650 ml-es, téglatest alakú négyfülű dobozt keress!
A ládába Geocoin, TravelBug helyezhető.
Kérlek, ha megtisztelsz azzal, hogy ide rejtesz vagy innen viszel el egy vándort, ne felejtsd el bejelenteni a www.geocaching.com oldalon!
A falu és megközelíthetősége
Alsómocsolád 283 lelkes (2015-ös adat) kis falu Baranya északi szegletében, a Baranyai Hegyháton, Tolna megye határában. Pécstől, Szekszárdtól és Kaposvártól is közel azonos, 55-60 km-es távolságra fekszik. A legközelebbi nagyobb város a 18 km-re fekvő Dombóvár. A falu részben völgyben, részben lankás domboldalon épült, keleten erdős domboldalak, nyugaton halastavak szegélyezik.
Aszfaltos úton északról, Mágocs felől közelíthető meg. ÉK-i irányból Bikalból a halastavak melletti rossz minőségű földúton N 46° 19,889' E 18° 17,056' [GCAMK2+Bikalról biciklivel erre] biciklivel vagy gyalogszerrel érkezhetünk (3,5 km távolság). Délről, Szalatnak felől szintén gyalog vagy biciklivel járható kellemes földút vezet a hegyen át (szintén 3,5 km). DNY-ről, Ág irányából is vezet erre egy földút, első szakaszán a piros kereszt turista úttal együtt, majd attól elválva, de ez nem egy szép útvonal. Normál kocsival egyik földút sem igazán járható.
Tömegközlekedéssel az odajutás sajnos meglehetősen nehézkes, nem ajánlom.
Parkolás
Legjobb ha a kocsidat a falu közepén, a templom közelében hagyod, például itt: N 46° 18,803' E 18° 14,667' 136 m [GCAMK2+parkoló] Innen 1200 méteres séta vár rád a ládáig. Közben elkezdheted szedegetni a GCAMK1 pontjait is. A láda megtalálása után javaslom, hogy, - hacsak nincs nagy sár -, ne térj vissza a faluba, hanem a földúton folytasd utadat a GCAMK3 felé és csak onnan fprdulj ismét lefelé! Mire a kocsidhoz visszaérsz, egy szép kört írsz le és mindhárom alsómocsoládi ládát logoltad.
A parkerdő
A parkerdő a község déli-délkeleti oldalához csatlakozó erdőterület, amely faluból néhány perces sétával érhető el. A Petőfi utcán két szobor és egy faragott pad mellett tábla jelzi, hogy hol kell jobbra kanyarodni: N 46° 18,756' E 18° 14,867' 144 m [GCAMK2+trail head] A szántóföld szélén kialakított ösvényen sétálj felfelé! Időnként fordulj meg és pillants vissza, szép panoráma tárul eléd. Miután bal oldalon elhagytad a kálváriát, egy borospincét, majd két löszfalba vájt öreg pincét, kanyarodj jobbra lefelé, és már meg is látod a parkerdő faragott kapuját és ismertető tábláját.
A parkerdő kialakítása során törekedtek a változatos fafajösszetétel megtartására. Az akác, cser és mezei szil mellett gyertyán, dió, kislevelű hárs, kocsányos tölgy, fehér eper, kőris alkotta eredetileg az erdőt. Ügyeltek az idős fák megtartására, de fiatal fákat is telepítettek. Olasz tölgy, molyhos tölgy, szelídgesztenye, hegyi juhar, korai juhar, madárcseresznye, vadkörte, hárs, fehér nyár és fekete nyár, berkenye otthon érzi magát itt. A különböző fafajok megismerését információs táblák segítik, mint egy botanikus kertben. A nagyobb táblákat elolvasva az erdő élőlényeiről tanulhatunk. Egy-egy tábla bemutatja a gombákat, virágokat, hüllőket, madarakat, erdei emlősöket. Legtanulságosabbak talán azok az ismertetők, amelyek az erdő életünkben betöltött szerepéről beszélnek. A növény- és állatvilág mellett a élettelen természetet is érdemes megfigyelni, a talajeróziót, a víz munkáját a löszös talajban. Érdekes löszbabákat lehet találni. De nem csak tanulni lehet itt! A sétaút mentén 10 állomásos tornapálya van, a tisztáson pedig játszótér, tűzrakóhely padokkal és esőházikó. A forrásnál olthatjuk szomjunkat. Miután minden gyakorlatot végigcsináltál, minden ismertetőt elolvastál, megérdemled, hogy eljuss a kincshez.
