Miért érdemes eljönni?:
Ládánk célja kettős, egyrészről szeretnénk bemutatni Magyarország egyetlen magán kézben lévő arborétumát amely számos különleges növényfajjal büszkélkedhet : cédrus fajok, ciprus fajok, szír boróka (Juniperus drupacea), szabinfenyő (Pinus sabiniana), óriástobozú fenyő (Pinus coulteri), tengerparti mamutfenyő (Sequoia sempervirens) stb, másrészt pedig rámutatni a szép időben elénk táruló panoráma szépségeire.
Az arboretum története:
Az 1900-as évek elején Dr. Folly Gyula pécsi orvos az örsi szőlőhegyen egzótákat telepített. Olyan fajokat igyekezett összegyűjteni, amelyek jól hasznosítják a Balaton helyi mérsékelő klímáját és egyben jól tűrik a szárazságot is. Külföldi, elsősorban nyugat-európai faiskolákból rendelte meg a növényeket, amelyeket több éven át előnevelve kosarakban szállítottak. Az ültetéshez szükséges vizet a Balatonból szamárháton vitték fel a hegyre. Az első telepítés 0,4 ha területű volt. Az alapító halála és az I. világháború megállította a folytatást, és a két világháború közötti időszakban a család tevékenysége az Édesapa iránti tiszteletből fakadó növényápolásra és fenntartásra korlátozódott.
1950-ben az Arborétum környékén lévő családi birtokot államosították, az intézmény azonban csodával határos módon a család tulajdonában maradt. 1953-ban az Állami Gazdaság belátta, hogy ezeken a meredek lejtőkön gazdálkodni képtelen, ezért felajánlotta a területet az Arborétum fejlesztési céljaira. Az a furcsa helyzet állt elő, hogy a második generáció, dr. Folly Gyula közgazdász saját költségén állami területekre ültetett növényeket és természetesen ápolta is azokat. 1964-ben sok egyéb különlegesség elültetése után Atlasz-cédrusból állományszerű telepítést végzett, bizonyítva, hogy ez a fafaj erdészeti jelentőséggel is bír. 1970-ben történt a valódi ciprusok és más egyéb ciprusfajok ültetése.
Dr. Folly Gyula 1974-ben történt halála után fia, Folly Gyula agrármérnök vette át és jelenleg is végzi az Arborétum fenntartását és továbbfejlesztését, melynek területe ma már 10 ha-ra nőtt. Ő létesített faiskolát, ahol elsősorban az itt lévő növények szaporításával foglalkozik, és ennek bevételéből fedezi az egyre növekvő fenntartási költségeket. 1981-ben nyugat-európai gyűjtőútjáról mintegy száz új fajt, fajtát hozott, amelyek azóta szépen díszlenek az Arborétumban. Munkásságát dicséri az Öreg-Arborétum alatti parlagterület betelepítése is.
1987-ben az Arborétum bekerítésre került, ezzel megakadályozva a vadkárosítást és a lopásokat. Jellenleg a negyedik generáció, Folly Péter kertészmérnök végzi Arborétum gondozását, szépítését.
"A lombok között meg-megcsillanó Balaton, a nyarak illóolajbalzsamokba mártózó fülledt melege, a madárdaltól, rovarzümmögéstől hangos napsütötte tisztások, a kőteraszokon sütkérező zöld gyíkok, nesztelenül vadászgató siklók, a legszebb balatoni kilátást nyújtó helyre épített filagória, a mustos fürtöket nevelő kora őszök jótékonykodása, a tél hózizegéses csendje, karácsonyi hangulata és a kora tavaszok könnyű ködfelhői mind-mind részei annak a varázsnak, ami e kertben az emberi létezést a legnemesebb örömérzetté fokozza."
Legidősebb Folly Gyula alighanem ezt álmodta meg. Jó orvosként egy kicsit a mindannyiunk számára is!
Jelen ládát 2007.11.29-n adoptáltuk GA-tól!
Felhívjuk figyelmeteket közelben lévő másik ládánkra GCABRA melyet a P jelzésen indulva Ábrahámhegy felé könnyű sétával elérhettek.
Jelszó : adott koordinátán lévő tájékoztató tábla ld:kép JELSZO utolsó sorában található TÖRZSÁTMÉRŐT LEÍRÓ SZÁM : 3 karakter ! XXX
Állapot: kereshető
1 játékos jelölte kedvenc ládájának
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Badacsony környékén bolyongtunk ezen a hétvégén. A mai napra 5 ládát néztem ki, de aztán végül csak 2 láda-megtalálás került a tarsolyunkba (GCARBO és a GCSAB). +1, amit egy kicsit kerestem, de nem találtam (GCAKIL). Ide már nagyon régóta el szerettem volna jönni. Amikor először kinéztem a Folly Arborétumot, akkor még hírből sem ismertem a geoládázást. De valahogy sosem jött össze. Azt hihetnétek, de most aztán... de nem. Most csak a ládáért tekertünk fel, mert hogy szert tettünk két kölcsön e-bike-ra, így korántsem volt emberpróbáló a feladat. Az arborétum látogatást majd egy tavaszi időpontra időzítjük, mert azt olvastam, hogy akkor a legszebb.
Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.10.16]