WAP
FIGYELEM
A területen folyó migrációs nyomás miatt a ládát a helyzet normalizálódásáig betegre állítom.
A láda 2. pontja környezetének átépítése miatt átmenetileg a 3.pont jelszavával regisztrálható.
1. A szőregi csata emlékére állított fakereszt talapzatán lévő felirat utolsó sorában lévő szám.
2. A csata márvány emléktábláit tartó fal építésének éve.
3. A 3.jelszórészlet a ládában.
A láda egy 14-10 cm-es konyhai doboz, ami egy lőporos hadi ládika rejtekén pihen a földfelszín alatt.
A láda rejtekéhez közel a kütyük mellett ajánlott a szürke állomány használata is, ne essetek neki a bozótnak követve az elméleti egyenest!
Kis kerülővel könnyedén megközelíthető.
Jelszó: A láda rejtekében.

A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Megközelítés
Parkoló a keresztnél:
N 46° 13,815' E 20° 10,561' 92 m [GC1849+Fakereszt] 20m a célig.
Parkoló az emlékfalnál:
N 46° 13,252' E 20° 11,802' 94 m [GC1849+Hősök fala] 30m a célig.
Parkoló a ládánál:
N 46° 12,449' E 20° 11,089' 90 m [GC1849+A láda] 150m a célig. Kerékpárral tovább haladva 50m-re megközelíthető a pont.
Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc szőregi csatájában résztvevők emlékére egy időutazásra hívlak.
A jelenből indulva a múltra emlékezve egészen addig a pontig, ahol az erdő csendjében halkan visszhangozva még fel-felnyerítenek a Dessewffy Arisztid lovasságának paripái.
Rövid leírás
A kereszt - A csata 150. évfordulójára emelte Szeged Önkormányzata közel ahhoz a tömegsírhoz, ahol 250 magyar, lengyel, olasz szabadságharcos földi maradványai nyugszanak.
N 46° 13,825' E 20° 10,527' 92 m [GC1849-1]
Az emlékfal - A hősi emlékművön márványtáblák állítanak emléket a szőregi csatában vérző lengyel légiónak és vezéreinek, a szőregi ütközet 100. évfordulójának, a szőregi ütközetben részt vett magyar honvédeknek, a lengyel legionáriusoknak és a di Monti Sándor báró ezredes alatt a magyar szabadságharcért harcolt olasz légiónak.
Az I. Világháború szőregi hősi halottainak.
A II. Világháború szőregi hősi halottainak.
Szőreg egyetlen ismert 56-os mártírjának, Földesi Tibornak.
N 46° 13,279' E 20° 11,834' 94 m [GC1849-2]
A láda rejteke - Dessewffy tábornok lovassága által elfoglalt területen fekszik, erdős ligetes környezetben, Szőreg határában.
N 46° 12,429' E 20° 10,951' 90 m [GC1849-3]
A csata
Augusztus 4-én Haynau csapatai az elkészült hidakon átkeltek, s másnap csatarendben megindultak a töltés felé. Dembiński ekkor már újra hátrálásra készült, miután visszaértek a Törökkanizsára elkülönített csapatai a hírrel: Ramberg áttört a Tisza jobb partjára, s a magyar csapatok oldalába került. Le kellett fékezni a támadásba lendülő cs. kir. csapatokat, hogy a hátráló honvédsereg rendben, zaklatás nélkül tudjon elvonulni.
Haynau mintegy 25 000 katonát és 160 löveget tudott bevetni támadásához, Dembiński 34 000 katonával és 108 löveggel rendelkezett. Számban és űrmértéken egyaránt gyengébb tüzérségét a magyar vezér nem használta fel teljes számban, mintegy 50 löveget egy tömegbe vont össze a töltésen, a többi viszont csak elvétve avatkozott harcba a szárnyakon. A lőszertartalékot pedig jó előre elindította a hátrálási útvonalon, nyilvánvalóvá téve, hogy csak addig akar harcolni, amíg nem biztosítja a zavartalan visszavonulást. Azonban ezt nem sikerült elérnie.
Haynau az erős magyar állást lovashadosztályával megkerültette. Dembiński már túl későn vetette be saját lovasságát. Pedig Bechtold cs. kir. lovashadosztálya nagyon lassan vonult, Haynau nem is győzte kivárni manővere végrehajtását. Megindította frontális támadását, a 99 löveget felvonultatva másfél órás ágyúharc után kimozdította helyéből a magyar tüzérséget. Ekkor lépcsőzetesen vetette támadásba a cs. kir. dandárokat, amelyek rendetlen menekülésre kényszerítették a honvédeket. Ezt még csak súlyosbította a Bechtold-hadosztály megjelenése az oldalukban. Dembiński ekkor már tényleg kénytelen volt elrendelni a visszavonulást, amelyet elsősorban a lengyel és olasz légiók, illetve Dessewffy tábornok lovassága fedezett.
A csata estére véget ért, és nem is annyira a veszteség (500 halott és sebesült, 400 fogoly), sokkal inkább a csapatok tartásának megrendülése volt katasztrofális. Egészen más volt ez a visszavonulás, mint február végén Kápolnától a Tiszáig, ahol az üldöző lovasságot bevárták a honvédek és visszavágtak. Itt, ha az üldöző lovasság lecsapott a hátráló oszlopokra, a többség fejvesztve menekült. Csak annak a néhány alakulatnak köszönhették menekülésüket, amelyek helytálltak, s legalább lassították az üldözés iramát, Bébánál, Óbesenyőnél és Csatádnál.
A csata részletei
Minden évben, a szőregi csata évfordulója alkalmából megrendezik a Nemzetközi Huszár és Katonai Hagyományőrző Találkozót, mely során korhű ruházatban és fegyverzetben újrajátsszák a település utcáin az ütközetet.
Az ütközet napjainkban