Elhelyezés időpontja: 2002.07.08 16:58
Utolsó lényeges változás: 2022.03.20 06:29
Utolsó változás: 2022.03.20 06:54
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+1V)
Elrejtők: Főtérképész,wzoli
Ládagazda: wzoli Nehézség / Terep: 2.0 / 2.5
Úthossz a kiindulóponttól: 3200 m
Megtalálások száma: 568 + 6 sikertelen + 9 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.5 megtalálás hetente
Az első, virtuális pont a kápolna előtti kereszt melynek alján található évszám a jelszó első része. Az első pont pont koordinátája: N 48° 32,532' E 20° 38,356' 345 m [GCfDrk-1]
A második ponton, a temető hátsó részében, az induló vízmosás tetején lévő fa talajszinti üregében hagyományos ládát találtok. A második pont koordinátája: N 48° 32,656' E 20° 38,591' 390 m [GCfDrk-2]
Derenket érinti az OKT, illetve célzottan a Szögligethez tartozó Szalamandra turistaháztól kb. 3200 méteres sétával lehet elérni.
Derenk egykor falu volt Abaúj-Torna megyében, a mai Aggteleki Nemzeti Park területén. A közelben álló Szádvár uradalmának része volt, 1943-tól Szögliget lakatlan külterülete. A szlovák határtól 1 km-re fekszik, út vezet át rajta Körtvélyesig. Neve a szláv deren ("som, somfa, sombokor" jelentésű) szóból ered, melyet lengyelül Dereń-nek írnak.
Napjainkban a magyarországi lengyelek fontos emlékhelye, mivel a 18. században a Szepességből betelepülő lengyel favágók és szénégetők élesztették újjá az egyszer már kihalt települést.
Története
A település középkori eredetű. Népessége megfogyatkozott a török hódoltság és a Rákóczi-szabadságharc alatt, majd egy 1711-es pestisjárvány következtében teljesen elnéptelenedett. Az 1715-ös összeírás szerint lakatlanul állt. Földesura, Esterházy gróf 1717-ben lengyel (szepességi gorál) jobbágyokkal telepítették be újra.
1907-ben 367 lakosa volt. A trianoni békeszerződés után Derenk választhatott, hogy Magyarországhoz vagy az újonnan alakult Csehszlovákiához akar tartozni. A lakosok Magyarország mellett döntöttek. A népesség őrizte etnikai öntudatát, egészen 1943-ig nem asszimilálódott.
1938-tól Horthy Miklós - aki vadászterületet akart itt létrehozni - megkezdte a falu kiürítését a tulajdonosok teljes körű kárpótlásával. A lakosság zöme Borsod-Abaúj-Zemplén megye különböző falvaiba költözött. A legtöbben az Emődhöz tartozó Istvánmajorban, a Ládbesenyőhöz tartozó Andrástanyán és Sajószentpéteren telepedtek le. 1943-ra a település teljesen megszűnt, templomát, épületeit lebontották. Ma már csak az iskola romos épülete, a templom helyén épült kápolna és a közeli temető jelzi, hogy ezen a helyen valaha egy település állt. 1994 óta, július közepén, egy évben egyszer, az egykori búcsú napján a faluból származók összegyűlnek egy megemlékezésre. Mint magyarországi lengyelek sokuk még beszéli a helyi lengyel dialektust.
Nevezetességei
Az egykori lakosok és leszármazottaik évente, július hónap harmadik vasárnapján megrendezik a derenki búcsút, hagyományaik őrzése céljából. A rendezvény szervezői: az Országos Lengyel Kisebbségi Önkormányzat (OLKÖ), a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei LKÖ, és a megye 12 helyi LKÖ-a.
2003-ban az OLKÖ Derenk romfalut a Magyarországi Lengyelség Történelmi Emlékhelyévé nyilvánította. A romfalu felújítása folyamatban van.
Forrás: Wikipedia
Az egykori településnek honlapja is van www.derenk.hu
Ládatörténet
2002-ben Georgejj aka. Főtérképész rejtette eredetileg
2004 óta wzoli a ládagazda
2019 áprilisban a bonyolult 3 pontos virtuálisból Macikupac játékostársunk alakított ki két pontos (1 virtuális, 1 hagyományos) ládát. Köszönjük. [Admin(Fazék)]
Állapot: kereshető
1 játékos jelölte kedvenc ládájának
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltam barnanyával, köszönöm a rejtést! OKT közben. A második ponton a láda rejtekét teljesen belepték a hangyák, de a ládának nincs baja. Az első pont rendben van. [Geoládák v4.5.0]
A mai napon Szádvár tanösvényen mentünk végig, de mivel volt még időnk naplementéig, elsétáltunk Derenkig. Sajnos a helyszínen semmilyen információt nem sikerült letöltenem a geoládáról, így nem tudtam mit és hol kell keresni, de a térkép által mutatott kis utakat bejártuk. Itthon olvastam el Derenk történetét. Érdekes hely, érdekes történettel.
Köszönjük a rejtést.
Köszönöm szépen a rejtést! Most vagyok itt negyedszer,amióta ládázom másodszor.
Előző alkalommal,amikor itt jártam, nem találtam a temetőben a ládát. Ma elkísértem egy barátnőmet az OKT ezen szakaszára, hogy útközben megkeresem a ládát és még is lett! Sőt! Egy nagyszerű véletlennek köszönhetően épp itt volt egy férfi, aki Lengyel Kulturális központnál dolgozik, aki személyesen érintett, az ükszülei még a kitelepítés előtt elhagyták Derenket és Szögligeten éltek. Sokat foglalkozott ezzel a témával, a dédszüleivel többször voltak itt. Egy egyházi csoportnak mesélt Derenkről, amibe mi is bekapcsolódtunk, utána kérdezhettünk. :) Elmondta, hogy július 24-éhez közeli vasárnap, azaz most lesz a derenki búcsú. Ilyenkor jönnek magyarországi és lengyelolrszági lengyelek. Az iskolában erről is láthattunk képeket. A férfi kinyitotta a kapolnát is.
Köszönöm, hogy emlékezhetünk az ilyen történetekre.
2 napja még az ország másik felében voltam, 450-500-re innen, ma meg már itt folytattam a Kéktúrát. Derenkre már nagyon régen készültem eljönni, most végre sikerült. Egyúttal a ládát is megkerestem.
Köszönöm a rejtést!
Szádvár után Jolival és Erivel átjöttünk ide is... Már régen kinéztem ezt a ládát magamnak, de csak ma jött el az idő... Egyszerűbb volt az alsó vár felől átjönni a kéken, mint felküzdeni külön ide magunkat... Az út mellett most nyílik a kankalinmező.
Megható, hogyan ápolják az ottaniak emlékét, a kiállítás pedig - múzeumos szemmel - külön pontot érdemel! Köszönöm, hogy megmutattad a helyet!
Az OKT bejárása közben érintettem a pontokat.
Csodálatos környezetben feküdt a falu. Sajnos ezt mások is kiszúrtàk...
Szomorú látványt nyújtanak a hajdani házak hantjai előtt leszúrt táblák, mint amolyan fejfák.
Szögligeti szilveszterezés kapcsán nagyobb társasággal Főtérképész rejtéseit kerestük meg: tegnap GCfEsz, ma pedig GCfSZv, GCfDrk és GCfHkJ volt terítéken.
Nagyon szépen rendben van tartva mind a temető, mind pedig az egykori falu környéke.
Köszönjük a rejtést.
Megtaláltam. Az évszám olvasható a kereszten, a temetői pont szerintem pontos.
A bejáratnál lévő táblán fájdalmasan sok az elhunyt csecsemőkorú.
Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.7.17]
Megtaláltam köszi a rejtést. Az első pontnál szerencsém volt mert pont ott lyukadtam ki az erdőből a másodiknál kicsit szenvedtem, ennyit még temetőben nem jártam.
Aggteleki utazásunk harmadik napján kerestük meg a ládát Szifével, miközben teljesítettük az OKT Derenk - Jósvafő szakaszát Szögligetről indulva. A második pont valóban mérföldekkel távolabb van annál, mint ahová a koordináták mutatnak. Sajnos nem olvastam el időben a korábbi logokat, így vissza kellett sétálnom a pecsételőponttól a temető feljárójáig.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! 5 éve jártam erre, akkor egyedül, az első OKT-m közben. Most dalmusson (szintén "vadász"), Andi és Zoli társaságában tettem mindezt. Többen jelezték, hogy az első pont nem a honlapon olvasható helyen van, ezért javasolnék egy "kis" karbantartást. :) [Geoládák v3.12.6]
Az első pont egyáltalan nem a megjelölt helyen van, hanem a túraúton, a második ládához felvezető 'Temető út' sarkán. Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.6]
Jósvafő-Bódvaszilas kéktúra szakasz alkalmával. Jó hideg volt, de remek helyeken jártam.
Sajnos csak a jelszó első része lett meg, a ládát nem találtam, lehet rossz fánál kerestem? A havas avar sem volt segítségemre. Kár, hogy a kiállítás nincs téliesítve. Így otthon nézegettem régi anyagokat a faluról. Szomorú története van.
Ha elfogadod a képek alapján a találatot, azt megköszönöm.
A kiállítás miatt 3x körbejártam az iskola körüli területet, de smmit nem találtam, ahogy Szelcepusztán hallottam a kiállítás nyáron volt még, de most már megszűnt... vagy nagyon el lett dugva.
A lényeg, hogy a kéken a temető felé leágazó úton a táblán találtam meg sztem,a mit kell.
A temetőben a hagyományos geoláda sötétben kihívás volt, de meglett.
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! A kiállítás szó nekünk nagyon félrevezető volt, sehol sem találtunk kiállítást. A házhelyek tabláira vonatkozik vajon? [Geoládák v3.12.2]
Ezt is felkutattuk.
Köszönjük a rejtő fáradozását!
Bővebben otthonról, fényképek később.
[g:hu+ 2.7.14]
A Szádvárért Baráti Kör tagjaitól sok érdekességet hallottunk az egykori községről és lakóiról, valamint későbbi sorsukról. Vármentés után kerestük fel ezt a sajátos hangulatú helyet. Nagyon megfogtak az egyforma fakeresztek, melyek remekül kifejezik, hogy a halálban mindenki egyenlővé válik. Persze itt is akadtak egyenlőbbek, díszesebb sírral. Érdekes volt a néhány megmaradt, régi sír is. Mivel nemrég volt az éves búcsú, amikor a kitelepítettek utódai visszalátogatnak, a kis kápolnában és a sírokon friss csokrok is voltak bőségesen.
Az első pont táblája hiányzik, de a kiállítás egyik tablóján megtalálható a fényképe.
A ládából az olvadozó cukorkákat eltávolítottuk. Kívánom, hogy az ilyen ajándékot az fogyassza el, aki azt elhelyezte a ládában. Majszolás közben tanulmányozhatná a FAQ-t is!
A Szalamadra háznál parkoltunk. Szádvár (GCfSZv), Derenk romközség (GCfDrk), Szelcepuszta (GCfSpD), Hideg kúti pihenő (GCfHkJ) körünk második megállója volt Derenk. Döbbenetes olvasni, hogy anno Horthy rendszer úri világa egy összefüggő vadászterület létrehozása miatt mindent "elpusztított" / földig rombolt, ami a útjába esett.
Nem kímélték a falu műemlék jellegű fatemplomát sem.
