Az állatorvos segít megtalálni a kisméretű, henger alakú ládikát.
Aztán kisérteni fog, ha nem írsz egy pár mondatos logot az igen lelombozó sablonszöveg helyett. Ezzel nemcsak a rejtő munkáját tiszteled meg, hanem magadnak is emléket készítesz, amit később élvezettel fogsz visszaolvasni.
A ládába kisebb geocoin vagy
Travel Bug helyezhető.
Kérlek, ha megtisztelsz azzal, hogy ide rejtesz vagy innen viszel el egy vándort, ne felejtsd el bejelenteni a www.geocaching.com oldalon!
Sokak szerint furcsa, hogy ide invitállak. Hova is? Egy 60 hektáros parkba, 80 ember munkahelyére és 170 000 ember nyugvóhelyére. Egy helyre, ahol az árnyas fák közt nagyot lehet sétálni, ahol szép szobrokat, emlékműveket láthatsz, közben elgondolkodhatsz az élet dolgain. Egy helyre, ahol több pécsi "lakik", mint a városban. Az ország egyik legnagyobb temetőjébe. Egy intézménybe, amely kulturális, művészeti, történelmi emlékei mellett kiemelkedő értéket képvisel növényvilágával is.
Elnézést kérek minden olyan játékostárstól, aki úgy érzi, hogy a geokesselés és a temetői séta nem összeegyeztethető tevékenység. Nem szeretném olyasmire buzdítani őket, ami értékítéletükkel ellentétes, ezért kérem, inkább ne keressék meg ezt a ládát!
A temető nyitva tartása
április 2-től november 2-ig: 6 - 20 óráig
november 3-tól április 1-ig: 7 - 17 óráig
A temető története
Pécs városa 1879-ben határozatot hozott, hogy a mai Balokány környéki ún. budai-külvárosi temetőt fel kell számolni, és egy új, nagyobb temetkezési helyet kell létesíteni. Röpke 25 év alatt el is jutottak a megvalósításig. A több szóba került helyszín közül hosszas egyezkedés után a Siklósi út melletti területre esett a városvezetés választása. 1903-ban végre megkezdték a sírkert kialakítását. Először a szükséges épületek készültek el (a Szent Mihály tiszteletére felszentelt nagyméretű temetőkápolna azonban csak 1933-ban épült,) ezután a díszes főkaput és a magas kőkerítést építették meg. Az utak kijelölése után megkezdődött a sírhelyek árusítása és a régi temetőből a tetemmaradványok áthelyezése. Az épen maradt szép síremlékeket is áttelepítették, a művészi szempontból értéktelennek ítélteket pedig a Dóm tér és a Széchenyi tér burkolására használták fel. (A székesegyház előtt még mindig ezeken járunk, bukdácsolunk, a Széchenyi tér 2009-2010-ben új burkolatot kapott.)
Az új temető hivatalos megnyitójára 1904. november 4-én került sor. Eddigre már lezajlott az első temetés is. Előző nap búcsúztatták a 23 évesen, tüdőgyulladásban elhunyt Windischmann Annát, Szemán József vasúti altiszt feleségét, egy kisfiú édesanyját. Sírja még ma is megvan.
A következő kb. 90 évben megszaporodott a sírhantok sora. A temető első bővítése 1922-ben vált szükségessé. Ezt a háború idején, majd később is további bővítések követtek. A hatalmas területen jelenleg 69 parcella található.
Bár a temető a '90-es években a további terjeszkedése is felkészült, azt gondolom, a sírok száma a közeljövőben nem fog növekedni. A város lakosság fogy, sok fiatal elköltözik. Ha élet már nem köti a családot Pécsre, sokan nem váltják meg a régi sírokat, így azok felszámolásra kerülnek. Ráadásul a temetési költségek annyira magasak lettek az utóbbi évtizedben, hogy sokan anyagi okokból nem a temetést, hanem hamvasztás után a hamvak szétszórását vagy hazavitelét választják. A szórásos szertartást egy erre a célra épített szökőkútnál bonyolítják.
Négy parcella az I. és II. világháborúban elesett katonák végső nyughelye. Tizenkét nemzet fiai nyugszanak itt.
