Elhelyezés időpontja: 2012.02.25 10:00
Megjelenés időpontja: 2012.02.25 10:35
Utolsó lényeges változás: 2012.02.25 10:35
Utolsó változás: 2020.03.13 12:17
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Ajtony & Zerind HUN
Felhasználó: Ajtony Nehézség / Terep: 1.5 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 20 m
Megtalálások száma: 433 + 1 sikertelen + 4 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.9 megtalálás hetente
A geoláda megtekinthető a geocaching.com-on is. A fordítást Ajtony készítette.
A kis dobozt (7 cm * 7 cm * 3 cm) a kaposvári Róma-hegy kápolnája előtti kis vadgesztenye-ligetben, kilátópontnál találod. Innen jó kilátás nyílik a nyugatabbra fekvő dombok és a belváros irányába is. Tollat vigyél magaddal, mugliveszély miatt lopakodás indokolt lehet! A fedelet nem túl könnyű levenni, esetleg egy lapos csavarhúzó segítsége hasznos lehet. A fedelet jól zárd vissza! Ne keresd fa tövén! Hamis műszaki tárgyat keress! A ládába geoérme vagy egészen kis méretű TravelBug helyezhető. A láda keresése
A geoláda kihelyezésére scele javaslata és biztatása alapján került sor. A lakott területen lévő ládácska pár méternyire megközelíthető autóval, és biztosan találsz az utcában parkolóhelyet. Megközelítés: a Béla király utcából a N 46° 21,063' E 17° 48,547' 133 m [GCKVRO+1.útpont] indulj felfelé a Csalogány utcán.
Kaposvár dombjai
Kaposvár két tájegység találkozásánál fekszik, a földkéregnek a Kapos völgyét kijelölő nagy nyugat-kelet irányú törésvonala mentén. A földkéreg nagy táblái úgy billentek meg, hogy az északi peremük felfelé, a déli lefelé mozdult el a törésvonal mentén, ilyen módon a Zselic pereme meredeken emelkedik a völgy déli oldalán, míg a völgy északi szélén az enyhe lejtésű tábla (Külső-Somogy) fokozatosan emelkedik egészen a Koppány völgyét kijelölő következő hasonló letörésig. A Zselic meredek határvonalán kisebb törések és az erózió észak-dél irányú völgyeket alakítottak ki, a völgyek között hosszan elnyúló, közel vízszintes dombhátakkal, amelyek a kéz ujjaiként nyúlnak be dél felől a a város területére a Kapos völgyére merőlegesen.
A "hét dombra épült" Kaposvár
A török pusztítások során a mai város területén, így a déli dombokon is több falu tűnt el nyomtalanul. Az elvadult, beerdősült dombokat később a kaposvári polgárok vették művelés alá.
A város nagyobb része a Kapos völgyéből észak felé lassan emelkedő területre települt, a déli, szaggatott felszínű területeken a dombok oldalát és a dombhátakat szőlőskertek foglalták el, a falusias beépítésű utcák a mellékvölgyek vonalát követték. A ritkásan elhelyezkedő utcák jórészt csak a Kapos völgyi kiindulásuknál voltak egymással összekötve, a völgyek hosszán felkapaszkodva a dombtetőkön értek véget. A helyi lokálpatrióták nem úgy fogalmaztak, hogy a város déli részén 7-nél több domb emelkedik, hanem Róma előképe lebegett a szemük előtt: "Kaposvár 7 dombra települt". A környezetükhöz képest 50...100 méter magas dombokat egy kis jóindulattal mi itt hegyeknek nevezzük. Nevezetesebbnek számítanak: Várhegy, az Ivánfa-hegy csoportja a Hangyás-mállal és a Som-heggyel , a Róma-hegy és Lonka-hegy együttese, a Kapos-hegy, a Körtönye-hegy, a Kecel-hegy, Kenese és Cseri-tető együttese. A Róma-hegy elnevezés eredete nem ismert, de az bizonyos, hogy nem az újkeletű legenda nyomán kapta régóta ismert nevét, sokkal inkább fordítva áll a dolog. A város fejlődésével a dombtetőket több helyen is elfoglalták a lakott területek, így került az egykori szőlőhegyi kápolna is belterületre.