A turistaút két oldalán érdekes a megemlékezés az 1943-ban állt házakról és a lakóikról. A régi temetőben néhány háztulajdonos nevét megtaláltuk, majd továbbmentünk a Lengyel emlékhelyhez.
Hétvégére az Aggteleki-hegység és Cserehát kéktúra szakaszt terveztük bejárni. Ma a Bódvaszilas - Jósvafő útvonalat teljesítettük és közben felkerestük ezt a ládát is kitkat0123 és fa-peti társaságában. Érdekes a hely. Az első pont nehezen adta magát.
Köszönöm a rejtést!
OKT közben kerestem meg. Nagyon vártam, hogy elérjek végre ide a kéktúrán, kíváncsi voltam Derenk hangulatára. Származásomból adódóan nagyon megérintett a kitelepített falu története és hangulata, sokat időztem itt. Méltó láda 500. találatnak.
A rejtés könnyen meglett, minden rendben van vele, köszi!
Úton a kéktúra 24-es szakaszán megkerestem.
A rét tágas és gyönyörű. Időztem itt jó sokat a kápolna melletti pihenőhelyen aztán felmentem a temetőhöz megkeresni mindkét ládát.
Köszönöm a rejtést.
TFTC
Cicapapa51
Különleges, máshol nem átélhető hangulata van ennek a helynek. A szarvasborjú a temető egyik mélyedésében bújik meg. Már elég nagy, elszalad, de nem megy messze. Ha mostanában jártok arra, ne illyesszétek meg. Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget. [g:hu 1.6.5]
Az első ponton a "táblát" az épületen belül kell keresni, a kiállítás egyik tájékoztató, falon található tábláján. Nekem sem volt egyértelmű elsőre.
A tábla azonos szövegezéssel megtalálható a kék jelzés és a temető felé kanyarodó ösvény találkozásánál is.
Köszönjük a rejtést! Közös találat Lovagiassal! Jelzem a virtuális ponton nincs temető utca tábla!! ( szerencsémre az OKT-n jövet a temető alatt van egy megfelelő tábla!)
Vagabund tábor, mindenki először itt. Meghitt hely! A legtöbb lurkó azon rugózott, hogy volt, aki ellenállt. Csak így, áthallás nélkül... Köszi a rejtést!
Ősszel a rossz idő miatt nem volt kedvem megkeresni, amikor ott túráztunk, de a véletlen úgy hozta, hogy ismét arra jártunk és most már az időjárás is kedvező volt. Köszönöm.
"Pünkösdi-királyság" a Kéken, azaz "király" volt a mai nap! A technika ma sem kényeztetett el bennünket, de most jobban felkészültünk. A hely mementó elkövetett bűneinkre, példamutató, hogy ápoljuk az ilyen helyeket. Köszönjük!
Hát a multi vonalán indultunk el, s nem vettük figyelembe a legutóbbi megtalálót, aki igazi ládát helyezett el a helyszínen... Így segítséget kellett kérni a rejtőtől. Köszönjük!
Miután kigyönyörködtük magunkat a Szádvárból nyíló panorámában - meg tettünk egy villámlátogatást Szlovákiába a közeli kishatár-átlépési helynél - megérkeztünk Derenkre. Itt is jártam jó 20 éve már. A történetével is tisztában vagyok, ezzel együtt (talán azért, mert nem kevés élettapasztalat gyűlt fel bennem e két évtized során) is elég megrázó volt itt járkálni. A temető kapujában lévő infótábláról olvasvasottakat jól és plasztikusan teljesíti ki a kiállítás anyaga. Előzetesen egyeztetve az elnökséggel tettünk ki rendes ládát a temetőbe. Így már van mit keresni és nem csak feliratokat kell vadászni. Pecsételtünk az OKT-füzetbe is a kiállítás megnézése után. Megdöbbentő dolgokat olvastunk a tablókról. Összevetve jelen korunkkal igen nagy a kontraszt. Muki medvénk volt velünk.
OKT közben.Régóta szerettem volna látni ezt a helyet,de ha nem megyek be az iskolaépületbe egész másként éltem volna meg.Így nagyon tanulságos,érdekes és egész másképpen néztem mindent.Ez a láda csak így teljes szerintem.Tudom,hogy régi láda,de azért nagyon vérzik,hogy gyakorlatilag egy virtuális láda,de mégis három pontos,ráadásul a 3.pont kb 200méterre is van az első kettőtől.
A jelszóképzést kicsit túlbonyolítottnak éreztük! A fejfán lévő név is elég lenne, hiszen a másik két virtuális pont mellett úgyis el kell menni (nincs külön értelme ide is tenni pontot), ráadásul a Temető úti tábla nem is igazán mutat semmit. Így csak a hibalehetőséget növeli a dolog!
Az elhagyott település és a lengyel emlékház tetszett. Elgondolkodtató, milyen pocsék dolog, amikor a "nagypolitika" ilyen drasztikusan beleavatkozik emberek, települések sorsába. :(
Kéktúrázás közben meglett. Köszönet a rejtőnek! A 3. jelszórészlet meghatározása nem teljesen egyértelmű, de megtalálható. Pontosabb lenne: a temetőt jelző útelágazásnál lévő táblán a "temető út" alatti szó.
Köszönöm, hogy elhoztál ide, ezt a helyet mindenkinek látni kellene.
Viszont ez a láda egy 3 pontos virtuális multi, minden részpontján más koordinátákkal. Ilyen módon kellene újraszerkeszteni szerintem.
OKT Szelcepuszta - Szádvár, majd piroson vissza Szelcepuszta túrázás közben találtam meg. Jóval kisebb településnek gondoltam korábban. Az utak szépen le vannak kaszálva, a temető gondozott.
A jelszóképzés nagyon konfúz (nincs korábbi koordináta), a harmadik ponthoz meg egyáltalán nincs koordináta, persze a második pont útbaesik, a harmadik meg ráadásul több helyen szerepel. Szerintem egy normális, hagyományos ládát kellene rejteni a temető mellett és kész.
Szerencsés véletlen, hogy épp a búcsú napján jöttünk ide. Ez tette igazán érdekessé és meghatóvá a napunkat. Jó volt látni, hogy a magyarok és lengyelek gyülekeznek a búcsúra.
. bmarianna és HA8LCA
Imádom Derenket. Talán az elmúlás és az élni akarás különleges érzése miatt... A 2. láda, amit megtaláltam kedves barátaimmal együtt. A képen a Derenki-völgy, ahogy elhagyjuk Szelcepuszta felé.
A Szalamandra háznál parkoltunk és onnan először a Hideg kúti pihenő ládát kerestük meg, majd gyalogoltunk tovább Derenkre, de nem a túristaúton, hanem egy a gps által ajánlott tracken. Ezt senkinek sem ajánlom, igaz, hogy jóval rövidebb, de egy idő után áthatolhatatlan szúros dzsindzsa. Eléggé kész voltam az út végére. Olyannyira, hogy a láda megtalálása után visszafelé az erdei műúton lestoppoltam egy autót. A Nemzeti Park egyik munkatársa vett fel minket, aki teljesen képben volt geocaching ügyben.
A romfalu egyébként tényleg megér egy geoládát, egyedülálló a maga nemében. Elszomorító, hogy emberekkel mit meg lehetett tenni egy önkényeskedő rendelet miatt.
Tablettával közösen elkövetve az Aggteleki hosszú hétvégénk alkalmából.:-)
Szádvártól érkeztünk Derenk szélére, de mielőtt besétáltunk volna a falucskába még tettünk egy kis kitérőt a szlovi határhoz a Csempész barlanghoz. Remek kis barlang megérte a nem túl nagy kitérőt. Innen már tényleg a településen haladtunk át. Elsőnek a temetőbe mentünk fel a com-os ládát gyorsan begyűjtöttük, majd körülnéztünk a temetőbe. Innen haladtunk tovább a "Fő utcán" közben olvasgatva fényképezgetve a házak helyén álló táblákat. Mindegyiken az "Itt állt XY háza Eltelepítve AB településre ekkor és ekkor, ez elég lehangoló olvasgatás volt. Aztán elértünk a forráshoz, itt viszont hamar felderültünk, mert a forrás folyt. Fel is vetődött bennünk, hogy a kitelepítést végzők elég hanyag munkát végeztek, hisz itt táblának kellene állnia valami ilyesmi felirattal Itt folyt a település forrása Eltelepítve Kékestetőre 1943-ban.:-) Az iskola épülete egész szépen fel lett újítva, a tablók, képek is érdekesek. A kis kápolna is nagyon szép. Miután megnéztük gondoltuk a virtuális ládát is begyűjtjük, ha már épp ide mutat a koo. Ekkor jött a meglepetés, ahogy olvastuk láttuk ez nem egy sima virtuális, hanem 3 pontos, de csak ez az egy pontja van koo-val jelölve. Szerencsére a temetőben lefényképeztem az ominózus sírt, így nem kellett visszamennünk, csak visszanézni a képeket.
OKT közben.
A nap legérdekesebb, s egyben leglehangolóbb pontja. Hihetetlen, hogy valaki gondol egyet és nyomorba dönti egy egész település életét.
Az emlékház, kápolna, temető szépen rendbe van hozva, méltó emlékek.
A rejtés módját elsőre nem is értettem, igazából egy 3V, koordináták nélkül.
Köszi
Kéktúrázás közben kerestük meg. Egészen elképesztő az emléktáblák közt sétálni... a temetőben pedig döbbenetes volt megfigyelni, hogy az eltemetettek kb. fele kisgyerek volt, alig pár évesek vagy csak néhány hetesek. Nagy volt akkoriban a gyerekhalandóság, s gondolom az I. világháború környékén és utána az egészségügy szinte padlón lehetett.
Kéktúrázás közben begyűjtve, köszi! Látva az 5-10 évvel ezelőtt készült képeket, lenyűgöző munka van a hely megóvásában, nagy élmény ide ellátogatni! Kár, hogy nem jutott ide egy valódi láda, csak virtuális, a leírás 3. eleme pedig finoman szólva nem egyértelmű, hosszasan tanakodtunk rajta, mire rájöttünk, és igazából még így sem értjük a leírást.
A sehovanemmutató natgeós link helyett inkább ezt javaslom, itt fenn van minden infó a településről: http://www.derenk.hu/
A jelszó képzést nehezen értettem, aztán a koordináta helyén megtaláltam a com-os ládát. De azért a végére összeállt. Tetszett az iskola felújításnak módja, és a kiállítás. Sokat megtudtunk belőle.
Megtaláltam. Köszönöm a rejtést. Megdöbbentő a falu története, a környék gyönyörű. Minden csupa zöld, a fák különlegesek. Szépen gondozottak az épületek. Az emlékház is tetszett. Sok diófa van, bár diót nem szedtünk. A temetőben egy mókus foglalatoskodott, szerintem dióval. Nem bírtam lefotózni, mert gyorsabb volt mint én. Az emlékház alatt szépen rendben tartott kút van. Örülök, hogy itt járhattam, egy munkahelyi csoportos kirándulás keretein belül. Ez a 170. ládatalálatom.
Ide tényleg érdemes volt elhozni a kéktúrát! Sajnos botor fejjel ennivaló nélkül indultam neki a Jósvafő - Bódvaszilas távnak, itt már marokszámra faltam a húsos somot! :) Sajnos szilva nem volt.
Szomorú, de élménydús helyszín, "érdekes" kivitelezéssel. Vakartuk is a fejünket kissé, hogy mi a szösz akart ez lenni, de végül sikerült kihámozni a ládapontokat. Csatlakozva az előttem szólókhoz, az iskola méltóképp mutatja be a faluval történteket.
