Megye/ország: Horvátország
Elhelyezés időpontja: 2011.09.11 13:50
Megjelenés időpontja: 2011.10.31 16:00
Utolsó lényeges változás: 2021.08.27 11:19
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Fairy, schwEster, time2go, Kinoa, Zsolti
Ládagazda: Fairy Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 100 m
Megtalálások száma: 85 + 1 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.1 megtalálás hetente
WAP ON
A kelet-szlavóniai Vukovar belterületén, a Duna-partra vezető tanösvénytől délre, partfal hasadékában találod a negyedliteres (kb. 10*10*5 cm) geoládát.
WAP OFF
Bevezető
A független Horvát Köztársaság honvédő háborújának legpusztítóbb ostroma zajlott a Duna-parti Vukovár megszerzéséért. A város a mai napig viseli a harcok nyomait.
Vukovár
Horvátország keleti szélén, Eszéktől délkeletre, a Vuka folyó torkolatánál fekszik a (hozzá tartozó településekkel együtt) harmincezres város. Források már a 12. században említik. A török hódoltság után, a 18. században fejlődésnek indult. A 19. század végére fontos folyami kikötővé, kereskedővárossá vált, főként horvát és német lakossággal, jelentős szerb és magyar kisebbséggel. A 2. világháború után a németek kivándoroltak és a Bratstvo i jedinstvo (testvériség és egység) jegyében jelentős szerb betelepülések történtek.
A hős város
Jugoszlávia felbomlása közben a szeparatista nemzeti törekvéseket súlyosan megtorolta a belgrádi rezsim. A hónapról hónapra eszkalálódó események odáig vezettek, hogy 1991. augusztus 26-án a Jugoszláv Néphadsereg körülzárta és ostrom alá vette Vukovárt. A várost kb. kétezer felfegyverkezett népfelkelő védte - hősiesen ellenállva a hatalmas túlerőnek. November 18-án a város elesett - a támadók a hadifoglyokat és a polgári lakosokat sem kímélve valóságos népirtást hajtottak végre.
A húsz évvel ezelőtti eseményeket a mai napig nem heverte ki a város: számos épületen láthatóak a rombolás nyomai. A Duna fölé magasodó löszplatón álló víztorony sincsen kijavítva: szándékosan - hogy mementóként emlékeztessen a második világháború utáni Európa legszörnyűbb harcaira.
A konfliktus fő felelősének tartott jugoszláv Milosevicsről így írnak:
"[...] a mindenkori diktátorok, terrorista vezérek, maffiafőnökök pszichéje négy alapvető közös elemet mutat. Az első elem a messianisztikus küldetéstudat, amely az átlagemberéhez képest hatványozott énközpontúságot takar. A második szimptóma a paranoia egy fajtája - a diktátortípus az őt ért legkisebb kudarcért is másokat okol, és folyton ellenséget keres vagy épít. A harmadik alapvonás a normális emberéhez képest beszűkült lelkiismeret és az ennek hiányából származó gátlástalanság. A negyedik elem a legszűkebb környezet tagjainak a lelki terror alatt tartása, az uralom megszerzésének és birtoklásának különleges képessége, az ellenvélemények megtorlása."
2017-ben a torony köré állványerdő került: a külső állapotot konzerválják, belül pedig látogatóközpontot alakítanak ki.
Ládatörténet
2021.08.27 11:19 Frissítettem a ládaoldalt.
2021.08.20 10:21 A rejtekadó fával együtt megsemmisült ládát copfocska új retekben pótolta. Köszönöm szépen a gondoskodást!
2017.09.03 19:10 A Geoláda 2017 projekt keretében új dobozt helyeztem ki, így a geoláda ismét hagyományos.
2013.10.22 Előreláthatólag a ládát csak tavasszal tudom pótolni, így addig virtuálissá alakítom.
2013.09.29 Tereprendezés miatt eltűnt a láda, ezért betegre állítom.
2012.10.21 Az eltűnt ládát Mikulás pótolta. Köszönet érte!
2011.10.31 Tolnai Halloween alkalmából jelent meg a geoláda, 10 másik társával együtt (2013.11.24-ig rekord).
Vukovár... Mennyiszer olvastuk és hallottuk ezt a nevet a délszláv háború ideján és azzal kapcsolatban. A szétlőtt víztorony képét ezerszer láttuk a híradásokban. Összeszorul a jóérzésű ember szíve, amikor a háború nyomait látja. A város egyébként szépen talpra állt, gyönyörűek az épületek, a felújított házak sorát váratlan szóközként töri meg egy-egy, a borzalom mementóit viselő épület. Szándékosan hagyták őket így, vélem, hiszen emlékezni kell, emlékezni azért, hogy soha többet ne ismétlődhessen meg.
