Elhelyezés időpontja: 2011.04.25 00:00
Megjelenés időpontja: 2011.04.27 23:10
Utolsó lényeges változás: 2018.10.26 21:50
Utolsó változás: 2022.11.07 20:38
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: H. Gábor, Jevicáék Gyuszija, Párduc50
Ládagazda: Párduc50 Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 850 m
Megtalálások száma: 569 + 3 sikertelen + 2 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.9 megtalálás hetente
A láda belmérete kb 1,3 liter, fa gyökerei között, fadarabbal takarva.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Óbányára illetve Óbánya fölé a kilátóba hívlak benneteket, a két domb közt fekvő kis községbe a Kelet-Mecsek Tájvédelmi Körzet egyik szűk völgykatlanába. Ha szeretsz túrázni, akkor valószínűleg már ismered ezt a gyöngyszemét a Kelet-Mecseknek de fentről még biztosan nem láttad! Gyere nézd meg, érdemes.
A kilátót 2009-ben Mecseknádasd és Óbánya Önkormányzata építtette, érdekes szerkezet, engem egy gigantikus vadászlesre emlékeztet.
Megközelítés: Az Óbánya belterületén lévő parkoló ponttól a Z+ -en elindulnunk keleti irányba, majd a faluból kiérve áttérünk a Z3 -re, ez egészen a kilátóig visz.
Óbánya: A szépen rendben tartott udvarokat általában a hegyoldalba mélyülő pincék zárják. Az utcaképet a település közgyűlése védetté nyilvánította, a romantikus, régies hangulattól a lakók sem kívánnak eltérni. A magyar községek közül Óbánya kapta meg elsőként a Kós Károly-díjat, 1992-ben. Élénk gazdasági életről Óbányán nem beszélhetünk. Ennek előnye, hogy környezetszennyező ipari és mezőgazdasági tevékenységet nem folytattak a településen. A lakosság turizmusából él, amely már régóta igen jelentős a faluban. A nagy hagyományokkal rendelkező kézműves fazekasok mellett csak a kereskedelem, vendéglátás és szolgáltatás egységei vannak jelen. Összesen 14 vállalkozás működik itt, amelyeknek köszönhetően munkanélküliségről szinte nem is beszélhetünk a faluban.
A területet több jelzett turistaút is keresztezi, és a környező hegyek a természetjáró turisták közkedvelt kirándulóhelyei.
Különösen szépek a Steinmalomtól Kisújbányáig húzódó Óbányai-völgy kis vízesései, melyeket a különböző keménységű kőzetekben a patak eróziós hatása alakított ki. A völgyben található Csepegő-szikla igazi látványosság, mely a természetjárók gyakori találkozóhelye. A terület növény-és állatfajokban gazdag, több ritka faj termő-illetve élőhelye.
Óbánya népművészete, hagyományai igen figyelemreméltóak. A helyiek olyannyira féltve őrzik népi hagyományaikat, szokásaikat, hogy otthonaikban még ma is a sváb nyelvet beszélik. Majd minden házhoz hozzátartozik egy oldaltornác - ez az építészeti hagyomány a 19. századból maradt fent.
A hajdani működő vízimalmairól, forrásairól, pisztrángos taváról nevezetes település igen korán híressé válik mázas karcolt kerámiáiról, edényeiről. Egykor a fazekasság jelentette szinte az egyetlen megélhetési lehetőséget a falu lakói számára, apáról fiúra szállt a mesterség, akik különböző vásárokon kínálták portékáikat. A helyi fazekasok által készített világosbarna, zöldmázas, dús mintázatú, csipkézett szélű, karcolt edények már a kezdetektől messze földön nagy hírnévnek örvendtek Az óbányai fazekasság a két világháború között virágzott igazán, amikor is 10-15 fazekas űzte egyszerre bravúros hozzáértéssel e mesterséget.
