460 ml-es, négyzetes alakú ládát keress kicsit trükkös rejtekben!
A láda geoérméket, kisebb travel bugokat örömmel fogad. Kérlek, ha itt helyezel el vagy innen viszel el utazót, mozgatását ne felejtsd el a geocaching.com oldalon regisztrálni!
Az első megtaláló jutalma egy aktiválatlan geoérme. Gratulálok a piros egyeshez Pomisa-éknak! Hova hívlak?
Horvátországba, Baranya megyébe. Ha a magyar határon Udvarnál kelsz át biciklivel vagy kocsival, kb. 14 km-ert kell megtenned, hogy Izsép (Topolje) és Darázs (Draž) között megleld úticélodat. De érkezhetsz Kiszkőszegen (Batinán) át Szerbiából is vagy délről, Eszék felől is.
A Szent Péter és Pál templom rövid története
Többször hajtottam erre megállás nélkül, mire vettem a fáradságot, hogy körülnézzek. Hogy kerül ide ez a nagyméretű, különleges épület a semmi közepére? Miért nincs tornya?
Mint megtudtam, a templomot a nagyharsányi csata emlékére emelték. A hagyomány szerint Savoyai Jenő herceg vezette csapatok itt szorították a törökök egy részét a templom mögötti Duna-ágba.
A templomot 35 évvel az ütközet után, 1722-ben szentelték fel.
Tornya azért nincs, mert ez a környezeténél egy picit magasabban fekvő, víz közeli földnyelv valahogy vonzza az elektromosságot és eddig akárhányszor tornyot emeltek, az nem soká állt, egy kósza villám előbb-utóbb eltalálta. Végül belefáradtak és maradt az épület tornyotlan.
A nagyharsányi csata
A nagyharsányi csata vagy Szársomlyó-hegyi csata (más néven második mohácsi csata) 1687. augusztus 12-én Villány határában, a Szársomlyó lejtőin zajlott Lotharingiai Károly herceg, Miksa, bajor fejedelem, Lajos, badeni őrgróf és Savoyai Jenő herceg egyesült osztrák-magyar-bajor-horvát hadtestei és Szulejmán török nagyvezír serege között. A "nagyharsányi csata" megjelölés a 19. században erősödött meg, valószínűleg hibásan Nagyharsány térségébe helyezve a csata fő eseményeit. A "második mohácsi csata" elnevezés a közelben vívott első mohácsi csatára utal.
A császári hadvezetés az Eszék körül táborozó nagyvezírt azzal akarta ütközetre bírni, hogy csapataikkal visszavonulást színlelve, átkeltek a Dráván és Mohács felé húzódtak, majd Mohácsról Siklósra, végül onnan a Szársomlyó-hegy lejtőjére és csak itt bocsátkoztak ütközetbe.
Az 50 000 fős keresztény és a 60 000 fős török sereg összecsapása a törökök teljes vereségével végződött. Míg Lotharingiai Károly serege egyes források szerint csak 600 katonát vesztett, addig Szulejmán veszteségeit több tízezres nagyságrendben lehet mérni. Nyolcezer török elesett a csatatéren, sokan menekülés közben a Karasica mocsarába, a Drávába és a Dunába fulladtak, körülbelül hétezret pedig elfogtak.
A kudarc nem csak az áldozatok száma miatt volt megalázó a törökök számára, hanem azért is, mert a keresztény diadal kivívásához nem volt szükség a császári sereg egészére. A csatát lényegében a Savoyai Jenő vezette balszárny egyedül vívta meg, így aztán a nagyharsányi fiaskó - mint a "második mohácsi csata" - méltó párja lett az elsőnek, csak ezúttal a török fél szenvedett katasztrofális vereséget.
Szokás szerint a Habsburg hadvezérek a győzelmet nem tudták kellőképpen kiaknázni, mivel - az eltérő haditervekből eredő viták következtében - elmulasztották az alkalmat Belgrád elfoglalására. IV. Mehmed birodalma kis híján összeomlott a nagyharsányi szégyen miatt. A szultán seregei fellázadtak és hamarosan letaszították trónjáról az uralkodót. A hatalmat II. Szulejmán (ur. 1687-1691) vette át. Savoyai, aki a török elleni csatákban véghez vitt hőstetteiért a környéken kapott jelentős birtokadományt, pedig nekiláthatott a templom építésének.
