Elhelyezés időpontja: 2012.10.27 17:40
Megjelenés időpontja: 2012.10.31 16:32
Utolsó lényeges változás: 2020.10.31 01:57
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Fairy
Ládagazda: Fairy Nehézség / Terep: 2.0 / 2.5
Úthossz a kiindulóponttól: 5000 m
Megtalálások száma: 180 + 3 sikertelen + 2 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.4 megtalálás hetente
WAP ON
Fa üregében rejtőzik 670 milliliteres négyfülű geoláda.
WAP OFF
Bevezető
Egy ősi erődítés máig feltáratlan helyére hívlak ezzel a rejtéssel - hátha megérint a "genius loci" :-)
Kelet-Mecsek
A Dél-Dunántúl legmagasabb középhegységének a hagyományos felosztás alapján a Mánfa-Pécsszabolcs vonaltól keletre eső része a Kelet-Mecsek sugarasan kiemelkedő sasbércek sorozata lepusztult tetőszinttel és jól megfigyelhető hegyláblépcsőkkel.
A felszínen a jura időszaktól láthatóak kőzetek: korábbról márgák, mészmárgák, homokkövek, későbbről a fő hegységalkotó tömör, kovás, tűzköves mészkövek. A kréta időszakban ezen a területen jelentős alkáli típusú vulkanizmus is zajlott, bazalt, trachidolerit és fonolit képződött. Az ekkor zajló intenzív hegységképző mozgások töréses, gyűrt, sőt pikkelyes szerkezeteket hoztak létre. A földtörténeti középidőben még két tenger-elöntés -kiemelkedés fázis következett, az ehhez kapcsolódó üledékképződési - lepusztulási folyamatokkal. Az újidőben már inkább csak a hegység peremein alakultak ki új kőzetek - a legnagyobb része ugyanis végig szárazföld maradt.
Lapát-vár
Egy teljesen feltáratlan, rejtélyes hely a Farkas-árok északi oldalán emelkedő Lapát-vár. Váralja község - amelyhez közigazgatásilag tartozik - önkormányzati rendeletében régészeti védelem alá helyezte, de pár szavas utalásokon kívül semmit nem lehet tudni a kora Árpád-kori - esetleg vaskori - erődítésről.
Megközelítés
Váralja felől a K+ turistajelzésen, Óbánya felől a Z+ jelzésen közelíthető meg a várdomb.
Ládatörténet
2020.10.30 16:05 Voltak ugyan kétségeim a láda eltűnését illetően, de kötelességtudóan pótolni mentem a ládát. A helyszínre érve a rejtekadó fától kb. 5 méterre épen, egészségesen ott hevert az ajándékokkal tömött doboz. Ezért pótlás helyett csak áthelyeztem: az előző rejtekét kék pöttyel jelölte meg az erdőgazdálkodó, ami kétségessé teszi a hosszú távú fennmaradását. Így talán mégsem volt teljesen értelmetlen a benzin- és zsírégetés...
2020.10.19 19:34 V_Gabor, mint logbíró a geoládát utolsó logjai vizsgálata alapján és "a rejtő inaktivitása miatt" betegre állította.
2018.01.15 13:25 Úgy tűnik, hogy a korábbi rejtek valami rágcsáló raktára, aki folyton kitúrja a behelyezett dobozokat. Ezért a ládát új helyen pótoltam.
2017.04.23 becko újrarejtette az eltűnt betegeskedő ládát, a jelszó is változott. Köszönjük. [Admin (Fazék)]
2014.10.07 Pogánypeti a helyszínre szállította a pótdobozt, a láda újra kereshető. Köszönet!
2012.11.08 A kedvezményes megtalálási lehetőség megszűnt: ma a végleges helyére költözött a doboz.
Pásztor forrástól indultam. Az út végig csúszós bedőlt fás, majdhogynem járhatatlan. A lapát-vár körül kerítés, a rejtek még ép de körülötte a legtöbb fa kiírtva. Aki szeret nagyon sokat gyalogolni,és ágak közt trappolni annak remek móka. Köszönöm
Óbánya parkolójától egy körtúrával jártuk be a GCTOME , GCLV és GC3500 ládákat. Az Amália forrás felől közelítettük meg a hegyet. Gyorsan szaporodó kerítések nehezítik a kesserek életét. Végül eljutottunk e hegy tetőre, onnan már könnyű volt a láda elérése. Eléggé írtják a fákat a hegyen de a doboz rejteke ép volt még.
Fentről, a Cigány-hegy felől jöttem. Onnan semmi nehézséget nem jelent a láda megközelítése. Hacsak annyi nem, hogy a kerítést bontják, és a terület tele van dróthálódarabokkal, drótokkal, kivágott fákkal. A ládát rejtő hatalmas bükkfa most az írtás szélén áll.
A jelszó hosszú értelmetlen betühalom. Értelmetlen, mert jelentése nincs, és értelmetlen, mert a feljegyzésnél, begépelésnél teljesen fölösleges nehézséget okoz.
Megtaláltuk a ládát és a jelszót is, de olyan zagyvaság, hogy vagy tízszer próbáltam, de nem fogadta el. Elég rondán is van írva, találgatni kell, hogy melyik betű mi akarna lenni. Ha már a Farkas- völgyben voltunk, felszaladtunk ide is, de minket nem fogott meg a "hely szelleme". Nem ez lett a kedvenc ládánk. Kérem a képek alapján az elfogadást.
HEURÉKA! Köszönöm a rejtést!
Ecce homo: felülről érkeztem, aztán nézve a szintvonalakat a térképen, gondoltam alulról közelítem a ládát, hisz nagyjából végig platón vagyok. Úgyhogy azon nyomban meg is kerültem a hegyet, hogy egy könnyed találattal bezsebeljem a kincset. Ahogy azt Móricka elképzelte! Alulról át kellett másszak a vadkerítésen, ami felülről nyitva volt. Aztán következett egy 130 méteres szakasz ahol igazság szerint csak kötéltechnikával szabadna
közlekedni mert olyan meredek. De a szeget nem fogná meg a talaj, mert annyira porózus(most kicsit túlzok:). Felülről lényegében síkon mentem volna. Mondtam is magamnak: Ember! Quo vadis? Így jár amikor túlkombinál a homo sapiens valamit. A hely szelleme engem nem fogott meg, viszont annál inkább a Váraljai- völgy mély csendje és magánya, ahogy haladtam a következő áldozat felé.
A rejtekadó fa közvetlen, déli és nyugati szomszédai favágók prédái lettek. Remélem az őrző még jó darabig állja a sarat.[Geoládák v3.11.3]