Róma-hegy kápolnája
A Róma-hegy első, mára eltűnt kicsike kápolnáját, amelyet Gyümölcsoltó Boldogasszonynak ajánlottak, az 1700-as években építették. Harangjának évszáma 1763, ez a harangocska ma az új kápolna tornyában lakik. A régi, rossz állapotú kápolnát már 1815-ben le akarták bontani, de végül csak a 20. század elején került erre sor, amikor úgy döntöttek, hogy felépítik az újat.
1903-ban kezdtek gyűjtést szervezni az építkezésre, és mivel sokan adakoztak (nem csak pénzt, hanem anyagot is, a telket pedig a Gundy család ajándékozta), hamarosan elkezdődhetett az építkezés Domján Lajos kőművesmester vezényletével.
1906. szeptember 9-én szentelte fel Herbay Pál szentbalázsi esperes, az ünnepségen sok-sok városlakó vett részt, és már kora reggel mozsárágyú-lövésekkel köszöntötték az ünnepséget.
Azóta néhány felújításon átesett a kápolna, és ezek során megjelenése egyszerűsödött, a külső díszítő elemek egy része eltűnt.
Legutóbb 2000-ben újították fel, azóta nagyon szép állapotban van.
Búcsúját augusztus 5-én tartják, Havas Boldogasszony kápolnának is nevezik.
Források
Nagy Zoltán - Dávid János - Buzási Éva: Kaposvár. Dávid Kiadó Kaposvár, 2009.
Kaposvár és környéke. Dávid Kiadó Kaposvár, 2000. Somogyi helyismeret
A láda elhelyezése Agg József főesperes úr hozzájárulásával történt.
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
+
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
HEURÉKA!
Megtaláltuk, köszönjük szépen!
További részletek és képek később, otthonról. [Geoládák v3.8.3]
Kaposvári városnézés után kis kitérő.
Szép kis kápolna a dombon, jó kilátással.
A rejtés rendben, kis logfüzet enyhén nedves, így a logolás is elmaradt.
Pécsről Balaton felé egyedül utazva pótoltam most a gyakori átutazásokkal elvileg bármikor fogható, mégis sok éve halogatott adósságot. Kaposvárnak ezen a részén nekem bármi újdonság - nemigen jártam erre a Rippl-Rónai villa egy-kétszeri régi meglátogatásán kívül.
Dr.Ladával és Lopakodóval a GC versenyre jöttünk és a környéken keresgéltünk.A kaposvári szállásunkra tartva,sötétben kerestük fel a ládát.Tetszett a rejtés.A logbook szétszakadt zacskóját kicseréltem.
A hosszú szünet után most megint elkezdtünk két-három napra ládázni valami szép helyen. Kaposváron már tavaly is voltunk, de mivel itt még mindig volt sok hiányzó ládám, plus a Fesztivál/Verseny se volt messze így megint eljöttünk. Ez volt pénteken a második láda. A kis kápolna nagyon tetszett, bár kár, hogy már nem lehet messziről fényképezni a kerítés miatt. A rejtés ügyes, bár már láttam ilyet másutt is. Mugli veszély egyáltalán nem volt, így nyugisan tudtunk logolni. Köszi a rejtést! :)
Épp lomtalanítás volt, a temetőből jöttünk a Rosseb bakák 4-5. pontjától.
Nem volt egyszerű a sík vidékhez szokott Audinknak a kanyargós utakon lavírozni a kirakott kupacok között :-D
A kis kápolna körül nyugalom volt, a kilátás csodálatos, a kis liget szépen rendben tartott. Ott terveztünk ebédelni, de sajnos egy darab pad sincs a kis ligetben.
A rejtés ötletes, nem kellett feszegetni a tetejét, viszont a kis logfüzet zacsija mindkét végén lyukas. Egy átmeneti - gemkapcsos - megoldással próbáltam segíteni neki, hogy ne hulljon szanaszét az egész.
Vonatos kirándulás katonakorom megcsinosodott városába. Egy 27km-es gyalogtúrán gyűjtöttem be a város 14 ládának 38!!! pontját.
Aranyos kápolna, szép kilátás, csak a völgyben bőgő krosszmotorok rontották egy kicsit az élvezetet.