Elhelyezés időpontja: 2011.10.14 17:00
Megjelenés időpontja: 2011.11.24 13:50
Utolsó lényeges változás: 2020.03.29 23:57
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Timi & dudikoph
Ládagazda: QuadKan Nehézség / Terep: 1.5 / 2.5
Úthossz a kiindulóponttól: 4500 m
Megtalálások száma: 133 + 1 jelszó nélküli + 7 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.2 megtalálás hetente
WAP:
puszta déli részén álló nagyobb facsoportban. Méret kb. 16x11x6 cm.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Bevezető
Ez a geoláda az Illancs értékeit és kirándulóhelyeit bemutató sorozat (GCKEHO, GCSZMV, GCBOGI) tagja, mely a Hajósi homokpuszta Természetvédelmi területére invitál Titeket.
Bajától Kiskunhalasig húzódó Illancs vidéke ez, ami a legendák szerint onnan kapta nevét, hogy a messziről idecsábított telepesek egyik éjszakáról a másikra hagyták maguk mögött a terméketlen homokdűnéket. Ezek a buckák a fa, szőlő, bokor, és egyéb telepítéseknek köszönhetően már jórészt eltűntek, és az egész Kiskunság terülén alig néhány helyen látható a táj természetes állapota.
Megközelítés
Gyalogosan, tömegközlekedve Borotáig lehet busszal menni. Borotától kb. 8 km séta. Ha nyáron, melegben mész, víz legközelebb a faluban van, vigyél magaddal eleget.
Hajósi homokpuszta
A környék telepített erdői közé ékelődő 188 hektáros gyepmaradvány alacsony, dimbes-dombos terepen helyezkedik el. Talaja nagyrészt futóhomok, de néhol előbukkannak löszlerakódások is, amit a természetes vegetáció is azonnal jelez. A buckák lankásabb oldalán zárt homoki sztyepprét, míg a meredekebb részeken nyílt homokpuszta-gyepek a jellemzők.
Uralkodó fűfaj a rákosi csenkesz, mely jellemzően az alacsonyabb humusztartalmú talajokon válik uralkodóvá. Ez a gyeptípus valaha az erdőssztyepp vegetáció uralkodó gyepje lehetett. A puszta kora tavasztól késő őszig virágzik, február végétől a tarka sárfány, az agárkosbor, és a fekete kökörcsin, márciustól a tavaszi hérics, áprilistól a homoki nőszirom és a báránypirosító, május végétől a homoki varjúháj, júniustól a kései szegfű, ősszel a homoki kikerics lepi el a tájat. Ez utóbbi érdekessége, hogy csak a Kárpát-medencében fordul elő, azon belül is a Duna-Tisza közén, a Tétényi-fennsíkon, és a Gödöllői dombságon él meg, így fokozottan védett, itt ősszel lépni alig lehet tőle.
Állatvilága változatos, benszülött fajok a rézsikló, a zöld gyík, és az ürge, a környéken pedig rengeteg szarvas, és vaddisznó él. Ez utóbbi túrásaival tele van a puszta. A madárvilág a környező erdőkben, cserjékben, facsoportokban fészkel.
A terület a kerítés megnyitásokon keresztül szabadon látogatható, a villanypásztor csak a birkákat korlátozza :)
A láda
A puszta déli részén lévő facsoportban, egy többtörzsű akácfa ölelésében található.
Élményekben gazdag kincskeresést kívánok!
...long way round ;) QuadKan
át kellett mászni egy villanypásztoron és egy kerítésen, de végül meglett. Érsekhalma irányából Amperával (alacsony) simán járható volt. Régóta szerettem volna levadászni, most végül sikerült.
A ládát sokáig kerestem , mivel a GPS máshova mutatta. Végül a földön, rejtek nélkül találtam, igyekeztem befedni. [Geoládák v3.12.10]
Pont ma van az 50. születésnapom! Ezen jeles alkalomból adtam magamnak 2 nap szabadságot, és eljöttem begyűjteni a környékbéli ládákat.
A mai nap záróládája volt. Már sötétedett, amikor érkeztem. Az volt a terv, hogy addig megyek kocsival, ameddig csak lehet, de viszonylag hamar elakadtam. A homok eleve is süppedős volt, és a gépek miatt viszonylag magas is volt a bakhát, de ezt még leküzdöttem volna. Viszont éppen fakitermelés volt, és az út tele volt lehullott faágakkal. Ráadásul az egyik fakitermelő masina éppen az úton állt. miközben pakolta ki a farönköket, így nem tudtam hosszan behaladni a homokos úton. Nehezen visszafordultam, és letettem a kocsit az egyik, már felpakolt farakás mellett.
Innen gyalogoltam be az alkonyatban a ládához. A láda villanypásztorral körbekerített területen van. Átbújtam a drótok között, így sikerült megtalálni. A lemenő nap szép pirosra festette a felhőket. Elég nagy volt a gépforgalom. Traktorok, fakitermelő gépek mozogtak a területen mindenfelé. Már bőven sötétben értem vissza a kocsihoz, de a favágók még bőven dolgoztak.
Ez a homokos terület kevésbé tetszett, mint a ma látott másik, Kéleshalomnál, de azért nem volt ez sem rossz!
Megtaláltam a testvéremmel, és apámmal. Éppen esett az eső, de a végén elállt. A láda rejtése ötletes, és esőben/sárban is megtalálható. Egyszerűen tökéletes.
A láda keresése közben nyulak, és szarvasok bukkantak elő. A puszta magában látványos, és teli van meglepetésekkel.
(És nem egy marhának lepényébe)
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Rengeteg út el van zárva működő villanypásztorral. 3 soron van kihúzva. A térkép mutatja az utat, de bemenni nem lehet. Van, ahol kapu is lezárja és ki van írva, hogy magánterület.
Több úton próbálkoztunk. Az egyik, a ládától kB 400 méterre lévő villanypásztorral zárt útnál megálltunk. A gyerekekkel (2 és 7 éves) megvártuk, amíg apa bement a ládát megkeresni. [Geoládák v3.12.5]
A keresztútig jól autózható volt most az út. Onnan már egészen közel volt a láda. Hasonló tájakon jártunk már mostanában. Könnyű volt a láda megközelítése, de nagyon szaporodnak a kerítések a láda környékén és az odavezető út mellett is.