Ládatörténet
2012. 01. 14.: Strombus, Bojta és Oli úr elrejti az ötletes ládát
2012. 07. 20.: a láda rejtekébe vadméhek költöztek, győzött a túlerő, mi kerestünk új helyet, Oli úr ismét megcsillogtatta ládakészítő tehetségét
2015. 02. 14.: ládakarbantartás. A ládát kitűnő állapotban találtuk.
2016. 04. 17.: ládakarbantartás. A ládát kissé hangyásan, de kitűnő állapotban találtuk.
2018. 03. 10.: ládakarbantartás. Minden rendben.
2019. 07. 07.: ládakarbantartás. Minden rendben.
2023. 02. 18.: Ládakarbantartás. Minden rendben.
2025. 02. 12.: Páratlanpáros megtalálta, megmentette és biztonsági okokból új helyen újrarejtette a helyéről elsétált ládát
Forrás: Rubiconline
Sipos János bácsi (izsépi lakos)
Fényképek: saját felvételek
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
+
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Kissé elhanyagolt a félbehagyott felújítás miatt. Egyébként impozáns épület. Érdekes a történet a torony nélküli állapotról. A doboz rejtése jó, gyakorlott kessernek nem okoz gondot.
Üdv Mr Zerge.
Köszönjük, hogy a rejtéssel felkeltetted az érdeklődésünket a helyszín iránt. [Geoládák v4.5.8]
A rejtés zseniális. Már volt dolgunk effajtával, így hamar megtaláltam. 😁
A ládaoldal informatív, mint mindig. A kósza villámok döntő 😁 többsége szerencsére nem csinál ilyet, így a templomok nagy része tornyos.
Egy egész napos horvátországi geoládázás záróakkorjaként kerestük fel a ládát Ben Stone barátommal. Olvasva Páratlanpáros logját, tudtuk, hogy egy hamis-pirosegyesre van lehetőségünk (eddig nem volt ilyen kifejezés a geocaching szótárában, most már felvehető), hiszen az új helyen rejtett ládát mi kerestük meg először. A rejtés módja igazán Strombusos, ötletes, és bizonyára sokkal jobban érvényesült az eredeti helyén, mint itt. Azért, így sem rossz.
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! [Geoládák v4.5.4]
Baranyai barangolásunk első horvátországi célpontja volt a GCmaga felkeresése. Látva, hogy a templomnál felújítás folyik és a vakolat jó másfél méter magasan le van verve, a rejtek megtalálása eléggé reménytelennek tűnt. Aztán láss csodát, az épülettől legalább 25-30 méterre a mező közepén megpillantottuk a felfordított rejteket a ládával. Szerencsére a ládagazda (mint egyébként máskor is) rögtön elérhető volt, így vele egyeztetve a rejtés új helyre került. Sajnos itt nem tud annyira érvényesülni a rejtés nagyszerűsége, de remélhetően időtálló lesz és a megtalálása sem okoz gondot.
Az új koordináták: N 45° 51.631' E 18° 45.612'
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.2]
Tetszett a környezet is, de a rejtek az valóban zseniális. Mivel nem szeretnék spoilerezni, ezért nem írok semmi ráutalót, de ha írnék, az úgy kezdödne, hogy pedig... :)
Aztán még továbbsétáltunk a házak közt egészen a vízpartig. Békés, nyugodt hely, örültünk, hogy eljöttünk ide is. Ez lett az első találatunk ezen országban.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!Ha már Villányból Mohácsra eljutottam,miért is ne ruccantam volna át a határon.Rövid autóúttal elértünk a ládához,ami nem okozott csalódást.Rutinosan kerestem a trükkös,időtálló rejteket,köszönöm. [Geoládák v4.5.0]
Eseménydús, izgalmas, burek burkolós, csevap és pljeskavica kajálós, hőségben elolvadós, majd záporban rommá ázós, magyar emlékeket felkeresős, helyi érdekes helyeket megcsodálós, három országot érintő, egy hetes remek kirándulást tettünk Fidorkával. Ezalatt 36 láda is a horgunkra akadt. Kirándulásunk első napját Bezdanban kezdtük, ahol találkoztunk sógornőmmel, Gabival. Ő kísért el minket pár közeli ládához.
A zombori ládák megkeresése után átugrottunk a horvát oldalra a közeli 3 ládát megkeresni. Pofás kis templom. A lemenő nap fényében nagyon tetszett. A rejtés nagyon ügyes :)
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
A mai napra a kelet-horvátországi ládákat terveztem begyűjteni. Ez volt a mai 1. láda. A ládában a logbook el volt árva így azt cseréltem, de amúgy a rejtek rendben van.