Röviden:
8cmx5cm-es orvosságos tégelyt keress! A temető szélén egy vastag fa elhalt függőleges oldalága aljában, avarral és kis botokkal álcázva. Elérhető mind az út, mind a temető felől, de könnyebben hozzáférhető a temető felől.
A ládába TravelBug helyezhető.
Ládakarbantartás:
2022.06.22 A láda újfent eltűnt. Ma pótolva lett, ugyanabban a fában, más rejtekben.
2022.04.16 A láda megint eltűnt. Köszönet anettx kessertársnak, hogy helyben pótolta.
2019.02.16. Eltűnt láda pótolva. Pótjelszó kihelyezve.
2014.09.29. Napra pontosan 2 és fél évvel a láda kihelyezése után ma odalátogattam, hogy a többek által említett nedves ládát rendbehozzam. A legfőbb oka a penészedésnek az volt, hogy valaki, gondolom puszta jóindulatból, nylon szatyorba rakta a dobozkát. Ez a láda halála. Nem tud kiszáradni még egy kánikulai nyárban sem. NE TEGYÉTEK NYLON ZACSKÓBA, DE SZOROSAN KATTINTSÁTOK RÁ MIND A 4 FÜLÉT!!! A dobozt kiszárítottam/kipucoltam, a logbookot kicseréltem, és raktam bele egy pár új ajándékot. Hogy kicsit az időjárástól védettebb helyen legyen, ugyanannak a fának az alján, de egy kicsit odébb lett rakva. Az eddigi bejegyzések, már amelyek menthetőek szárítással, majd visszakerülnek ha megint arra járok.
Ezzel a rejtéssel a Cserhát mélyére invitálunk benneteket ahol a címben említett pusztákból már csak egy pár létezik. Levéltári és történelmi adatok szerint a Trianon utáni Nógrád megyében 174 puszta volt. 1945-től 1989-ig ezeknek jelentős része elpusztult. Bercel és térségében a következő lakott települések, puszták voltak: Fogacs, Büdöstó, Colhány, Farkasberek, Forrás, Jákot, Lipót, Macskaárok, Szállás, Ürgés. Ezeknek sorsa a 20. század közepétől megpecsételődött, más szemlélet, más gondolkodás áldozata lett, a közeli és távoli pusztákkal egyetemben (Fogacspuszta, Patkányospuszta, Cservölgypuszta, Nelásdpuszta, Ordaspuszta, Huszárpuszta, Colhánypuszta). Ma már ezek az enyészeté, vagy egy még ép csodaszép ház, harangláb jelzi, hogy ezeken a pusztákon valamikor élet volt. Szerencsésen az elmúlt évtizedekben egy pár régi puszta feléledt, így útban a láda felé láthatjátok Jákotpusztát és Ordaspusztát, míg a távolabbi Colhánypuszta és Nelásdpuszta vagy mezőgazdasági/ipari vagy üdülő jelleggel él tovább.
Megközelítés:
Az Aszód-Balassagyarmat közötti főútról Galgagután kell jobbra fordulni Bercel felé. Balassagyarmat felől Becskén kell balra fordulni, szintén Bercel felé. Az autót a legjobb Bercelen az élelmiszer üzlet mögötti parkolóban hagyni és innen indulni ÉK felé a mellékúton. N 47° 52,409' E 19° 24,105' [GCORPU+1parkolo]
Volán autóbusszal is megközelíthető Bercel, hétközben Budapestről 4, szombaton 1 busz megy egyenesen Bercelre és 7-8 olyan járat amikor egy átszállással könnyen odaérhettek. Balassagyarmatról hétközben 12, szombaton 7 és vasárnap 4 egyenes járat megy Bercelre.
A javasolt kiindulási ponttól 5500m kellemes séta a láda, bár aki nem félti az autóját vagy terepjárója van, az eljuthat egy néha jó, más helyeken szörnyű bekötőúton Ordaspusztáig, ahol a harangláb mellett otthagyhatja az autót. Onnan már csak 530m a láda. N 47° 53,647' E 19° 27,205' [GCORPU+2parkolo] Igaz viszont, hogy így sok szép látnivalóról lehet lemaradni.
Látnivalók:
A kiinduló ponttól kb. 2200 méterre lévő kereszteződésnél N 47° 52,839' E 19° 25,626' [GCORPU+Kereszt(ezodes)] kell balra fordulni Ordaspuszta felé. Itt van egy már jobb időket látott kereszt és kb. 800 méter után baloldalt eléritek Jákotpusztát . N 47° 53,273' E 19° 25,953' [GCORPU+Jakotpuszta] Itt jelenleg a Dél-Cserháti Ökológiai Tájközpont Kht. müködik ahol látogatókat is szívesen fogadnak. Az út mellett található Dr. Keszthelyi Tibor, a Környezet- és Tájgazdálkodási Intézet egyik alapítójának, tanárának, a hazai etológia és állatvédelem nemzetközileg is elismert szakemberének emléktáblája, aki kitartásával, szorgalmával és végtelen szeretetével tíz év alatt csodát tett Jákotpusztán. Megkereste a múlt elveszett fonalát, majd újjá élesztette a tájat. Jákotpusztán a magyar őshonos háziállat fauna szinte valamennyi képviselője jelen van, szőke mangalicák, cigája juhok, parlagi kecskék, szürke marhák, bivalyok, szamarak, lovak és baromfifélék népesítik be a legelőket harmóniában a természettel.
