Elhelyezés időpontja: 2011.07.09 09:00
Megjelenés időpontja: 2011.07.09 10:03
Utolsó lényeges változás: 2019.03.06 21:06
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Péter60, Strombus
Felhasználó: Péter60 Nehézség / Terep: 2.0 / 2.5
Úthossz a kiindulóponttól: 2300 m
Megtalálások száma: 107 + 1 sikertelen + 5 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.2 megtalálás hetente
Lépj be a barlangba és nézz fel!
Kérlek tedd vissza a ládát gondosan.
Bevezető
A Mecsek déli lankáihoz simuló Baranyai-dombság az Árpád-kor, sőt, az ókor óta lakott vidék. Az egyik dombháton 800 éves vár maradványait találja a figyelmes szemlélő.
Máriakéménd
A Karasica széles, észak-déli irányú völgye évezredek óta használt közlekedési útvonal: valószínűleg a Borostyán út egyik ága is erre vezetett a római időkben. A Honfoglalás után sem vesztett jelentőségéből, a mai község helyén már IV. Béla idején kisebb birtokközpont volt. Bár a török hódoltság alatt elnéptelenedett, a felszabadulás után horvátok, majd német telepesek töltötték meg újra élettel. A 18. századtól egyre jelentősebb vallási szerepet töltött be: regionális fontosságú búcsújáró hellyé vált.
Török-vár
A mai Máriakéménd községtől keletre magasodó domb tetején a tatárjárás után, 1273 körül a Győr nembéli Óvári Konrád épített várat. Meglehetősen mostoha sorsa volt a helynek: előbb Baranya vármegye főispánjával kialakult személyes konfliktus, majd az Árpád-ház kihalását követő zűrzavaros belpolitikai helyzet miatt dúltak itt harcok. Valamikor 1316 és 1330 között a várat ostrommal elfoglaló Szekcsői Herczegh János le is romboltatja az erődítményt, amit - bár volt rá királyi engedély - sosem építettek újjá. Jelenleg a felszín felett a vár egykori alapfalai láthatóak egy rövidebb járattal.
Megközelítés
A Szederkény-Pécsvárad összekötő útról itt N 46° 1,864' E 18° 27,581' 125 m [GC2999+1leagazas] letérve hamarosan a Z turistajelzésig érünk. Ezen haladjunk északra, majd a pihenőhelynél tovább D-re a KL jelzésen. Hamarosan felérünk a Vár-hegy tetejére.
Tömegközlekedéssel a legjobban a Máriakéménd, szövetkezeti bolt buszmegálló felől közelíthető meg. Vasúti közlekedés a közelben nincs.
2017. 3. 27. A több mint 4 hónapja beteg láda szabályainknak megfelelően - plusz még a Ládadokikkal is egyeztetve - olyan új ládagazdához került, aki vállalta, hogy 2017. április 30-ig gyógyítja a ládát és aktualizálja a leírást. [Admin(Fazék)]
2017.04.02. VP pótolja a ládát, köszönet érte!
2017.08.11. Új láda új rejtekben.
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
-
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
+
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Újévköszöntő ládatúra pappcsaláddal, a Geresdi-dombság csodaszép tájain.
A ragyogó napsütésben a szántóföld fagyos talaja felengedett, hatalmas sáron keresztül cuppogtunk a várhoz vezető kanyarig. Az emelkedő kissé meredek volt, a fa lépcsők már részben elkorhadtak, néhol a vastag, vizes avartól nem is látszott. Bementünk a barlangba és bevilágítva látható volt a hosszan elnyúló barlangjárat. A láda könnyen meglett, mellé tettük a GCMVV mozgót. Köszönet a rejtésért.
Újévköszöntő geoládázós túrán jártunk itt fa-peti, Robogo és tabletta társaságában, szép napsütéses időben. Az oda úton a látványos domboldalon mentünk fel és gyönyörködtünk a tájban, mivel láttuk hogy a völgyben egy szántóföldön kellene keresztül cuppognunk. A tetőre felérve hatalmas szél fogadott minket és így igazából sokkal hosszabb lett az út, így visszafelé mégiscsak a szántóföldet választottuk. Micsoda jó ötlet volt! Kép mellékelve tablettánál.
