Elhelyezés időpontja: 2012.03.04 17:47
Megjelenés időpontja: 2012.03.06 21:21
Utolsó lényeges változás: 2020.10.14 21:42
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+2V)
Elrejtők: Oxica
Felhasználó: Oxica Nehézség / Terep: 1.5 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 1300 m
Megtalálások száma: 171 + 1 sikertelen + 2 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.4 megtalálás hetente
N 46° 39,396' E 18° 10,746' - A templom körüli betongömbök száma (x) - SEGÉDPONT
N 46° 39,444' E 18° 10,396' - Az emlékművön található családfők nevei közül az első ponton megkapott sorszámú (x) vezetékneve - JELSZÓ ELSŐ RÉSZE
N 46° 39,510' E 18° 09,955' - Láda a JELSZÓ MÁSODIK RÉSZÉVEL
A jelszó a két részlet egymás után, egybe írva.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Megközelítés
Újireg Tolna megye ÉNY-i részén, az Iregszemcsét Nagykónyival összekötő úton helyezkedik el. Nyugodt, csendes, átmenő forgalomtól mentes zsáktelepülés, ugyanakkor a nagyobb településektől nem elszigetelt kis falucska. 30 km-es körzetén belül helyezkednek el olyan városok, mint Siófok, Dombóvár, Tamási.
Parkolni az út mentén bárhol lehet. Kiépített parkoló nincs. Ajánlott parkolóhely a templom előtt ( N 46° 39,402' E 18° 10,735' 173 m [GCJATO+parkoló1]), illetve a halastó hídja közelében bárhol ( N 46° 39,560' E 18° 10,037' 130 m [GCJATO+parkoló2])
Újireg
A település történetét 1930-tól ismerjük és számítjuk pontosan. A falu őslakosai és alapítói, a jászok 1930-ban telepedtek meg ezen a helyen. A gazdasági válság idején Jászárokszállás már nem tudta eltartani népes lakosságát. Családokat kellett az ország más részeibe áttelepíteni, hogy számukra életteret biztosítsanak.
80 jász család telepedett itt le, ők magtárakban, barakkokban, földbe vájt sárkunyhókban laktak. 52 éves részletre földet kaptak, ki-ki mennyit kért.
Először nehéz volt itt az élet, de 1945-től megindult a fejlődés. 1973-tól 1990-ig község Iregszemcse társközsége volt.
1990-ben új lehetőség kínálkozott a kis lélekszámú települések előtt. Az ország egyik legkisebb települése is megválaszthatta a saját önkormányzatát. Így történt ez Újiregen is.
A helyi önkormányzat a választást követően pályázati lehetőségekhez jutott. A község azóta példát mutatóan fejlődik, alig másfél évtized alatt képe teljesen átformálódott. Az egykori Zichy kúriából nagy beruházással Faluház épült, környékét parkosították, 1993-ban templomot építettek.
Újireg a jászokkal ma is szoros kapcsolatot ápol, bár ma már csak a lakosság kis hányada jász származású. A jásznapot minden év pünkösdkor rendezik; ekkor érkezik a jászárokszállási kerékpáros delegáció, akiket a 240 km-es távolság letekerése után a falu lakói vacsorával, esti bállal köszöntenek. Újireg partnertelepülése Jászárokszállás, mely ugyan 8000 lakost számláló város, Újireg pedig mindössze 400 fő alatti falu, de a megoldatlan problémáik és persze gyökereik közösek.
Jász hagyományok és rejtés
Az első pont segédpont, ( N 46° 39,396' E 18° 10,746' 172 m [GCJATO-1]) a Szent Kereszt Felmagasztalása Templomot mutatja be. Ez egy modern vonalú római katolikus templom, amely az itt élők erőfeszítésével, az elszármazottak segítségével és Mayer Mihály megyés püspök úr jóvoltából épült 1993-ban. A templomkertben található egy kálvária is. Ahhoz, hogy a jelszó első részéhez eljussatok, számoljátok meg a templomhoz tartozó betongömböket (x).
