WAP: A kevésbé díszes kocka mögött, talajszinten, "csigaházban"
A Szűcsény szurdik - Borzsák utca útvonalon sétálj fel a Cserhát-tetőre a lösz szurdokon át és ott találnád meg a 0,2l-es (d6x12cm) hengeres dobozt a kevésbé feldíszített "kulisz-kocka" mögött, talajszinten. Kőkupacot, rőzsehalmot ne keress, a rejtek a lábad előtt hever! Segítségért fordulhatsz a két legközelebbi villanyoszlophoz - árulkodósak.

A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Ismertető
Szekszárd az egyetlen város Magyarországon, melynek belterületén ennyire sok löszbe vájt szurdok -vagy, ahogy a helyiek mondják szurdik- fal vagy mélyút található. A 2011-es Szekszárdi Szüreti Fesztivál alkalmából (megnyitó: 2011.09.16.14:00) két részből álló új tanösvény létesül "Lösz-szurdik tanösvény" névvel.
A "Benedek-szurdiki" bemutató út egy részének (vagy egészének) megismerését ajánlom most a figyelmetekbe, de a vállalkozó kedvűek akár a másik, Parásztai tanösvényt is beláncolhatják útvonalukba.
A hat kilométeres kék körtúra

"Benedek-szurdiki tanösvény" a Béla király térről indul, ahol útbaigazító tábla ismerteti a túra egyes állomásait. A kényelmesebbek akár személykocsival is végig tudják járni (hacsak nincs hó, jég) a teljes útvonalat, végig szilárd burkolatú úton halad a túra. A Szűcsény szurdok egykor volt barlanglakásai mellett elhaladva, a Borzsák utca előtti tértől mindenképpen a gyalogos megismerést javaslom. Itt egyrészt kényelmesen, ingyenesen le lehet parkolni a járművel, másrészt a Hosszúvölgyre szép kilátást nyújtó nyílt szakasz után rögtön következik az a csodaszép lösz szurdok, amit elsősorban meg szeretnék mutatni.
Tehát indulj el a Borzsák utcán a

jelzést követve, a szekszárdi dombok legmagasabb púpja, a Cserhát tető felé. Néhány száz méteres, a dombok közé szép belátást nyújtó séta után, már el is éred a jelenleg is élő, erodálódó, néhol 20 méternél is mélyebb lösz szurdokot.
A szintemelkedés ellenére is kellemes itt a magas löszfalak benőtt növényzetének hűvösében a séta, még a legnagyobb kánikulában is.
Miután megcsodáltad a szurdik szépségeit, rövidesen felérsz a lapos dombtetőre. A 270 m magas Cserhát tetőn ugyan kilátó nincs (a geodéziai torony a helyi rádióklub lezárt területén áll), de innen
leláthatsz -többek között- a város mintegy 70 méterrel alacsonyabban fekvő kilátójára és körbetekinthetsz Gemenctől, egészen a Sötétvölgyi tájvédelmi körzetig.
A Benedek-szurdiki tanösvény állomásai: Béla király tér - Babits utca (Babits Mihály szülőháza) - Szűcsény szurdok (egykori pincelakások) - Borzsák utcai panoráma - Szűcsény szurdok löszfalai - Cserhát tető (panoráma) - Hosszúvölgy - Kápolna tér - Remete utca - Béla király tér.
A GCCSTE rejtekének megtalálása után, ha nem szeretnél a már megismert útvonalon visszatérni a kiindulópontra, választhatod a Hosszúvölgy szőlői, jóféle szekszárdit rejtő pincéi melletti sétát, továbbra is a tanösvény követésével. Amennyiben vállalkozó kedvű vagy, egy hosszabb sétával átjuthatsz a Parásztai tanösvény (zöld körtúra

) startpontjára is a zöld kereszt

jelzés követésével. A Parásztai tanösvény egyedi érdekessége a Csontos szurdik, érdemes megnézni!