jellegzetes óbányai fazekak igen gyakran mélybarnák, mélytüzűek; mintázatban gazdagok. Sok nagynevű fazekas dinasztiát tartanak számon a községben: elsők közt a Keszler-, a Teimel-, a Kovács- és a Müller-dinasztiát említhetjük, valamennyien nagyon sokat tettek azért, hogy Óbánya neve forogjon, ismertté váljon az ország határain túl is. A ma is aktívan dolgozó két család közül Keszler István műhelyéből modernebb vonalvezetésű, formailag szabadabb alakítású kerámiák - tányérok, kancsók, tálak stb. - kerülnek ki, míg Teimel István (Kiváló Népi Iparművész, valamint Népművészet Mestere ősökkel is büszkélkedhet) munkái erősebben kötődnek a hagyományhoz. Főként az édesapától, a népművészet mesterétől tanult mintákhoz. Keszler István fazekas műhelyében betekintést nyerhetünk a helyi fazekasság életébe, munkásságába és fazekas foglalkozásokon is részt vehetünk.
A német olvasókör és a Német Kisebbségi Önkormányzat kezdeményezésével létrejött Falumúzeumban megtaláljuk az üvegművesség régi és részben mai remekeit, a paraszti gazdálkodás eszközeit, a német népviselet nagy gonddal válogatott kincseit - köztük Heim Péterné óbányai asszony által felöltöztetett babákat - és számos más tárgyi értéket is. A gazdag fazekaskiállítás anyaga részben helyi gyűjtés, részben dr. Bíró Ferenc pécsváradi orvos adománya.
A népi iparművészetek közül kiemelkedik még a fafaragás, Óbánya megbecsült szülötte volt Haklik Mihály fafaragó mester.
Karbantartás:
2012.04.06-án Ellopott láda új helyen pótolva.
2013.03.02-én a ládát ismét pótolni kellett, mert leszerelte valaki (pedig szerszám kellett hozzá) és ellopta. Ismét új koordináták! Köszönöm Balázs80-nak a segítségét!!!'
2018.10.26: Párduc 50 adoptálta, és meggyógyította.
2022.11.01: Blasius McKay meggyógyította a sérült ládát, kicserélte a dobozt. Ezer köszönet érte!!!
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.10]
A láda alján egy törés van, ezért beázhat a jövőben, szóval ha lehetőség nyílik rá javaslom a cseréjét.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! :) Óbányai családi hétvége során levadászva. Mivel elkezdett esni az eső, ide csak egyedül mentem fel. [Geoládák v4.0.0_dev]
TFTC! ♥️ Megtaláltam, köszönöm a lehetőséget és a munkádat!
A DDKT végeztével és a Réka-vár megtekintése után ez a láda is birtokba véve.
Már sok-sok kilométerrel a lábamban nem semmi kaptató volt felfelé, főleg a Réka-vár megtekintése után. A kilátóban épp egy zajos társaság tanyázott, így várnom kellett a ládakereséssel. Hamarosan elmentek, így megkereshettem. A rejteknél a ládát semmi nem takarta, a faágak szétszórtan hevertek körülötte. A láda egyébként rendben. Visszarejtettem ágakkal betakarva. Köszi a lehetőséget, csodás a kilátó és a látvány is onnan fentről. [Geoládák v3.12.10]
Népszerű hely, sorban állás volt a ládáért! Megvártuk amíg az előttünk lévő visszarejti, addig körülnéztünk az erdőben, majd a keresés után a kilátóból is. Ajándék frissítve, köszönjük a rejtést!
Erős kaptató volt, de megérte, a lombok közt rejtőző nem túl magas, de nagyon jól elhelyezett kilátó abszolút hozta, amit vártam ettől az úttól. A térképen látható "belátó kilátó" elnevés is nagyon találó.
A geoláda sértetlen volt, viszont kb. 1 méterre a rejtekhelytől találtuk meg. Gondolom állatok bolygatták meg... Visszahelyeztük az üregébe és gondosan befedtük ágakkal.