Rejtés
10*16*5 cm-es 0,67 literes zöld fedeles hagyományos konyhai doboz a park egy igen rejtett szegletében. Egy fa talajszintű odvában található. A park csak az Apatini utca felől közelíthető meg! Bár városi láda, a rejtés közvetlen környezete inkább erdei jellegű!
A COVID-19 koronavírus miatt kialakult járványügyi helyzet miatt, bizonyító erejű képpel megtámogatott, jelszó nélküli logot is elfogadok megtalálásként. A lényeg, hogy nem kell a ládához hozzányúlnod a jelszóért, elég csak egy fotót készíteni a rejtekről, illetve a környezetéről.

A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Első rejtésem célja, hogy bemutassa Székesfehérvár talán legismeretlenebb természeti értékét, parkját!
A koordináták már a legújabb rejtek helyére mutatnak, mely egy félreeső helyen található a régi többször kifosztott és megsemmisült rejtekektől és a tótól már jóval távolabb.
Aki dzsindzsa mentesen szeretné megúszni, érdemes az ajánlott segédponttól bevetnie magát a fák közé. Egy kanyargós ösvény a rejtek közelébe vezet, de le kell térni róla. Aki nem szereti a dzsindzsaharcot, vagy színházlátogatáshoz öltözött, javasolt a pótjelszó forszírozása. A láda nem kiszúrásból került a jelenlegi helyére, mert alig egy év alatt legalább hatszor kellett pótolnom!
A pótjelszót egy gravírozott táblán találod a lépcső bal oldalán terepszinten a 8. lépcsőfok magasságában:
N 47° 11,615' E 18° 27,101' 135 m [GCRACB+potjelszo]
Megközelítés
Kerékpárral a K-1 jelölésű - kacskaringózó - kerékpárúton lehet megközelíteni.
Autóbusszal a Szedreskerti lakónegyedből a 13-as, 14-es és 16-os buszjáratokkal, a Piac-térről (autóbusz-állomás): a 13-as, 13A-s, 17-es, 31-es, valamint a 42-es buszokkal. A Jancsár utcából a 20-as, 22-es és 23-as járatokkal, míg a vasútállomásról a 13-as, 13A-s, 20-as és a 31-es busszal.
Autóval a városközpont (Siófok) felől a 7-es főúton - Budai úton - Budapest felé haladva a Zentai utcába kell jobbra fordulni, ezt követően a második zsákutca - iskola után balra - az Apatini utca
N 47° 11,519' E 18° 26,921' 128 m [GCRACB+keresztezodes]. Dunaújváros felől a 8-as főúton - Kadocsa úton - haladva a Szabadkai utcába kell jobbra letérni, azon végighajtva balra a Zentai utcába kanyarodva pár méteren belül jobbra a már megadott segédpontnál az Apatini utcába kell fordulni.
Parkolás
Parkolni az Apatini utca felső kavicsos részén érdemes a megadott koordinátán:
N 47° 11,529' E 18° 27,057' 147 m [GCRACB+parkolo]
A láda
A park be van kerítve és magántelkek szegélyezik, hivatalosan csak az ajánlott ponton lehet megközelíteni.
N 47° 11,537' E 18° 27,007' 135 m [GCRACB+park]
A bánya partfalai meredekek és omladékosak, nem utolsó sorban madarak fészkelnek a partoldalban. Kényelmes murvás úton haladhatunk majdnem a célunkig. Az ösvényről a megadott ponton kell letérni
N 47° 11,599' E 18° 27,114' 134 m [GCRACB+utpont]. Az utolsó 20 méter megtétele viszont meghaladja a babakocsis sétaösvény jellegét. Logoláskor legyünk óvatosak, a parkot a környéken lakók aktívan használják, sokan sétáltatják a kutyájukat, vagy éppen futnak. Ha időd engedi, tekintsd meg a kis tavat és a különálló gránitsziklát is, melyet érdemes megmászni, tiszta időben a Balatonfő és a Bakony vonulatai is feltűnnek.
