WAP ON
Mecseknádasd nagyközség szélén, a régi Kék sávval jelzett turistaút mentén, falmaradvány tövében, tégla és drótháló mögött találod a 275 milliliteres (kb. 10*10*6 cm) geoládát.
WAP OFF
Bevezető
A mecseki átkeléshez felkapaszkodó hatos főút kanyarulatában áll Baranya egyik legrégebben helyreállított Árpád-kori temploma. Ha eddig csak az autóból láttad, most ideje megállni pár percre.
Mecseknádasd
Amikor gyerekkoromban néha átautóztunk erre, szüleim a "rendezett sváb falu" állandó szókapcsolattal illeték Mecseknádasdot. És valóban: a hatoson a völgybe ereszkedve a szemközti lágy lankákat sorban sávozzák a párhuzamos parcellák, látszanak a rendezett parasztporták.
Azóta más szemszögből is sikerült megismerkedni a faluval: hagyományainak sok évszázados tárgyi emlékei, az épített örökség részei a
Réka-vártól a
Schlossbergig végigkísérik a figyelmes szemlélő útját.
Szent István kápolna
Baranya Árpád-kori templomai közül minden bizonnyal a legismertebb a mecseknádasdi Szent István kápolna sziluettje: a forgalmas főúton sokan látják. Érdemes megállni kicsit és alaposabban megismerkedni az épülettel és 700 éves történetével. (Ha a belsőre is kíváncsi vagy, keresd Gungl Ádámot a Mecsek utca 10-ben - telefon: +36-72-463541)
- A vasrácsos kapun belépve az egykori körítőfal maradványaiba épített lépcsőn jutunk fel az épülethez csatlakozó terepszintre. Itt jobbra indulva a templomot teljesen körbejárhatjuk.
- Először az egyenes záródású szentélyt látjuk, rajta kis, csúcsíves ablakkal. Ezután újabb építésű toldalék következik, amely mellett az itt eredetileg, még a 13. század előtt állott templom falainak maradványai látszanak.
- Már el is jutottunk a négyzetes alaprajzú toronyhoz, amelynek aljában az 1970-es évekbeli műemléki helyreállításkor beépített modern, de mégis a miliőbe illő kapu, a jelenlegi főbejárat nyílik. A toronyra feltekintve a gyakorlatlan szem által málló vakolatfoltoknak tetsző felületeket észlelünk - ám valójában az eredeti felületképzés, falfestés nyomait látjuk a lőrésszerű ablakok között.
- A déli oldalon a templom hajójának három gótikus ablakát és szintén gótikus bejáratát látjuk.
- A belső tér háromosztatú: a nyugati oldalon álló torony, a középső hajó és a keleti szentély térben és funkcionálisan is elkülönül. A teljes, puritán módon fehérre meszelt belső falfelületből kitűnnek a szentélybe vezető boltív körüli falfestmény maradványok.
- Kint, a toronytól délnyugatra különös (és különleges) látnivaló bújik meg a temető kerítése mellett: néhány első generációs, dél-német telepes sírkövei sorakoznak.
- Alaposan megfigyelve a kis kápolnát, több, az állami műemlékvédelem és a lokálpatriotizmus összefogásának példaértékű eredményét láthatjuk: a közel negyven évvel ezelőtti helyreállítás nyílászáró megoldásaitól, a lehetőségekhez mérten minőségi anyagokból megvalósított szerkezetektől, a közelmúltban elkészült díszvilágításon át egészen a nem rég befejezett dréncsövezésig kéz a kézben jár az elhivatott értékmegőrzés a szerető gondoskodással.
Megközelítés
Egyéni közlekedési eszközzel pár méterre parkolhatsz a ládától. Tömegközlekedéssel érkezve a
Mecseknádasd, temető buszmegállót célozd meg. Ha Pécs(várad) felől érkezel busszal, légy különösen óvatos: igen forgalmas úton kell átkelned!
A láda megszerzéséhez nem kell bemenned a temető területére.
Forrás
Helyszíni tájékoztatás.
Ládatörténet
2023.10.26 morph játékostárs az eltűnt ládát eredeti helyén pótolta - köszönet érte -, új jelszóval ismét kereshető (23.11.30 szikizso [Admin])
2020.11.20 09:08 Egy
nagyobb ládakarbantartó-
anyagbeszerző kör első állomásaként pótoltam az eltűnt geoládát. (Idő hiányában a valahol kint tengődő korábbi füzetet nem tudtam begyűjteni.)
2020.05.31 11:20 Frissítem a ládaoldalt.
2020.05.26 16:00 A majdnem betelt naplófüzetet újra cserélem.
2020.03.07 20:45 A koordinátákat
skiccpausz geodéziai pontosságú műszerrel végzett mérése alapján frissítettem. Nagyon köszönöm az adatot, amely szerint 13 méterrel volt elmérve a láda helye. Bízom benne, hogy így visszaszorul a kerítésmászásban és temetőtúrásban megnyilvánuló kesserbarbarizmus.
2018.02.24 12:20 Naplófüzet csere.
2018.02.19
A Kesserterror Napján a láda naplófüzetének első lapját letépik.
2017.06.27 A ládaoldalt frissítettem a megváltozott adatokkal.
2017.05.12. 11:23 Az elveszett ládát új rejtekben pótoltam.
2016.06.25 Ottrombusz, itt téglány. Ezennel beszüntetem a további
elbirtoklást - bárki bármit is értsen ez alatt.
2012.07.19 Kisebb koordináta-pontosítás.
2012.04.15 A nemzetközi és a hazai játék békés egymás mellett élésének jegyében saját külön láda helyett az oldalon a .com-os doboz adatait jelenítem meg.
2011.12.13 A ládát Strombus megjelentette a geocaching nemzetközi oldalán.
2011.12.09 Strombus ugyanerre a helyszínre nyújt be tervet, amelyet a moderátorok - a szabályokkal összhangban - egyhangúlag elutasítanak. (A terv ládaoldala később
hasznosul.)
2011.12.01 A véleményt nyilvánító moderátorok többsége (+4/-2) támogatja a tervet.
2011.11.29 A ládatervet benyújtom moderációra.
Sikeres kincskeresést!