Megye/ország: Bács-Kiskun
Elhelyezés időpontja: 2011.10.14 17:00
Megjelenés időpontja: 2011.11.24 13:50
Utolsó lényeges változás: 2024.11.19 23:23
Utolsó változás: 2024.11.20 06:34
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Timi & dudikoph
Ládagazda: QuadKan Nehézség / Terep: 1.5 / 2.5
Úthossz a kiindulóponttól: 4500 m
Megtalálások száma: 163 + 1 sikertelen + 4 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.2 megtalálás hetente
Puszta déli részén álló nagyobb facsoportban. Méret kb. 16x11x6 cm.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Bevezető
Ez a geoláda az Illancs értékeit és kirándulóhelyeit bemutató sorozat (GCKEHO, GCSZMV, GCBOGI) tagja, mely a Hajósi homokpuszta Természetvédelmi területére invitál Titeket.
Bajától Kiskunhalasig húzódó Illancs vidéke ez, ami a legendák szerint onnan kapta nevét, hogy a messziről idecsábított telepesek egyik éjszakáról a másikra hagyták maguk mögött a terméketlen homokdűnéket. Ezek a buckák a fa, szőlő, bokor, és egyéb telepítéseknek köszönhetően már jórészt eltűntek, és az egész Kiskunság területén alig néhány helyen látható a táj természetes állapota.
Megközelítés
Gyalogosan, tömegközlekedve Borotáig lehet busszal menni. Borotától kb. 8 km séta. Ha nyáron, melegben mész, víz legközelebb a faluban van, vigyél magaddal eleget.
Hajósi homokpuszta
A környék telepített erdői közé ékelődő 188 hektáros gyepmaradvány alacsony, dimbes-dombos terepen helyezkedik el. Talaja nagyrészt futóhomok, de néhol előbukkannak löszlerakódások is, amit a természetes vegetáció is azonnal jelez. A buckák lankásabb oldalán zárt homoki sztyepprét, míg a meredekebb részeken nyílt homokpuszta-gyepek a jellemzők.
Uralkodó fűfaj a rákosi csenkesz, mely jellemzően az alacsonyabb humusztartalmú talajokon válik uralkodóvá. Ez a gyeptípus valaha az erdőssztyepp vegetáció uralkodó gyepje lehetett. A puszta kora tavasztól késő őszig virágzik, február végétől a tarka sáfrány, az agárkosbor, és a fekete kökörcsin, márciustól a tavaszi hérics, áprilistól a homoki nőszirom és a báránypirosító, május végétől a homoki varjúháj, júniustól a kései szegfű, ősszel a homoki kikerics lepi el a tájat. Ez utóbbi érdekessége, hogy csak a Kárpát-medencében fordul elő, azon belül is a Duna-Tisza közén, a Tétényi-fennsíkon, és a Gödöllői dombságon él meg, így fokozottan védett, itt ősszel lépni alig lehet tőle.
Állatvilága változatos, bennszülött fajok a rézsikló, a zöld gyík, és az ürge, a környéken pedig rengeteg szarvas, és vaddisznó él. Ez utóbbi túrásaival tele van a puszta. A madárvilág a környező erdőkben, cserjékben, facsoportokban fészkel.
A terület a kerítés megnyitásokon keresztül szabadon látogatható, a villanypásztor csak a birkákat korlátozza :)
A láda
A puszta déli részén lévő facsoportban, egy többtörzsű akácfa ölelésében található.
Élményekben gazdag kincskeresést kívánok!
...long way round ;) QuadKan
GCAK megmozgatása után kis kitérő visszafelé menet az Érsekhalmi buszmegálló felé.
Ahol véget ért a kerítés, a TVT tábla mellett egy kerítésdrótot átlépve már irány a rejtés.
A leírás szerint jöttünk, az utolsó pár száz méter persze már csak gyalogosan a csenkesz-mezőn keresztül. A ládáért vívtunk kis bozóthatcot, kifelé aztán megtaláltuk az egyszerűbb utat :).
Köszönjük. hogy a rejtéssel felkeltetted az érdeklődésünket a helyszín iránt.😁 [Geoládák v4.5.3]
Nagyon tetszett ez a helyszín. A legjobbkor érkeztünk, az aranyóra végére.
Ma van a legrövidebb napja az évnek, így elég korán, 15:57 -kor napnyugta van.
Felmentünk a magassági ponthoz is szétnézni.
Aztán visszafelé a lábunk elé nézve rengeteg szemetet találtunk. És nem a geoládászok szemete az biztos... Védett terület....
Ma ez a rejtés új, egyesületi csereládát kapott. A doboz egy pár fával odébb talált egy sokkal jobb rejteket, a koordináták át lettek írva. Egy több törzsű fa ölében várja következő megtalálóit.
Maga a puszta nagyon tetszett, csodás lankák, érdekes fák és bokrok és a nagy magány, ami lenyűgöző.
Cipollinoval kerestük a ládát, osztálytalálkozóra érkeztünk Jánoshalmára.
Csodálatos a táj, tényleg érintetlenül megmaradt. Nagyon szerettem itt lenni.
Köszi, hogy megmutattad!
A száraz homokon beautóztunk a ládától 300 m-re és onnan gyalog mentünk. A ládikó hamar előkerült, visszafelé őshonos motorosokkal futottunk össze, akik észrevettek minket és menekülőre fogták. Köszi a hely bemutatását! [Geoládák v4.3.0]