Nagyon szépen köszönöm a rejtést és a munkát, amit a láda kihelyezésébe fektettél.
[Geoládák v3.8.3]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Cukik a lakók, kaptunk tőlük ajándékba néhány bolhát, de így is megérte. A láda a földön volt, a leírásának megfelelően felraktam. [Geoládák v3.6.0]
A halastóig be tudtunk menni kocsival , de tovább a turistautat benőtte a derékig érő növényzet. Mivel rövid nadrágban voltan, nemvolt kedvem bemenni a csalánosba. Ezért a Lankás-forrás elágazásától nem messze lévő földúton indultam el. Nyolcszáz méter után vissza kellett forduljak, mert egy vadászlesnél ez az út véget ért. Már azon gondolkoztam, hogy elengedem ezt a ládát, mikor leérve azt láttam, hogy egy másik autó parkolt mellénk. A feleségem aki a kocsinál maradt tájékoztatott, hogy egy házaspár három perccel előttem indult el a kukoricatábla szélén kikerülve a benőtt turistautat a ládát megkeresni. Gyorsan utánuk indultam és félúton sikerült utolérni őket. Mint kiderült Famágus és oldfox kesser társsakkal hozott össze a sors. A meredek lépcsősort leküzdve jutottunk fel a barlanghoz. Oldfox ment be elsőnek, mi pedig utána. Fényképezgetés után elindultunk lefelé. Jót beszélgetve, szinte pillanatok alatt visszaértünk az autókhoz.
A nap hevét leszámítva, nagyon kellemes út volt. Találkoztunk Ts kessertárssal, akivel közösen kerestük meg a ládát, amit valami kis bundás élőlény őriz, nyilván ott lakik mellette. Oldfoxxal köszönjük!!
Bármit ír is a címlap, a ládázás az egyik legjobb és legbiztonságosabb szabadtéri karantén-sport, ha bekattanás ellen valahova mindenképp ki kell menni a szabadba (márpedig ebben a teljes erővel berobbant tavaszban ki kell) - ez a nem egészen havi egy átlagos megtalálású láda pedig különösen biztonságosnak látszott. :-)
A családból most épp nem akadt partner, így egyedül tettem jó kis sétát a faluból a szebb napokat látott sípálya(!) és a tó érintésével - a végén rövid, de annál meredekebb hegymenettel. Jó a végén a bebújós kaland is - tetszett.
Megtaláltam, de nem fogadja el a jelszót. Bárhogy írom. [Geoládák v2.2.5] küldtem email fotóval. Közben olvasom a korábbi kommentet hogy a bejáratnál egy fedél nélküli doboz van kamujelszoval. Akkor nem az igazit találtuk meg? Köszi
Megtaláltuk. Köszönjük a lehetőséget. [g:hu 1.6.4]
Élveztük a ládához vezető utat. Néhol a beszántott út velünk tartott a bakancs talpán, egyre vastagabb rétegben. Ezért is mentünk a néhány helyen leszakadozott villanypásztor ellenére a tó melletti úton.
A pihenőnél erőgyüjtő falatozás után vágtunk az emelkedőnek. Megúsztuk a csúszós utat esés nélkül. A barlanghoz érve jött a lelki terhelés: 'be kell menni oda'. Sikerült!
A ládát nem jobbra és nem balra, hanem egy középen lévő hasadékban találtuk. A bejátat mellett jobbra viszont van egy doboz, fedél nélkül, kamu jelszóval.
750. találatunk.
Újabb kincs a tarsolyban. Köszönöm. [g:hu 1.6.2y]
Vár állott, most szinte kő sincsen. Kincsesláda a helyén, minden rendben. Illetve vannak őrizői, akik szeretnék lakóhelyük berendezési tárgyává minősíteni. Ezért itt-ott elpotyogtatnak rajta valamiket. Mókusméretű, de nem bojtos farkú jószágok, nagy, csillogó kíváncsi szemekkel, és egy cseppet sem félénkek. többen végig-asszisztálták ládász tevékenységemet. Töménytelen összeaszott ízetlen som a földön, az ösvényen és mellette.
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (113 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.