Röviden
8 X 19 cm-es henger forma műanyag geoláda
temető kerítésénél a belső oldalon 2db kő takarásában. Nem kell megbontani a kerítést csak a ládát fedő 1db hosszúkás könnyű követ kell felemelni. Kérlek ugyan így rejtsétek vissza és a ládára NE tegyetek több követ!
Még egy kérés: csak annyi ajándékot vigyél el, amennyit pótolni tudsz, mert az utánad érkező szomorú lesz!
Köszönöm
Parkolni közvetlenül a temető előtt tudtok.
Pótjelszó a temető előtt található tájékoztató tábla hátulján, laminált lapocskán.
A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Balatonudvariról dióhéjban
A község Balatonfüredtől 10 km-re, a Tihanyi-félsziget szomszédságában fekszik, állandó lakosainak száma 383 fő, plusz több ezer nyaralóvendég. A középkor folyamán a tihanyi apátság, a veszprémi káptalan és a veszprémi püspök voltak birtokosai. A község legfőbb látványossága a 71-es főút mellett
álló műemlék temető, melyben 63 szív alakú sírkő található. Ezek többsége (ismeretlen falusi mesterek keze által) az 1800-1850 közötti évekből származik. Ilyen sírkövek máshol is előfordulnak a
Balaton-felvidéken, ilyen nagy számban azonban csak itt látható.
A temető előtt álló ismertető tábla szerint a református, a római katolikus és az izraelita temetőt elkülönítették egymástól.'
Balatonudvari
A szív alakú sírkövek
Balatonudvariban van az ország négy védett temetőjének egyike, az, amely szív alakú sírköveiről híres. Hogy miért ezt a formát választották a régiek, azt csak találgatjuk. Az egyik monda szerint az elsőt egy udvari kőműveslegény faragta ki a Balatonakali határában fejtett kövekből. Állítólag fiatal szerelmét gyászolta a fiú, és a fájdalmát így fejezte ki. A helyieknek megtetszett ez a szokatlan forma, így aztán a következő években bőven kapott megrendelést a mester.
Sajnos, a különleges sírkövek nagyon is hétköznapi alapanyagból, fehér mészkőből készültek, és sok helyen már olvashatatlan a felirat, vagy alig maradt valami a faragványból. Az első komolyabb restaurálást az 1980-as években végezték el, állítólag nem nagy sikerrel. Komoly fejtörést okozott a helyieknek az is, hogy fogytak a régi sírkövek, ugyanis lopták őket. Ami megmaradt, azt újból restaurálták a kilencvenes évek végén, és a korabeli anyakönyvek alapján megpróbálták kideríteni az olvashatatlanná vált neveket. A temetőt az 1770-es években nyitották meg a református és katolikus hívek számára, az akkori falun kívül, az ősi hadiút fölött. Egy 1846-os püspöki jegyzőkönyvben még az állt, hogy "Vagyon az udvari fiókegyházban temetkező hely s pedig közösen az ott lévő reformátusokkal együtt, elválasztás nélkül. Kereszt nincs benne". 1887-ben azonban egy vörös kőből faragott kereszttel elválasztották a római katolikusokat a reformátusoktól. A temetőt ma is használják, és még mindig készülnek szív alakú sírkövek, igaz, a forma és a felirat alaposan megváltozott.
A sírkertben főleg katolikusok és reformátusok nyugszanak.
A temető
A kereszténység felvétele templomok építésével járt együtt és a templomok körül megjelentek a temetők. Az ezekbe való temetkezést az egyház azért is szorgalmazta, mert így tartósan továbbélő pogány halotti szokásokat jobban tudta ellenőrizni. Szent László király már szigorú törvényeket hozott a temetőkkel kapcsolatosan."Aki nem templom mellé temeti az ő halottait: tizenkét napig vezekeljen kenyéren és vízen, kalodába zárva."
Balatonudvariban a XIII. századi templom helyén 1746-ban és 1840-ben épült a jelenlegi. A középkori templom körül helyezkedett el a temető, aminek jelenleg semmi nyoma nem látható, de feltételezhető, hogy a középkori temető gyűrűszerűen vette körül a templomot.
A református templom 1780-90-ben épült. A török kiűzése után a kevés számú katolikus még a romos templomkertbe temetkezhetett. A községbe 1719-1720-ban települt reformátusok, mivel a rom templomot ők is segítették nádtetős templommá alakítani, néhány évtizedig szintén oda temetkeztek. A megszaporodó lakosságot, a reformátusok részéről a Debreceni Zsinat azon megjegyzése: "Az Atyák a városon kívül temetkeztek, Krisztust is városon kívül temették" késztethette a temető újabb elhelyezésének gondolatára.
Balatonudvari viszonylatában a temetőváltozást az 1775-ben kiadott Helytartó tanácsi határozat is sürgette, amelyet az egyházakkal is ismertettek. A református templom felépítése szintén sietette a temető áthelyezését, mivel a templom a középkori temető szélére épült és annak kb. egyharmad részét elfoglalta. Az új temetőt a felsoroltak figyelembevételével az 1770-80-as években nyitották meg a református és katolikus hívek számára. Az új temetőt a falun kívül, annak keletre eső részébe az ősi hadiút fölé jelölték ki.
A temető mellett patak volt a régi időkben, az ezen átívelő öreg kőhíd még mindig megvan a 71-es út hídjától 1-2 méter távolságra. Az új temető meglétéről ír az 1778, 1816-os veszprémi püspökség által felvett jegyzőkönyv is. Az 1846. május 15-én kelt veszprémi püspöki egyházlátogatási jegyzőkönyvben a következőket találjuk: " Vagyon az udvari fiókegyházban temetkező hely s pedig közösen az ott lévő reformátusokkal együtt, elválasztás nélkül. Kereszt nincs benne."
A közös temető csak az 1800-as évektől népesült be a "szívalakú" sírkövekkel. Ezt a sírköveken jelenleg nehezen fellelhető évszámok alapján állapíthatjuk meg.
A műemlék temető sírköveit az 1980-as években restaurálta az Országos Műemléki Felügyelőség, de sajnos nem sikeresen. Időközben a sírkövekből 3-4 darabot ismeretlen tettesek eltulajdonítottak, ami a temető külsejét károsan megváltoztatta.
1998-99-ben az önkormányzat restauráltatta a műemléktemető sírköveit. Korabeli születési anyakönyvekből szerzett nevek ismeretével sikerült több, eddig nehezen olvasható felírást a restaurátoroknak helyesen a sírkövekre leírni.
(Forrás: Részleges kivonat Marton Jenő Balatonudvari története (önkormányzati kiadás 1999.) c. könyvéből)
Balatonudvari.hu
Forrás:
nlcafe.hu
Itt is olvashatsz róla
Faragott kőszívek temetője
Ládatörténet
Az eredetileg virtuális ládát 2018.májusában Ryan & Kinga-tól adoptáltuk (munkájukat köszönjük!) és hagyományos ládát rejtettünk el. Jó keresést :) Mormoták
2018.07.21. Az elveszett ládát új helyen pótoltam. (úgy tűnik valaki lopkodja a környékbeli ládákat!)
2019.04.21. A darabokra tört ládát újra cseréltem és ajándékokkal feltöltöttem. Most egy tekerős tetejű ládát kerestek :)