Wap
Vácon, a nagytemplom tér (Konstantin tér) ÉNY-i szomszédságában található a Kossuth tér, ahol a remete jelenlegi tartózkodási helye található.
A mikroládát a fenti koordinátán helyeztük el
N 47° 46,623' E 19° 7,818' 106 m [GCHotH+láda] kettős villanyoszlop tövében.
A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Megközelíthetőség
Autóval a "régi kettes" út a legszerencsésebb megoldás. Bp-ről Vácra érve a harmadik lámpánál balra, ellenkező irányból (Balassagyarmat, Verőce) a harmadik lámpánál jobbra kell lefordulni. Érdekes, hogy mindkét esetben egy másik nevezetességet, a Vörös házat csodálhatjuk meg, amíg a lámpa zöldre nem vált.
Vonattal Vác "középsőn", vagy nagy Vácon kell leszállni, és a Széchenyi utcán egyenesen besétálni a szépen felújított főtérig, ahol balra kanyarodunk a nagytemplom felé.
Hajóval, matraccal folyásirányból érkezők a börtön épületét maguk mögött hagyva a komp kikötésnél menjenek fel a főtérre és jobbra folytassák az utat szintén a nagytemplom felé.
Aki ezek után gyalog, vagy biciklivel akar jönni, az szedje össze az előzőekből magának, hogy melyik lehetőség számára a legszimpatikusabb, persze feldobhatja az egészet egy kis kerékpár út igénybevétellel is, amelynek több leágazásáról is el lehet jutni a célig.
Leírás
Vác városának névadója a legenda szerint Felső-Magyarországról vándorolt Vác irányába. Elsőként a visegrádi erdőkben kereste a maga számára leginkább megfelelő "utat" a Szent életvitelhez, majd átkelt a Dunán és a "Vácz-környéki" erdőkben telepedett le. A latin Vates, magyarul a jós jelentésű szó nyomán a remetét Vatusnak is hívták. Szent László király - akinek a mogyoródi csata előtt, 1074-ben megjósolta győzelmét - rendkívül kedvelte őt.
Utad célja a remete "házának" felkeresése Vác belvárosának egy nyugodt részén. A remete szobrát egy helyi művész, Kapás Sándor alkotta meg. A mű - ihletőjének állítólagos vándorlásaihoz hűen - több alkalommal költözött a város határain belül. Eredetileg a Konstantin tér és a Káptalan utca kereszteződésénél lévő Emericana egyesületi ház oldalánál állt, mígnem a zeneiskola építésénél lebontották, majd ezt követően a Géza király téri I. Géza király Közgazdasági Szak középiskola kertjébe került. Jelenlegi helyére a Kossuth tér rendezése után került a szobor. A barlang és a román stílusú templom furcsa keveredését felidéző keretben lévő köztéri alkotás a remete mellett egy szarvast is ábrázol. Ez részben utalhat a remete erdőlakó életmódjára, de emellett többen úgy vélték és vélik, hogy az agancsos állat szobra a Képes Krónika történetével szorosan összefüggő szimbólum. Géza és László királyok fogadalmára, a templomépítésre emlékeztet. A mogyoródi csata előtt Lászlónak látomása volt. Képzeletében egy csodaszarvas futott át előtte, majd megállt egy helyen. Ekkor megfogadta László, hogy ha győztesen tér vissza a csatából embereivel, templomot épít. A viadal feltehetően diadallal zárult, legalábbis erre utal a váci Székesegyház megépülése, de az nem a mostani helyén állt.
Boldog Vácz Remetéről, a város vélt névadójáról egyébként minden év novemberében emlékeznek meg.
U.i. A remetével, mint mitikus alakkal a Led Zeppelin zenekar IV. lemezének belső borítóján is találkozhatsz. Az általuk megálmodott figurának szobrot is emeltek a Hard Rock Parkban. A két "személy" közti külső hasonlóság okán a zenekar témához kapcsolható lemezének címéről neveztem el a ládát. Így alakult ki egy kis fogalomzavar a boldog és szent szavak körül.
Ládatörténelem
2016.10.05: A láda átkerült a nevemre (beteg).
2016.10.08: A ládát újrarejtettem, kereshető!- Blue Mali
2021.03.09: feketel Kessertársam új logfüzetet helyezett el benne, s plasztik kártyán a jelszó is olvasható! Köszönöm szépen neki!- Blue Mali
2022.06.07: A láda átadva Réka&Nimi Kessertársaimnak!- Blue Mali
2022.08.27: A mikroláda újra kereshető a villanyoszlop tövében.
2022.12.22. Új pótjelszó kihelyezése.
2023.11.13. Ládaellenőrzés, pótjelszó eltűnt, pótlása hamarosan.