WAP: A ládát a szivattyútelep közelében egy diófa törzséhez rejtettük el.
Pótjelszó a zsilip fémkorlátján található.

A ládába TravelBug
nem helyezhető.
___________________________________________________
Megközelités
Győr és Enese között haladó 85-ös útról a
N 47° 39,834' E 17° 30,631' 112 m [GCLESV+kereszteződés)] koordinátánál kell letérni Börcs irányába. Ajánlott parkolóhely:
N 47° 40,522' E 17° 29,772' 114 m [GCLESV+parkolo]. Kérek mindenkit, hogy az autóban ne hagyjon szemmel látható értéket. Innen gyalogosan keleti irányba haladjatok a töltésen (autóval behajtani tilos!), 1,5 km sétával megközelíthető a Lesvári szivattyútelep. A szivattyútelep másik irányból történő megközelítését nem javasoljuk! Pótjelszó a zsilip fémkorlátján a
N 47° 40,559' E 17° 30,961' 114 m [GCLESV+pótjelszó)] található.
Lesvári szivattyútelep története
Az 1873-ban alakult Rábaszabályozó Társulat az ármentesítő töltések megépítése után hamar szembesült a töltések mentett oldalán jelentkező, belvizek által okozott károkkal. A társulat érdekelt birtokosai kénytelenek voltak a belvízrendezést is beiktatni feladataik közé, annak ellenére, hogy csak nagy nehézségek árán tudták előteremteni az ármentesítés költségeit. Kezdetben zsilipeket építettek a töltésekbe a lecsapoló belvízcsatornák torkolatához. Ezek segítségével gravitációs úton is meg tudtak szabadulni a káros vizektől. Amikor azonban a befogadó folyó magas vízállása lehetetlenné tette a zsilipezést, a belvizek elöntötték az adott öblözetet.
A Lesvári szivattyútelep a XX. század első felében épült gőzkazános Ganz gyártmányú szivattyúkkal. A térség belvizeinek átemelésére szolgált. Napjainkban múzeumként működik
N 47° 40,549' E 17° 30,931' 110 m [GCLESV+múzeum], régi térképek, tervek és védelmi eszközök vannak kiállítva.
Még a szivattyútelep létesítése előtt, 1889-ben olasz építőmunkások közreműködésével készült el az ikertáblás, öntöttvas Ganz és Társa gyártmányú leeresztő zsilip, amely - szépen faragott köveivel és eredeti gépészeti berendezésével - ma is kifogástalanul működik a szivattyútelep mellett. A zsilip építésével egyidejűleg fokozatosan bővítették a Kepés-Lesvári belvízöblözet csatorna-hálózatát, amellyel a Rábca és a Rába felé terelték a belvizeket.
A kazánházban elhelyezett gépészeti berendezést a Danubius-Schoenichen-Harmann budapesti cég szállította, a gőzgép feliratai Röck István szabadalmára és gépészeti gyárára utalnak, míg a szivattyúgépet a Schlick-féle Vasöntöde és Gépgyár Rt. budapesti gyára készítette 1905-ben.
Bíró Elek társulati főmérnök által tervezett Lesvári szivattyútelep a maga korában a legnagyobb teljesítményű berendezésekkel működött, a Rábca folyóba max. 4 m3/s átemelésére volt képes.
Az 1950-es évek végén a térségben kialakított nagyüzemi mezőgazdaság azonban egyre nagyobb, ill. gyorsabb vízlevezetést igényelt, ezért 1960-ban a főcsatorna jobb partján elektromos szivattyútelepet (Lesvár II.) építettek, amely 5 m3/s teljesítményével kiváltotta a gőzüzemű telepet.
A Kazánbiztosi Hivatal 1961-ben bevonta a Lesvár I. telep működtetési engedélyét, 55 évi üzemeltetés után leállítva a telepet.
A műszaki létesítményeket kezelő Észak-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság (ÉDUKÖVIZIG) az 1980-as évektől a régi szivattyútelepen gyűjtötte össze azokat a vízgépészeti berendezéseket, amelyek másutt már kikoptak a hétköznapi gyakorlatból. A telep épületén belül fényképes tablók örökítik meg a Rábaszabályozó Társulat és a szivattyútelep történetét.
Ikrény község építési szabályzata a külterületükön található lesvári régi szivattyútelepet
2000-ben a helyileg védett értékek közé sorolta.
Forrás:
Lesvári szivattyútelep története
A láda
A ládát a szivattyútelep közelében a töltés déli, jobb oldalán helyeztük el egy több törzsű diófa tövében, természetes anyagokkal álcázva. A doboz belső méretei:12x12x5cm. A rejtés árvizek idején is biztonságosan kereshető. Aki a láda mellett a múzeumot is meg szeretné tekinteni, az csengessen be az ott lakó szivattyútelep üzemeltetőhöz. Belépődíj nincs. A visszarejtés során kérek mindenkit, hogy körültekintően járjon el.
Ládatörténet
2019.06.14. - Az eltűnt ládát pótoltuk, és pótjelszót is elhelyeztünk. A láda ismét kereshető.
Kellemes időtöltést kívánunk: Zsézsé, Szityu, és Szabu