Szívbemarkoló az apró gyermeksírok látványa. A gyermekparcella közepén a carrarai márványból készült "Örök gyermek" emlékmű áll. Mindenszentekkor pálcikára tűzött, földbe szúrt fehér origami papírdaruk százai lepik el a szobor környékét.
Külön parcellában nyugszanak azok az emberek, akik haláluk után is az emberiség javát szolgálták, felajánlva testüket az orvostudománynak. Ezért a parcelláért az egyetem orvostudományi kara vállal felelősséget és tart az itteni emlékműnél minden évben megemlékezést.
Egységes, ú.n. amerikai típusú parcellában helyezik el azon emberek holttestét, akik végtisztességéről a város köztemetés keretében gondoskodik.
A legszebb régi síremlékek a temető Siklósi úti kerítése mellett a főkapu közelében és a kápolna környékén találhatók.
A kerítés közelében, a környezethez illő rejtekben megbújó ládáig sétálva több szép szobron is megakadhat a szemed, de ha van kedved és időd még az alábbiakat ajánlom szíves figyelmedbe:
Dr. Grastyán Endre (1924-1988) orvoskutató szobra (mint a szoborról is megállapítható, alacsony, vékonydongájú ember volt, agykutatással foglalkozott, amiben a macskák, mint kísérleti alanyok voltak segítségére)
N 46° 3,145' E 18° 13,903' 143 m [GCPTMT+síremlék1]
Szilágyi-Büky család kriptája
N 46° 3,223' E 18° 13,882' 137 m [GCPTMT+síremlék2]
Türr család kriptája
N 46° 3,207' E 18° 13,998' 141 m [GCPTMT+síremlék3]
Van még rengeteg figyelemre méltó sír. Jobban jársz, ha nem a GPS-re szegezed a tekinteted, hanem magad fedezed fel a szép síremlékeket. Bármerre indulsz, biztosan találsz néhány szépet, érdekeset vagy éppen furcsát, különlegeset.
A temető megközelítése
A gépjárművel érkezők a nyugati oldalkerítés mellett vagy az északi oldalon lévő Interspar parkolójában tudnak megállni. A város felől érkezve kissé nehézkes a nyugati oldalon megállni, egyszerűbb az Interspar parkolóját választani és az északi kapun bejutni. A nyugati oldalról a főkapun át érkezve kb. 400 métert kell megtenned a kocsidtól a ládáig, északról jövet talán 600 métert, keletről 800 métert.
A vasútállomástól induló, a távolsági autóbuszpályaudvar mellett is megálló 6-os, 7-es, és a 41-es számú buszok a temető nyugati oldalán lévő két kapunál, a 42-es számú autóbusz az északi és keleti bejáratoknál állnak meg.
Személyes vonatkozás
Ezt a ládát őseim, ősrokonaim tiszteletére rejtettem, akik közül az első, dédapám 1926-ban vált e hely lakójává. Ünnepekkor ebben a hatalmas sírkertben több mint 5 km-es sétát teszünk, mert kb. tíz sírt, húsznál is több halottat kell felkeresnünk, akik a temető különböző parcelláiban pihennek. Többnyire a családból sokan együtt megyünk: szüleim generációja, testvérek, unokatestvérek, aprónép. Így a sírgondozás nemcsak kötelesség, hanem örömteli családi együttlét. A séta közben történeteket elevenítünk fel halottainkról, így az ifjabb generáció számára is élővé téve azokat, akiket ők már nem ismerhettek meg.
Számomra a temetői séta kellemes élmény. Remélem, számodra is az lesz.
Ládatörténet
2011. 12. 16.: Ládakarbantartás. Doboz ajándékokkal való ismételt feltöltése.
2012. 09. 01.: Ládakarbantartás.
2013. 02. 09.: Ládakarbantartás. Logbook csere.
2014. 10. 30.: Ládakarbantartás.
2015. 10. 27.: A láda eltűnt. Pótoltam.
2016. 04. 30 - 2016. 07. 30.: A láda ideiglenesen pár sírral arrébb költözött.
2016. 10. 30.: Ládakarbantartás.
2017. 10. 30.: Ládakarbantartás.
2018. 11. 02.: Ládakarbantartás.
2019. 10. 01.: Az eltűnt ládát pótoltam.
2022. 08. 02.: A betelt logbookot cseréltem.
Források:
Pécsi Temetkezési Kft. honlapja
BAMA újságcikk