Megye/ország: Románia
Elhelyezés időpontja: 2011.08.11 00:00
Megjelenés időpontja: 2011.08.19 00:40
Utolsó lényeges változás: 2021.09.25 05:38
Utolsó változás: 2021.09.25 17:22
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: H. Gábor +a Család!
Ládagazda: H. Gábor Nehézség / Terep: 2.0 / 4.0
Úthossz a kiindulóponttól: 400 m
Megtalálások száma: 115 + 1 sikertelen + 6 egyéb Megtalálások (havi bontásban): A legaktívabb hónap 2015-09 volt 17 'Megtaláltam' loggal, OFF
Megtalálások gyakorisága: 0.2 megtalálás hetente
A ládát, ami egy kb. 15x10x6 cm-es konyhai doboz, közvetlenül a duzzasztó vízesésétől 14-15 méterre található sziklahasadék tövében keresd, kő alá rejtve.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Egy ma is működő csoda helyszínére hívlak benneteket az Ivó-patak partjára. Történt egyszer, hogy egy székely embernek, aki a dombon lakott vízre volt szüksége, de az ő lankáit bizony messze elkerülték a patakok. Sokat törte fejét ez a székely ember, mígnem rokonai társaságában pár pohár szilvapálinka legurítása után kiviláglott a megoldás, hogy ők bizony Isten segedelmével, felvezetik a dombra a legközelebbi patak vizét.
Másnap azon melegiben neki is veselkedtek a munkának és láss csodát...
Ez a kis mese itt véget ér, saját szemeddel kell meggyőződnöd a csodáról. Vagy legendáról? Ezt már neked kell eldöntened.
A parkolótól sétálj az úton egy olyan pontig, ahol úgy érzed, hogy onnét el tudsz jutni a 'duzzasztó vízesése' ponthoz. Se út, se ösvény, se vadcsapás sincsen, ilyet ne is keress. Viszont van néhol 2-3 méter magas partoldal, bozót, tüske, jó szúrós fenyő, pókháló, sár és több ágban szerteszét folyó patak. Persze hidat vagy pallót is teljesen felesleges keresni a patak felett, mert az sincs, kizárólag a patak ágain átgázolva lehet megközelíteni a helyszínt. Vigyázzatok, mert becsapós a patak gyönyörű tiszta vize, ugyan is ahol úgy tűnik, hogy bokáig ér a víz ott valójában térdig fogtok merülni, ahol térdig érőre számítasz ott már nagyot fogsz kiabálni! :) Mindennek tetejébe olyan hideg a víz, hogy az is csoda, hogy folyik!
Így rejtünk mi
Tavaly már kerestük nagyon ezt a helyet, akkor nem sikerült megtalálni és akkor még csak véletlenül estünk be a patakba, idén már bátrabban mentünk neki az elemeknek, így 3-4 órás keresgélés után meglett az objektum! A gyerekek nagyon élvezték a keresgélés-rejtés adta legális rosszalkodás lehetőségét, mentek is a legnagyobb sárba, mocsárba, patakba, persze mind disznó mocskos lett, de legalább nagy volt a jókedv, szép helyeken jártunk, szépek az élmények ez a lényeg!
Ahogy, Gróf Széchenyi Zsigmond mondta: "Minden vadászzsákmány legszebbike -az emlék."
Ennek szellemében remélem, hogy néhány fanatikus ládásznak sikerül jó emlékeket hazavinnie ettől a ládánktól! Jó keresgélést kívánunk!
És ha az Ivó gyümölcsét is megkóstolnád, akkor jó étvágyat is kívánunk a 'Frenetikus Sült Pisztráng' ponton elfogyasztott mannához, amit mi is magunkhoz veszünk ahányszor csak arra járunk. (Ez nem egy klasszikus értelemben vett étterem, ezért érkezés előtt telefonálj +40 744 788 397)
Ívóban hegyre folyik a víz
1929-ben Bíró Mihály vezetésével és ötlete alapján építettek egy gátat az Ivó patakára 912 m tengerszinti magasságban A csatorna 904 m magasságban éri el az Irigy telepet itt a csatorna elágazik két fele és így látja el a két lakott települést tanyákat. A csatorna hossza 1280 m szélessége 50-60 cm, mélysége 40-50 cm a víz mélysége 15-25 cm. Több szakaszon fémből van csatorna vastag lemezből kivitelezve, mivel a talaj gyökeres (az ott levő bükkfák) és több helyt át kellett hidalni a hiányos részeket, ahol a víz a gyökerek között eltűnt.
Ivó pataka
Ivó a Központi Hargita északi részén, a Fertő Nyereg közelében ered 1325 m-en. Teljes hossza 22 km, az első 8 km-en felveszi a Rakottyás- és Kecskevész-patakokat, majd a Filió-patak vizével gyarapodva végigszeli a róla elnevezett települést. Az útja során vízhozama bővül a Magasbükk-, Súgó-, Hosszú- Aszó- patakokkal, végül Zeteváraljánál beleömlik a Nagy-Küküllőbe.
