WAP: a két homokos út közötti erdőben keress egy nagy fatuskót, amely a kb. 0,7 literes négyfüles (6*10*15 cm) konyhai dobozt rejti.
Ezt a dobozt a régi hatalmas somogyi erdők, zsiványok és Csokonai Vitéz Mihály emlékére rejtettem el .
___________________
2013.11.18. A láda eltűnt, hamarosan pótoljuk.
___________________
2013.12.04. A láda új, védettebb helyen pótolva. A rejtek lehet, hogy látta Csokonai korát.
___________________
2014.06.28. Amíg nem találom meg a pótrejtek koordinátáit, kérem, készítsetek az elfogadáshoz a tuskóról egy képet, és töltsétek fel a loghoz! Köszi!
___________________
2014.08.21. 11:30 Megtaláltam a pótláda koordinátáit és módosítottam. A régit rejtő hatalmas fatuskó koordinátái: 46° 15,890' 17° 15,398', érdemes egy pillantást vetni rá!
___________________
2015.02.20 13:00 Ládapótlásra indultunk, és mind az eredeti ládát a nagy fatuskónál, mind a pótládát a másik tuskónál rendben megtaláltuk. Gyakorlott kesser szemmel mindkettő észrevehető volt. Sértetlenek, szárazak, felszerelésük rendben volt. A láda koordinátái visszaállítva, kereshetőre állítva. Nézzetek be alaposan a tuskó részeibe!
___________________
2017.05.08 16:00 A pótládára állítottam át a koordinátákat, mivel csak két hét múlva tudunk arra menni legkorábban.
___________________
2017.06.01 17:00 A ládát pótoltuk, az eredeti helyen kereshető.
___________________
2020.06.25 13:00 A ládát pótoltuk, kereshető. Kérlek, ne a fatönk közepébe dobd be a dobozt! Találsz több fedett helyet a gyökerei alatt, és akkor nem ázik be! Egy tartalék jelszóhordozót is elhelyeztünk a tönk tetejével párhuzamosan, esővédett résben.
___________________
Megközelítés
Bolhás községet a Nagyatád és Somogyszob közötti útról nyugat felé induló, kitáblázott kereszteződésnél lekanyarodva éred el (3 km). A faluba beérve kb. 600 m után a stoptáblánál balra fordulj és haladj az aszfaltos úton a falu végéig a Rákóczi utcán. Itt parkolj le :
N 46° 15,828' E 17° 15,698' 141 m [GCSZS+parkoló]. Innen a GPS alapján könnyű sétával elérhető a doboz. A láda közelebbről is vadászható szárazabb időben, de az út eső után kellően süppedős, sáros.
Miért rejtettem ide a dobozt?
Csokonai, Lillával való szakítása után, elkeseredett hangulatban érkezett 1798. márciusában Somogyba. Más ismeretsége nem lévén, a csökölyi paplakban talált szállást, ahol Nagy Gergely prédikátor és veje, Kis Bálint káplán fogadták vendégül, akivel még a debreceni kollégiumban kötött barátságot. Megérkezte után azonnal súlyos betegségbe esett, három hétig gondosan ápolta a prédikátorné és lánya. Hamarosan meghalt Nagy Gergely, özvegye Csurgóra költözött, ahol a megkedvelt, jó természetű Csokonainak kvártélyt- kosztot adott, annak ottani segédtanársága alatt. Nagy Gergelyné úgy megkedvelte a költőt, hogy 1799. őszén a bárdi hegybe szüretre menvén meghívta őt is. Erről az izgalmas útról így ír nagybátyám dr Erőss István, Nagy Gergelyné ükunokája, családtörténetében. A leírás forrása Domby Márton Csokonai életrajza, melyet 1817-ben adtak ki.
"Csokonai 1799-ben, szüreti vakáció idején a prédikátornéval és annak fiaival Csurgóról a bárdi (a mostani neve Bárdudvarnok, ettől délre terül el egy nagyobb szőlőhegy, melyet ma Csermánhegynek neveznek ) szüretre szándékozva menni, a balhási (ma Bolhás) erdőben eltévedve egy néhány bujdosó zsiványokkal összetalálkoztak. A tőlük hol- lakózások felől tudakozó asszonynak a kérdésére: Kinek a cselédei? - a legvadabb hangon azt felelék: Bocskoré ... , ha ismeri! Csokonai csakhamar beleszólt:
- Őkegyelmük pásztoremberek és itt kint laknak az erdőn. Szabad emberek őkegyelmék, nem uralnak senkit, nem parancsol őkegyelmüknek senki az Istenen kívül, kinek ege alatt szabadságban élnek.
-Igaz uram! Jól mondá! Minekünk nem parancsol senki, de azért mi is szolgálunk ám azoknak, kik ránk szorulnak.
- Elhiszem kegyelmeteknek és megkövetem s kérem is, hogy mivel itt az utat nem tudjuk, mondaná meg: jól megyünk Balhás felé?
- Nem - felelék -, de ha Balhásra szándékoznak, bele vezetjük az útba. Eredj Pista! s utána a kocsi.
Le is van írva, hogy előző héten ezek a zsiványok kirabolták Vas István aszófői prédikátort, mivel az a zsiványok nyelvén nem tudott beszélni. Csokonai emberséges beszéde megszelídítette a zsiványokat, így aztán bántódás nélkül mehettek a vidám szüretre. "
Csokonai a somogyi tapasztalatait verseiben is megörökítette. Így ír a Jövendölés az első oskoláról a Somogyban című versében:
"A szegény / Pórlegény / Vagy bodnárnak / Vagy betyárnak / Vagy zsiványnak állt."
A rejtés
A ládát a Szenta és Bolhás közti erdőben rejtettük el. Egy fa tuskóját keressétek. Benne/alatta rejtőzik a doboz, amely kb. 0,7 literes négyfüles (6*10*15 cm) konyhai tároló.
A környékről
Bolhás a XIV. században királynéi birtok volt, erre utal a falu címerében lévő korona. A török idők után újra benépesült. Tallián Ignác udvarházát 1830. körül építette fel
N 46° 15,786' E 17° 16,454' 146 m [GCSZS+Épület]. A református templom melletti I. világháborús emlékmű népies bájú griffmadara is megérdemel egy pillantást
N 46° 15,966' E 17° 16,201' 143 m [GCSZS+Alacsony torony]. Bővebben
ITT is olvashatsz a faluról.
A két falu, Bolhás és Szenta között elterülő hatalmas erdő egy kis ízelítőt ad a régi somogyi erdőségek világából. Itt van Magyarország egyik legjobb vadászterülete, például az ismert
Kaszópuszta. A mellette található Baláta- tó Magyarország egyik
erdőrezervátuma. Az itt élők zömének ma is az erdő nyújt munkát.
Az erdőben meglepően jó állapotú úthálózat köti össze a kis falvakat, pusztákat. Fedezd fel ezeket és látogasd meg a közeli ládákat! (Az utak egy része hivatalosan csak az Erdőgazdaság dolgozói számára használható. Ennek ellenére nagy forgalmat bonyolítanak ezek a sok évszázados útrendszer emlékét őrző erdei utak.) Meglehetősen váratlan Nagykanizsa → táblát látni az erdők közepén lévő pusztán.
Közeli ládák:
Kaszópuszta (GCKAPU)
Nagyatád, a parkok, szobrok és fürdők városa (GCATAD)
Ötvösi várrom (GCOTVO)
Csurgói multi (GCCSUR)
Kapcsolódó linkek:
Bolhás
Szenta
Bárdudvarnok
Csokonai Somogyban'