Innen már csak 1300m Ordaspuszta haranglábja a Mária szoborral. Akik ide is autóval jöttek itt parkolhatnak. A XIX. század közepétől Bercel községhez tartozó, mára már többnyire csak nyáron lakott Ordaspuszta első írásos említése 1441-ből származik; akkoriban önálló település volt, s a török pusztította el. Viszontagságos történelme során többször feléledt és az elmúlt pár évben újra fejlődésnek indult. Új és felújított házak sorakoznak egyszerű kis főutcáján és az Ifjúsági szálláshely, amely a régi iskolaépületben helyezkedik el, eddig több száz kirándulás boldog színhelye volt.
A láda
A haranglábtól a zöld kereszttel jelölt úton 530 méterre található Ordaspuszta hangulatos kis erdei temetője. Itt látható, hogy még a 70-es években is lakott lehetett a környék, hiszen több sír is ebből az időből való. A ládika 8cmx5cm-es méretü orvosságos tégely. A temető szélén egy vastag fa elhalt függőleges oldalága aljában, avarral és kis botokkal álcázva. Elérhető mind az út, mind a temető felől, de könnyebben hozzáférhető a temető felől.
Ha netán van még kedvetek egy másik pusztát is meglátogatni, Nelásdpuszta még 600m tovább a zöld kereszten. N 47° 54,242' E 19° 26,758' [GCORPU+Nelasdpuszta] Ma már csak két üdülőház őrzi a régi idők emlékét, de az erdő hangulata itt is varázslatos.
Ma két ládát sikerült megtalálni, két külön autóval, de mindkettőt terepgumissal (A/T és M/T).
A debreceni találat után azt hittem, mára vége a keresésnek, de délután a Touareges barátom kérdezte, hogy nincs-e kedvem vele tartani egy off-road körre Nógrád vármegyébe. Nem tudtam pontosan, hova megyünk, végső célként Ordaspuszta melletti dombra gurultunk fel, ahonnan szép kilátás van körbe, látható a S.U.N Festival helyszíne is. Ekkor néztem rá a gc oldalára, van-e a környéken láda. Drive-in, kint volt az út menti domboldalban, ha lejjebb csúszik, át is hajtottunk volna a ládán. Nagyon idilli a temető, itt talán tényleg van esély "békében nyugodni".
Megvan, köszi!
Bér körüli kutyás körtúrán fedeztük fel a környéket. Virágospusztától Csobánkapuszta felé mentünk a zöldön, megnéztük a SUN fesztiválhelyszín téli maradékát, majd innen a mezőkön át elsétáltunk a ládáig, majd tettünk még egy rövid utat Nelásdpusztára is, pusztán azért, hogy lássuk. Majd Ordaspusztán keresztül a zöld kereszten visszaindultunk Bérre.
Nagyon kellemes sétakörnyék, könnyű terep, tágas mezőkkel, szép panorámákkal - a "félbevágott hegy", azaz Szanda várának hegye, a mellette álló bányaheggyel nagyon sokszor került szem elé.
Két ládát is találtam, előbb egy régit, ami egy kis befőttesüveg, benne egy kagylóhéjra írt jelszóval, majd a "jelenlegit", ami egy műanyag flakon. Ez utóbbiban van logbook is. Aki a kagylósat is megnézné, a jelenlegi rejtéstől 2-3 méterre álló hatalmas dupla törzsű fa temető felőli oldalán lévő talajszinti odúnál túrjon bele az avarba.
Becskéről indulva tettem ma egy komolyabb ládatúrát ez volt az utolsó állomása. A temető tele volt virággal, látszik, hogy gondozzák a sírokat. A ládát mélyen befedte a korhadó fatörmelék és az avar, de hála a pontos leírásnak és a képeknek, sikerült azért kiásni. Igyekeztem biztonságosan, de azért könnyen hozzáférhetően visszarejteni. Köszönöm!
Update itthonról. :) Nekem nagyon tetszett a környék, jómagam is szeretem a csendes és elhagyatott de egyébként teljesen élhető helyeket. Kocsival bementünk a földúton egészen Ordaspusztára. Egyetlen dolgot baltáztam el nagyon, hogy ott a helyszínen akartam letölteni a ládainfókat, de nem volt térerő. :D Aztán nagy nehezen sikerült keresni olyan helyet, ahol már lett Edge, és le is tudtam tölteni a ládainfókat, így elindultunk a keresésre. A ládánál már volt 4G rendesen. :)
Mai karbantartási kirándulásunk harmadik állomása volt ez a láda. Kb. 10 hete pótolta a ládát anettx kessertárs, amit egy kesser két héttel később megtalált, de a mai napon már megint nyoma nem volt a kis üvegcsének. Legalább is én nem találtam. Így ugyanabba a fába, ezúttal egy elhalt ág tövébe kiraktam egy új ládát. Reménykedjünk, hogy ez talán hosszabb életű lesz.
Mivel a mai nap nem volt túl meleg, nagyon kellemes kis séta volt a haranglábtól a temetőig. Visszafelé elbeszélgettem egy kedves hölggyel, aki minden nyarat Ordaspusztán tölt. Nagy volt a csönd, madárcsicsergés, kellemes szellő, így érdemes volt kimenni oda.
TFTC!
Száraz utakon abszolút drive-in találat.
Minden fának minden üregét átnéztem sehol semmi...a végén az eső is eleredt.
Emigranttel egyeztetve pótoltam: kis üveg benne csak a jelszó az eredeti helyen.
[Geoládák v3.12.7]
A mai napon Cserhát maradék ládáiból szemezgettünk. Ehhez a ládához szinte ideális volt a -6 fok, mert a hosszú bekötőút betonkeményre fagyott így könnyedén beautóztunk Ordaspusztáig. Az utolsó pár szár métert már sétálva tettük
meg a ládáig. Teljesen kihalt a környék, mintha lakatlan lenne az egész.