N 47° 13,905' E 16° 37,244' - láda a jelszóval (foglalj helyet).
N 47° 13,982' E 16° 37,287' - javasolt parkoló
Alternatív jelszó: "római katonák lába alatt", a tájékoztató tábla másik oldalán.
A láda egy kisméretű, henger alakú fiola. Ajándék nem fér bele, csak a logbook. Kéretik írószerszámot vinni.
Olvassátok el a leírást!!!
A ládába TravelBug
nem helyezhető.
A rejtés
Ezzel a ládával Szombathely egyik legszebb pontját szeretnénk bemutatni, amit sokan nem ismernek. Egy, a Fő tér melletti kis udvarban található a Szombathely történetét bemutató óriás falfestmény.
Közép-Európa legnagyobb történelmi tárgyú falfestménye 25 részletben dolgozza fel Szombathely történetét, a város alapításától napjainkig. A mű a millennium évében, 2000-ben készült. Mérete 68 m x 14,8 m, azaz 1006 m2.
A ládát a festmény közvetlen közelében rejtettük el. Kicsi, henger alakú fiolát keress!
Légyszi, ne utaljatok majd a megjegyzésekben a rejtés helyére, hadd legyen kihívás a többieknek is!
(N 47° 13,905' E 16° 37,244')
Segítség: Foglalj helyet! (Ha nem jön ki a láda a kampóval, vegyétek le a kupakot, úgy sikerülni fog.) A zöld ragasztós, henger alakú fiola, mágnessel rögzítve a com-os láda. Aki ezt találja meg, keressen tovább!
Alternatív jelszó: "RÓMAI KATONÁK LÁBA ALATT" (az egyik információs tábla alatt!).
Mint utólag kiderült, egy láda bemutatja a falfestményt a geocaching.com-on is. Mi erről eddig nem tudtunk. Ám aki azt a ládát is meg szeretné keresni, itt megtalálja hozzá a leírást:
Painted History
Megközelítés
A Fő tér autóforgalom által elzárt terület. Az autót bármely utcában letehetjük a tér környékén. Ezek a kialakított parkolók sajnos hétköznapokon fizetősek.
N 47° 13,982' E 16° 37,287' 215 m [GCCCS+parkoló]
Távolabbi utcákban parkolva, kellemes sétával érhető el a Fő tér.
A láda és a festmény egy kapualjon áthaladva érhető el, amely a térről nyílik.
Szombathely történetéről
Szombathely területe ősidők óta lakott.
A város Borostyánút melletti fekvése miatt folyton növekedett, de igazi várossá csak akkor fejlődött, amikor Kr. u. 43-ban Claudius császár colonia rangra emelte.
Nagy Konstantin császár uralkodása a város ókori virágzásának tetőpontja, népessége jelentősen megnőtt, nagyszabású középületek, hivatali épületek, közfürdők, színházak, templomok, bazilikák épültek.
A várost csak Attila hun király tudta elfoglalni 441-445 között. A hunok pusztítását a 456-ban bekövetkezett földrengés tetőzte be, amely lerombolta a várost. A súlyos pusztítások ellenére a város folyamatosan lakott maradt.
A tatárjárás folyamán a város teljesen elpusztult, a lakosság a környező erdőkben ásott vermekben keresett menedéket.
1407-ben Szombathely városi rangot kapott.
1578-ban az országgyűlés határozata alapján a vasvári káptalant Szombathelyre költöztették át, ettől kezdve Vas vármegye székhelye lett. Ekkor a vár körüli addig üres területekre új épületeket emeltek, iskolái a jezsuiták irányítása alatt nagy virágzásnak indultak.
Az újkor kezdetén a töröktől való állandó félelem tartotta rettegésben a várost, de Szombathelyt a városfalak megvédték.
Ezután a város 1710-ben császári kézre került. Alig ért véget a hadak pusztítása, júniusban szörnyű pestisjárvány sújtotta a várost, amelynek 2000 lakos esett áldozatul. A csaknem kipusztult városi népességet a környékről bevándorlókkal pótolták, akik legnagyobb része németajkú polgár volt. A város magyar polgárságát elveszítve ettől kezdve német jelleget öltött, ezzel a város virágzásának új szakasza indult meg.
1777-ben Mária Terézia királynő megalapította a szombathelyi egyházmegyét, és annak élére egy rendkívül művelt és széles látókörű embert, Szily János püspököt nevezte ki. Ekkor épült meg a székesegyház, a püspöki palota és a környező egyházi épületegyüttes. Megnyílt az a bölcseleti iskola is, ahol gróf Széchenyi István is tanult.
1809-ben I. Napóleon francia hadai vonultak be a városba, majd az 1817-es nagy tűzvészben a város kétharmada leégett, 1831-ben pedig kolera pusztított.
1865-ben megépült a nagykanizsai vasútvonal, majd újabb vasútépítések a várost a Nyugat-Dunántúl közlekedési csomópontjává tették.