2. napunkon kéktúrázással egybekötött ládázást tartottunk a Szelcepuszta-Derenk-Szádvár-Szelcepuszta útvonalon. Nagyon kíváncsi voltam Derenkre, már olvastam róla az utazás előtt. Azt hittem, több házrom fog még állni, de aztán a helyreállított iskolaépületben lévő kiállításon olvastam, hogy a kitelepítés után le is bontották a házakat. Mindenesetre szép megemlékezés, hogy az egykori házhelyeket táblák jelölik, és hogy felkereshető a falu temetője is. Hihetetlen hogy egy ember, ha megfelelő hatalommal rendelkezik, bármit megtehet, csak azért, hogy a saját érdekeit, vágyait kielégíthesse.
Az OKT Jósvafő-Bódvaszilas szakaszának bejárása közben vezetett erre útunk. Nagyon szép a hely, a kiállítás méltó emléket állít a kitelepítés szomorú eseményének. Maga a ládaoldal viszon kétségbeejtő, félrevezető. Egy 3 pontos virtuális multi, amely a nem koord formátumban megadott pontok miatt sima virtuálisnak van jelölve. A fejlécben szereplő koordinátán nincs semmi. Ez valószínűleg az eredeti láda -hűlt- helye. A leírás azért 2-es mert legalább képek vannak. Ez egy nagyon szép emlékhely, kis munkával kitűnő lehetne a ládaoldal. Addig is az utánunk jövőknek:
1. N48 32.659 E20 38.569
A sírban fekvő hölgy leánykori vezetékneve.
2. N48 32.641 E20 38.561
A táblán szereplő, utolsónak eltemetett ember életkora.
3. Ide nem is kell koordináta. :)
Az emlékház bejáratoktól legtávolabbi tábláján lévő "temető út" alatti szó.
FTSK-s túrahétvége némi barlanggal és sok napsütéssel. Volt egy szabad délelőttünk ma is, így a Szalamandra-háztól kiindulva (ott megreggelizve) tettünk egy kis kört Szádvár - Derenk - Hideg-kút útvonalon.
Nem sok maradt a faluból, az emlékhelyet viszont igényesen alakították ki. A katyvasz leírásból kicsit nehéz kihámozni, hogy mit kell keresni, de így legalább van benne kihívás. :) Köszi.
köszi, a leírás tényleg zavaros... :) de azért a helyszínen megérthető...
Szomorú, ahogy Derenk wikis oldalán elkenik azt az abszurditást, hogy a lengyel többségű falu lakossága Trianon után Magyarország mellett szavazott, ezt pedig két évtizeddel később Horthyék azzal hálálták meg, hogy kitelepítették a falut holmi "vadaskert" kedvéért. Egyfelől a híres lengyel-magyar barátság, másfelől a hűség szemen köpése volt ez, akkor is, ha itt legalább volt kártalanítás, nem úgy mint a kommunizálás idején...
Gyönyörű őszi időben érkeztem ide, nagyon élveztem a bolyongást a kihalt, csendes vidéken. Vajon mit érezhetnek a kitelepített lengyelek leszármazottai, ha idelátogatnak?
OKT közbeni találat, köszönjük!
Hihetetlenül hangulatos hely, ugyanakkor az emberben az indulat is magasra csap, ha arra gondol, hogy egy falu teljes népességét feláldozták egyetlen ember úri hobbijáért...Gusztustalan...Ma pedig már szobrokat emelnek e "hatalmas" politikusnak...Kedves fülkeforradalmárok (és csatolt részeik), csak így tovább! :-(
A felfedezés izgalmától fűtve zöldfülű kezdő módjára indulás előtt nem olvastam el a megtaláláshoz szükséges információkat. A megadott koordinátán a kápolna dombon kerestük nagyon a ládát, de nem találtuk (nem csoda, hiszen most olvasom, hogy nincs is...). Mivel nagyon megérintett a település sorsa, sőt, a másnapi éves búcsúra készülődő derenkiekkel is találkoztunk, bízom a rejtő megértésében, és elfogadja a megtalálást.
Megvagy.
Szerencsénkre az iskolaépületnél találkoztunk egy erdésszel, aki szépen elmondta a falu történetét, a kitelepítést és hogy azóta mi történt.
Sokkal megindítóbb volt így hallani, mintha csak olvasgattuk volna a táblákat. Itt is köszönjük neki.
Legelőször 48 éve, 1966-ban az Országos Kék Túra teljesítése alkalmával jártam Derenken. Kamasz gyerekként már akkor is megdöbbentett az, amit e faluról tudni lehetett. Akkor még két itt élő emberrel sikerült beszélnem, akik majdhogynem sírva meséltek a falujukról...
Az Aggteleki hegység "szerelmeseként" hatodjára vagyok itt, egy turistacsoport vezettem ide. Keserű örömmel néztük végig a falu "fejlődését", a történetéről szóló kiállítást. (Volt időnk, mert az egykori iskola falai között vártuk végig a hatalmas vihar végét.) Természetesen a temetőt is meglátogattuk, és nem csak a jelszóért...
Remélem, hogy ez a játék másokat is idevezet, hadd legyen lehetősége minél több embernek elgondolkodnia azon, mi történhetett egykor, ami már soha ne történhessék meg!
Köszönöm!
Jó lenne, ha a láda típusa multi lenne, így nem a leírásból derülne ki, hogy még vannak pontok, amelyeket meg kell keresni,
Jobb lenne, ha a leírás tartalmazna valami történelmi áttekintést (a megadott link nem működik) a szilvaszedés fortélyai helyett,
és végül a legjobb az lett volna, ha Horthy Miklós valami mással foglalkozik 1943-ban...
Ide se jönnék el GC nélkül, köszönöm. Érdemes lenne a leírást némi történelemmel kiegészíteni. Illetve a jelszóképzés erősen multi ládát jelent. Meg is szívtuk, ebéd után vissza kellett menni a temetőhöz a második jelszórészletért.
Állatok szempontjából kihalt volt a hely, egy fácánnal találkoztunk, illetve egy sráccal aki ide jött a fűben olvasni.
12 km-es gyalogtúrával teljesítettük Szádvár, Derenk és Hideg kúti pihenő ládáját.
Szent István túrán megtaláltuk a temetőt és emlékhelyet, jól körbejártuk az egészet, és nagyon tetszett. Sajnos a 3. pontot nem írtuk fel, nem találtuk meg, így nem fogadja el a jelszót.
A jelszórészletek megtalálási koordinátái nem pontosak. Ugyan ezek nélkül is barangoltam volna, de nem vesztegettem volna el fél órát az emléktábla nélküli erdőben-gazosban a kereséssel, hogy utána jelszó nélkül trappolhassak a csoport után, ha tudom, hogy azt máshol lelem meg.
A bosszúság mellett, szomorú, hogy ilyenek történtek, de jó, hogy nem feledkeztek meg a faluról, az itt éltekről, hagyományaikról. 60 év alatt azonban a természet visszaveszi, ami az övé.
Egy negyedóra keresgélés után bekapcsoltuk a Kindle 3G-t és a geocaching.hu-n megláttuk, hogy virtuális multi a láda. Még jó, hogy volt egy kis térerő! Köszi a rejtést!
3 napot az Aggteleki-karszt tájegységben töltöttük a Zöldsport egyesülettel. Szelcepusztai túristaházban szálltunk meg. Nagyon szuper időnk volt. Kirándultunk, nevezetességeket, s szlovákiai cseppköveket nézegettünk. Ehhez segítséget nyújtott 14 geoláda is.
Mai 4/3, össz. 793. megtalálásunk. Ma korán indultunk Budapestről, hogy a 10 órás rajtra odaérjünk Szelcepusztára. Az autós utunk során végig sűrű köd volt, Szelcepuszta szép, tiszta, napos idővel fogadott, ami egész hétvégén megmaradt.
Nehezen lett meg a pont. Ahová a GPS vezetett, ott nem volt semmi. A leírásban találtunk egy koordinátát, azt bepötyögtük, s irány az első pont. Itt sem találtuk, amit kerestünk, de a pont a közelben meglett. Utána az "előző koordináta" szó kicsit megzavart, de kiderült, hogy ott volt a második pont. A harmadik pontról fogalmunk se volt, de valaki emlékezett rá, hogy látta, s hamarosan meg is lett. Szép csapatmunka volt! A környezet szép, de a rejtést nem köszönjük. Nehézség: 5 :)
Mai túránk: Szelcepuszta, Ménes-patak völgye, Szádvár, Derenk, Szelcepuszta 17,5 km.
3 napos túrán a Zöldsporttal.
Többen kerestük a ládát, mikor kiderült, hogy azt bizony hiába. Jó lenne, ha a rejtő a letölthető koordinátát is átírná az újra, nem csak a leírást végigolvasva lehetne rátalálni.
Fogtam!
Amikor a KÉK-túra során erre jártam, akkor még nem volt ennyire kialakítva, emlékhelyesítve a volt falu. Előnyére vált a tisztítás, az építkezés!
Kéktúra teljesítése közben kerestem a ládát, de csak segítséggel lett meg a jelszó. Ezen a területen még nem jártam, először a térképen jelzett romközség megnevezés alapján mást vártam. A kitelepített házak romja helyett, csak táblák jelzik azok helyét. A kéktúra bélyegző használata után kis pihenőt tartottunk két túra társammal és elolvastuk a romközség történetét. Megdöbbentő a medve rezervátum létrehozásának még a gondolata is. Ezért kellett sok embernek elhagynia a házát. Együtt érző gondolattal mentem el minden házat jelképesen jelző tábla mellett. Jó hogy a kéktúra útvonala érinti a romközséget, mert így még többen tanúi lehetünk egy ember örült elképzelésének. A kis pihenő alkalmával kerestem a jelszót, de a készülékem hiba miatt nem olvasta be a a láda leírást, így csak "Géza" segítségével tudtam összeállítani a jelszót. Köszönöm a segítségét.
Én a geocaching.com instrukciói alapján indultam neki, ott pedig nem szerepelt a leírásban, hogy időközben virtuális lett a láda. Kb. 20 percig kerestük hatan a ládát a megadott koordinátál, mire a logokból kiderült, hogy mi a helyzet. Térerő és mobil lefedettség hiányában azonban nem tudtunk hozzáférni az új jelszó instrukcióihoz.
Ha lehet, szeretném kérni a találat jóváhagyását a fotók alapján.
Maga a hely egyébiránt nagyon érdekes, tényleg érdemes ellátogatni ide, köszönjük.
Országos Kéktúra: Aggtelek-Hollóháza első nap, 16/3.
Egyhetes kéktúrám során jutottam el ide, de a leírást nem megfelelően tanulmányoztam át! Így az adott koordinátákon sajnos semmit nem találtam.
Kérem a rejtőt a képek alapján fogadja el.
Köszönöm!
Putnok -> Bódvaszilas OKT közben álltunk meg itt.
A nyomok alapján elég egyértelmű, hogy hol kellett volna lennie a ládának. Én is csak a rozsdás koszorú keretet találtam meg.
Előző éjszakát a szelcepusztai turistaházban töltöttük. Még állnak a medveketrecek betonacélháló oldalfalai. Szomorú történet.
Kérem a találat elfogadását.
Hsepitesz barátommal már régóta tervezgetjük, hogy meglátogatjuk Derenket.
