Megye/ország: Tolna
Elhelyezés időpontja: 2011.09.14 10:30
Megjelenés időpontja: 2011.09.16 14:00
Utolsó lényeges változás: 2021.01.03 09:12
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: _yano
Ládagazda: yano6ard Nehézség / Terep: 1.5 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 1500 m
Megtalálások száma: 458 + 4 sikertelen + 2 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.7 megtalálás hetente
WAP: A kevésbé díszes kocka mögött, talajszinten, "csigaházban"
A Szűcsény szurdik - Borzsák utca útvonalon sétálj fel a Cserhát-tetőre a lösz szurdokon át és ott találnád meg a 0,2l-es (d6x12cm) hengeres dobozt a kevésbé feldíszített "kulisz-kocka" mögött, talajszinten. Kőkupacot, rőzsehalmot ne keress, a rejtek a lábad előtt hever! Segítségért fordulhatsz a két legközelebbi villanyoszlophoz - árulkodósak.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Ismertető
Szekszárd az egyetlen város Magyarországon, melynek belterületén ennyire sok löszbe vájt szurdok -vagy, ahogy a helyiek mondják szurdik- fal vagy mélyút található. A 2011-es Szekszárdi Szüreti Fesztivál alkalmából (megnyitó: 2011.09.16.14:00) két részből álló új tanösvény létesül "Lösz-szurdik tanösvény" névvel.
A "Benedek-szurdiki" bemutató út egy részének (vagy egészének) megismerését ajánlom most a figyelmetekbe, de a vállalkozó kedvűek akár a másik, Parásztai tanösvényt is beláncolhatják útvonalukba.
A hat kilométeres kék körtúra "Benedek-szurdiki tanösvény" a Béla király térről indul, ahol útbaigazító tábla ismerteti a túra egyes állomásait. A kényelmesebbek akár személykocsival is végig tudják járni (hacsak nincs hó, jég) a teljes útvonalat, végig szilárd burkolatú úton halad a túra. A Szűcsény szurdok egykor volt barlanglakásai mellett elhaladva, a Borzsák utca előtti tértől mindenképpen a gyalogos megismerést javaslom. Itt egyrészt kényelmesen, ingyenesen le lehet parkolni a járművel, másrészt a Hosszúvölgyre szép kilátást nyújtó nyílt szakasz után rögtön következik az a csodaszép lösz szurdok, amit elsősorban meg szeretnék mutatni.
Tehát indulj el a Borzsák utcán a jelzést követve, a szekszárdi dombok legmagasabb púpja, a Cserhát tető felé. Néhány száz méteres, a dombok közé szép belátást nyújtó séta után, már el is éred a jelenleg is élő, erodálódó, néhol 20 méternél is mélyebb lösz szurdokot.
A szintemelkedés ellenére is kellemes itt a magas löszfalak benőtt növényzetének hűvösében a séta, még a legnagyobb kánikulában is.
Miután megcsodáltad a szurdik szépségeit, rövidesen felérsz a lapos dombtetőre. A 270 m magas Cserhát tetőn ugyan kilátó nincs (a geodéziai torony a helyi rádióklub lezárt területén áll), de innen leláthatsz -többek között- a város mintegy 70 méterrel alacsonyabban fekvő kilátójára és körbetekinthetsz Gemenctől, egészen a Sötétvölgyi tájvédelmi körzetig.
A Benedek-szurdiki tanösvény állomásai: Béla király tér - Babits utca (Babits Mihály szülőháza) - Szűcsény szurdok (egykori pincelakások) - Borzsák utcai panoráma - Szűcsény szurdok löszfalai - Cserhát tető (panoráma) - Hosszúvölgy - Kápolna tér - Remete utca - Béla király tér.
A GCCSTE rejtekének megtalálása után, ha nem szeretnél a már megismert útvonalon visszatérni a kiindulópontra, választhatod a Hosszúvölgy szőlői, jóféle szekszárdit rejtő pincéi melletti sétát, továbbra is a tanösvény követésével. Amennyiben vállalkozó kedvű vagy, egy hosszabb sétával átjuthatsz a Parásztai tanösvény (zöld körtúra ) startpontjára is a zöld kereszt jelzés követésével. A Parásztai tanösvény egyedi érdekessége a Csontos szurdik, érdemes megnézni!
Állapot: kereshető
1 játékos jelölte kedvenc ládájának
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
+
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
A Kápolna-térről indultunk neki a kaptatónak - az út első fele nehezebb, aztán egyre szebb, egyre sétálósabb. Ami "fent" várt, azért jöttünk: napsütéses séta a szőlőben, őszi színek, gyönyörű dombos táj.
A rejtés adta magát. A cetliket nem bántottam, de az utolsó kisméretű tartalék logbookomat köszönetem jeléül ott hagytam a dobozkában.
Köszönöm a rejtést és az élményt.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.0]
Szekszárdi kiruccanásunk második napján sétáltunk a szurdokban, és megnéztük a kilátást a szőlődombokra. A szurdok egyedi látványa páratlan, és a tikkasztó forróságban is elviselhető volt a klíma. A szőlősorok között viszont perzselt a nap, de a csodás panorámáért megérte.
Megtaláltuk flevyvel és Thomassal. A kilátó után ezt a másik panorámát is sikerült megcsodálni. Itt viszont már a nagyon ötletes láda találat is meglett. A kilátás pazar volt ebben a verőfényes napsütésben, érdemes volt feljönni.
Köszönjük a lehetőséget.
[g:hu+ 2.10.16]
Megtaláltam, köszi a rejtést! Éppen kerítés építés zajlott a láda közvetlen közelében. A tulaj egy kicsit áthelyezte a ládát, így most a két kő között van, a régi rejtekében.