Az egykori Aplitbánya
Talán még a fehérváriak többsége előtt is ismeretlen eme kis - 4,68 hektár - területű park, mely a forgalmas utaktól csak pár méterre található a Ráchegy nevű városrész szívében. Aki betéved ide, a nyugalom szigetére lel. Az egykori bányaudvart - mely az 1910-es évek elején keletkezett Bányató kistestvére - magántelkek zárják körül, egyenlőre csak az Apatini utca felől közelíthető meg.
A későbbiekben a Budai út/Dolovai sor felől egy tervezett tanösvényen kialakítandó fa csigalépcsőn keresztül is megközelíthető lesz.
A hosszú évtizedekig üzemelő bánya felhagyásakor a bányagödörben hulladéklerakót alakítottak ki. A lerakó megtelésekor 0,6-1,0 m vastagságú talajtakarót kapott, ezen indult meg a növénytársulások fokozatos, egy irányba mutató fejlődése. 2012 szeptemberében kihelyeztek pár pihenőpadot is.
A területhez tartozik még egy tó, azonban ez magánterületen található, az Eszéki utca végéből rá lehet látni.
N 47° 11,624' E 18° 26,938' 131 m [GCRACB+latvanyos terulet]
A helyi védettséget 2000. december elsején kapta meg. Hivatalos megnevezése: Aplitbánya geológiai rétegsor földtani alapszelvény Természeti Emlék. A helyiek csak Rácbányaként ismerik. A terület természetvédelmi oltalomra érdemes értéke: a
Velencei Gránit Formáció jellegzetes, a képződés sajátosságait reprezentáló feltárása, a kőfejtő északi falán, a 7-es számú főúttól déli irányban, kb. 20 m-re található, mintegy 20-22 m szélességű és 7 m magasságú fal; az érintett terület kb. 0,3-0,5 ha.
A feltárt kőzet Magyarországon csak két helyen, a Mórágyi-rögön és a Velencei-hegységben található felszínen. Eltérő képződési típusuk miatt azonban a védelemre tervezett szelvény hazánkban egyedülálló. A gránit befoglaló kőzete a paleozoikum közepén kialakult agyagpala, amely geoszinklinális, esetleg flis eredetű rétegek kismértékű metamorfizációjával alakult ki.
A védelemre javasolt falon világosszürke, kevés biotitot tartalmazó mikrogránitot, felette éles határral nagy szemű biotitgránitot tárt fel, ez utóbbi felett újra mikrogránit települt. A biotitgránit és a mikrogránit határán, főként a feltárás keleti részén néhány dm-es pegmatit-lencsék figyelhetők meg. Az irodalom szerint ugyanitt sötét elegyrészekből kialakult lamprofir (kerzantit) lencsék is láthatóak voltak, de méretük csupán néhány cm-es, mállottságuk pedig igen előrehaladott volt. Irodalmi adat utal kvarcátitatódás és kvarcerek jelenlétéről, ezekről ma már csak a bányaterület északkeleti részén található nagyméretű kőzettörmelék tömör és sejtes kvarcitja tanúskodik.
Összefoglalóan megállapítható, hogy a Magyarországi gránit előfordulások közül a felszín közelben megszilárdult anchimetamorf gránittest képződésének ásványos és kőzetszövettani nyomai tanulmányozhatók a feltárásban. A későbbi korok, főként a földtörténeti középkor (mezozoikum) képződési körülményeit számos feltárásban és bemutatóhelyen láthatjuk, paleozoós feltárásunk viszont jóval kevesebb van, ezért a szelvény földtani természetvédelmi és tudományos értéke nagy, helyi jelentősége pedig a földtani értékekben szűkölködő kistájban kiemelkedő.
Mi is az az aplit?
Az aplit a magmás kőzetek rendszerének kőzetszövet szerinti csoportja. Olyan holokristályos (teljesen kristályos) kőzetszövetű szubvulkáni (kismélységi magmás) kőzeteket nevezünk aplitnak, amik a felszín alatti 5 km-es mélységnél kisebb mélységben alakultak ki, hasadékokat és kisebb repedéseket töltöttek ki. A hasadékkitöltési jellegből következően lehűlésük és kristályosodásuk gyors, ezért a kristályok legtöbbször mikroszkópikusak, de a 0,5 cm-t nem haladják meg.