Ma apuval a környéken volt keresnivalónk :), a leírások őt is kíváncsivá tették, így adott volt, hogy hazaindulás előtt útba ejtjük. A ködös, szürke időjárás különös hangulatot adott a falu sejtelemes, világvégi jellegéhez. Ráadásul, mint tavaly Nagygécre, ide is épp sötétedésre sikerült eljutnom.
A ládát kicsit próbáltuk keresgélni, ahova a leírás és a GPS vitt, de az előző logok, a gyors alkonyat és a köd ereszkedése miatt hamar felhagytunk vele, és visszaindultunk. (Az egykori iskolaépületben lévő kiállítást sem tudtuk már megnézni.)
De ide még úgyis vissza kell jönni - Hsepitesz-ékkel is -, hosszabb szemlélődésre, hogy embert teljesen magával ragadhassa a hely nyugalma. És amikor már a remények szerint a láda is a helyén lesz.
(Na még egyszer, alighanem rossz logtípust jelöltem be... képek az előző logban.)
A hely varázsa és a táj (immár) háborítatlan szépsége valóban mesebeli, a helyi lengyel lakosság nevei még fel-feltűnnek Szögligeten. Én már vagy 25 éve készültem ide, ahová most végre sikerült eljutnom. Az előttünk járókhoz hasonlóan mi sem találtuk a ládát, pedig a környék sárga avarját vagy fél órán át túrtuk - mellékelem a képet a háromtörzsű fáról (és a gps-koordinátákról, bár a jel valami miatt nagyon ugrált), valamint egy képet a láda feltételezett helyén állva a kápolnáról. Hazafelé Vince bácsival találkoztunk, aki vagy 50 kiló cefrének valót szedett össze a helyi szilvalelőhelyekről, és tolta haza biciklin.
A rejtőt tisztelettel kérem a képek alapján a megtalálás elfogadására.
Bwana, Macs, Mauz
A hely varázsa és a táj (immár) háborítatlan szépsége valóban mesebeli, ... stb., lásd feljebb, és bocs. :-)
A rejtőt tisztelettel kérem a képek alapján a megtalálás elfogadására.
Bwana, Macs, Mauz
A láda sajnos nincs ott, ahol gondoljuk hogy lennie kellene; csak egy rozdásodó koszorúkeretet találtunk. A jelszót csak egy korábbi augusztusi OKT-50-es megtalálótól tudjuk.
Szilva viszont volt bőven - Besztercei, mint megtudtuk - és még a fáról is tudtunk leverni. Ehhez a durungdobálásnál jobb módszer a felső ágak egy hosszú (kb 6-m-es) kampós bottal való ráncigálása. Éppen ilyen botot találtok a láda helyétől kb 15m-re K-re egy nagy, többágú fa ágai közé beállítva. Nekünk itthon már rotyog is a lekvár.
Reméljük a láda is hamar pótlásra kerül, eseteleg egy pótjelszóval.
Korábbi látogatásunk óta létesült egy nagyon szép kiállítás a volt iskolaépületben, ami igazán kellemes meglepetés volt számunkra. Sok érdekes információt megtudtunk a falu történetéről és a kitelepítésről.
Megtaláltuk!Az Őrségben már jártunk elhagyott falvakban.Ott az életlehetőség szűnt meg.Itt viszont érthető,hogy e szép völgyből eltelepített emberek vissza vágytak.
Nagyon érdekes hely.
Biológia táborban voltunk Szögligeten a Szalamandra házban. Csodálatos ennek a helynek a sokszínűsége, rengeteg védett állat és növényfajra bukkantunk. Túra közben különféle lábnyomokat is láttunk pl : róka borz vadmacska és farkas. A farkasban nem voltunk biztosak, de egy helyi kutató megerősíttte hogy a környéken egy 3 egyedes farkas falka is él.
Köszönjük a rejtést! :)
A Szalamandra háztól indultunk kerékpárral a falu felé. Az elején az emelkedőn kissé még szuszogtam, de amint letértünk a kékre, egy kellemes gurulás volt a romközség. Valamikor réges-régen jártam már itt a kék túra miatt, de az talán igaz sem volt. Most megnéztük a kiállítást is, amit ajánlok minden idelátogatónak. A láda hamar meglett a rejtése roppant gyenge.
Megtaláltuk...
Meglepő volt látni egy települést ami már nincs.
Elgondolkodtató volt átgondolni azokat az emberi sorsokat, akiknek költözniük kellett egy másik helyre, az ismeretlenbe, egy hatalom döntése értelmében.
Köszönjük a rejtést jó volt ide eljönni
OKT szakasz bejárás közben. Sok-sok évvel ezelőtt jártam itt először, és több alkalommal is visszatértem már ide. Mostani alkalommal meglepődve tapasztaltam a kitett táblákat, a felújított házat, benne a kiállítást.
Bódvaszilas-Jósvafő kék-túra útvonalon kísértem el túratársaimat. Megnéztük a nemrégiben kialakított kiállítást is, ami nagyon tetszett. Reméljük, hogy ki fogja bírni hosszútávon az épület a hideget és a csapadékot, mivel ajtót / ablakot egyelőre nem tettek be a nyílásokba.
Könnyen megtaláltuk a ládát, az előttünk lévő csapat még logolt, mikor odaértünk, így aztán még keresnünk sem kellett. :)
A környék nagyon szépen, hangulatosan lett kialakítva.
A helyet előszeretettel látogatják a vaddisznók, amit az éjszaka folyamán testközelből meg is tapasztalhattunk. :)
Z + K
Nagyon fájt a fogam a ládára régóta, mert érdekelt a romközség. A láda ki volt túrva a rejtekéből, az itteni vadak úgy látszik érdeklődnek a geocaching iránt. :)
4 napos tanulmányúton az Aggteleki NP. és a Szlovák Karszt NP. területén.
Eléggé elszomorító a falu sorsa. Már voltam egy két hasonló helyzetbe került településen, de ez megdöbbentő, hogy még a házak is eltűntek. A kiállítás viszont érdekes volt. Az ott maradt gyümölcsös terméséből készült lekvár és pálinka állítólag nagyon finom.
A gyümölcsös azért is különleges, mert a fák kifejlesztettek egy olyan anyagot amitől keserű lesz az ízük, ezért a nyulak nem rágják meg a fiatal hajtásokat.
Köszi!
Nagyon megkapó hely. Az emlékház, a temető, a kápolna, a forrás. Megpróbáltam elképzelni a vidéket, amikor még házak álltak itt. Nehéz volt, az erdő visszafoglalta, ami az övé.
Elgondolkodtató a falu életében a belterjesség miatti csecsemőkori halandóság.. Köszönöm a rejtést.
3 napot töltöttünk Cicáék rakacai hétvégiházában. Persze nem csak lógattuk a lábunkat, és sütkéreztünk a gyönyörű szeptember végi napsütésben, hanem megkerestünk néhány geoládát is. A kimaradtakért reményünk szerint még idén visszatérünk.
Megható végig sétálni az egykori lakosok nevét mutató táblák között. Örülök, hogy a szépen felújított iskola megőrzi a kitelepítettek emlékét. Az épület mellett még fürtölt a hamu, vki igencsak sietősen távozhatott előttünk. Murus és Cica
Napsütéses időben túráztunk a környéken, és útba ejtettük ezt a "falut" is. Szépen felújították az iskolát, úgy látszik, errefelé nem laknak vandálok, akik tönkretennék az épületet és a bemutatóanyagot.
Sajnos az országban sok hasonlóan szomorú sorsu falu
található még.Talán Gyürüfü a legismertebb az ottaniak
történetét egy dokumentum film is bemutatta.
Iharkút lakosságát a terjeszkedő bánya miatt telepitették ki.
Nagygéc az árviznek és egyéb okoknak lett áldozata,de még
hosszan lehetne folytatni a sort.
Tájfutó vb alkalmából jártunk a környéken.
Most kivételesen nagy volt a kiállitás forgalma,futók,
túrázók,TV-sek jöttek Derenkre.
A rejtés csalódást okozott,főleg a Hidegkúti után.
Szép kört tettünk meg a Szalamandra háztól. Nagyon szépen felújított az iskola és a kiállítás. Lehangoló volt a házhelyeket végignézni, az, hogy mit élhettek át ezek az emberek.
Aggtelek-Putnok OKT közben találtuk meg. Az egész napos eső a falut elhagyv alábbhagyott kicsit, még a nap is előbújt 5 percre. Fura érzés volt látni ezt a falut, és olvasni a történetét az emlékkiállításon a felújított épületben.
2005.09.27 -én második ládaként találtuk meg, de akkor rosszul írtam fel a jelszót, és gondoltam úgyis jövünk még erre. Hát ennyit kellett várni, de végre újra sikerült. Örömmel láttam milyen szépen helyrehozták az iskola épületét, és nagyon igényes kiállítás is helyet kapott benne.
3 napos láda túra részeként érkeztünk ide. Megrázó a hely, eddig nem ismertük történelmünk ezen oldalát. Az utolsó lakos emléktáblája nagyon szívbe markoló: kitelepítését megtagadta...... vajon mi lett Vele? Az emlékház nagyon igényes, és szép. A rejtek jó és biztonságos, bár a téli képek alapján nyáron nehezen felismerhető :o)
Ajánlott uticél mindenki számára, szép séta, és nagyon megéri!
Szögligetre jöttünk a testvérem osztálykirándulására de én hoztam a biciklit és elmentem ládázni. Jött velem testvérem osztálytársának a bátya is. Ez a nap 2. ládája volt. Átmentünk Szlovákiába is Hrusovig(körtvélyes).
1.GCfHkJ
Aggtelek-Szádvár-Aggtelek 44 km 1200 m szint gyalog
Jó húsz éve túráztam erre utoljára , most örömmel tértem vissza a gyönyörú zempléni tájhoz. A régi portákat táblákkal jelölték és most látszik csak igazán hogy milyen nagy falut számoltak fel a tervezett medverezervátum miatt.
Kicsi a világ. A temető felől közelítettük meg a rejteket és fél úton egy népes társasággal futottunk össze. Többen is ismerőseim voltak a csapatból. Megálltunk beszélgetni és azon nevetgéltünk, hogy Debrecenben több hónap is eltelik, hogy találkoznánk és ilyen messze kell elmenni az otthonunktól egy kis dumcsizásért. Még nem hallottak a geoládázásról, így röpke ismertetőt tartottam részükre, majd megállapították, hogy ők maradnak a szimpla túrázásnál. A környék szép, kár, hogy a szílvafákat megtámadta valamilyen gomba.
Szádvártól ereszkedtem lefelé Derenk irányába. Természetesen most sem olvastam el előre az itinert, így azon agyaltam, hogy vajon hogyan keletkezik egy romközség. Persze ezt nem tudtam meg, és természetesen a helyszínen sem álltam neki olvasni, de lefényképeztem a megfelelő táblát, hogy a későbbiekben elolvashassam. Meglepődve olvastam később a sorokat, és az okot, ami miatt egy ilyen csodálatos helyen fekvő település elnéptelenedhet.
Nagyon érdekes és gazdag kiállítás készült el a régi iskola épületében, jók a régi házak helyét és tulajdonosát jelző táblák is (sajnos, már kidöntött és félbetört is van közöttük...), köszönjük!
A Szádvár meghódítása után, végül Derenken fejeztük be a napi ládázást. A Hideg kúti pihenő felé sajnos nem mentünk tovább, mert már nem értünk volna vissza sötétedés előtt a járgányhoz. Sebaj, majd legközelebb...
A romközség igen érdekes hely, köszi a rejtést!
