuk beletuszkolni. A rejtések mindenhol elsőosztályúak voltak, tényleg példás. Az utolsó pont rejtése lenyűgözően jó, magam is próbáltam hasonlókat csinálni, sikerült is, de ilyen jó eddig még sosem jutott az eszembe és nem is láttam sehol. A helyszínek érdekesek voltak, bár majdnem ugyanezt az utat már bejáruk az előző kaposvári körünkön. A végládát annyira tudtuk megközelíteni ameddig a kék rá nem tért a sínekre, innen egy laza 3,5 km volt kb a doboz. Még befelé sikerült megcsodálni a tavat és a láposabb részt. Láttunk vadakat és vizimadarakat is. Kifelé már nem sikerült világosban jönnünk csak kb az út felén, de a lenyugvó nap és a felkelő hold elég jól bevilágította az utat így lámpára nem volt szükségem.
Összességében remek doboz volt, kívánok neked, mint rejtőnek, még nagyon sok ilyet és az összes megtalálónak legalább ekkora élményt mint amilyen ez volt nekem.
Kellemes délutáni séta.
Az "adventure" megközelítést csak ellenőriztem, víz feletti egyensúlyozást nem vállaltam. Kéken jöttem ki. Vadak nagyon mutatták magukat.
A frász érzést sikerült fenntartani a két mikróval (annál működik, akinek van egy kis elképzelése/ismerete), meg a leírással! Örülök, hogy velünk vagy!