A rejtéssel kapcsolatban: a láda a helyén van, Ben barátom addig kutakodott, míg megtalálta a löszfal és a talaj íves találkozásán. Elég sokáig kereste, de geocachinghez szokott szemével kiszúrta azt a rést, ahol a láda van.
A partfalon hiába másztam fel, lehetséges rejteket keresve, a ládára nem leltem. Talán már leszakadt az a rész is, mert a partfal folyamatosan omlik. A logoláshoz kivancsifancsi nyújtott segítséget, amit ez úton is köszönök.
Eseménydús, izgalmas, burek burkolós, csevap és pljeskavica kajálós, hőségben elolvadós, majd záporban rommá ázós, magyar emlékeket felkeresős, helyi érdekes helyeket megcsodálós, három országot érintő, egy hetes remek kirándulást tettünk Fidorkával.
Hosszan túrtam a magas lösz réseit mire meglett a doboz. Nem túl szerencsés rejtés, mert a magas fal miatt pontatlan a jel én meg mindig tartok az ilyen magas löszöktől mióta személyesen láttam valakit akit egy ilyen fal leomlása nyomorított meg. Utána még sétáltunk egyet a városban. Nagyrészt helyreállították itt a dolgokat, csak egy-egy ház és a víztorony áll itt mementóként.
Megtaláltuk. Hátborzongató érzés ilyen közelről látni egy háború borzalmát. A városban több helyen még mindig láthatóak tüzérségi és kézifegyverekből származó találatok nyomai az épületeken.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
A mai napra a kelet-horvátországi ládákat terveztem begyűjteni. Ez volt a mai 10. láda. A víztorony parkolójában hagytam az autót, onnan sétáltam el a ládáig, ami egyből meglett. A víztorony környékét szépen felújították, de ma bemenni nem lehetett, mert bent is munkákat végeztek.
A délszláv háborúban (1991-1995) szétlőtt vukovári víztorony a város egyik legismertebb szimbólumává vált. Fényképeken már jó néhányszor láttuk.
A bejutás nem volt egyszerű. Kora délután értünk a helyszínre, és kényelmesen nézelődtünk, fényképeztünk, majd a pénztárhoz menet egyszer csak egy FLIXBUSZ-nyi ember leszállt és a torony felé tartott. Na ne...
A "most vagyunk itt, most megyünk be" akkor kezdett a mégsem felé billenni, mikor újabb és újabb busznyi ember érkezett.
Mivel elég hosszú volt a nyitvatartás, ezért más programot kerestünk a következő órácskára. A vukovári háborús emlékközpont (Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar - MCDR Vukovar) mellett döntöttünk. Ha már háborús a téma, akkor illeszkedjünk hozzá.
A szabadtéri haditechnikai tárlat ingyenesen látogatható, több eszköz kipróbálható.
Öt órakor zár a park, utána újabb kísérletet tettünk a víztoronyba bejutni. A tömeg elvonult, alig lézengett 1-2 ember.
Üveglifttel vagy gyalog is fel lehet menni. Mi vettünk liftes jegyet, de a gyalogos verziót is kipróbáltuk. 1 db liftes jegy 10 euró, ami ma 75,345 HRK.
Az évekig tartó felújítása szerintem nagyon jól sikerült. Az első emeleten emléktermet alakítottak ki, ahol több kivetítőn többféle témát jelenítenek meg. A legfölső szint pedig egy hatalmas kilátó.
Utána még a városban is sétáltunk késő estig. Mindig találtunk még valamit, amit érdemes megnézni. A környék GC pontjait elnapoltuk, majd máskor is eljövünk erre.
Innen már "csak" a hazaút következett.
Megtaláltuk. Köszönjük a lehetőséget.
[g:hu+ 2.10.12]
A toronynál nagy volt a forgalom. A tanösvényen viszont már szinte senki sem járt. Kicsit megijedtünk, mert több helyen is leszakadt a partfal a sok esőtől. Féltünk, hogy a láda is esetleg... Szerencsére a rejtek nem mosódott le, de a dobozt rendesen betakarta a sár. Reméljük nem tűnik el a rejtekadó hasadék a következő nagy esőben.
meglett. megdöbbentő, hogy napjaink stílusú házain ott "díszeleg " a rengeteg háborús nyom. a víztorony szépen felujitva. ottjártunkkor is viszonylag sokan voltak. köszönjük [Geoládák v3.12.10]
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (86 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.