Köszönöm a rejtést! [wapon beküldött szöveg]
Régóta terveztem, hogy eljövök ide Senkifalvára. Hátborzongató a virtuális falu utcáján végig menni, olvasni a táblákkal jelzett házak gazdáinak nevét. Példásan kialakított emlékhely, reménykedem, hogy sokáig így marad.
Nagyon könnyen megtaláltam, mivel szinte álcázatlanul hevert rejtekhelyén a láda. Gondosan rejtettem vissza. Alaposan kinézelődtem magam, aztán tekertem tovább...
:-) [wapon beküldött szöveg]
GeoKék közben tényleg csak azokat a csészéket kerestük meg, amelyekbe szinte belebotlottunk. Erre éppen Old Eye hívta fel a figyelmünket, így a reggeli indulás előtt hamar szereztünk még egy megtalálást.
A hely gyönyörű és igen különleges hangulatú, nagyon tetszett. Mi majdnem 200 km-t gyalogoltunk idáig, de van egy rövidebb út az erdőn át :-)
Egy izgi átvágást követően a hidegkúti pihenős ládától érkeztünk itt beérve kéktúrázós csapatunkat. Mi lóhalálában fogtuk a derenki ládát ami nagyon könnyen meglett. Varázslatos hangulata bár talán nem ez a jó szó...kicsit hátborzongató hangulata van ennek az elűzött-halott helynek tudván hogy egy vadrezervátum-álomért telepítették ki az embereket. Remek és megdöbbentő látni a táblákat hogy kinek a háza hol állt és kit hová telepítettek el. Példaértékű az iskolaépületben berendezett igényes kiállítás ahol a hajdani életet is szemügyre vehettük...bárcsak több időnk lett volna. Érdekes volt a rétbe beleképzelni a hajdani falut, házakat. 12 éve amikor itt kéktúráztunk anyukám még emlékszik hogy az utolsó itt lakó idős nénivel még szót váltottunk...én sajnos már nem emlékszem.... Néhány korty víz és futás tovább...már csak 5-6 km Szögliget és a kocsma. Köszi a rejtést!
Egyhetes OKT vándorlásunk utolsó, 14. bélyegzőhelye volt Derenk, plusz az utolsó ládánkat is begyűjtöttük a túra alatt. A rejtek nagyon jól kitalált, gond nélkül meglett.
Derenken először 10 évvel ezelőtt jártam, az első OKT teljesítésemkor, januárban, hidegben és ködben, egyedül. A mostani állapota nem is hasonlítható az akkorihoz, nagyon örülök hogy így foglalkoznak vele, sokkal kellemesebb élmény volt leülni és megpihenni most, mint akkor.
Mai ládázásunk 2/5-os állomása. Ebéd után és egy kis tetves forrás víz elfogyasztása után indultunk megint útra. Nagy melegben az erdő hűvöse jót tett sajnos a nagy réten már nem volt olyan kellemes a nagy meleg. Jókor jöttünk mert a kiállítás képeit már meg tudtunk nézni. Befejeztés a felújítást, jól járható a terep. Az olvasottak alapján a falu igen csak beltenyészet volt (Bíborfolyó című film). Ide sem jövönk ha nincs a GC. Köszi szépen jó hely!!
Megtaláltuk. Mire végeztünk a ládával az eső elkezdett szakadni. Sajnos nem tudtunk csak egy kis darabot megnézni a volt község romjaiból a felhőszakadás miatt, úgyhogy a felújított épületben a kiállítást alaposan meg tudtuk nézni. Nagyon érdekes volt. Szomorú hogy egy települést igy el lehetett tüntetni.
Kriszti, Mónika, Péter, Károly
Kár, hogy a faluból nem sokat láttunk, érdekes lett volna. Az eső éppen elállóban volt, amikor ott jártunk, és minden tiszta víz volt. Vajon mi lesz a felújított épületből?
A környék csendes és nyugodt volt, könnyen ment a loggolás. Szép helyen volt ez a falu, egyszer érdemes lenne a búcsú idején is eljönni. Köszi a rejtést! Valti
Ui: "Idén is lesz Derenki Búcsú, 2008. július 20-án."
Nagyon érdekes a romközség, főleg ha a történetét is ismerjük (a fenti linket ajánlom mindenkinek elolvasásra!). Mi nem találtuk meg a temetőt és az emléktáblát, igaz nem is kerestük. Biztos járunk még erre, ha majd a kéktúrának ezt a szakaszát teljesítjük...
A zacsi kilógott a fábúl, csak annak nem szúrta ki a szemét, aki nem akarta. Visszarejtettük. A helyet érdemes felkeresni. Szép! És az egyik fán egy kéktúrás pecsételő is él még :)
Ezuttal osszejott a Baradla Csernai-agaban a terkepezes. Ket teljes nap a fold alatt - ezt ki kellett kuralni egy verofenyes turaval.
Jo hir: Derenk regi iskolaepuletet es a temetot rendbeszedtek. Utobbi egy kis multon merengesre adott alkalmat, elobbi pedig egy hirtelen jott zapor elol menedeket. Az iskola felujitasanek celja egyebkent pusztan az allagmegovas, mint egy ott turazo nemzeti parkostol megtudtunk. Azt is elmeselte, hogy a derenki bucsu napjan ide szokott latogatni a lengyel nagykovet is.
Tobbszor voltam mar Derenken, de most tudatosult bennem, hogy itt lengyelek eltek es hogy 18. szazadi archaikus lengyel nyelvet beszeltek. Erdekes egybeeses, hogy pont lengyel barlangaszokkal turaztunk elozo nap es soroztunk aznap, ezt a logot pedig tortenetesen Varsobol irom.
Barbarka es a MAFC (Anti, Szilvi, Era es Bodza kutya)
Szép környék, és jó látni, hogy a természet ilyen hamar újra benövi az emberi településeket. Lehet bízni, hogy az emberiség kihalása után néhány száz évvel újra lesz élet a földön.
Kisebb kedvvel jöttünk a sok csalódást író bejegyzés után, de nagy volt a pozitív csalódás! Iszonyú érdekes a hely, a link alatti cikk nagggyon izgi. Velünk volt a cikkben szereplő muzeológusember kollégája - szerinte a lengyel kisebbségi önkormányzat fogja majd fenntartani a helyet múzeumként.
Családos hosszú hétvégén Jabloncán aludtunk (ajánljuk - www.jablonca.hu)
Edelényik, Kapusyk, Tóthok, Sinkák, Pappok - sok-sok gyerekkel
Aggteleki ládázások harmadik állomása. Kellemes és egyben szomorú hely. Logbook betelt vagy a második füzet egyszerűen eltűnt? Valaki vigyen egy jegyzetblokkot. Rövid pihenő után tovább GCfSpD felé.
Ész-munkatúránk harmadik ládája, kösz a rejtést :)
Az iskolaépület tetőzetét egész jól renbeszedték, a falakat látszólag ma is vakolhatták, bár elég nemtörődöm munkával :((
A ládikóba bekerült a Dove TB :), röpítsétek tovább!
Izgalmas kaland volt..: nem terveztük ezt a ládát erre a napra, de a hidegkuti pihenőtől már nem akartunk ugyanarra visszamenni a Szalamander házig, ahol az autót hagytuk. Szerencsére nálunk volt a PDA-ra telepitett Russa is, amiből kiolvastuk, hogy a kéken hogyan jutunk el ide. Minden rendben is volt, csak kb. féluton ránksötétedett.
(család, gyerekkel). De ettől csak még izgalmasabb lett a játék. A jelszót még az utolsó szürkületben ki tudtuk, olvasni, aztán uzsgyi, tovább a kéken!! Szerencsére a Russa biztonságosan navigált, és az ujonnan beszerzett fej-lámpa-reflektorom is kellemes félhomályt varázsolt a hátralévő gyalogútra. Így vidáman fejeződött be a túra, és már mentünk is vissza Jósvafőre, hogy magunkévá tegyünk egy többszemélyes "tengerszem-tál"-at. Tehát "Night-caching" lett a vége. Köszönjük a rejtést.
Mivel nem olvastam el a korábbi hozzászólásokat ezért nekem is kis csalódás volt a község. Valami szellemváros félére készültem, de a házaknak már nyoma sincs.
Az iskolán viszont gőzerővel dolgoznak. Vadonat új tetőszerkezet, újrarakott cserépfedéssel, és most a vakolás előmunkái vannak folyamatban. Elképzelni sem tudom, hogy mi lesz az épületből, de a felújításának kölstége bizony nem 2fillér. És hogy ez kinek éri meg? Szerintem senkinek sem. Bármit is csinálnak az épületből, akár turistaszálló, akár kiállítási épület nem hiszem, hogy valaha is visszahozza a befektetett összeget. Maximum ha aszfaltutat csinálnak a bejáratig és eladják a sok piperkőc lúzernak valami hangzatos külföldi jelzővel spa vagy wellness központként. Remélem ezt azért az ANP sem engedi!
Vagy van egy egyszerű oka is az iskolafelújításnak: a sok kistérségi iskolaösszevonások és iskolabezárások hatására felszabadult pénzt kedves kormányunk az igazán elhanyagolt iskolák felújítására fordítja, kis EU-s támogatással :-)
Derenk-Szádvár körút köztes állomásaként toppantunk be ide. Mivel a bő leírást nem vittük, a romfalu eléggé csalódást okozott, többet vártunk, de szádváron egy műemlékgondozó úriember elmesélte a falu történetét, így már megértőbbek lettünk. A sárgászöldesrozsdás erdőrengeteg viszont nagyon szép.
Életünk első geoládáját találtuk meg Barátnőmmel egy hideg őszi kiránduláson. Nem volt nehéz megtalálni, de talán ez az elején nem is inkább negatívum:) Azt hiszem rákaptunk az ízére... Köszönjük!
OKT (Bódvaszilas-Jósvafő) - GPS nélkül
Kellemes őszi túrázásunk során kerestük meg a ládát. A helyen már többször megfordultunk, akkor még nem újították a régi iskola épületét. Vajon múzeum lesz, vagy szálloda?
Mesi, Anna, Ági, Ákos és Bagira
Még mindig a kék túrán, ez a láda maradt utolsónak. Könnyen megtaláltam. Ősz van, de jót napoztunk a kápolna tövében.
Azt hiszem vissza kell térni még erre a környékre, mert rengeteg a látnivaló.
A kocsit Szelcepusztán hagyva csodálatos őszi időben indultam ládavadászatra.
Az elsőnek becserkészendő GCfSpD-nél sajnos csak a láda hült helyét találtam, így kicsit lélekben magamat megerősítve indultam tovább.
Nagyon sok gombászó "szegényembert" láttam kirándulásom során.
Szelcepusztáról Kék jelzésen jutottam el a tanyához és a kis kápolnához. A táj csodálatos színekben pompázott, nem győztem a gépet kattintgatni.
A ládából a "Bais, Philippines" Unite for Diabetes Travel Bug-ot magammal hoztam.
7/6. kerékpárral
Sajnos nem volt nálam se új füzet, már nagyon sürgős lenne, tényleg nincs hová írni.
Lehet, valaki illetéktelen megtalálta a rejteket, csak remélni merem, hogy nem egy "valódi" ládász volt ily gondatlan, a láda ugyanis nem hogy borzalmasan volt elrejtve, hanem szinte sehogy. Na de megigazítottam, kösse fel a nadrágját az utánam jövő! :-))))
Betettem ide a Unite for Diabetes TB-t.
