Megye/ország: Zala
Elhelyezés időpontja: 2011.07.08 18:00
Megjelenés időpontja: 2011.07.10 18:10
Utolsó lényeges változás: 2014.09.16 06:55
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: [eleem]
Ládagazda: eleem Nehézség / Terep: 2.0 / 2.5
Úthossz a kiindulóponttól: 134 m
Megtalálások száma: 427 + 6 sikertelen + 2 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.6 megtalálás hetente
2014.04.20. A koo új helyre mutat, kicsit beljebb az erdőbe egy fa gyökerei között palackot keress. Köszönet Mr Zerge nek.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
A terület magánterület a malom zárva van, így csak kívülről lehet megtekinteni. A terület tulajdonosa, Kóbor József úr engedélyezte a láda elhelyezését a területen a geocaching céljából és az odaérkező játékosoknak a területre való belépést.
Zalalövő megközelíthető busszal is vonattal is:menetrendek
Rövid leírás
Az ember ősidőktől fogva arra törekszik, hogy a természet erejét a saját hasznára fordítsa. A Nyugat-Dunántúlon csörgedező folyókat, patakokat is munkára fogták az itt élők. Zala megyében a XIX. század második felében sorra épültek a vízimalmok, a Zala folyón és a Kerkán több mint húsz malom üzemelt. A vízikerék meghajtásának módja szerint a technikatörténet megkülönböztet alulcsapó, középen csapó és felülcsapó vízimalmot. Alulcsapó vízimalomnál a víz sodra a vízikereket alulról hajtotta, a felülcsapó malomhoz pedig a vizet a vízikerék fölé vezették. A patakmalmok többsége nem a vízfolyás mentén, hanem az abból kivezetett malomárok, malomcsatorna mellett épült, mivel ott jobban lehetett biztosítani a malom működésének feltételeit. Az áradások idején lezúduló víz ugyanis a főfolyásra épített malomban károkat okozhatott. Lassú folyású vizeinken jobbára alulcsapott, a gyors folyású hegyi patakokon felülcsapott kerekű vízimalmok épültek. A felülcsapott vízikerék nem csupán a víz sodrát, hanem a súlyát is hasznosította, ezért jobb energia kihasználással működött.
Tudtad?
...hogy a vízimalmot és a szélmalmot Európában a magyar kötődésű Verancsics Fausztusz fejlesztette ki?
...hogy az első vízimalmokat már időszámításunk előtt használták gabona őrlésére a kínaiak, később a rómaiak?
A Zalalövő-Pacsa településrészen lévő "Jakosa-malom" alulcsapott patakmalom
Pacsapuszta Lövő környéki település volt. Az 1800-as évek végén vagy az 1900-as évek elején a malom a Baumgartner család birtokába került. Később a Felsőjánosfáról származó Huszár testvérek, László és Pál üzemeltették közel egy évig. Majd 1936-ban Jakosa Henrik és fia, Jakosa József Ödön vásárolták meg és üzemeltették a malmot az államosításig. Kezdetben még csak Jakosa Henriknek volt mestervizsgája, így a malom az Ő iparigazolványával indult 1936. július 13-án. Jakosa József az 1940-es évek elején tett mestervizsgát, ettől kezdve üzemelt az ő nevén a malom az államosításig, 1951 júniusáig. 1957-58-ban a malmot átépítették. 1963. január 1-én a "tanácsi" malmok megszűnésével került leállításra, leszerelésre. Üzemeltetése során az őrlésen kívül olasjütés (tökmag, napraforgó, len), köles- és hajdinahántolás, darálás, és akkumulátortöltés is folyt itt, sőt, a falu villamos árammal való ellátásának megvalósítása is folyamatban volt.
A láda orvosolva lett [ 2014.04.20. ] A koo új helyre mutat, amint ez olvasható az első pár sorban, tehát régebben feltöltött adatokkal és koo val persze hogy nem lehet megtalálni. Köszönöm, hogy itt jártatok :-)
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.8]
Zala-Őrség 5/9
A javasolttal szemben fentről jöttünk négylábú túratársammal, így előbb értem el a ládát, mint a malmot, és amit sajnálok, hogy így a Zala is kimaradt. Engedélyre olyan nagyon szerintem nincs szükség a tulajtól az erdei rejtéshez.
Nem jártunk még az Őrségben, most is csak az RPDDK terelt ide bennünket. Három nap alatt átrohantunk rajta, pedig három élet is kevés lenne hozzá! A nyugalom és a békesség kísért utunkon és a csend beszélt hozzánk suttogva. Más nem is igen tudott volna mert emberrel alig találkoztunk. Akkor is csak idősekkel. Egy-egy nénike vonszolta ki a kukát a kapu elé vagy ügyetlenül hasogatta a gyújtósnak való tüzifát. Macskák kunyeráltak tőlünk eleséget, vagy éppen vadászzsákmányukat, egy elejtett mezei pockot tettek a lábunk elé. Régi emlékeket rejtegetett a táj, amit a geoládák tártak fel előttünk. Feltárta volna ezt a malmot is, de mi semmit nem láttunk belőle. Túránk végéhez közeledtünk, Zalalövő volt a végcél, még belefért. A kékről leágazó földútról közelítettünk. Kicsit elidőztünk a kereséssel, millió fa odúját átvizsgáltuk mert a jel nagyon ugrált. Így a malmot már nem kerestük, ahogy az előző logogat olvastuk, sokat nem is láttunk volna belőle. Sietni kellett a buszhoz. Köszönjük!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.10]
Az egyik legrosszab élményünk Zalai-Őrségi kirándulásunk alatt.
Egyrészt az út kataszrófa, csak terepjáróval ajánlom az aknamezőkön áthajtást a hídig (sajnos mi megtettük), inkább a vasúti átjáró után parkoljatok. Viszont ha itt parkolsz innentől kezdve azafajta sivár gyaloglás kezdődik ami kétlem hogy bármelyik évszakban kellemes élményt nyújtana. Maga az attrakció, a "malom" körbe van kerítve, magán terület, és valójában ez nem egy látványos vizimalom, hanem egy tök átlagos épület maradvány. Annak aki malommániás persze lehet mond valamit, de ládát biztosan nem adnék neki. Környezete eső után full sár mire bejutsz az erdőbe, ami klassz kis erdő, de itt az Őrségben és a Göcsejben minden falu szélén van 2 ugyanilyen vagy még ennél szebb hely. Maga a láda ahelyén volt, de ki volt fosztva.
Szóval én az egész láda létjogusultságát megkérdőjelezném, ezek azok a találatok ami után bosszús az ember amikor visszafelé battyog a kocsijához (szerecsnétlenebb esetben állomásra).
Megtaláltam a 3 napos zalai kéktúrámon Zalatárnok és Szentgyörgyvölgy között. Még nagyon friss, harmatos volt a bekötő út a kék felől. Kicsit féltem, hogy ilyen nagy, vizes fűben kell keresgélni, de a láda már egy tiszta, aljnövényzettől mentes erdőben lakott a malomtól távolabb. Könnyen meglett, aminek örültem. De annak méginkább, hogy ez az 500. ládamegtalálásom! :-) Így készült pár jubileumi szelfi is.
Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.10.16]