Elhelyezés időpontja: 2011.10.01 23:00
Megjelenés időpontja: 2011.10.23 11:46
Utolsó lényeges változás: 2018.05.12 07:52
Utolsó változás: 2019.11.06 09:42
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+1V)
Elrejtők: Csizmások
Felhasználó: Csizmások Nehézség / Terep: 1.0 / 1.0
Úthossz a kiindulóponttól: 450 m
Megtalálások száma: 370 + 1 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.8 megtalálás hetente
WAP: 1. pont: Márványtáblán szöveg 5.sor 4.szava (6betű) 2. pont: A láda a jelszó 2. részével a kápolna melletti örökzöld bokor rejtésében (értelmes szó).
A ládába TravelBug nem helyezhető.
A hétvégén 10 km-es "Fedezd fel Abasárt!" teljesítménytúrán vettünk részt, itt jött az ötlet, ide ládát kell rejtenünk. Többször átutaztunk már a falun, mindig megragadott bennünket a falu szélén a magányos kápolna, s persze a környező Mátra a Szent Anna kápolnával. A ládát is ide a főút melletti Szent János kápolnához rejtettük. Parkolni ott lehet mellette.
Megközelítés:
A település a 30-as úton (vagy M3 Ny-i lehajtó) Gyöngyöst elhagyva Miskolc felé, balra fordulva 6 km. Budapestről, Egerből, Gyöngyösről autóbuszok közlekednek.
Múlt és jelen
A település neve 1903-ig Sár volt, később vette fel a XI. századi történelmi múltjára utaló Aba nevet. A terület a korai Árpád-kori Aba család birtoka volt, Aba Sámuel király a hagyomány szerint itt bencés monostort és apátságot alapított. A Bécsi Képes Krónika szerint őt is itt temették el. Ezt bizonyíthatja a XVIII. század végén épített Bolt-tetői pincében látható sziklába vájt sírhely, ahol jelenleg is régészeti feltárást folytatnak. A feltárás után romkert, illetve a leletegyüttest bemutató múzeum létrehozását tervezik a területen az Európai Unió 470 millió forintos pályázati támogatásával.
Az abasáriak életét a honfoglalás óta meghatározza a szőlőművelés és borkészítés, a múlt század elejétől a szőlőoltvány termelés. Dr. Hanák Kolos itteni birtokait elsőként telepítette be magasművelésű szőlőfajtákkal, és ő volt az, aki megismertette az oltványkészítést a település lakosságával. Abasár andezit és homokkő lelőhelyekkel rendelkezik. Jellegzetesek a különleges, állandó hőmérsékletet biztosító borospincéi, melyek még a Mátrában is kuriózumnak számítanak. A faluban 3 nagy pincesor található. Közös jellemzőjük, hogy sziklába vájták őket, és egy hatalmas pincerendszert alkotnak a falu alatt. Kora középkori a Kővágói pincesor.
Magyarország legmagasabb szőlő termőhelye az 500 méter magas Sár-hegyen található Dobóczi-lapos, mely vulkanikus eredetű termőföldjének köszönhetően a legkitűnőbb szőlő fajtáknak ad termőtalajt.
Abasári rizling - hosszú évtizedek óta a környék egyik leghíresebb bora, a Mátra déli lejtőjén termelt finom borok egyik gyöngyszeme. Jól behűtve fogyaszthatjuk aperitívként, valamint fehér húsokhoz, halakhoz.
Látnivalók:
Kápolnák
Abasár nevéhez három kápolna fűződik: a Szent János (1746), a Sár-hegyen lévő Szent Anna (1745) és a Szent Petronilla kápolna, melynek romjai, a község északkeleti részén szőlőtáblák között bújnak meg. Az oszmán hatalom kiűzése után építették a falu földesurai a kápolnákat az egyházközségi élet fellendítése céljából.
Kapás-ház N 47° 47,766' E 20° 0,139' 126 m [GCABAR+tájház]
A palóc stílusban épült ház 230 éves, az 1902-es látképen még csak ilyenek voltak, ma ez az utolsó a faluban. Falai vályogból készültek, nyeregteteje náddal fedett. A bemutatott tárgyvilág a szőlőművelő kapás és summás család életmódját képezi. A konyhában féloldalas szabadkémény látható tüzelőpadkával. Alatta pince 30 lépcsőfok mélyen. Látogatható hétfő kivételével. (Tel.:37 360 896)
Bolt-tető N 47° 47,708' E 20° 0,083' [GCABAR+ Bolt-tető ]
Aba Sámuel nemzetségfői központjának épített maradványai lelhetők fel. Eddig egy úgynevezett rotundát, vagyis köralakú keresztelőházat sikerült feltárni. Ez egy közel tíz méter átmérőjű, 110 cm vastag alappal és 90 cm-es felmenő fallal bíró építmény.
Római katolikus templom N 47° 47,629' E 19° 59,943' [GCABAR+R.k. templom] 1730 körül épült barokk stílusban, azóta többször átépítették. Berendezésére a rokokó, copf és késői barokk stílusjegyei jellemzőek. Előtte áll Till Aran, hódmezővásárhelyi szobrászművésznő Aba Sámuel szobra, amit 1984-ben avattak fel.
Kellemes időtöltést, ha tehetitek - jó borkóstolást!
Ajánlott útvonal 9,5 km a sárga kör turista jelzésen, így megismerheted a falu látnivalóit a tájházat, a templomot, a községháza előtti kopjafát,a pincéket, az ásatást, a szőlőültetvényeket, az emlékművet és a Szent Anna kápolnát (GCSZAK) és persze a Mátrát a háttérben.
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Mai szabadnapunkat Fidorkával kettesben kirándulással, nézelődéssel töltöttük. Választásunk a Mátraaljára esett, ahol sok keresnivaló várt ránk. Szeles borús idő ellenére sok érdekes helyet láttunk, végül 8 megtalálással zártuk a napot.
6/8: A multi két pontját autóval kerestük meg. A második ponttal megküzdöttünk, mert ki kellett várni míg a két bámészkodó odébb áll a rejtekadó bokor mellől.
Én is a com-os ládát logoltam...., köszönöm a rejtő segítségét. Egyben javasoltam neki(k), hogy a ládikát tegyék másik helyre. A hely egyértelműen ládaérdemes, egyformán a történelem, a bor és a Sár-hegy miatt.
Köszönöm rejtést! Kis segítség kellett, amit köszönök! mert com-os ládát találtam meg. A láda is meglett végül. Nem a bejárati örökzöld.
[Geoládák v3.5.0]
valamit elnéztünk a második pontnál. A kápolnánál a tuján találtunk egy geoládát, amiben találtunk egy jelszót (2 betű és kétjegyű szám), csak azt nem vettem észre, hogy értelmes szót kellett volna keresni. És most már otthon vagyok, nem tudom pótolni a hiányosságomat. Egyébként jó kis település, 8 liter borral tértem haza :)
Képek alapján elfogadjátok a találatot?
u.i.: Köszönöm, hogy elfogadtátok. Mint utólag kiderült, egy com-os ládát találtam meg.