Érdekes hely egy ilyen romfalu, de annyira nem fogott meg, este 1edül biztos félelmetesebb, most túl jó kedvünk volt, haraptunk valamit, jgyuri a fűbe, aztán uccu a hegytető a várral, már alig vártam, hogy ledobjam a bringát.
Szögligetről sétáltunk el erre a különleges hangulatú helyre. Az iskola épületét elkezdték rendbehozni. A tető már készen van, tehát az alatta lévő épület nem romlik tovább. A szögligeti tájházban megtudtuk, hogy teljesen helyre fogják állítani és múzeun lesz belőle.
A lásában talált leírás Derenkről több, mint kielégítő volt... a többieknek, mikor pihenő közben felolvastam! :)
Nagyon tetszett, jó hogy került ide láda. Persze jó soká fotózgattam a házakat, de a barátaim megértőek voltak, NEM IGAAAZ?
Borsodi kesingtúra 15. láda Szádvár felől érkeztünk, előbb a , majd a jelzésen. Az eső rendületlenül esett, egyre nehezebben haladtunk az esőkabát alá bújva, a sárosodó talajon. Én nem tudom, honnan került elő ennyi bögöly, de az mind minket akart! Nem volt elég a bajunk, még ezek is... Emlegettük is koszorús költőnk méltán híressé vált kétsorosát:
"Bagoly mondja bögölynek:
Hülye bögöly dögölj meg!" - de hiába.
A betonutat keresztezve hamarosan egy nagy P betűs tábla tűnt fel a semmi közepén: parkoló?! Egy leendő rendezvény szabadtéri helyszínére érkeztünk: sátrak, padok, minden előkészítve várt - ránk, hogy menedéket találjunk az eső elől. (Mint az már itthon kiderült: idén 07.22-én volt a derenki búcsú.) Egy órát üldögéltünk, közben ettünk-ittunk, mire kitisztult valamelyest az ég és elállt az eső. Újabb tanácskozás: nem adjuk fel, nem megyünk vissza a betonúton az autóhoz, azért is megkockáztatjuk az eredeti útvonal végigjárását!
Kamáslik fel, szerelvényigazítás és elindultunk.
Hamarosan elértük Derenket, a romközséget. Nem valami felemelő látvány fogadott. Először a ládát kerestük meg - nagy élmény volt a sáros, nedves faágakat le-, majd visszarakni a ládára! Hiányolom a leírásból, hogy egyetlen szó sem esik arról, hogy mi is történt itt! :-(
Logolás (mi voltunk a 100. megtalálók!) és a két megmaradt ház megtekintése után folytattuk utunkat a Hideg-kúti pihenő felé.
NZs & EnZo
A Szalamandra-háztól a forráshoz érkezve állt egy furgon, míg vizet vett egy hölgy, az autó vezetője megszólított bennünket, hova igyekszünk. Mondtuk, hogy Derenkre. Erre felajánlotta, hogy elvisznek bennünket. Kicsit hezitáltunk, de olyan kedvesen invitáltak / no meg vár még néhány láda a nap folyamán a kánikulában/ - elfogadtuk a meghívást. Így 7-en lettünk a furgonban elektromos orgona, oltártetítő, és sok egyéb kellék társaságában, ugyanis a holnapi búcsúra készülődtek. Minden évben megtartják a történtek ellenére ezt az ünnepet, látván a készületeket, szívből és igényesen. Jó fejek. Ők lent a füves részen munkába fogtak, mi meg felballagtunk a falu maradékhoz. Érdekes a hely. Nyugalom, idilli táj, aztán ránéz az ember a máladozó maradványokra, és furcsa érzések kerítik hatalmukba. Köszönjük a rejtőnek ezt a ládát, maradandó élményt adott.
Csak két épület hírmondóként. A többi az enyészeté. Kis halmok hírdetik, hogy merre voltak a házak, mini völgyek jelölik az utcákat. Érdekes élmény a nagy csend közepén. Milyen lett volna ma, ha nem történik az ami történt.
Szádvártól jöttünk ide, az út csodaszép, az itteni forrás vize pedig nagyon finom, még pöttyös gőtét is láttunk a forrás alatti vízben.
Az idejövetelt a reuma elleni védelem érdekében rövidnadrágban, a csalán elleni védelmet preferálóknak pedig hosszúnadrágban ajánlom - mi az előbbiben részesültünk, bőségesen :)
A láda hamar meglett, aztán még egy gyors ebéd, hogy még időben visszaérjünk Szögligetre a hazautazáshoz - amire pedig valahogy senki nem vágyott, annyira jól éreztük itt magunkat.
Köszi a rejtésért!
Könnyen megtaláltuk a Debreceni Egészségügyi SE-vel túra közben, a sisnyásba vezető út kezdetén a jobboldali fa tövében ágakkal és avarral álcázva. Nagyon szép volt az út a Szádvárból idefelé.
A történet érdekes, talán kicist túlságosan is. Az igazat megvallva, mi több romos épületre számítottunk, így kicist csalódtunk. Persze azért kellemes kirándulás volt!
Szádvárról jövet egy kicsit megtévesztett minket az útjelző tábla, így az úton mentünk tovább és sikeresen átléptük a határt illegálisan, mivel csak nálam voltak okmányok a család többi tagjánál nem. A helyet a határsáv felől közelítettük meg toronyiránt.
A hely hangulata rabulejtő! Sajnos egy előttünk járó népes csoport (akik lehet csak véletlenül találták meg a ládát) nem vette a fáradtságot, hogy szakszerűen visszarejtse a ládát a helyére és köveket, faágakat rakjon rá. Így gyorsan észrevettük az éktelenkedő fekete nejlonzsákot. Gyorsan loggoltunk, majd szakszerűen visszarejtettük, hogy ismét legyen élmény a keresésében.
Megtaláltuk. Nagyon örülünk, hogy felkereshettük ezt az igazán különleges hangulatú, elgondolkodtató múlttal rendelkező helyet. Gyönyörű időben tettük meg az utat. Itt, ezen a fórumon is kifejezzük csodálatunkat áldott állapotban lévő feleségeink iránt (33,ill. 31 hetesek), akik gond nélkül tették meg az utat oda, és rövid, de jóleső pihenés után vissza is. Mindkét, még az anyaméhben velünk tartó kislány nevében is írjuk ezt, hiszen a jó levegő okozta megelégedésüket élénk mozgással fejezték ki.
Köszönjük a rejtőnek, hogy egy ilyen csodálatos nappal ajándékozott meg minket.
Viktória-Tamás
Tünde-Tibor
Doni-Viktor
Kék túra útvonal révén ismert, kedvelt hely. Csodaszép koranyári időben sétáltunk erre Csillával útközben nagyokat beszélgetve..
Érdekes hogy az öreg iskolaépület új tetőszerkezetet kapott.
"Az 1943-ban áttelepített Derenk község emlékére" címmel honlapot készítetettek a volt községnek, sok fotóval a régi házakról meg a korábbi búcsúkról, mindenképpen ajánlom: Derenk község honlapja. Amint lehet, eljövünk.
Üdv minden megtalálónak!
A minap a Budapesten a X. kerületben jártam a Magyar-Lengyel múzeumban, s itt érdekes módon sokkal több feljegyzés van a faluról, mint amit eddig felleltem:
-a falu egy lengyel falu volt évtizedekkel ezelőtt, s ha jól emlékszem Horty vadászterülete miatt költöztették ki a lakosokat. Aki igényelte, annak a házát munka-szolgálatosokkal lebontatták, s máshol újra felépítették!
-a falu, mint megtudtam, tényleg feléled újra, felújítják most elöször a régi iskolát (most még rá sem lehet ismerni), majd sorban még több épületet is!
-az is új infó, hogy minden évben ideinglenesen megnyitják a Szlovák-Magyar határt, s lengyel zarándokok lepik el a környező utakat. Készült róla egy fotó is, a kiállításon meg lehet tekinteni, elég látványos (bár csak normál méretben): hosszú, fáklyás sorok kígyóznak rajta.
Érdekes a falu története, hiányolom a leírásból! Látom Apexsek pótolt a hiányból! Egyszer szeptemberben tényleg jó lenne eljönni ide, imádom a szilvát! S zölden még a táj is többet mutatna! A hely így is figyelemre méltó!
Nem igazán jöttem rá, hogy miért hívják romközségnek, merthogy túl sok romot nem találtunk. De kellemes, szép hely lehetett annakidején egy falunak, a szépség most is megmaradt. A területet láthatólag gondozzák, a kápolna is szép rendben van.
A napi adag nyugdíjasokból, itt is akadt egy pár. Szádvárra érkezett Budapestről két busznyi "öreg vándor". Ahova mentünk mindenütt beléjük "botlottunk", természetesen a láda közelébe ütöttek tanyát egy kis falatozásra. Nem győztük csodálni azt a két háznyi "falut", de akkor sem akarodzott elmenni onnan nekik.
A láda gyakorlatilag egy szemétkupacban rejtőzik. Na jó ez azért nem olyan városi szemét, csak olyan temetői féle, korhadt fa, művirág, koszorúmaradványok. Gondolom a lengyel búcsú maradványát dobálják ide.
Derenk amúgy az egyik kedvenc helyünk. Olvassátok el Kepenu logját meg a cikket!
Megtalaltuk! :) Volt mellette egy vandorlada is de nem mertuk elvinni mert meg kezdok vagyunk es nem akartunk elszurni semmit. A normal ladabol kivettunk ket TB-ot, az egyiket rogton bele is tettuk a Hidegkuti ladaba de a masikat elviszem Skociaba vilagot latni :) Derenk gyonyoru es sok a gomba :) Mellesleg talalkoztunk egy igencsak szelid (de lathatolag teljesen egeszseges) rokaval aki vagy fel oraig ott sundorgott korulottunk kaja utan kutatva.... Ilyet meg nem lattam :-o
A környezet nagyon szép volt, de a romokból nem sokat láttunk. A romok tetjét most javítják. Lassan beköltöznek? :) Csak 2 házat láttunk, ez volt a község? Bettina, Zsolti, Lívia, Ildikó, Zsola
A falu lassan kezd feléledni, valakik új faanyagot építenek be... Ha jól végzik munkájukat, akkor lassan a "rom" szócska eltünhet a címből...
A láda könnyen meglett, de a környezete... A füzet is kicsit zavaros talán egy percig is forgattam, míg meglett a jelszó.
Aggteleki hosszú hétvégénk 10. állomása.
Szádvárról már csak egyedül jöttem tovább, a család leült uzsonnázni a várban (a Szalamandra-háznál találkoztunk később). Sajnálhatják, mert nagyon megérte ez a kis kitérő. Gyönyörű volt az idevezető út és nem mindennapi élmény ez az elhagyott település.
A láda megtalálás nem volt triviális a széna alatt, ezért egy tradicionális rejteket készítettem neki a fa tövében. Nem is kellett sokáig várnia, alig fél óra múlva újabb látogatói akadtak, akikkel visszafelé menet találkoztam is (igaz megtalálásukat itt még nem jelentették be, csak qtatom képéről ellenőriztem). Ezzel a ládával búcsúztam (egyelőre) az Aggteleki Karszttól. Jó volt ide eljönni!
Ennyit ládával még nem szenvedtem. A kütyü mindig ugyanarra a pontra vezetett, de ládá sehol. Tiz méteres körben minden fa, bokor és erősebb kóró tövét átnéztem, de láda sehol. Egy bottal az "elhalt" füvet turkáltam és már fel akartam adni, amikor koppant a láda. Nem gondoltam, hogy ennyire vastagon lesz takarva és ilyen távol lesz a fa tövétől.