A város fellendülésének nagy korszaka Éhen Gyula polgármestersége idején kezdődött. 1895 és 1902 között megépült a vízvezeték- és csatornahálózat, az utcákat szilárd burkolattal látták el. Új közlekedési eszközként megjelent a villamos. Megalakult a városi Kultúregyesület, a városban pezsgő társadalmi élet alakult ki. Négy évtized alatt a város lakossága megnégyszereződött.
Az I. világháború és annak következményei visszavetették a város fejlődését. A trianoni békeszerződés következtében Vas vármegye elveszítette nyugati - többségben német ajkú - területeit. Az országhatár mindössze 10 km-re került a várostól. Ezzel a város megszűnt Nyugat-Magyarország központja lenni.
A II. világháború eseményei is nagy megpróbáltatásokat hoztak a városnak. A menekülő nyilas államhatalom intézményei Szombathelyen és környékén rendezkedtek be, ennek következtében 1945. március 4-én a szövetséges légierő nagy erejű csapást mért a városra. A támadás következtében Szombathely az ország ötödik legsúlyosabb károkat szenvedett városa lett.
A 60-es években egymás után épültek a modern lakótelepek, új nagyüzemek. A 80-as években átszervezték a belváros forgalmát, a Fő térről kiiktatták a gépjárműforgalmat. 2000-ben felújították a város hagyományos történelmi karneválját, mely nemzetközi hírű eseménnyé nőtte ki magát.
Az EU-hoz való csatlakozással új lehetőségek nyíltak a város előtt, hogy a nyugat-magyarországi és dél-burgenlandi térség központjává váljon. Ma Szombathely a Nyugat-Dunántúli régió egyik központja.
Jó keresgélést kívánunk!
2011.08.27.: A betelt logbookot kicseréltük, így újra lehetséges a logolás!
2011.10.23.: Új logbook került a ládába. Légyszi úgy rejtsétek vissza, hogy ne ázzon el...
2012.01.08.: Amíg utánanézünk, hogy tényleg eltűnt-e a láda, betegre állítottam az oldalt.
2012.03.03.: Ellenőriztük a ládát. Az elmúlt hónapokban többen azt írták, hogy nem találták meg. A láda a helyén van, a katonák lába alatt. Kéretik a rejtés miatt egy-két kavicsot tenni a tetejére.
2012.04.28.: A láda flórásítva. Ezért a jelszó is megváltozott.
2012.08.24.: Kicseréltük a ládát. Ave Savaria! Éljen a karnevál!
2013.03.24.: Kicseréltük a ládát és az elázott papírt. Beletettük egy plusz zacskóba, talán, ez megvédi a víztől.
2013.10.20.: A láda újrarejtve.
2014.05.03.: A láda újra eltűnt, az újrarejtésig betegre állítottuk.
2014.07.06.: Lenkével újrarejtve.
2014.08.24.: Újrarejtve a Karnevál alkalmából. Remélem, hogy nem szúrt szemet senkinek (lakóknak), hogy heti 2-3 alkalommal idegenek járnak a sarokban.
2014.09.20.: Valakinek nagyon nem tetszik ez a ládázósdi, megint sikerült eltüntetniük a ládát. Kitalálunk rá egy alternatív jelszót, addig betegre állítom. Jelentsétek be légyszi jelszó nélkülinek a megtalálást és elfogadom...
2014.09.28.: Újrarejtve. Alternatív jelszó a negyedik tájékoztató tábla aljára helyezett mágneses lap alapján.
2016.02.07.: Újrarejtve. FIGYELEM! A festmény lehullott alsó részét restaurálták, továbbá a magyarázó táblákat is elvitték javításra, kiegészítésre. Így a pótjelszó most nem elérhető.
2016.08.27.: Az alternatív jelszó újra rejtve. Ez is a katonák lába alatt van, de nem a sarokban, hanem attól 10 méterre (ahol az "okosság" van 1 2 3).
2016.12.29.: Valakinek útban van a láda. Amikor legközelebb Szombathelyen járunk, (február), akkor pótoljuk. Addig is egy mágneses lapra írtuk fel a pótjelszót, ami "információgazdag helyen" van.
2018.02.10.: Az újabb ládaeltűnés miatt egyenlőre virtuálissá állítottam át a ládát. Javítás februárban.
2018.03.21.: Találtunk egy jó rejteket a ládának, de sajnos nem volt időnk letenni. Várható kihelyezés a húsvéti ünnepek alatt. Reméljük, ez végre tartós hely lesz...
2018.08.20.: Reméljük, ez frappáns és végleges hely. Foglaljatok helyet! Ha a kampó segítségével nem jön ki a láda, vegyétek le a kupakot, úgy sikerülni fog! Kéretik írószerszámot hozni.
2021.08.30.: A láda pótolva.
2023.05.14.: A láda pótolva. Segítség: a festményt nézve a bal oldali padra üljetek le. Pótjelszó: pótolva, az információs táblák alatt keressétek.