Wap: Az első hagyományos ládát egy háromtörzsű fa tövében leled (10x20 cm.), a végláda (110x70x30 mm) innen mintegy öt km-re, a határkőtől hét méterre, gyökerek ölelésében található. A ládába TravelBug helyezhető.
Megközelítés
Hangony templomával szemben található a Berény-Hangony nemzetség emlékhelye; itt parkolhatsz, és utadat is innen kezdheted. N 48° 13,749' E 20° 11,934' 197 m [GCTerr+parkoló] Kérem a terep osztályozását komolyan venni; nem kijárt, gyakran látogatott utakon vezet majd léptünk.
A templom mellett található temetőnél kezdődik enyhe emelkedéssel utunk az első opciós pihenőnkig, amely a Dobra-tetőn ad egy kis ízelítőt a tájból. Itt van a letérő csapás hozzá: N 48° 13,828' E 20° 10,130' 322 m [GCTerr+Crossing]
Utunkat folytatva a Ragdoca-völgyön, a Halyag-, majd Golotka-tetőn a IX.34. Számú határcölöpnél lévő fenyves foltnál érjük el az "Északi Zöld" jelzést, melyet a továbbiakban követnünk kell. Hála Mikulásnak az útvonal megtekinthető a turistautak.hu-n.
Az Észak-Magyarország és Dél-Szlovákia határvidékén hullámzó Vajdavár-homokkővidék a turisták előtt még ma is "ismeretlen földnek" számít. Első ismert bejegyzett turistája Dulka Ágoston, Bükkszenterzsébet jegyzője volt. A környéken számos turisztikai szakosztály működött, a Vajdavár homokkővidék magasabb testvérei - Bükk, Mátra és a Karancs-Medves - azonban elvonták a figyelmet erről a tájról. Ehhez az is hozzájárult, hogy a homokkővidék egyes részeit a Bükk északi nyúlványaihoz sorolták, területét így nem kezelték önálló tájegységként. Tájbeosztását tekintve az Ózdi-, a Zabari- és a Gömöri-medence fölé tornyosuló homokkő hátságra, a Gömöri-erdőhátra invitállak benneteket. Pontosabban a Hangony-patak, és a szlovákiai Macskás-patak között hullámzó alacsony, meredek vonulatok sorozatából álló területre. Ennek a 37 kilométer hosszú vízválasztó főgerincén halad a magyar-szlovák államhatár; nem mellesleg pedig az északi zöld turistaút is. Elhagyatott - nem túl sűrűn látogatott - utakra számíthatsz, ahol bizony elkél a műszered segítsége... A hegyhát déli oldala hazai, míg az északi Szlovákia része. (Cerova vrchovina)
A meredek, és éles gerincekkel tarkított hátak a 395 méter magas Biriny csúcsában tetőznek. Eróziós formák, vulkáni kúpokra, piramisokra emlékeztető hegytetők; földváras sáncok (Biriny-vár , Pogány-vár, Jesztei-vár) sokaságát rejti e vidék. A csúcsok alig magasabbak szomszédaiknál, a mély nyergek miatt azonban hullámvasutazni kell. Kiemelkedőek a Pogány-vár, a Bajusz-kő, és a Hilye-kő ritka növényekben bővelkedő homokkő sziklaalakzatai. Utunkat a IX.34/7 kőnél a (Z3) jelzést követve érjük el a multi első pontját, a Barát-főt. A Barát-fő tetejére - az általunk már jól ismert - geodéziai tornyot építettek 1984-ben, ahonnan az Északnyugati-Kárpátok különleges perspektívájú, csodás körpanorámája tárul elénk. Tiszta időben északra a Magas-Tátra, keletre Zempléni-hegység, délre a Bükk, nyugatra pedig a Medves-Ajnácskői hegység zárja a látóhatárt. A tornyok mindegyikén felirat hívja fel a figyelmet arra, hogy felmenni tilos és életveszélyes! N 48° 14,790' E 20° 8,152' 382 m [GCTerr-1] Utunk még mindig egy széles földúton halad egészen a Darnyi keresztig; itt lehetőségünk van a Mihályvölgyi-nyeregben leereszkedni Hangonyba.(IX.35/10 kőnél a tervezett S+ jelzésen) A Barát-fő utáni rész magyar turistatérképeken nem létezik! Innen már csak a gps-re, vagy a 144-es számú VKÚ-turistatérképre hagyatkozhatsz. A kereszttől már jól követhető csapássá változik utunk; ha a jelzéseket nem találod, a határkövek biztos segítséget fognak nyújtani! Az Őz-bérc, a Birinyivár, valamint a Pogányvár kaptatóit (!) leküzdve jutunk el célunkig.