Újabb túra menti láda. Szomorú a település sorsa, bár érdekes lehetett megközelíteni?!
Ismét oktató céllal kerestük meg a ládát, a csapatunk ifjú tagjaival.
Útközben találkoztunk Székelyékkel, csak ellentétes irányba mentek.
A sikeress ládabontás mellé egy bönusz: remélem sikerült beszervezni egy új kessert.
Egyébként ma nagy volt a forgalom Derenken, utánunk jönnek a pátyiak.
Ritkán találkozik az ember kihalt faluval, szóval mindannyian érdekesnek és szépnek találtuk a helyet. Jó lett volna kicsit többet tudni a történetéről. Túl sokat nem időztünk, mert kezdett cseperegni az eső és még hátra volt a Hideg kúti pihenő.
ebbe már a kismanók is beszálltak. a láda tartalma egy trafiknak is dicséretére vált volna. :) de mivel semmit nem tudtunk beletenni, igy minden maradt.
Szádvár után jöttünk erre a kéken és kerestük meg a ládát. A szállásadó nénitől (Aggtelek, Bokros Vendégház) tudtuk meg a történetet, miszerint Horty Miklós telepítette ki a községet, mert a vadászterületén volt.(!!!???).
A képről messzebbnek tünt a rejtés, de a GPS utatmutatot!
Utolsó elötti kess a haza indulás megelőzően.
Érdekes a rom, bár nekem nem tünt községnek, lehet, hogy beljebb még vannak házak?
Sajna nem volt több időnk körbe kutakodni a környéken, a lassan leszálló sötétség és a haza felé vezető hosszú út miatt!
A Hidegkúti pihenőtöl jöttünk fel csodás időben. Kicsit több romra vártam, és azt hittem valóban nagyon régi romokat fogok látni. Egy kicsit csalódás volt, de a környezet megér egy túrát, meg amúgy is útba esett Szádvár felé. :)
Az országos -en való túrázás adta a láda felkeresésének apropóját.
A romközség nagyon tetszett, a házak felfedezgetésével is sok idő ment el.
A ládába nem logoltunk, mert épp egy nagyobb (értsd 25 emberes) csoport jött utánunk, akik az emlék kápolna mellett táboroztak le - nem akartuk megkockáztatni, hogy a ládának valamilyen "természetfeletti" módon lába kelljen, vagy legalábbis az ajándékok eltünjenek belöle. Hiába vártunk 25 percet, hogy a csoport elinduljon, sajnos nem volt sietős a dolguk; így kénytelenek voltunk beérni a láda látványával - a fa beazonosítása, illetve feltűnően doboz ottlétére utaló jelek felfedezése - ugyanis az utolsó vonatot Bódvaszilasrol el kellett érnünk... (végül is elértük, és még maradt is 10 percünk... hát ennyivel többet várhattunk volna).
De sebaj, még biztos visszajövők ide valamikor. GPS-szel vagy anélkül...
Lakodalmas hétvégi kesselés Baradla környékén, 15/5
Barlangi lagziba voltunk hivatalosak, és ezt kihasználtuk egy kis ládázásra. Szombaton, az első napon, szinte végig esett, ami nemcsak akkor volt kellemetlen, hanem megalapozta a vasárnapot is.
A Hideg kúti pihenőtől kanyarodtunk ide, montival, esőben. A kaptatón jól beleizzadtunk a vízhatlan dzsekibe, fenn a réten mocsár fogadott. Így is szép a táj! Maga a romfalu kissé csalódás volt, talán, mert sokkal nagyobb, komplettebb elhagyott falut és tanyákat láttam már az Alpokban. Az elrejtést azért osztályoztam le, mert egyrészt szokványos, másrészt nem működik a logbook elején olvasható jelszó - Mikulás segített ki az abszolút eltérő jelszóval, köszönet! A megjelnítést meg azért, mert kielégítetlenül hagyta kíváncsiságomat a helytörténet iránt. Az emléktáblán "áttelepítésről" esik szó. Kik éltek itt? Mikor, hová és miért telepítették át őket?
Pupuval közösen egy esküvőre voltunk hivatalosak Aggtelekre. Mit tesz ilyenkor egy kesser? Rákészül az esti bulira illetve másnap kipiheni a fáradalmakat, természetesen kiadós kesseléssel...! 15/5.
Megáztunk-izzadtunk ezért a ládáért a biciklivel, de azt hiszem megérte. Érdekes hely, bár jó lenne tudni hogyan alakult ki.
Volt némi kis kavar a jelszóval, de aztán megoldódott.
Gyönyörű erdőkön, réteken, tisztásokon vezetett az útunk ide Szádvártól. Ennek a hétvégének méltó befejzése volt ez a láda. Fantasztikus jó volt a Fesztivál, az időjárás, a táj, a barlangok...
Kriszti, Bence
Itt tenyleg több jelszó lesz, mert amit felírtam nem működik...
A Szadvar utan a kek L-en, majd a Kek en ereszkedtunk ala Derenk iranyaba Fukockaval. Utkozben talalkoztunk 2 masik lokottel (lelcache es sprok szemelyeben). Rovid eszmecsere utan folytattuk utunkat a lada iranyaba. Nagyon szep hely a kis kapolnaval, igazi idill. A romok csendesek... Pecseteltunk a kek tura fuzetkebe es indultunk tovabb a Hidegkuti piheno fele...
A Hideg-kúti pihenőtől érkeztünk Lelcache-el, nagyon szép tájakon. Alig győztem fényképezni, pedig nagyon lusta vagyok. :)
Nekem nagyon tetszett a hely, kicsit talán sikerült magába szippantania az embernek abból az atmoszférából ami itt lehetett. Közben sokat gondolkoztam, hogy mikor halhatott ki végleg a kis falu. Ha szabadna megjegyeznem, a rejtő tehetne fel valamiféle kis infót a község történetéről, mert szerintem többünket érdekel.
Mikor épp elhagytuk a ládát Fűkocka és Mikulás jöttek szembe, beszélgettünk egy kicsit aztán mi indultunk tovább a Szádvárra, ők meg a pihenő irányába. Csak útközben döbbentem rá, hogy voltam olyan ostoba, hogy nem írtam be magam a logbookba... Fűkocka szerencsére kisegített.
ui.: A jelszómizéria engem is idegesít, most hogy is van?
ui2.: A közeli lápos terület nagyon állat!!!
A verseny utáni nap hosszabb lélegzetű, közel 12 km-es túrájának második állomásaként vadásztuk le sprokkal. Zsé ezúttal a kocsinál maradt, mert ilyen távon nehéz cipelni még egy embert, főleg ha az az ember hasában lakozik. Alulról közelítettünk, a Hideg kúti pihenő láda megkeresése után a majd a jelzésen érkeztünk. A túra ezen szakasza volt a legszebb. Gyönyörű tisztások, szemet gyönyörködtető formájú fákkal. A rom mellett lévő nádas, mocsaras terület egyszerűen lenyűgöző. A romok is érdekesek, bár érdekesebb lett volna, ha valamelyest több infót olvashatnánk róla a leírásban. Mindenesetre a környezete kitűnő. A rejtés elég puritán. A jelszóval komoly gondok vannak. Amit az ember kapásból kiolvas a logbookból az nem működik. Nekem is csak segítséggel sikerült bejelentenem, de ahogy néztem ezzel nem vagyok egyedül. Egyértelműsíteni kéne.
A szögligeti 12 km-es körtúra második állomása. Szádvárról a tanösvényen visszajöttem az útig, majd azon lendületesen elindultam Derenk felé. Útközben azon töprengtem, hogy talán célszerűbb lett volna a várból észak felé menni a kékig, amikor egyszer csak megpillantottam egy táblát. Megörültem, hogy megérkeztem, de csalódnom kellett, mert ez állt rajta "Államhatár". Úgy megijedtem, hogy még fényképezni is elfelejtettem! Visszafelé már figyelmesebben haladtam és meg is találtam a kék jelzést.
Szép hely, amíg nézegettem a község maradványait, azon elmélkedtem, hogy hogyan élhettek itt az emberek. Gondolataimból szarvasbőgés zökkentett ki!
A ládikát könnyen megtaláltam, de bejelenteni csak a megtaláló segítségével tudtam, mert a naplóból kiolvasott jelszó egy kicsit réginek bizonyult! Köszönöm a rejtést!
Ui. Derenket elhagyva az egyik emelkedőn ugyanolyan kőbevésett keréknyomokat találtam, mint amilyenek a szádvári tanösvényen láthatók.
Fantasztikus érzésekkel eltelve ültem a láda elött,magányosan,egy elpusztult falu romjainál.Pedig nem is voltam egyedül-mint kiderült- Kyráék is a közelben vadásztak.Logbookot alaposan olvassátok el,több jelszó is van (vagy csak én nem figyeltem )kösz Radpeter a segítséget.
A verseny elötti napon Kyrával.
Egyszerre döbbenetes és csodálatos. Gyönyörü idöben, a Hidegkúti pihenö felöl érkeztünk a völgybe. Sokáig lapultunk a bélyegzöhely fája alatt hátha elöjön valamilyik a környezö erdöben tanyázó szarvasok közül, néha nagyon közelröl hallottuk a hangjukat. Végülis két idös turista érkezése ellehetlenítette a vadlest. Tölük tudjuk, hogy azt hiszem az országban egyedülállóan lengyel nemzetiségüek laktak a faluban. Minden év júliusában a Lengyel követség támogatásával tartanak búcsút, a még élö lakosok és a leszármazottak. Az egyedül megmaradt iskolaépület felújítás alatt van. Legalábbis apró nyomokban, a tetökoszorú újrabetonozása képében felfedezhetö, valami történik.
Könnyen megtaláltam a ládát, a teljesen szemelött lévö de mégis jó rejtek alatt. Igazán ez a hely volt az, ahol akár el is felejtkeztem volna a láda létéröl, annyira megragadott a környezet. Köszönöm az élményt!
Szádvárról érkeztem, nagyon szép romantikus útvonalon. A kápolnánál, a láda közelében ebédeltem. Megnéztem a temetőt is. A turistaösvényen elég nagy volt a forgalom. Tovább Hideg-kútra.
Kéktúra Putnok-Aggtelek-Bódvaszilas
Utolsó napunk a túrán. Szelcepusztáról indultunk, megnéztük az őzeket, aztán egy órai kellemes járás után megérkeztünk Derenkre. Nagyon szép helyen van a falu, felmásztunk rögtön a kis kápolnához. Benéztünk az iskolába, aztán felkutattuk a ládát, könnyen meglett. (Sajnos rossz jelszót olvastunk ki, mert több is van, köszönjük a ládagazda segítségét!) Megszereztük a szokásos olvashatatlan pecsétet, és továbbsiettünk Szádvár felé. Az időjárás-jelentés azt mondta, jön a nagy zivatar és jégesők, így tényleg szaladtunk, hogy mi érjünk előbb Bódvaszilasra :)
Péter & Mackka
Sietve végeztük el az írásbeli dolgokat, mert nagy volt a forgalom. Így aztán rossz jelszóval jöttünk el. Köszönjük a ládagazda segítségét.
bsanyi, Lilla, Noémi, Emőke, Balázs, Barnabás
Egy körtúra keretében jártunk itt. A láda olvasgatása közben érkeztek más túristák. Gyorsan összepakoltuk a ládát és elrejtettük. Indulás vissza a Szalamandra házhoz. Wap-os regisztrációt csinálnánk.Általános döbbenet senki nem tudja a jelszót. Oly gyorsan pakoltuk vissza a ládát,hogy elfelejtettük a jelszót. Talán kapunk egy "ajándék" pontot a ládagazdától az aznapi 20 km túra jutalmaként. Kérnénk a találat jóváhagyását.