A Jász utcán továbbhaladva jutunk el a Jász Emlékhelyhez, amelyet 2000-ben, a Millenium évében, a jászok idetelepülésének 70. évfordulóján avattak fel. A kettős évfordulót együtt ünnepelték újiregiek és jászárokszállásiak. Az emlékmű csúcsán a jászság jelképe, Lehel kürtje áll, oldalán pedig egy emléktáblán felsorolják az 1930-ban betelepült családfőket.
Ahhoz, hogy megtudjátok, melyik családfő vezetékneve lesz a jelszó első része, emlékeznetek kell a templom betongömbjeinek számára (x). ( N 46° 39,444' E 18° 10,396' 153 m [GCJATO-2])
Az emlékhelyhez egy park is tartozik, játszótérrel, így kisgyermekes családoknak kitűnő pihenési lehetőséget nyújt.
A parkkal szemben található a Faluház, az egykori Zichy uradalom kúriája, amely a 19. század utolsó harmadában épült. Jelenleg presszónak, orvosi rendelőnek, vendégszobának ad otthont, továbbá a faluház előtt található egy feltűnő alakú fa.
A geoládához a Jász utcán kell továbbhaladni, lefelé a halastóhoz (a gépkocsit érdemes itt hagyni, mivel esős időben a földút elég nehezen járható). A hídon keresztülhaladva, balra, egy földúton kell a láda felé indulni, majd kb. 150 méterre, bal oldalon, az úttól 3 méterre, egy bodzabokor rejti a ládát. Fél literes, konyhai műanyag dobozt keressetek. Innen jó kilátás nyílik a tóra és a környező dombvidékre.
AMENNYIBEN A KÖRNYÉKEN GYEREKEK MÁSZKÁLNAK, NE MUTASSÁTOK MEG NEKIK A LÁDÁT, AZ ELŐZŐ LÁDA IS EMIATT TŰNT EL.
Jó keresgélést kívánunk mindenkinek!:)
2012.03.11.: A mikroládának alig egy hét alatt lába kélt, így a láda koordinátáit (abc ill. def) egyelőre felragasztottuk egy kis matricán a hinta fém részére. Képet csatolok.
2012.06.18.: A második láda is eltűnt, ezért nyomatékosan kérek mindenkit, hogy a mugliknak ne mutassák meg a ládát! A láda új helyszínen várja a látogatókat, a jelszó a fentebb megadott útmutatás alapján, az emléktábláról leolvasott családnév, továbbá a ládában található szó egybe írva (összesen 9 betű).
2013.07.23.: A láda újra kereshető, köszönjük kectam-nak az újrarejtést!
2017.08.25.: Köszönet Ajtonynak a láda pótlásáért!
2020.08.22.: A ládát újrarejtettük.
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Ságvár környékének a megismerése volt a mai uticélunk.
Szép kis falu Újireg, hangulatos a tó környezete, de sajnos a láda továbbra sincs meg, így a második jelszóban segítséget kértünk. A rejtőnek a GCALIA ládájával együtt ezt is karban kellene tartania.
Újratöltve breimanne-vel közös dobozolás alkalmából. A falu sokat változott, továbbra is hangulatos kis település, bár szinte teljesen kihalt volt. érdekes a kálvária, gyönyörűek a virágok.Köszi ismét.
A 3. ponton a dobozt nem leltük. A koordináta a korábban logolt száraz fakupachoz mutatott. A valódi bodzás vagy 20 m-el odébb volt, itt láthatólag jól és frissen kijárt ösvények vannak. Sajnos a rejtést nem találtuk a korábbi megtalálókhoz hasonlóan. Egy elfogadásért hálás volnék! Köszi!
Eső után párás időben jártuk Szabival a falut.
A segédpont és az első részlet után jöhetett a tórendszer. A rejtés olyan, amilyen, remélhetőleg nem lesz vele gond.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.3.2]
Kellemes, nyugodt kis település.
Sajnos a templom tetejéről valami vihar jó sok zsindelyt letépett, remélhetőleg gyorsan rendbe teszik. Éppen Húsvétra takarították, rendezgették a települést.
A láda rejtése nagyon merész.
Megtaláltuk ! 🙂
Gyors drive-in találat a jelszók között autóval mozogtunk. A település nagyon kihalt volt, mindenki vélhetőleg a környező szántókon dolgozott.
; Köszönjük a lehetőséget!