Minden típusú magmából keletkezhet. A kőzetösszetevők alapján a nagymélységi magmás (plutonikus vagy abisszikus) kőzetek neveivel különítjük el, a gránitaplittól az ijolitaplitig. Színe mindig világos, ez különbözteti meg a lamprofirtól.
Növény és állatvilága
A területet elfoglaló növényzet nitrofil és pionír fajokból áll, az ezekhez kötődő, elsősorban gerinctelen faunával. Az életközösség értékes tagjaiként kell említést tenni a
zöld gyík, valamint a kövesebb részeken és a bányafalakon élő
fali gyík populációk, valamint a kígyók közül a
rézsikló jelenlétéről. Magyarországon minden hüllő és kétéltű faj védett!
Jelentős még a bánya délkeleti peremén lévő löszfal madárkolóniája, amely
partifecskékből és néhány
gyurgyalag párból áll. A kis tóban egy
tőkés réce pár él. Utunk során láthatunk még házi verebet és
fekete rigót is.
A terület jövőjére nézve a
FMH online ezen és
ezen két cikkéből kaphatunk - távlati - képet.
Néma kőbánya (részletek) · Áprily Lajos
Vén sziklafal. De itt-ott már bozót:
vadrózsa, repkény, borbolya s szeder.
Félkatlanában hangot és echót
nagynéha mállott kő esése ver.
Ma szélkerülte enyhely, csendsziget.
Rég volt, hogy zúgott itt a munkazaj
és lenn a szürkés-kék andezitet
hajók várták, ringó dereglye-raj.
De hogyha ősz jön s köd jön, áradó,
hang száll a ködből, hang, mely már zene.
Mintha egy rég eltűnt kőfaragó
finom fejtő csákánya csengene.
Ahogy geo költőnk - sirgalahad - regélte
"E kis szemcse oly piros
Aplitos, vagy porfiros?
Piszkáltam a rétegsort
Bár tudom, hogy vétek volt..."
Ajánlott ládák
Ha szereted a geológiai bemutatóhelyeket, Zergi ládája a
Kőpark tanösvény (GCKPRK) biztosan tetszeni fog, ahonnan remekül át tudsz navigálni további hasonló témakörű ládák adatlapjaira. Valamint Pomisa rejtése
Gránittömb (GCgrnt) a geológiailag legközelebb álló láda.
Aki szimultán folytatja a műholdas játékokat, most két legyet üthet egy csapásra, mert ugyanitt található egy
GPSGame-es játék is.
Források és linkek
Magyarország földtana
Wikipedia
Kellemes kirándulást, jó szórakozást kívánok! :)
Mozgalmas ládatörténet
2015.06.29. A logbook-ot, pótoltam és pár ajándék is került bele ismételten, remélem tovább fogja bírni!
2015.07.16. Eddig bírta a logbook, egyenlőre nem pótolom, mert nincs értelme! Sajnos valaki szisztematikusan kilop belőle mindent. Nem mindenki érett eléggé ehhez a játékhoz. Nem állítom betegre, mert van pótjelszó is...
2015.09.27. Sajnos valaki nem elégedett meg azzal, hogy kilop belőle mindent, beledobták a tóba. Továbbra sem állítom betegre, mert van pótjelszó is...
2015.11.15. Megváltozott a láda rejtekének kialakítása és a helye is. A ládát és logbook-ot is pótoltam, pár ajándék is került bele ismételten! Hosszú életet kívánok neki az új helyén!
2016.02.05. A láda sajnos magától a tóba ugrott és közben széttépte a logfüzetet is, hamarosan pótolom és valószínűleg át is helyezem egy olyan helyre ami nem inspirálja öngyilkosságra, addig is működik a pótjelszó.
2016.02.09. Pótoltam a ládát, mely ismét várja a kíváncsi keresőket! Figyelem, elköltözött a tó mellől, mert sem a ládának sem a kessereknek nem nyújt felemelő élményt a gondozatlan tó! Leírás és a koordináták már az új helyre mutatnak.
2018.01.27. A ládát leellenőriztem és raktam bele új logfüzetet, kidobtam a szemetet. Összeszedtem a környezetében a hulladékot.
2018.03.14. A leíráson változtattam, hogy megfeleljen a valóságnak. A láda jól van, kereshető, a koordinátákat nem kellett változtatni.