Igazi hegyi patak, gyors folyással, hatalmas kövekkel, zúgókkal, melyeknek köszönhetően vize hideg, tiszta és magas oxigéntartalommal rendelkezik, ideális életteret biztosítva a sebes pisztrángoknak. Ősszel, ívás idején a Nagyküküllő pisztrángjainak nagy része ezt a patakot választja a szaporodásra. Felvonulnak a legfelső régiókba, ahol háborítatlanul világra hozhatják utódaikat. (Valószínűleg tavasszal a pérek is így tennének, ha a szabálytalanul felépített mesterséges gátak nem állnák útjukat az ívó helyek felé. ) Az uralkodó halfaj a sebes pisztráng, mellette megtalálható a botos kölönte és a fürge cselle, viszont a pénzes pérek és a fejes domolykók a vízszabályozások miatt képtelenek feljutni a Küküllőből. A gazdag kövi rák állománya is jelzi a víz tisztaságát és magas oxigéntartalmát. A piros pettyesek fő táplálékául szolgáló kérészek, tegzesek, álkérészek és szitakötők is nagy számban vannak jelen, elősegítve a sebesek állományának fenntartását.
Erre a területre a hegyi vízi horgászati szabályok vonatkoznak. Hétköznapokon TILOS a horgászat, a szezon május 1-től szeptember 15-ig tart. Pecázni kizárólag egy bottal és műcsalival szabad, így két módszer, a pergetés és a műlegyezés jöhet számításba.
A patak felső szakaszán gyakrabban találkozhat az ember medvével, szarvassal, mint kapitális pisztrángokkal, viszont a táj lenyűgöző szépségű igazi vadon. Itt a halak átlagos mérete a 20 cm sem éri el, vagyis a méretkorlátozás alá esik, tehát nem túlzottan etikus a horgászat. Lentebb a Filió patak beömlésétől már gyakrabban akadnak horogra méretesebb sebesek, de ezek is ritkán haladják meg a 25 cm, viszont rendkívül erőteljesek. A horgászat elég nehézkes, mivel a víz mindkét partján dús növényzet nehezíti a dobást és a felparcellázott területeket egészen a patakig lekertelik (bizonyos helyeken a patakot is, holott minden földtulajdonos átjárást kellene, hogy biztosítson a vízparton a horgászok számára). Mindezek ellenére, ha valaki igazi vadvízi pisztrángot szeretne fogni, az Ivó-patak ideális horgászhely!
Madarasi-Hargita megmászása után rendben megtaláltuk. A kép segített, mert a GPS a mély völgyben nem volt pontos. Az út szerencsére kicsit kiszélesedik itt, szóval a parkolás is könnyű volt, illetve egy tábla is jelezte, hogy hol kell lemenni a patakhoz. Remek, köszi!
Szép a patak és a vízesés. A doboz a patakágak túloldalán a sziklahasadékban tökéletes állapotban várja a megtalálóit. Rekkencs Székelyföld túra keretében jártunk itt. [Geoládák v4.4.0]
Székelyföldi aktív nyaralás Rekkencsékkel.
Köszönjük szépen a rejtést. kissé genyó magas vízállásnál de Toti és lelcache ezt is megoldotta.
Évi ♡ Toti [Geoládák v4.4.0]
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! Tényleg nagy a susnyás. A koordináta pontos. Nehéz átkelni a patakon. A csapatból végül egy ember kelt át a sziklához. [Geoládák v3.12.10]
ZÖLDSPORT székelyföldi túrája közben találtam meg. Ez bizony nagyon el lett mérve! Az előző napok sok esője megtette hatását, az átlagnál is magasabb volt a víz, nem volt egyszerű a gyorsan lezúgó patakon átkelni, ahogy a többiek képe mutatja. Imi cipőstől gázolt a vízbe, pedig nem is kesser!
Fogtam!
A patak túloldalán, azaz a jobb parton levő sziklakapuban keresd!
Volt köztünk egy vállalkozó szellemű, aki átgázolt és még koordinátát is pontosított. É 46 fok 28,4236' K 025 fok 30,6424'.
Nagy csapattal kerestük. Először a koordináták alapján. Kiderült, hogy teljesen fals adatok alapján. Végül egy lelkes fiatalember vállalkozott a patakon átgázolásra.
Klassz hely.
Sokaig neztem, hogy talalok-e valahol egy hasznalhato gazlot a patakon, de sajna nem. Az elmult napok esozesei megemeltek a patak szintjet.
Mivel csak bakancsban voltam, igy nem mertem megkockaztatni egy elmerulest a patakban, mert meg vissza volt a Szoko lap es a Madarasi Hargita csucsa.
A kepek alapjan kerem a megtalalas elfogadasat, koszonom.