A Derenk-Hidegkút-Szádvár-Derenk körtúra harmadik ládája. Innen indultunk, de az induláskor elég sokan voltak a láda környékén, így a végére hagytuk. Akkor már könnyebb volt észrevétlenül becserkészni. Régóta nem jártam már a nagyszüleim falujában. Jó érzés volt felidézni a régi emlékeket és emlékezni kicsit. Direkt a búcsúra időzítettünk és nem bántuk meg. Rengetegen voltak! Magyarok, szlovákok és lengyelek, férfiak és nők, idősek és fiatalok. A láda könnyen meglett, pont ahol a műszer is mutatta. Örömmel láttuk és tudtuk meg, hogy az iskolára hamarosan újra tető kerül (csak az idén nem volt pénz) és a temető is megszépült. Ez egy szép kis fahíd, kapu és keresztek (sajnos még ez is hiányos kicsit) formájában jelentkezik. A végére még egy aranyos és megható történetre is futotta a nagymamám testvérétől.
Akit érdekel, az idei derenki búcsú július 24-én vasárnap lesz. Az én nagyszüleim is onnan származtak el. Rég jártam már ott, az idén készülök egy kis ládavadászattal egybekötött emlékezésre.
11 éve jártam itt ezt megelőzően, azóta akarok ide visszatérni. A láda (és a környéken tartott fotótábor) végre visszahozott ide. Sajnos sietnünk kellett és az eső is kitartóan esett, így csak negyed órát voltunk itt, a temetőt nem is tudtuk megnézni.
Egyik kedvenc helyünk! Most voltam itt negyedszer.
----------------------------------------------------------------------
Hol is kezdjem? Kb. 6 évvel ezelőtt a szolnoki kórházban dolgozva, az ottani adminisztrátortól hallottam először a romközségről. Könyvtári kutakodás, térkép-beszerzés, tömegközlekedéssel utiterv. 1999 áprilisában Dávid unokaöcsémmel jöttünk a kísértetfaluba. Láttunk rókát, siklót, vadkacsát, és bejártuk a hajdani iskola épületét. Akkor még a tető is rajta volt. Hatalmas élménnyel gazdagodtunk. Azóta kedvenc helyeim egyike.
1,5 év múlva Esztivel jöttünk. Éppen meséltem neki, hogy a 40-es évek elején a "vadászterület" koncepció kapcsán 23 medvepárt is telepítettek ide - ekkor hirtelen azt hallottuk az erdőből, hogy: "Mőőőő!" Eszti nagyon megijedt, hiába próbáltam meggyőzni, hogy itt már nincsenek medvék, csak akkor hitte el, amikor Derenket elhagyva egy kanyar után a réten megláttuk a szarvas-vőlegényt és menyasszonyát ;-)
2003-ban írtam az egyik hetilap szerkesztőségének a derenki búcsúról, mivel ekkor volt 60 éve, hogy lerombolták a falut. Aktívkodásomnak köszönhetően született egy cikk is.
A 60-as években 1 idős házaspár visszaköltözött a környékre és elkezdték művelni a földeket. A néni a falu templomának megmaradt harangjának ANNO felirata alapján ANNA-harangnak hívta ;-)
----------------------------------------------------------------------
Most Kulisszal tettünk körtúrát errefelé és közben trackeltük a turistautakat. Derenken éppen a kevesek által ismert temetőt kerestük fel, amikoris - mintha az égiek sértésnek vették volna a csendes táj háborgatását - hatalmas felhőszakadás kerekedett, jégesővel, mennydörgéssel. A "mintha dézsából öntenék" tipikus esete volt.
(A temető koordinátái: N48 32,65' E20 38,56' 365m)
Még javában esett, mikor már a napocska is kisütött, így az erdő közepén található temetőben láttunk nem mindennapos szivárványt, amely "jött velünk" egy darabon.
Bemértük a OKT bélyegzőhely koordinátáit is: N48 32,502' E20 38,432' (331m) és a napsütésben száradva mentük tovább a Ménes-völgy felé.
És ami a legfontosabb: legtöbben - úgy olvasom - éppen a fő látnivalót nem veszik észre. Az út mentén kb. fél méter magas, csonka gúlához hasonló "dombokat" keressetek, többségükön már szép nagy cserjék nőttek. Ezek a lerombolt a házak maradványai!
Szádvár után, nagyon régi tervem volt már eljönni Derenkre is. Fenn lehetne a ládaoldalon a történet... Valamikor mostanában lesz a minden évben megtartott egykori Derenkiek búcsúja. Ha valaki tudja az időpontot, írja be. Olvassátok el a cikket, amit kepenu belinkelt. Érdemes.
Az OKT mellett (a falu főutcája anno) látszanak az egykori házak helyei. Jobbra és balra, ahol a terepből kiemelkedő növényzettel takart, benőtt földhalmok vannak: ott voltak egykor a falu házai. A logolás után felmentünk a temetőhöz is: mikor indultunk volna tovább, egy kiadós zivatar kerekedett, némi jég is hullott, így visszamenekeltünk a temetőbe egy lombosabb fa alá. Szerencsére nem volt vészes a jég, de a zivatar kitartott. Mivel közben sütött is a nap, az erdő/temető szélen, illetve az árok mentén szivárvány is kialakult: ez egészen különleges élmény volt, akkor és ott, és úgy, eső közben. Nem is ragozom tovább, bánta a fene azt a fránya esőt (ami nemsokára el is állt). Ha már itt jártok, a temetőt se hagyjátok ki!
A jelszóval mi is bekavartunk, de megoldódott:) Következő és egyben utolsó mai ládánk a Hideg-kút volt.
A Szalamandra-ház (N48° 32.367' E20° 40.005') volt a kiindulópont (ahogy másoknak is), és mivel ez volt a legtávolabbi doboz, ezzel kezdtünk (Szádvár után rájöttünk, hogy jobb is :D).
A betonúton, majd a -et követve, nem túl nehéz sétával értünk oda. A lapály több helyütt a Holt-lápra emlékeztetett, már vártuk, mikor bukkannak fel a fények, meg az arcok a víz alatt... :) Közvetlenül a falu előtt ősöreg, zuzmóval borított fák vannak, félelmetesen néznek ki.
Ott aztán sajnos csak a nagy épületet (talán iskola, esetleg valami uradalmi ház lehetett?), és a templom helyére állított kápolnát találtuk meg, a többi ház maradványait sehol nem láttuk, pedig a térkép is egyértelműen jelzi. :( Az embernek olyan érzése van (pláne a ládaoldal ködös képeit elnézve), mintha sírokat dúlna fel azzal, hogy itt jár, és megzavarná a falu nyugalmát. Nyomasztó és szomorú hely, az emberi hülyeség rettenetes mementója.
Nagy kár, hogy a ládaoldalon nem szerepel a falu története, pedig -gondolom- ez lenne a lényeg... (A http://www.hhrf.org/ujszo/2001/167/cimlap.htm oldalon van egy rövidebb írás erről, idézek belőle: "A mára elnéptelenedett Derenk lakosait 1942-ben Horthy Miklós kormányzó utasítására költöztették át a magyar szervek a környező falvakba. A kitelepítésre azért volt szükség, mert a kormányzónak annyira megtetszett a környék, hogy vadászkertet alakíttatott ki magának. A Derenkről kitelepítettek leszármazottai 1990-ben úgy döntöttek, találkozót szerveznek őseik egykori szülőhelyén, ez azóta hagyománnyá vált.")
Ui.: A logbook fedőlapjain KÉT jelszó is szerepel, figyeljetek oda, hogy csak az új telepítésű érvényes!
Még mindig ünneplünk (16 év)!
Ennek a ládának örültem legjobban! A környék nyugalma itt a legnagyobb érték. Az idő itt az ember számára megállt, de a természet nélkülünk is elboldogul...
A ládika rögtön meglett. Rálépni nem fogtok, mert könnyen felismerhető a rejtekhely. Tettünk ebbe is egy könyvet ,de nem vittünk el semmit.
Köszönjük az elrejtőnek!
Ricsi+Anna
Szádvárról jöttem ide az országos kéken. Nagyon szép az ide vezető út is, lehet közben gondolkodni. Még nem voltam itt, csak a közelben, de mindenkinek érdemes megnézni ezt a helyet. Hogy szívesebben jöjjetek, raktam egy ericsson t18 tokot a ládába, amiben a Gekomat hordtam régen, pontosan belevaló. Geko tulajok, irány Derenk és a környékbeli ládák (pl. Szádvár), Nem fogtok csalódni.
Hűűű, ez nagyon szép!
Igaz, kicsit több romra számítottunk, de a falu fekvése és hangulata kárpótolt. A rejtés itt is klasz, kis híján ráléptünk a dobozra.
A környék szinte kínálja magát természetismereti gyerektábor helyszínének. Az odaút erdei, rétjei, mocsarai is hozzátartoznak az élményhez. Nagyon tetszett mindnyájunknak!
Barbárka&Mudman, Zsüdi&SopánPál, Albert és Flóra, Lujza és Lenke (ebek)
Érdekes és szomorú hely. Véletlenül kifogtuk a derenki búcsút. A láda környékén sok-sok ember emlékezett meg a kitelepítésről. Nagy szerencséje volt a ládikának, mert az aljnövényzet irtását kb. 2m-re a rejtekhelytől hagyták abba.
Remek hely, nagyon jól éreztük magunkat. Mindenkinek csak ajánlani tudom a helyet. Mi a pozitív oldaláról éltük át a kihalt falu kérdését: a kitelepítés végülis nem érte el célját, hiszen 1994-ben kis kápolna épült a volt templom emlékére, itt van az országos kéktúra egyik pecsétje, és geoláda is került ide. Nem tartom kizártnak, hogy ez a hely egyszer még újjáéled! Toronyiránt átmentünk a hideg kúti pihenőhöz is, ami légvonalban 1,11 km-re van Derenktől. Aki ezt az útvonalat választja, sziklás és néhol átjárhatatlan bozótos terep váltakozására számítson. Visszafelé a Tengerszem Hotel éttermében vendégeltük meg magunkat a "Jósvafői bejáratnál", ahol összefutottunk Kóródi Mária miniszter asszonnyal is. Remek a konyha!
Még valami... A toll már beszáradt, csak szenvedve lehet vele írni. Nálunk nem volt másik, hogy kicseréljük.
Némi közlekedési figyelmetlenséggel, (behajtani tilos tábla elnézése) autóval mésfél kilóméterre megközelíthető. Ha valaki tovább megy, semmi gondja nem lesz, csak kimarad az a fél óra gondolkodás, amig a faluból felkaptat a verdához.
Erre pedig szükség van.
Fel kell dolgozni a kis falu romházainak emlékét, az erdővé vadult temetőben kitisztított sírok képét, ahova hozzátartozók ma is feljárnak.
És a végén barátainkkal megállapodtunk abban, hogy az emberi hülyeség nem ismer társadalmi berendezkedési modellek közötti különbséget.
A megtalálók: Emő, Kata, Laci, Zita, Gyöngyi, András, Réka, Éva, Jenő, Ági, Gábor, Anikó,Éva,Kristóf,Krisztián.