(Köszönetemet fejezem ki "Katona Csaba: Vajdavár homokkővidék"című művének; valamint Mikulásnak, hogy berajzolta a tracket! )
Állapot: kereshető
1 játékos jelölte kedvenc ládájának
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
+
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Szerintem is az egyik legszebb ládás körtúra. Az útvonal jól követhető, gyertek minél többen, érdemes megnézni. A 2.pontnál található homokkő fal vetekszik a GCNAKO-val. Az 1. pontig egyenletesen emelkedő, széles erdészeti úton juthatunk el. Természetesen felmásztam a toronyba, sajnos a fák gyorsan nőnek, így zavartalan kilátás már csak K-D-DNY irányban van. A Darnyi-keresztig már kicsit hullámosabb a terep, de az igazi hullámvasút a keresztnél indul és a 2. pont előtti 1-1,5 km már jó durva. Addig azon gondolkodtam, hogy MTB-vel egész jó terep, de a második harmadban aztán van 2 életveszélyes lejtő, amin egy vérbeli DH-s talán mosolyog, de közülük kevesen ládáznak. A 2. ponton a rejtekfát kitörve találtam, a doboz néhány m-re hevert a fától, így azt visszarejtettem a gyökerek közelébe, majd fél órát ücsörögtem, élvezve a tájat és a csendet. Pihenés után továbbmentem én is úgy másfél km-t (hasznos N.Zs. logjában a segédkoo.) és a lekaszált völgyön keresztül visszaereszkedtem a kocsihoz. A nagy meleg ellenére is nagyon élveztem ezt a túrát.
Mostanában a különleges helyzetre való tekintettel, keressük a ritkán látogatott de látnivalóban gazdag, hosszú, dolgos túrákat. Utólag derül ki, hogy számunkra ezek a legértékesebbek. Az északi felejthetetlen élmény! A homokkő sziklák pedig lenyűgözőek! Mi is mentünk még 1,5km-t és utána ereszkedtünk le a mesés kis völgyön keresztül a faluba. Köszönjük a rejtőnek ezt a remek túrát!
Megtaláltam!
Hihetetlenül jó időt fogtunk ki a láda felkeresésére. Az idő egy kicsit párás volt de nagyon messzire el lehetett látni. A Bélkő szabdalt csúcsát is láttuk. A túra 17 kilométerre és 650 méter szintemelkedésre sikeredett.
Indulás az ajánlott parkolóból, a templom mellől, majd a zöld jelzésen végig a megadott letérőig. Az út mindenütt nagyon jól járható volt, közben jó sok csúccsal! Nagyon tetszett az egész.
Köszönöm az elrejtőnek!!
Nagyon jól összerakott multi. Csodás környezetben sétáltunk, igen nehéz terepen. A jelszó nagyon találó. El tudtam volna üldögélni a szikláknál egy napig is. Köszönet a rejtésért.
Ez nagyon jó volt!
Kb. 9:30-kor parkoltunk le az ajánlott parkolóban, ami majdnem teltházas volt a temetőbe érkezőktől. Az onnan induló ösvényen kellemes emelkedővel indult a nap. Az első pontig tul.képp egy sztrádán lehet eljutni a toronyig. (éppen 7 km volt ). A toronyba nem mentünk be. A tiltás is ki van írva, és borzalmas szemétdomb volt benne. A láda tökéletes rejtekben lapul teljesen felszerelve. Az 1. - 2. pont közötti szakasz igénybe vette minden energiánkat. Föl-le hullámoztunk és gyűjtöttük a szinteket. A zöld határsáv viszont nagyon jól követhető és mindenhol jól járható. 1-2 nagyon meredek szakasz is volt. Az egyiknél éppen lefelé tekintgettem, hogy fogunk állva lejutni, mikor egy futó érkezett, aki rám hozta a frászt.
Jó kilátópont: N 48° 15.295 , E 020° 08.557 ponton.
A 2. pont nagyon látványos, és éppen a nap is kisütött, egyetlen probléma a katica invázió volt. Hemzsegtek. Itt éppen 12,7 km-t mutatott a műszer 560 méter szintemelkedéssel 400 méter süllyedéssel. A ládából kidobtam a szaloncukrot.
A leírást pontosítanám: az úthosszt a 2. pontig kell megadni, sőt onnan még tovább kell menni Hangonyba. Nekünk összesen 17, 5 km lett 640 méter föl és u.annyi le.
A 2. ponttól Hangonyba való visszajutás pczinder leírását követve tettük meg.
"a találattól másfél km-re gyönyörű, lankás mező nyílik Hangony felé ( N 48° 14.863, E 020° 11.111) ; a völgyi út pont a faluba vezet."
Szinte hihetetlen hogy a 395 méter magas Biriny csúcsa volt a legmagasabb pont, ahol jártunk. Legalább kétszer ekkorának éreztük.
Négy napot túráztam az Északi Zöldön, Somoskőújfalutól Bánrévéig. Turistaúton az utolsó embert a Medves-fennsík környékén láttam, tehát kb. 3 és fél nap magány volt. Jólesett :-)
A harmadik napon értem el a láda környékére, nagyon vártam, de sajnos majdnem egész nap zuhogott az eső, a remélt kilátásból semmi sem lett :-(
Totál átáztam, a végén fent a toronyban egy két hópehely is hullott, majd odafagytam, dehát mit vár az ember bolondok napján.
