Megye/ország: Zala
Elhelyezés időpontja: 2011.06.21 19:30
Megjelenés időpontja: 2011.06.23 23:00
Utolsó lényeges változás: 2017.02.14 19:23
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Jetijak
Ládagazda: jetijak Nehézség / Terep: 2.0 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 800 m
Megtalálások száma: 331 + 1 sikertelen + 5 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.5 megtalálás hetente
A láda (15x8x5 cm) a kustánszegi halastó ÉNY-i csúcsánál található, kis fahídtól 30 m-re, soktörzsű fa gyökerei közé rejtve, ágakkal fedve.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
A kustánszegi-tó gyönyörű környezetben elhelyezkedő kedvelt kirándulóhely és horgászparadicsom. A tó nyugati oldalán jól kiépített strand található játszótérrel, sportpályákkal, szalonnasütő-hellyel. Árnyas fák alatt padok sorakoznak. A gát alatti 6 hektáros lápos terület helyi védettségű, védett madarak és növények élőhelye.
Megközelítés
Zalaegerszeg vagy Becsvölgye felől autóval vagy kerékpárral érkezve a N 46° 47,298' E 16° 40,928' 194 m [GCKUST+elágazás] kereszteződésnél kell északra, a Dózsa György utca felé fordulni, majd egyenesen tovább a tóhoz. A N 46° 47,533' E 16° 40,777' 198 m [GCKUST+parkoló] pontnál lehet hagyni az autót és a tó nyugati oldalán továbbsétálva érhetünk a ládához kb. 800 m megtétele után.
Az országos kéktúra útvonaláról a N 46° 47,325' E 16° 40,916' 194 m [GCKUST+letérés] ponton kell jobbra letérni és 20 perces sétával el lehet jutni a ládához. Szerintem megéri ez a kis kitérő. (Nem is értem, hogy a kéktúra nyomvonala miért nem a tóparti sétányon halad, helyette egy sokkal kopárabb terepen, rosszabb úton vezet.)
Háttér
A rejtés a Göcsej tájegység szívébe, Kustánszegre kalauzol benneteket. A Göcsej megnevezés a hagyományos magyar tájszemléletben a 17-18. század óta adatolható, eredete az 'dimbes-dombos, árkos, terméketlen vidék' jelentésű göhej~göcsej köznévre megy vissza. A terület az Árpád-korban határőrvidékeink közé tartozott, később jelentőségét elveszítette.
A lakói által irtásgazdálkodással művelés (köles, hajdina, szőlő stb.) alá vont terület tipikus településtípusa - az északnyugatra fekvő őrségi tájakhoz hasonlóan - a szeges település. Ez a szórványtelepülés-típus öt-tíz ház laza szerkezetű együttesét jelenti, s egy-egy zárt település körül akár tíz ilyen szeg is csoportosulhatott. A lakó- és gazdasági épületek jellemzően egybeépültek, s együttesük közrezárta az udvart (kerített ház).
Kustánszeg Zala megye északnyugati részén, a Zalaegerszegi kistérségben fekvő község. A település Zalaegerszegtől mintegy 20 kilométer távolságra, a Göcsej dombjai közt helyezkedik el, Becsvölgyétől kissé északra.
Korábban három település volt Kustánszeg helyén: Tompa, Gyertyánág és Szentiván nemesi települések. A török portyázások következtében azonban a lakosság a mai falu helyére menekült. A kialakuló új település ekkor még Becsvölgye része volt, önálló településként először 1542-ben említik Kustánosháza néven utalva a falu egyik jelentős nemesi családjára, a Kustánokra. Kustánszeg név 1769 óta használatos. A település a 17. században a néhány török portyázás ellenére gyarapodott is, mivel a római katolikus Göcsejben kálvinista község tudott maradni.
Forrás: Wikipedia, www.kustanszeg.hu'
Ládatörténet:
2017.2.13 A régóta beteg ládát 'Csaba és Kati' kessertársaink újrarejtették. Köszönjük. [Admin(Fazék)]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.0.3]
Egész napos hőség után mikor megláttam ezt a szép környezetben lévő tavat, mindjárt kedvet kaptam csobbanni. Szerencsére volt nálunk a gumicsizmától a fürdőruháig minden, így a séta után átöltöztünk és úsztunk egy jót. Szuper a víz. A
Ezt a tavat felvettük a visszatérendő helyek listájára. A mai klíma alapján jobban tettük volna, ha a vízparton töltjük az egész napot, de hát várt még 3 környékbeli ládánk karbantartása és a 3500. megtalálás.