Ládatörténet
2012. 05. 28.: Az elveszett ládát új helyen pótoltuk.
2015. 03. 22.: Ládakarbantartás, minden rendben.
2016. 05. 20.: A ládát fakivágás miatt új helyre költöztettük.
2017. 05. 17.: Ládakarbantartás. Mindent rendben találtuk, de úgy döntöttünk, átrakjuk a rejtést egy látványosabb és kesserbarátabb helyre.
2919. 03. 21.: Ládakarbantartás. Az ajándékkészletet feltöltöttem.
Jó kirándulást! Érezd jól magad!
Állapot: kereshető
1 játékos jelölte kedvenc ládájának
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megvan!
A GCAMK1 harmadik pontja után tovább sétáltunk a parkerdő felé. Egyik-másik eleme a tornapályának már kissé elhanyagolt, de ennek ellenére tetszett az egész, főleg a végén a nagy híd a szurdok felett.
Köszi a rejtést!
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.7.17]
Vadregényes hely. Ahogy a faluból elindulunk felfelé, a kálváriától fantasztikus a kilátás.
A rejtés meglehetősen kifogott rajtunk. Olyannyira, hogy telefonos segítséget kértünk, és még így is alig találtuk meg. Pedig teljesen rendben van a rejtés, és igazából ott van, ahol eleve gondoltuk. Köszönjük a rejtést, és a segítséget is.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.6]
Látszik, hogy sok pénzt és energiát fordítottak a parkerdő kialakításába, aztán sajnos az enyészeté lett a helyszín. A löszfal látványos.
A ládaközeli híd elég ingatagnak tűnik, óvatosan mentünk át rajta.
Ezúttal autóval gyüjtögettem a Dombóvár környéki pontokat az elvonási tünetek csökkentése érdekében. Kerékpáron még elég kellemetlen lenne eltölteni egy napot.
A helyszínre érve én is meglepődtem a környezeten, még néhány méterre a hídtól sem sejtettem milyen látványban lesz részem.
A híd furcsán hullámzott mikor átmentem rajta. A rejtekhely tényleg triviális, egy-két probálkozás után kezemben volt a láda.
A kaszálók szélén bringázva hajlamos az ember szidni a Rejtőt, hogy mi a fenének kellett a ládát 70 méterre bevinni a sűrű aljnövényzetes fák közé...Aztán kiderül, hogy kincset rejt az erdő :) Nyugodt, különleges, prémium helyszín. A hídon óvatosan, a deszkázat nem mai példány, viszont a lőszfalas szurdok, ami felett átível fantasztikus!
Hosszasan kerestem a ládát, egészen a szurdok mélyéig lemászva, mivel olyan jól álcázott a doboz, hogy néztem a rejtekét (2 méterről), de nem láttam :)
Egy békés mókust próbáltam még megetetni Rafaeloval, de az utolsó pillanatban végül eliszkolt. Sokáig időztem itt, de végül tovább kellett indulnom, a GCAMK3 felé.
Az alsómocsoládi keresés utolsó pontja volt. Érdekes hely, az É-i ösvényen jöttünk a dobozért és a délebbi utakon távoztunk. Kicsit ambivalens érzés volt az erdei sporteszközöket látni, mert sajnos láthatóan megromlott már az állapotuk, gondolom nem sokat használják ezeket és az állagmegóvásra nem látszik a szándék. Maga a szurdok viszont szenzációs volt, én tuti vagy 5 hidat építettem volna fölé :) Köszi a rejtést! [Geoládák v3.11.3]