Még a fényképezőm is megadta magát átmenetileg!
A második pont előtt szerencsére elállt, a masina is kiszáradt úgyhogy itt már tudtam fényképezni.
A kilátásért még egyszer remélem vissza tudok jutni
Köszi a rejtést!!
Szép kis túra gyönyörű időben. Felfelé a track mentén, lefelé viszont ajánlanék egy alternatívát: a találattól másfél km-re gyönyörű, lankás mező nyílik Hangony felé; a völgyi út pont a faluba vezet.
Köszönöm a rejtést!
Megtaláltam. [g:hu 1.5.3y] [wapon beküldött szöveg]
Majdnem drive-in, csak 17 km-et kellett hozzá gyalogolni :).
Az ajánlott parkolóból indultam és egy kisebb élbóklászástól eltekintve elég jól rátaláltam a zöld jelzésre. Páran panaszkodtak a sok emelkedőre, de ugyanannyi lejtő is van!:) Az azonban egyértelmű, hogy vízszintes terep nincs nagyon a túra során. Az is biztos, hogy elég mazochizmusra hajló alkat volt aki kitűzte a zöld turistajelzést, ennyi csúcsot egy nap rég másztam meg. Ellenben nagyon szép helyeket jártam, megérte a túra, de azért egy kis kondi nem árt ehhez a ládához.
A túra során néha sütött a nap, néha szakadt az eső és pár helyen jó nagy sár volt. Az egyik határkövön egy nagyon szép, kisebb méretű ragadozómadár üldögélt. Bevárt 6-8 méterre, csak akkor repült fel. Az biztos hogy sólyom volt és a színe alapján úgy tűnik kerecsensólyom lehetett., legalább is az utólagos internetes meghatározás alapján. Valamint találkoztam egy kékpettyes lábatlangyíkkal is, kb. 60 cm körüli lehetett.
Gyönyörű! Már a kezdetektől készülök jönni, nekem való láda, ilyenekért érdemes geocachingezni!
Ma délben Szilicén futottam a szlovák tájfutó bajnokságon. Technikás, töbrös terep, de végig jól tudtam koncentrálni, nem hibáztam, és sikerült is megnyerni (eredmények, M55 kategória).
A sikeren felbuzdulva délután fél 4-kor nekivágtam ennek a multinak. Darnyán parkoltam a templom mellett, innen csak 2 km a Darnyi-kereszt. Onnan már a zöldön, először a Barát-főre, majd vissza, és tovább a Biriny-tetőre (ahonnan elvittem a GCMKAT mozgót), és végül a végládához. A gyönyörködés után vissza a kereszthez (a Biriny-tetőt északról kioldalaztam), és le Darnyára. Összesen 3 óra.
A gerincen sokszor úgy éreztem, mintha a Börzsöny valamelyik vad gerincén járnék, legalább 600 méter magasan. Pedig végig 300 és 400 közt hullámoztam. Az erdő is magasabb hegyekre jellemző öreg tölgyes, és nem a dombvidékeket uraló invázív akác.
Természetesen senki emberrel nem találkoztam, de az erdő nagyon zajos volt: bőgnek a bikák, volt, hogy egyszerre négy-öt irányból is hallottam. Rengeteg szarvast láttam (legalább 20-30 tehenet és 5-6 bikát). Az egyiknek különösen hatalmas agancsa volt.
Nem értem a 4/4-et: a ládákat egyből meg lehet találni, maximum 2-es nehézség. Én a terepet se éreztem durvának: OK, sok a szint, de végig remekül járható út gyönyörű, tiszta tölgyerdőben. Semmi dzsuva (amitől pedig tartottam). Egy-két nagyon meredek szakasz van csak, de azok is rövidek. Kellemes kirándulóterep.
Gyönyörű, de gyilkos egy túra. A 19-es szám kísértett. 19 km-t gyalogoltam egy 19 kg-os hátizsákban végig cipelve a drónt, hogy a homokkő képződményeknél repüljön egy kicsit. :)
Bicajos Ózd környéki barangolás. A hangonyi-tó felől indultam elfogadható minőségű földúton, mely sok kanyarral, finoman emel a kívánt magasság közelébe. Útközben már gyönyörködhettem a sok-sok dombhát és völgy változatos formavilágában. Végül egy huszárvágással felküzdöttem magam a közeli z- jelzésre, és nemsokára rácsatlakoztam az ajánlott útvonalra. Eleinte könnyű a terep, majd a torony után, az eltévelyedős kanyart követően durván emelkedni kezd az ösvény, és ezt még fokozva játsza el négy-ötször. Nem kis erőfeszítés árán jutottam a ládához, mely már ismét nyugvó gerinc közelében, rejtekéből kiesve várt rám. A korábban már említett 42-es kőnél egy csodálatosan zöld mezőn kezdtem meg az ereszkedést Hangony felé, ahol rögtön egy defekttel kellett fizetnem az egész napi durva terepért. Ragasztás, kút, hideg víz, és felejthetetlen élmény!
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (54 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.